Šta je novo?

Fotografije: Pitanja, odgovori i razno

Kada fotografiju dobijete u RAW formatu i recimo obradite je u Fotošopu koji je najbolji format za snimanje te obradjene fotografije?

I recimo, kad zelim da fotografiju obradim na telefonu (u Snapseed-u), ja RAW format pretvorim u DNG preko Lightroom-a i kao takvu je sredjujem. Postoji li bolja opcija?

Uglavnom, fotografije završe na društvenim mrežama, verovatno nije ni toliko bitno tada. Međutim, kada bih hteo da fotografiju uradim u nekoj foto radnji, koja je najbolja opcija tada?
 
Kada fotografiju dobijete u RAW formatu i recimo obradite je u Fotošopu koji je najbolji format za snimanje te obradjene fotografije?

I recimo, kad zelim da fotografiju obradim na telefonu (u Snapseed-u), ja RAW format pretvorim u DNG preko Lightroom-a i kao takvu je sredjujem. Postoji li bolja opcija?

Uglavnom, fotografije završe na društvenim mrežama, verovatno nije ni toliko bitno tada. Međutim, kada bih hteo da fotografiju uradim u nekoj foto radnji, koja je najbolja opcija tada?
1. Obradu u PS snimam kao PSD
2. Ako ti radi posao to je to.
3. Zavisi od foto radnje, jpg ili tiff.
 
Pločicu sa glave stativa skidas i šrafiš sa donje strane aparata. Ne treba nista da kupujes.
 
Јурим неки солидан компактни дигитални фотоапарат углавном за снимање на путовањима,битно ми је снимање у условима смањене светлости.Да ли се исплати купити модел из 2016. Canon G7x mark II по цени од 600€?
Извињавам се ако сам омануо тему,али да не отварам нову за овако нешто.
 
Canon GX7II po ceni od 600e je cista pljacka, na stranu sto je potpuno prevazidjen model.
Koliko para si mislio da potrosis? Mislim da za te namere za koje si zeleo kompaktni aparat, mobilni telefoni su odavno vise nego dovoljni.
 
Pozdrav ljudi.
Zanima me vi sto se bavite fotografijom da li znate da li moze da se odstampa fotrografija visoke rezolucije recimo 6430x12800 i da zadrzi neki kvalitet,ili je nemoguce na obicnom papiru to da se uradi?
 
Obican papir ce ti dati isti kvalitet stampe kao i toalet papir.
Dakle kvalitetna štampa na foto papirima, Artzona na Zvezdari.
 
Ko ima bolji AF sony aIII ili EOS R? (ili mozda ima neka bolja opcija u tom cenovnom rangu)
Ako uzmemo u obzir da bi mahom slikao kučiće koji divljaju.
 
Mislis A7 III?
Ako je taj model u pitanju, bolji AF definitivno.
 
Da, taj. Kasno mi je za edit, krastavac.
Gledam, sve i da ostanem na canon-u, nista od trenutnih stakala mi nece koristiti (sva su crop), pa ako vec sve moram da menjam, sad razmisljam dalje od EOS R-a i jedino to mi je jos imalo smisla. Samo mi se cini da su stakla malo skuplja, barem ova "jeftinija"
 
Ajde ponovo ja.
24-105 f4 L IS USM (mark I), ili 24-70 f2.8 bez stabilizacije? Po svemu sudeci sigma ili tamron, tu mi je vec canon staklo preskupo. Za u kuci i svakodnevno nosenje, dok ne skupim para za neki bolji 70-200 ili 100-300 ili tako nesto...

edit: nisam ignorisao savet odozgo, samo mi je ispalo vrlo jeftinije da ostanem na canon-u za sad...
 
Pošto sam postavio temu u drugom delu foruma pa verovatno mnogi nisu videli, da li mogu nekoga da zamolim ko se profesionalno bavi fotografijom (i ima dobar monitor) da pogleda fotografije u folderu pa da mi kaže kada kasnije budem želeo na primer da odštampam na foto papiru u A4 ili manjoj dimenziji, u kojoj rezoluciji treba da skeniram stare fotografije (sve ću da skeniram kao TIFF ali ne znam ima li razlike ako skeniram u 200, 300, 600, 1.200, 2.400 ili 4.800 dpi)?

 
Ja mislim da ti je vise nego dosta 600, ali neka te neko posavetuje ko se bavi štampom.
 
Iskustvo mi govori da kad god nesto skeniras, to radis u najvecoj mogucoj rezoliciji, nece da se baci!
 
Јурим неки солидан компактни дигитални фотоапарат углавном за снимање на путовањима,битно ми је снимање у условима смањене светлости.Да ли се исплати купити модел из 2016. Canon G7x mark II по цени од 600€?
Извињавам се ако сам омануо тему,али да не отварам нову за овако нешто.
Da li je ovo procena.?
 
Pitaj ga da ti proda za 300, ko pita ne skita. Ne prodaju se te stvari danas lako.
 
Da li imate neki predlog za neku skolu fotografije/kurs/onlajn casove/knjigu, bilo koji izvor, gde bih mogao vise da saznam, steknem znanje i poboljsam svoj rad, ima jedna zackoljica, mora da bude na srpskom jeziku?
 
Jesi li čitao Đulijana Bjelića?
Nisam,ima li tacno neka knjiga od njega ili bilo sta, bas sam pocetnik, tj znam ponesto, ali nije to sad znanje u smisli podrobnog razumevanja i shvatanja materije i funkcionisanja
 
Pa pročitaj, čovek je to javno podelio na netu pre milion godina.
Pravi početnički kurs. Pretraži po netu, imaš pdf-ove (ne znam da li smeju da se linkuju ili kače ovde).
Imaš i na youtube dosta dobrih stvari, kada savladaš osnovne pojmove, lako je i to ispratiti.
Od knjiga imaš i Skot Kelbi o digitalnoj fotografiji. Ne znam da li je dostupna ilegala, kupio sam knjige svojevremeno:
 
Pa pročitaj, čovek je to javno podelio na netu pre milion godina.
Pravi početnički kurs. Pretraži po netu, imaš pdf-ove (ne znam da li smeju da se linkuju ili kače ovde).
Imaš i na youtube dosta dobrih stvari, kada savladaš osnovne pojmove, lako je i to ispratiti.
Od knjiga imaš i Skot Kelbi o digitalnoj fotografiji. Ne znam da li je dostupna ilegala, kupio sam knjige svojevremeno:
Za njega sa cuo i citao jednu knjigu iz biblioteke
Hvala
 
Nadam se da nisam promasio temu

Imam neke RAW slike koje bih malo da obradim(tek ucim, gledam kako i sta), a program koji koristim GIMP ne moze da otvori tu vrstu fajla. Koliko sam skontao, prvo moram da uradim export te slike u JPEG format pa tek onda da obradjuem, pa me zanima koji program je laksi za koriscenje, RawTherapee ili darktable?
 
Najbolje direktno raw da obrađuješ, jer on tome i služi jer najviše pruža slobode u obradi i gubitak na kvalitetu je minimalan, a ovako kako ti hoćeš radiš duplu kompresiju. Preporuka od mene za Lightroom naravno kao najbolji program za obradu fotki.
 
Uhh, tesko da ce raditi na slabasnom Athlon X2 procesoru :(
 
a program koji koristim GIMP ne moze da otvori tu vrstu fajla.
može preko plug-ina za jedan od ta 2 programa koje si naveo
Uhh, tesko da ce raditi na slabasnom Athlon X2 procesoru :(
verovatno ti ni ovo neće raditi
 
  • Inaccurate
Reagovanja: ale
Nazad
Vrh Dno