Šta je novo?

Fotografije - 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vidim ja ne skidas ti prime u poslednje vreme :)
Meni se svidja fotka, a i ne znam sto onu drugu nisi okacio. :)
 
^
Pa nema potrebe da se koristi recimo 24-70 za portretnu fotku kad vec imam ovu munju 85 f1.2, 24-70 ispunjava primarnu namenu fotkanje porodicnih okupljanja itd, supruga se igra sa njim i sa sa mkIII :p
Nisam je postavio posto je bila u fazi izrade, na flickr obicno prvo postavim ne bas do kraja zavrsenu fotografiju pa je kasnije zamenim kada korigujem sve sto primetim da trebalo...

Untitled by Nenad Ristic, on Flickr
 
Ova prva nije dobra jer si odabrao pogresan rakurs, izgleda kao da ima noge u kepeca a zena, sto se i vidi na drugoj imam sasvim normalne obe noge, kao i dve sake i dva oka :d
 
Hehehe :p Sta znam verovatno si upravu, evo gledam i ne vidim to na sta mu ukazujes. Inace kadar nije mogao drugacije posto je levo od nje neki cilager prao noge u fontani hahaha :D a desno se isto tako nalaze elemeniti koje nisam zeleo u kadru, a ovo o cemu govoris jednostavno ne umem da vidim :p
 
Slazem se sa Martijem. Izbegavaj ova vizuelna skracenja udova. Ova druga je bas doba. Bas mi se svidja
 
Druga je super momenat, samo da si malo više popunio kadar subjektom, malo mi praznjikavo deluje.
 
Hehehe :p Sta znam verovatno si upravu, evo gledam i ne vidim to na sta mu ukazujes. Inace kadar nije mogao drugacije posto je levo od nje neki cilager prao noge u fontani hahaha :D a desno se isto tako nalaze elemeniti koje nisam zeleo u kadru, a ovo o cemu govoris jednostavno ne umem da vidim :p

Pa dobro, odstampaj fotku, izmeri zeni telo od vrha glave do kukova pa sad izmeri te nogice na fotki, udari racunicu...
Kupach u fontani?
DSC08863.jpg
 
@hunder
Hvala druze... Ne umem to da izbegnem, verovatno zato sto nema osecaj za tako nesto, barem ne jos uvek :p

@Gizmo
Kako to da izvedem ? Konkretno ova fotka nije mogla drugacije, a uz to ispostovana su sva pravila, ali sve je to nebitno, bitno je da se meni ovako dopada :)

@Marti Misterija
Ne kazem ja da nije, samo ja to ne umem da vidim :p Ovaj u fontani je pobedio :D
 
Pa malo bliže, spustiš se, promeniš malo ugao da ne hvataš samo osušenu travu, već i neku zanimljiviju pozadinu. Opet primećujem da često ponavljaš da se "tebi nešto tako dopada" ili "meni se tako svidelo", kad kažeš tako nešto ispada kao da sve te fotke radiš samo za sebe, da je skroz nebitno da li će drugima da se dopadne :) U fazonu, meni je ovo dobro a vas ostale ko šiša šta mislite :D
 
Poslednja izmena:
@Gizmo
Pa nije u tom fazonu daleko od toga posto imam postvanja prema svojim sagovornicima i kolegama sa foruma, ali me relno nije briga, zar bi trebalo da me bude briga ? Imam neku svoju viziju, ideju, zamiso, znaci svoju a ne vas ostalih ;) Proces ide dalje sledecim tokom... Postavi fotografije da je vi ostali vidite, neko komentarise neko ne, sve sto je stvar licnog ukus me ne zanima u smislu da to anliziram i time se bavim, ali sve ostalo vezano za fotografiju ko sto je Martijevo zapazanje time se bavim i razmisljam o tome...

