Šta je novo?

Final Cut Pro X...

^ Ok, jel mozesh da mi kazesh shta konkretno tebi fali u FCP X zbog cega ne mozes da zavrshis posao ?
 
Poslednja izmena:
šaka-čelo / Otprilike se tako sumira svaki tvoj post.

Da li ti znaš koliko košta FinalCut Pro X?
To što će doći na svoje, doći će u narednoj verziji, a šta će ljudi od danas do tada da rade?

Ali rečenica "ima neke nedostatke". LOL Fale mu sreda i krajevi, a tebi su to "neki nedostaci".

Neću da ponavljam da si kraće u Apple svetu od većine ovde na forumu, što već i vrapci znaju, ali to više nije ni bitno jer znamo da si veći Apple vernik možda i od svih na MacSerbia.

Cccccccc .... ajd ako je tako ??!!!
Samo gdje ste do sad bili tj. toka samog razvoja Fcp 7 (& koliko je dugo on trajao??) ????
Fakat se ponasate poput malenih fakina..."hocu sad i potpun produkt" !!!
Alooo tako nesto traje!!!Osim toga ko vam je kriv "sto se palite i zarite" poput mongoloidne potrosacke mase !
Mislim na istu onu masu koji se deru sa odusevljenjem na Apple/Win/PS etc. prezentacijama-generalno mislim na amere(a to sto njima vrana davnih dana popila mozak je posve neka druga prica).
Pravi profesionalci znaju..."ne odgovara mi...cekat cu dok mi bude potaman" ili ostajem na cemu sam ili pak prelazim na nesto drugo!!! U biti smeta mi nacin na koji "forumarite"... poput najvecih tracarosa(a tracarenje je koliko mi je poznato vezano samo za zene).

Osim toga ako mislite da je moj ovakav pristup pogresan,izvinjavam se pokusat cu to da formalisem na jedan iole malo liberalniji nacin(ako dozvoljavate ,jel??):

Vi koji se "zalite",jeste li kupili/platili(legalno) FCPx ???
Niste , onda nemojte 2 sell a njesra!!!!
Nemate pravo da se zalite...bar ne na ovaj nacin na koji cinite!

Kao sto neko rece ... najveci problem je to sto tvorci nisu rekli sta ima a sta nema u odnosu na 7cu. I to je definitivno najveci kiks! I da su rekli ne bi se podigla ovolika halabuka...jel to poceo lov na vjestice????
Ali ajmo ovako pogledati....da li se iko od kupaca raspitivao u cjelosti o tom produktu??!!! Jel normalno kupovati "ko muva bez glave" il nije??
To sto "su" naseli , govori i o njima samima(intelegenciji).
Dapache da su i Jabucari obrali bostan zbog gore navedene "nepravde" !



^ Ok, jel mozesh da mi kazesh shta konkretno tebi fali u FCP X zbog cega ne mozes da zavrshis posao ?

Ovo i mene vrlo zivo zanima,samo koliko me pamcenje sluzi on nema intel Mac?!
 
Nemam Intel Mac. Zašto mene pitate šta fali? Pitajte one što su kupili pa ga ocenili sa 1 od 5 mogućih zvezdica. Che, jesi li ti kupio FCP X pa ti nije žao 300 USD?
 
Logično je da nova verzija softvera donese minimum isti set mogućnosti kao prethodna sa dodatkom novih. Ili logika stvarno ne važi kad je Apple u pitanju?

Nemam Mac ali imam prijatelja koji koristi FCP u svakodnevnom poslu (režiser), koji je čekao FCPX kao 3. svetsko čudo i bio je među prvima koji su ga kupili. U roku od 2 sata njegov komentar je bio "vraćam se na sedmicu" a kao razloge je naveo otprilike isto što i svi ostali koji se žale na FCPX - nemogućnost importovanja starih projekata, nemogućnost rada sa više kamera, nepodržavanje tape uređaja itd.

Nije kiks što su nisu rekli šta sve radi FCPX (opet bi ovako prošli) nego što su izbacili gomilu feature-a koje koriste profesionalci i probali da prodaju to kao Pro alat. Da su ga jednostavno nazvali "Final Cut X" (za široke narodne mase), bez onog Pro, ne bi bio toliki problem.

@Che
O kakvom sazrevanju pričaš? Jel treba svaka verzija da sazreva od nule?
 
