Šta je novo?

Filozofija fokusa

Laza

Čuven
Učlanjen(a)
05.09.2001
Poruke
4,635
Poena
765
Jos nemam digitalni fotoaparat, ali sam odskora u ucestalom "kontaktu" sa njima. Sto se vise bavim tom problematikom, sve vise shvatam kolika je to nauka ali i umetnost. Umetnickim delom cu tesko ovladati ali me interesuje ovaj naucni. U stvari to i nema veze samo sa digitalnom fotografikom, vec fotografijom uopste.

Ono sto me najvise interesuje su stvari oko fokusa i nase percepcije. Koliko sam ja shvatio postoje aparati kod kojih je nemoguce menjati fokus (idioti) i ostali. Mene interesuje vase misljenje, da li su slike profesionalnije, kvalitetnije, lepse itd. ako je samo glavni objekat fokusiran? Takodje me interesuje i misljenje oko naknadne obrade nefokusiranih slika u photoshopu - uradi se magnetic lasso oko glavnog objekta a ostatak bluruje uz jos malo doradjivanja.

Dakle interesuju me vasa misljenja, filozofija: da li treba ponekad staviti fokus od pocetka do beskonacnosti (u zavisnosti od onoga sta se zeli postici), uvek ili nikad?
 
Laza je napisao(la):
Dakle interesuju me vasa misljenja, filozofija: da li treba ponekad staviti fokus od pocetka do beskonacnosti (u zavisnosti od onoga sta se zeli postici), uvek ili nikad?


Niej to bas tako jednostavno....to o cemu ti pricas je dubinska ostrina, a ona zavisi od dve stvari: otvora blende i fokalne duzine objektiva....sto ej otvor blende veci, kao i fokalna daljina, dubinska ostrina ej manja.

Nemoj uopste da razmisljas o kupovini aparata sa fiksnim fokusom ako hoces ozbiljnije da se bavis fotografijom.
 
Ma u redi je to sa tehnicke strane oko blende i fokalne duzine objektiva. Mene interesuje filozofija upotrebe ctp; Da li slikani objekat uvek fokusirati, ili neki pustiti da dubinska ostrina bude ostra :mrgreen:
 
Laza je napisao(la):
Ma u redi je to sa tehnicke strane oko blende i fokalne duzine objektiva. Mene interesuje filozofija upotrebe ctp; Da li slikani objekat uvek fokusirati, ili neki pustiti da dubinska ostrina bude ostra :mrgreen:

pa to zavisi samo od tebe i od onoga sto hoces da postignes odredjenom fotografijom ...
 
Laza je napisao(la):
Da li slikani objekat uvek fokusirati, ili neki pustiti da dubinska ostrina bude ostra :mrgreen:

Dubinska ostrina moze da bude mala ili velika, a umetnicka fotografija ne iskljucuje ni jednu od njih.
 
Laza je napisao(la):
Mene interesuje filozofija upotrebe ctp; Da li slikani objekat uvek fokusirati, ili neki pustiti da dubinska ostrina bude ostra :mrgreen:
Na prvi pogled je bolje da bude što veća dubinska oštrina jer sve na snimku onda ispadne oštro pa ko voli nek' gleda šta ga zanima. Medjutim ponekad je poželjno umetnički istaći centralni objekat (npr. portret) tako što se bliži i dalji objekti od njega malo zamute... e to se postiže manipulisanjem dubinskom oštrinom (DOF) ili veštački u PhotoShopu.
 
Nazad
Vrh Dno