Ako se secas jednom si mi napisao da preusuko secem i jos para stvari vezanih za kadriranje, razmislio sam o tome i moj odgovori je bio kratak da si upravu, to nije toliko stvar ukus vec neke fotografske forme koja bi trebalo da se ispostuje, isto tako kompozicija nije stvar ukusa, ili je dobra, ili nije, nema trece, ali su recimo sadrzaj kadra, boje, obrada stvar ukusa, to spada u viziju autora, i na to mogu samo da odgovorim kao sto sam i tebi odgovorio, a to je da se meni tako dopada :) Svakako ja postujem svacije misljenje pa i po pitanju licnog ukusa...

Konkretno kod ove fotografije lepota je u jednostavnosti :)
 
Poslednja izmena:
Potpuno razumem tvoj pogled na stvar, ali meni lično to deluje kao blago precenjivanje svojih sposobnosti i neka vrsta "nadmenosti", možda je to malo pregruba reč :) Razumeo bih da takav stav ima fotograf koji se fotografijom bavi godinama, profesionalac koji je samouveren i zna da je ono što je podelio sa drugima potpuno tehnički ispravno ne samo po njegovom mišljenju, već i po mišljenju drugih iskusnih kolega.

Sasvim je moguće i da grešim, ali čini mi se da si sebe vrlo brzo prestao da smatraš amaterom, i da ne nema više tog skromog nastupa "da li je ovo dobro?" već si prešao na mnogo samouverenije "meni je to dobro" u kojem ne ostavljaš puno mesta za savete/tuđa viđenja. Daleko od toga da ja treba da ti držim bilo kakve lekcije s obzirom da nam je znanje verovatno na vrlo sličnom nivou i da fotkaš dosta više od mene, ali tako mi deluje kao da sebe već vidiš u nekim poluprofi vodama. Možda nije tako kao što rekoh, možda sam stekao pogrešan utisak, a ako je tako ne zameri :)

Fotografija je super, malo ja previše zakeram :D
 
Gresis veoma gresis, nisam ni procitao do kraja sta si napisao posto je prvi pasus veoma pogresan... Rekoh lepo, po pitanju licnog ukusa ne razisljam sta ko ima da kaze, kako bi on itd, jer to nije nesto sto bi tako trebalo, vec kako bi ja ili neko drugi uradio, po pitanju pravila i forme koja su jasna i ne dvosmislena po tom pitanju razmisljam i uzimam u obzir svaciju sugestiju, jer to nije misljenje vec je jednstavno tako ili nije tako... Nadam se da sad kapiras stav, jasn i ne dvosmislen u kome nema ni malo nadmenosti ili blagog precenjivanje sebe ;)

Sad sam procitao i drugi pasus :D hehee
Znanje nam nije na istom niovou, tvoje je dalko vece. Moja eduakcioja ide uporedo sa prakticnim radom, a prakticni rad do sada veoma malo je deo edukacije, 99% je deo razmisljalnja o fotogrfiji u svakom smislu kroz analizu onoga sto sam radi i analziu fotografija koje su mi privukle paznju, 1% sugestije sa foruma... Pro nikada necu da budem, niti planiram niti me to zanima, koliko god da mogu da budem dobar nikada ne mogu od fotografije da zaradjujem vise nego od poslova kojima se inace bavim, a fotografiju volim pa i iz tog razloga ne zelim da jos jedan svoj hobi pretvorim u biznis... Sto se iskustva i prakticnog rada tice, ako je 160 fotografija neko veliko iskustvo onda sam iskusniji od tebe, toliko sam ih napravio i sve sam ih postavi, od toga mozda 80 je sa razmisljanjem o tome sta radim i nekim konceptom, jedino sam mozda na polju obrade odmako vise nego sto je realno za ovako kratko vreme, posto sam tome dosta posvecen...
 
Poslednja izmena:
Pohvalno ako je stvarno tako, samo cepaj kako smatraš da treba :) U pravu si da se često tu pronađe drugačiji lični ukus i kako bi to neko drugi drugačije uradio, to ne sporim, tačno je da ti praviš fotku a ne neko drugi.
 