Koji seljaci.... ne umeju da izdrze konstruktivnu kritiku od onih za koje softver i prave.
 
nisam siguran, ali mislim da se komentari vide samo kada pridjes app storu iz meka, a iz wina ne?
 
da, pa i meni se nisu jedared prikazali komentari, a bio sam na win7 - pa sam to povezao sa tim.
 
Na holandskom App storeu su komentari ostali.
 
Che, jesi li ti kupio FCP X pa ti nije žao 300 USD?

U tome i jeste fazon,ne nisam ga platio pa prema tome i nemam pravo "da im sisam krv" ako iole zelim da drzim do sebe,pa cak da sam i platio.
A u sustini svaka osoba bi trebala to da cini…ako je imalo chiona.Ruku na srce tolika cifra i nije katastrofalna za one koji koji sebe smatraju pro ili semi pro.
Pogledajmo samo koliko kostaju Mac konfiguracije...
Zasto tako posmatram procitat ce te dalje u tekstu.


1. Logično je da nova verzija softvera donese minimum isti set mogućnosti kao prethodna sa dodatkom novih. Ili logika stvarno ne važi kad je Apple u pitanju?

2. Nemam Mac ali imam prijatelja koji koristi FCP u svakodnevnom poslu (režiser), koji je čekao FCPX kao 3. svetsko čudo i bio je među prvima koji su ga kupili. U roku od 2 sata njegov komentar je bio "vraćam se na sedmicu" a kao razloge je naveo otprilike isto što i svi ostali koji se žale na FCPX - nemogućnost importovanja starih projekata, nemogućnost rada sa više kamera, nepodržavanje tape uređaja itd.

3. Nije kiks što su nisu rekli šta sve radi FCPX (opet bi ovako prošli) nego što su izbacili gomilu feature-a koje koriste profesionalci i probali da prodaju to kao Pro alat. Da su ga jednostavno nazvali "Final Cut X" (za široke narodne mase), bez onog Pro, ne bi bio toliki problem.

@Che
4. O kakvom sazrevanju pričaš? Jel treba svaka verzija da sazreva od nule?

1. Da , u pitanju je "nova" verzija ali kakva? Vise analize cemo o tome pod brojem 4-i.

2. Kolega ti se definitvno "zaletio" i ne krivim ga ali isto tako "sam pao sam se ubio" . Mada koliko uvidzam ne bez nekih katastrofalnih posledica tipa psihicka ili tjelesna povreda.
- nemogućnost importovanja starih projekata: razlog tome sad znamo(barem oni koji su imalo informisani) & taj film(feature) necemo gledati u FcpX(sem ako se ne desi neko cudo).
Uostalom koja je bit importa starih projekata ako je citav workflow drugaciji-da ne kazem ubrzan/pojednostavljen etc. ?

3. Nisu nista izbacili , "kuke" su tu…dajte im malo vremena.

4. Hehehe u tome i jeste citav vic!!! A ova verzija svako pada u tu kategoriju. Kroz koliko verzija i update-a je prosla samo 32 bitna verzija?!
Osim toga kad je rec o Jabucarima znate i sami da ne zele da izbace svakakvo dzubre.Pa se donekle i slazem sa Falkom(ne ne mislim na onog austrijanca :) ).
Takodje je receno da third party proizvodzaci uveliko rade na drajverima svih tih "feature`s" za koja se koliko vidim svuda ali bas svuda fataju "ko za mudanta" .
Ali hajmo kad je rijec o nepodrzavanju tape uredjaja….kome to jos treba???
Ko to jos radi na trakama u danasnje vrijeme,vrijeme digitalnih medija???
Ko to jos ima naum da ubacuje npr. 10 sati materijala u Mac da bi ga obradio??? Ako je to u proslosti uradio onda sigurno nije bacio digitalni materijal u kantu .
Tako da je ta stvar definitivno prevazidjena! A oni koji je nisu prevazisli…vjecna im slava. Malo je suludo razmisljati na takav nacin u dvadest prvom stoljecu.
Ovdje pricamo o profesionalcima jel? To sto neko pati o nostalgiji je druga stvar.
 
Aj' ti objasni režiseru na jednoj evropskoj televiziji da mu ne treba rad sa tape uređajima, da mu ne treba montaža multi-cam materijala, da sve projekte koje nije dovršio u 7-ici mora da počne iz početka jer se sad sve "intuitivnije", da više nemože da pošalje (zaboravih tačno format fajla) toncima materijal za zvuk na doradu, da više nemože da koristi eksterni monitor za monitoring itd.

Komentari sa Apple sajta:
I can't believe what apple did with FCP X... this is no longer a professional application... this is just an upgrade of iMovie!!!

1. You can't view an external monitor like a production monitor.
2. Hundreds of preferences and features are GONE!!
3. Settings are GONE as well...

This is a Final Cut Express meets iMovie!! I'm so disappointed that I want to cry!! : (

I'm a HUGE apple fan but this is a BIG blow for Professional Mac editors... so disappointing...

Lacking Features:

No XML,
No EDL,
No OMF,
No External Monitoring,
No Multiclipping,
No RED Support.
No Log & Capture

Stick with FCP7. It's a far superior product.

Calling it "Pro" is just a joke at this point. I'm pretty gutted by this release, and will have to suggest to all my clients to find other options, as it's clear that Apple has no sense of what Professional Post-Production actually needs to be a viable product. The problem is also that anyone currently working on independent films & pilots that have long used FCP, will be in big trouble delivering, as they will unable to output to Pro-Tools, DaVinci, or other applications.

The new innovations are interesting, but so were the features in iMovie.

Actually, iMovie is a better "Pro" app, because you can export an XML from iMovie, and take your decisions to whatever application you need to finish. FCPX is a walled garden right now.

Less is more važi samo kad je dizajn u pitanju.
 
a dizajn aplikacija :p


enivej - vi svi sto pljujete po final cutu pro x jer mu fale neke opcije - jel vam se svidja novi workflow?


ako predjete preko svega toga sto fali (a ja pojma nemam sta je to uopste) da li vam se svidja nova filozofija? to je ono sto je bitno.
ko je dao 300e za nekompletan softver - zao mi je - ima prava da se buni nervira i ujeda. ko nije dao - nista nije izgubio.

ko ima nezavrsene projekte u 7 mici - nek ih zavrsi. u cemu je problem? sto mora u x-u da ih zavrsi?!




jasno je da je final cut pro x - zelen. procice vreme dok sazri. jasno je i da mora da bude zelen - jer je pretumban u potpunosti. to je u stvari sasvim nov program, a ne revizija starog - zato se i ne zove 8 nego x. samim tim - jedino o cemu ovde ima smisla raspravljati - je kako vam se cini novi WORKFLOW. jer je to jedino sto je zapravo tema novog softvera, koji bi ja posmatrao kao koncept - koji ce se dodatno razviti u sledecoj reviziji. da je apple mogao da ceka - pa da ga izbaci "ispeglanijeg" - mogao je, a da je i ovako koristan raznim ljudima - jeste. korisniji od 7mice - da. kome? - meni. poluprofesionalcu.


meni, isto tako - novi workflow deluje jako napredno, intuitivno i lako. kako vama, dragi clanovi bench zajednice - koji se ozbiljnije od mene bavite videom - deluje novi WORKFLOW?
 
Aj' ti objasni režiseru na jednoj evropskoj televiziji da mu ne treba rad sa tape uređajima, da mu ne treba montaža multi-cam materijala, da sve projekte koje nije dovršio u 7-ici mora da počne iz početka jer se sad sve "intuitivnije", da više nemože da pošalje (zaboravih tačno format fajla) toncima materijal za zvuk na doradu, da više nemože da koristi eksterni monitor za monitoring itd. Less is more važi samo kad je dizajn u pitanju.

A ja bih te zamolio da malo bolje obratis paznju na to ko je sta rekao a ne samo ovlas da preletis ocima i da na tome zakljucis i das sledeci odgovor/pitanje/kritiku.
Pa prema tome zamolio bih te da ne trpas meni u usta nesto sto nisam rekao.
Nadam se da znas na sta tacno mislim???!!!

A evo ti jos jedna cinjenica na koju ces se okomiti kao pravi Falcon...
FcpX je single user app a Fcp7 je multi co-op ... & sta sad?! :eyebrows:

Ps.Sto se tice "starih projekata" ... ajde molim te probaj u svoje auto(ukoliko je benzinac 95/98) sipat dizel ili kerozin pa vidi dali ce ici?
U tome stos i sa ovim, i jos su tipovi od samog pocetka uradili i ti nalazis za shodno da sve mora i sve moze(takav dojam sticem).
Na koji nacin ti to rezonujes? U tome i jeste jedna od najvecih razlika ova 2 paketa(gdje se nalazi data i sve njihove prednosti i mane).




@ Lucas :

God speed mate !
 
Poslednja izmena:
A ja bih te zamolio da malo bolje obratis paznju na to ko je sta rekao a ne samo ovlas da preletis ocima i da na tome zakljucis i das sledeci odgovor/pitanje/kritiku.
Pa prema tome zamolio bih te da ne trpas meni u usta nesto sto nisam rekao.
Nadam se da znas na sta tacno mislim???!!!

A evo ti jos jedna cinjenica na koju ces se okomiti kao pravi Falcon...
FcpX je single user app a Fcp7 je multi co-op ... & sta sad?! :eyebrows:

Ps.Sto se tice "starih projekata" ... ajde molim te probaj u svoje auto(ukoliko je benzinac 95/98) sipat dizel ili kerozin pa vidi dali ce ici?
U tome stos i sa ovim, i jos su tipovi od samog pocetka uradili i ti nalazis za shodno da sve mora i sve moze(takav dojam sticem).
Na koji nacin ti to rezonujes? U tome i jeste jedna od najvecih razlika ova 2 paketa(gdje se nalazi data i sve njihove prednosti i mane).




@ Lucas :

God speed mate !

Za početak, isključi CAPS, bold i underline kad pišeš po forumu, nije potrebno a nije ni pristojno.

Te reči koje si podvukao su reči mog prijatelja koji je režiser na jednoj evropskoj televiziji, niti ih stavljam tebi u usta niti su izmišljene. Znači, reči profesionalca koji koristi upravo FCP koje se, gle čuda, poklapaju sa negativnim komentarima ostalih profesionalaca koji su naseli na Apple PR.

Ako ćeš već analogiju sa automobilima, FCPX naspram FCP 7 ti dodje nesto kao:
"Mi, Apple, smo napravili novi model automobila. Brži, lepši i bolji od prethodnog. Samo što ćete sada volan okretati nogama, rukom kočiti a mi ćemo dodavati gas umesto vas. Pošto smo morali da napravimo novi motor, jer ste vi tražili pogon na dva točka umesto na jednom, izbacili smo sva sedišta sem vozačevog. Prozori se ne otvaraju a izbacili smo i sirenu jer vam nije potrebna saradnja sa drugima, dovoljni ste sami sebi, a ni retrovizori vam više ne trebaju, vidite sve lepo kroz ovu ružičastu iŠoferšajbnu. Ako slučajno nešto hoćete da ubacite u prtljažnik, to mora da se uklopi u dimenzije 20x20x5 cm, jer bože moj, ko je drugima kriv što prave velike ambalaže a od goriva prima samo 130-oktansko gorivo za avione proceđeno kroz najfiniju svilu.

Only 299$ :D"

Još ćete ih braniti argumentom da se za 299$ i nemože kupiti Pro softver, pa je u redu da FCPX toliko košta.

Ako ne vidite šta nije u redu sa Apple filozofijom, ja se iskreno brinem za vas.
 
vi svi sto se bunite oko final cut pro x-a : stvarno mi nije jasno - sad sam izmontirao jedan filmic - i mnooogooo je bolji od imoviea!!! neuporedivo... mislim ako to nije dovoljno... stvarno ne znam sta je
 
Em... to da je bolji od iMove-a nije bas preterano ohrabrujuce. Cinjenica je da fali ozbiljnih alata i da je izostala podrska za nekoliko bithih formata sa kojima profesionalci barataju. Vrlo cudno, zaista.
 
^ & ^^ :

Ne postavljate pitanje na dobar nacin...trebate reci : koliko dugo ce jos da nedostaju?
 
vi svi sto se bunite oko final cut pro x-a : stvarno mi nije jasno - sad sam izmontirao jedan filmic - i mnooogooo je bolji od imoviea!!! neuporedivo... mislim ako to nije dovoljno... stvarno ne znam sta je

Pa ovaj novi pro x je zamena za fc, a ne za imovie. To što je bolji od imoviea ne znači baš ništa. Kao da si rekao da je bolji od winovog movie makera.

Vidim da ovde novi program hvale samo amateri u video montaži, koji na svaku kritiku ljudu koji se time bave imaju nekoliko spremnih apple odgovora - još je zeleno, dajte mu vremena, epohalan interfejs, nova filozofija, sačekajte malo. Neću da čekam, hoću odmah da radim. Neću filozofiju i interfejs, hoću sve ono što su izbacili.

Ovo je amaterizacija jednog pro alata, što se najbolje vidi po kome kome pljuje i ko hvali novi pro x.
 
Nazad
Vrh Dno