Stvarno je tako, to je osnova razmisljanja svojom glavom uz veomo liberalan i otvoren um za sve ostalo sto moze da se vidi, cuje, procita ;)
 
@zajebani

imaš opremu koja je većini ovde nedostižna, imaš super zgodnu ženu, šta si očekivao da dobiješ ovde na forumu :)...srbija je ovo, čak i kod onih koji misle da su iznad nje...a ono za proporcije tela zaista jeste umesna primedba...mada, ako napraviš još 1000 takvih onda možeš da kažeš da je to neki tvoj stil :)
 
@Altru
Svestan sam ja svega, Srbije i naseg menatalnog sklopa po najvise... Kometari poput Martijevog i slicni konstruktivni, smisleni, korisni pre svega, to je nesto sto sam prizeljkivao, a nista nisam ocekivao, upravo zbog svega sto si naveo :p Sto se proporcije tice, to je veoma korisno zapazanje, nesto sto ja nisam umeo da vidim, cak ni sada ne umem, ali dobro, covek se uci dok je ziv a ja sam tek na poctku obimnog gradiva :)
 
Pa kako ne vidiš da su ti ženi kraće noge na slici nego u stvarnosti (u odnosu na torzo).

Čak i ja kao potpuni laik za fotografiju jasno vidim disproporciju.
 
Gde to u nadkolenici ili podkolenici ???
 
Ne razume kako je moglo da dodje do tog efekta ako neko ko zna moze da mi objasni ??? Ja sam u odnosu na nju tik ispod njenih ociju, iz kog polozaja sam trebao da pravim kadar da se ovako nesto ne bi desilo ???
 
Poslednja izmena:
@zajebani

Oprema će uvek mnogima biti trn u oku, to ti je neizbežno na ovim prostorima, odskačeš po tom pitanju u odnosu na fotografski staž, ali kad si već u mogućnosti što da ne. Nego, da skrenemo malo priču, evo jedna skromna fotka od mene :)


Jelena by Dragoljub Radovanović, on Flickr


Teško ubeđujem dragu da mi bude model, pa koristim ovakve prilike kad se smiluje i zapravo želi da je fotkam :D Samo da mi je više prakse i planskog fotkanja portreta, ovako znam da nije ništa spec, pogotovo sa 24-70 f4l koji sam imao u tom trenutku. Ja ću biti skromniji i ljubazno pitati šta je moglo bolje, i ako neko ima neki profi savet kako naterati svoju devojku da pozira to bi bilo od velike koristi :D
 
@zajebani
Mislim da ti je objektiv bio niže, bliže grudima.


Dakle, onako laički, prenisko si držao fotoaparat + loš ugao i udaljenost od objekta na fotografiji.

Noge su upale u kadar pod užasnim uglom sa aparatom ispod nivoa lica i verovatno okrenutim blago na gore.
 
Poslednja izmena:
@zajebani

Oprema će uvek mnogima biti trn u oku, to ti je neizbežno na ovim prostorima, odskačeš po tom pitanju u odnosu na fotografski staž, ali kad si već u mogućnosti što da ne. Nego, da skrenemo malo priču, evo jedna skromna fotka od mene :)


Jelena by Dragoljub Radovanović, on Flickr


Teško ubeđujem dragu da mi bude model, pa koristim ovakve prilike kad se smiluje i zapravo želi da je fotkam :D Samo da mi je više prakse i planskog fotkanja portreta, ovako znam da nije ništa spec, pogotovo sa 24-70 f4l koji sam imao u tom trenutku. Ja ću biti skromniji i ljubazno pitati šta je moglo bolje, i ako neko ima neki profi savet kako naterati svoju devojku da pozira to bi bilo od velike koristi :D
Pošto sam se sada zaleteo sa komentarima, a pojma nemam o fotografiji osim zdravog razuma, reći ću još samo ovo pa prestajem.
Mislim da ti devojka na ovoj fotografiji izgleda bucmastije nego što jeste a ovde možeš videti primere zašto je to tako:

http://thehautegirl.com/2014/05/14/4-big-reasons-you-look-fat-in-photographs/

Ne znam da li sam u pravu?
 
Noge sam odmah primetio, čudno deluje zaista, eh te žene i njihove problematične noge, deluju krivo a nisu :) Vrlo verovatno, vertiklano fotkanje mi je tek prilično nepoznato, pa tu pogotovo ne znam kako treba da se namestim, tako da čak i mislim da sam se ovde sagnuo malo kad nije trebalo :) I to za perspektivu jeste tačno da dodaje kilograme, mada mislim da nije ovde nešto preterano izraženo, po figuri ne vidim da ima neke velike razlike, a inače jeste mršavica heh.

edit:

Sad sam zbunjen pošto vidim da onaj prvi post nije bio upućen meni, ali mislim da i kod mene važi nešto slično :D
 
Poslednja izmena:
@ Gizmo
Ko je bolestan u glavu neka mu bude trn u oku :p ja da lecim bolesnike nemam nameru, mogu slobodno da pocrkaju tako je najbolje :D posto tako nesto normalnom coveku nebi trebalo da bude trn u oku, ili da smeta na bilo koji nacin... Sreca pa nas je vise normalnih :)

Misli da imas dovoljno znanja da sam sagledas sta sve ovde treba drugacije, da kometarisem ne volim posto smatram da nema dovoljno iskustva za tako nesto... Mogu samo da kazem kada mi se nesto dopada i to je to... Svakako mi nije jasno zasto bezi od kamere posto mislim da bi bila odlican model uz to bi vremnom imala super fotke :)

@Ilion
Sad razmisljam mozda si upravu, trebalo bi da sam bio na kolenima sto znaci objekiv je u visini njene brade, mada mozda sam i sedeo ne zemlji zeleci da uhvatim ovo rastinje u pozadini, stvarno nisam siguran, svakako imacu u vidu ovo kako se ne bi ponovio ovakav propust... Ipak je za dobro kadriranje potrebno malo vise prakse :) Svakako hvala na opservaciji i komentaru...
 
Poslednja izmena:
edit:

Sad sam zbunjen pošto vidim da onaj prvi post nije bio upućen meni, ali mislim da i kod mene važi nešto slično :D
Da druže, komentar je bio upućen zajebanom. Tvoju fotografiju nisam ni video dok sam pisao post. Tek kada sam ga postavio video sam da je tvoj post sa fotografijom postavljen pre mog.
Da, i ja sada vidim da postoji sličan efekat i na tvojoj fotografiji mada značajno manje izražen nego na fotografiji supruge zajebanog pored fontane.
Definitivno bih uložio napor da takav efekat nikako ne dopustim na svojim fotografijama. Tj treba obratiti pažnju šta je pogrešno učinjeno tokom pravljenja fotografija, to ispraviti, a takve fotografije brisati.
 
Poslednja izmena:
Ja slabije pratim ovaj forum, ali opet ste poceli sa nekim raspravama, totalno nepotrebnim :D

Ako neko uopste zeli da cuje moje savete :D
Zajebani, popravljaju ti se kadrovi, to mi je bas drago, napredovao si dosta, obrada mi se i dalje ne dopada :)

Gizmo, nije dobro, e sad ne bih da popljujem a da nikakav konstruktivni savet ne dam :) Za pocetak, trudi se i malo vise razmisljaj o samom svetlu, postavi je sledeci put da je malo vise osvetljena, a ne u senci, da bi dobio malo neku dinamiku.. tipa da glavno svetlo, i jedino ako ne koristis zilbericu, sto bih ti preporucio da pocnes, bar da probas, da ti glavno svetlo dolazi sa tvoje desne strane, tj. obasjava nju samo sa njene leve strane, pod nekim uglom od 45'. Nadam se da ne zbunjujem sa objasanjvanjem.

Poenta je, ako nemas dobro svetlo, dzaba ti cela postava... Uglavnom, druga stvar, ako vec imas objektiv 2.8, koristi ga na 2.8 :D i naravno na tih 70mm jer ce bokeh biti lepsi, a realno svi se lozimo na Bokeh :D

I mnog se trudite obojica da "peglate"previse lica. To je jedno vreme bilo kao obavezno za stock fotke, ali realno izgleda plasticno i nerealno, samim tim nije prirodno, niti privlacno.... pisao sam ranije o tome, poenta obrade je da se ona ne vidi, i da deluje da je stvarno tako :)

POzdrav!
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno