Šta je novo?

Fid sklopka

old_bookmaker

Darth Vader's accountant
Učlanjen(a)
19.08.2015
Poruke
2,447
Poena
215
Iz situacije da moram da menjam mašinu za pranje veša (pisano u temi o istim) došao sam do situacije da mi problem pravi Fid sklopka.
Nisam elektro struke pa ću pokušati detaljno da objasnim o čemu se radi i potreban mi je savet šta dalje raditi (s obzirom da su mi bili majstori iz ovlašćenog servisa i kućni prijatelj koji je električar, ima 80 god. verujem da zna šta priča ali bih ipak da proverim to).

Fid sklopka (br 1 sa slike) je počela da iskače čim se zavrti bubanj veš mašine. 5 godina je radila bez problema i mašina i sklopka.
1699828505827.png

Na ovu sklopku su vezani razni drugi aparati i urikači i ona ne iskače ni u kom slučaju sem kada se pokrene veš mašina, tj. samo u slučaju okretanja bubnja (vodu ubacuje i ispumpava bez problema).

Pozvao sam servis (ovlašćeni) koji je iz dva puta (dva različita majstora) konstatovao da je "probio" motor "na masu" i da mora da se radi zamena motora. To košta oko 17k dinara i s obzirom da je mašina iz 2007. godine rešio sam da ne menjam motor već da kupin novu mašinu. Ova dva majstora iz ovlašćenog servisa su imala dva različita pristupa detekciji problema. Prvi, mlađi i neiskusniji (rekao bih) je to radio tako što je skidao kaiš koji spaja motor i bubanj i metodom "pipanja" uz telefonske konsultacije sa servisom saopštio da je motor za zamenu (doduše, rekao mi je da ako imam nekoga da mi premota rotor ili šta već sve treba da se uradi, zamena četkica, obrada na strugu itd. da bi možda to moglo da pomogne). Sticajem okonlosti, nešto sitno sam popravljao i na mašini za pranje sudova i kako nije imao deo da zameni poručio ga je i za par dana je došao drugi majstor da ga ugradi.

Opet, neka moja logika mi je govorila (i servisno uputstvo od mašine za pranje sudova) da je problem u dovodu vode i da se zapušio aqua stop ventil. Nešto slićno ovome, sa ovim delom koji se spaja na elektroniku mašine:
1699829273688.png
I bio sam u pravu jer je ovaj iskusniji majstor doneo deo za zamenu ali kako mašina za pranje sudova opet nije radila ponovim i njemu priču o ovom crevu na šta on kaže to je to i zamenom istog mašina počne da radi kako treba.

To me navede na sumnju da onaj prvi majstor nije dobro utvrdio kvar ni na veš mašini i zamolim ovog iskusnijeg da mi to proveri uz pitanje da li se to radi nekim instrumentom ili metodom pipanja. Majstor mi naravno kaže instrumentom (što sam i sam već znao ali ga nemam) i proveri mi ponovo motor. Konstatuje da "baca na masu" i da je on stvarno za zamenu.

Kako mi nije bilo hitno da kupim novu mašinu, imam ispravnu na drugoj lokaciji, čekao sam "crni petak" da vidim da li će biti nekih popusta. U međuvremenu, ćale kaže hajde da pozovemo tog njegovog prijatelja, jeste star ali čovek je ceo život proveo baveći se elektor radovima (majstor starog kova). Rekoh, nemam šta da izgubim, malko ću da se iscimam ali hajde da pokušam i sa njim. On dođe, konstatuje da je motor "probio na masu" i da nije "izgoreo", što po njemu implicira da će biti lako da se popravi. Odnese ga on, zameni četkice, obradi nešto na strugu, i šta mu je sve radio ne znam ali javi motor je ispravan, provereno radi.

Ugradi ga on ponovo u mašinu, ja ono "nevera" ali ajde kao super, međutim, krene da zavrti bubanj i tu izbaci Fid sklopka (br 2 sa slike). Sad tu i on "inzneveruje", probasmo par puta i svaki put isto. On mi kaže nemoguće, proveren je na Fid-u kod njega i motor radi. Prebacimo na drugi i treći utikač u kupatilu i uvek se desi isto. Na tim utikačima radi mašina za sušenje veša, kombinovani gasni kotao za toplu vodu i grejanje u stanu i drugi sitni aparati. Sklopka ne izbacuje sem kada se priključi veš mašina i pokrene proces okretanja bubnja.

Kaže on (ovaj kućni prijatelj, majstor) daj produžni da uključimo mašinu na utikač u hodniku, tj. tražio je utikač koji ne ide na tu Fid sklopku već na ovu "glavnu" (ja sam pretpostavio da je taj najbliži u hodniku, nemam plan tako da mogu samo da nagađam). Ispostavilo se da je bio u pravu, mašina radi bez problema (kada je otišao vrteo sam dva cela programa, jedan na 95 stepeni radi probe i sve je OK).

Tu sad nastaje "problem". On kaže daj da ti to časkom prevežem (tu na tim sklopkama) što ja nekako stidljivo odbijem i zamolim ga da mi to neko proveri (tipa investitor da pošalje te koji su radili struju da to pogledaju, mogao bih možda to da obezbedim). On kaže OK, neka pogledaju ali ako mora da se menja Fid sklopka da to on uradi (prijateljski) jer kaže da je to prosto i da mi oni ne uzimaju pare za ništa (nije mi do para, sramota me od čoveka i rekao sam dogovoreno, on će da je menja ako bude moralo).

Sednemo da pijemo kafu i tu počnem malo da ga zapitkujem: "Da li Fid sklopka može da bude polu ispravna?", "Da li je moguće da ostali potrošači rade normalno, a da izbacuje samo kada radi veš mašina?", "Da li će zamena sklopke to da reguliše, tj. da li će mašina da radi normalno na utikaču na kom je bila povezana i do sada?", "Šta bi bilo da sam zamenio motor u servisu? Da li bi sklopka opet izbacivala?" i na kraju "Šta da sam kupio novu mašinu? Da li bi sklopka normalno radila?".

Sve u svemu, ni on čovek ne može precizno da mi da te odgovore i predlaže da za početak zamenim Fid sklopku, možda čak i sa nekom manje osetljivom. Tu se sad ne razumam u tematiku, pročitam sve o Fid sklopkama i skapiram njihov rad ali spoznam da može da bude još gomila problema (počev od oštećenja kablova, nulovanja zgrade, vlage, ..., 101 mogući problem). Samo mi fali još da moram da kopam po stanu kablove.

Po vama, ko se razume u struju, od čega da krenem? Utičnica, mašina, zamena Fid-a, uzimanje manje osetljivog Fid-a, "jačeg" od postojećeg, ...

Još jedna napomena. Na slici je obeleženo M.B (mali bojler) i radi se o Vaillant miniVED H visokopritisni protočni bojler koji je od samog starta pravio problem (i dalje ga pravi). Naime, njegov osigurač iskače nakon duže upotrebe istog (nema pravila. minut ili tri, ali obavezno iskoči). Sad me sumnja navodi na ovaj Fid (ako je to uopšte povezano jedno s drugim).
 
Poslednja izmena od urednika:
99,99% је да је фид исправан. 30 мА је 'осетљив' и реагује на мале струје квара. Машина је и даље у квару, и то се може измерити ом-метром, мајстор је нешто закрпио, али не како треба.

Колике снаге је проточни бојлер? Осигурач после два-три минута избацује због преоптерећења (и то великог). За проточне бојлере је битно да буду повезани адекватним каблом већег пресека и имају адекватну заштиту.

Још једна битна напомена - ови уређаји су пре свега за заштиту људи, и не превезују се да би се на њих могли повезивати неисправни уређаји! Имаш фино подељену инсталацију са опремом најбољих произвођача.

Постоје и нове генерације фид склопке са одложеним дејством и које боље подносе сметње које праве електронски уређаји, али како је машина радила 5 година са овом рачунам да то није разлог за замену.
 
Poslednja izmena:
Fid oznacen sa br. 2 je 500mA, a fid br.1 30mA je pretpostavljam samo za strujni krug kupatila. E sad taj motor ves masine sto je servisiran, verovatno i dalje ima neku struju greske, a to se vidi jer fid br. 1 izbacuje i dalje jer je osetljiv.
Taj protocni bojler je granicna struja sa osiguracem C16A, treba ti osigurac C20A, ali onda zica treba biti 2.5mm2 minimum i da bude spojeno preko stalnog prikljucka (umesto šuko utikaca).
 
Poslednja izmena:
Motor se lako ispita unimerom. Sad na drugoj sklopki radi jer je manje osetljiva. Sad možda u kući postoji i još neki problem zbog kog se ovo dešava a to se teže nalazi. Sad vrati utikač mačine u njenu doznu a u kući isključi iz mreže sve potrošače ako možeš bilo bi poželjno i bojlere i onda probaj mašinu, ako opet fid pada 99% je kvar u mašini ali opet kažem unimerom se motor može lako proveriti.
 
Ово је фид за купатило, квар је тамо, тј. машина је покварена јер фид реагује кад се пали мотор.
 
Sve opisano ukazuje da je probio motor na kolektoru, tu popravke nema, samo zamena rotora.
 
Sam rotor + četkice ne bi trebalo da je mnogo skup . Npr. ja sam original Makita rotor za brusilicu od 2kW platio oko 60e...
 
Neizmerno vam hvala na komentarima. :)

Najveću dilemu sam dobio kada sam postavio pitanje da li bi Fid sklopka izbacivala ako bi kupio novu mašinu.

Što se tiče protočnog bojlera u kuhinji, ne znam sad napamet, velike je snage, tu sam već siguran da nije dobro povezan ali kako se slabo koristi (samo za ispiranje sudova) odradimo to na brzinu (naučili smo, šta ćemo :D).
 
Инсталација која је стално преоптерећена представља ризик за пожар. Аутомат избацује и то је добро, али није предвиђено за такво коришћење.
У преводу - замените бојлер, једноставније него да се лупа све и мењају каблови.
 
Tebi kada izbaci FID 2 sa slike, nemas struje u celom stanu?
Zasto si zaokruzivao FID 1 na slici, ne vidim da je spominjes u tekstu?
 
To je ovaj slučaj:
Kaže on (ovaj kućni prijatelj, majstor) daj produžni da uključimo mašinu na utikač u hodniku, tj. tražio je utikač koji ne ide na tu Fid sklopku već na ovu "glavnu" (ja sam pretpostavio da je taj najbliži u hodniku, nemam plan tako da mogu samo da nagađam). Ispostavilo se da je bio u pravu, mašina radi bez problema (kada je otišao vrteo sam dva cela programa, jedan na 95 stepeni radi probe i sve je OK).
U početku teksta sam pogreno napisao. :(

Svo vreme se radi o Fid 1 sklopki (u kontekstu mašine za pranje veša) 25A.

Kada izbaci Fid 1, nema struje u kupatilu. Sve ostalo radi. Fid 1 je "povezan" sa mašinom za pranje veša i on reaguje isključivo na nju.

Majstor je tražio da uključimo mašinu na ovu "jaču" (ako sam ga ja dobro razumeo da je tražio "jaču") Fid sklopku (br. 2, 40A). Kada se mašuna poveže preko nje nema problema, niti iskakanja. Radio je program 2-3 sata na 95 min bez problema.

Ovo za protočni bojler sam onako ubacio u tekst, pošto automatski osigurač nalazi na "njenoj liniji".

Dakle, verovatno je Fid 1 osetljiviji i detektuje neki problem sa mašinom (kako su kolege forumaši napisali), dok je ovaj Fid 2 mašinu za veš "progutao" i ne iskače dok ona radi.
 
Kako si ga zakomplikovao... Vise puta citao tekst i nista mi nije bilo jasno.
Enivej:
Da li fid sklopka moze biti neispravna, poluispravna, bla bla?
Moze. Kao sto si skontao guglajuci, fid meri ulaznu i izlaznu struju, ako je razlika vise od 300mA kao kod ove, okida.
Fid koristi (uglavnom) jednostavnu elektroniku i mehaniku, moze se desiti da kalem okidaca postane osetljiviji, kod tebe moze da se polarizuje glavni kalem pri koriscenju jacih jednosmernih komponenti tipa jaca led osvetljenja, ev punjaci itd.
Redovni majstori imaju fid testere koji ce im tacno pokazati kada okida, i ako okine, koliko je vremena potrebno da reaguje. Bilo sta sto ispada van normi, fid se menja.
Ti sada ne znas da li masina pravi razliku izmedju 300 i 500mA ili je fid neispravna.
Znaci prvo fid test tj redovan servis pa ako je ispravna ili zamenjena a problem i dalje imas, menjaj masinu. Matora je vec, vreme je za penziju.
Nikakva prevezivanja, budzenja ii sl nemoj da radis, ako je dizajner instalacije iole bio normalan, sve je po PS kod tebe.
Protocni bojleri su izuzetno jaki potrosaci. Ako ti cesto izbacuje taj jedan osigurac, vrv je na granici dizajniranog opterecenja. Ako radis testiramje fid-a, neka provere i taj osigurac jer su moguca ostecenja od preopterecenja.
Ako ih ima i ako si u mogucnosti, izbaci protocni i ubaci obican mali kuhinjski, mnogo je nezniji od protocnog.
 
Фид 1 избацује, онај од 30 мА. Има као и сваки уређај могућа одступања, али је вероватно исправан, тј, ништа не указује на неисправност.
Бојлер је далеко изнад граничног оптерећења чим избацује аутомат после пар минута. Нпр. преоптерећење од 1,5-1,9 пута избацује осигурач после 120 секунди.
 
  • Like
Reagovanja: Rio
Znaci prvo fid test tj redovan servis pa ako je ispravna ili zamenjena a problem i dalje imas, menjaj masinu. Matora je vec, vreme je za penziju.
Mile, hvala. Moram da pronađem nekog "krštenog" majstora što je u celoj priči najveći problem.

Ako možeš ispravi na početku teksta: "Fid sklopka (br 1 sa slike) je počela da iskače čim se zavrti bubanj veš mašine.".
 
Ma FID sklopka je 99% u redu, samo je problem sto je jako osetljiva (30mA je zaštita od dodira neispravnih uredjaja u vlažnom prostoru), ves masina ima problem koji treba resiti. Ili je prebaciti negde u neku prostoriju gde nema vlage, pa nek tera dok moze🤪
 
Фид 1 избацује, онај од 30 мА. Има као и сваки уређај могућа одступања, али је вероватно исправан, тј, ништа не указује на неисправност.
Бојлер је далеко изнад граничног оптерећења чим избацује аутомат после пар минута. Нпр. преоптерећење од 1,5-1,9 пута избацује осигурач после 120 секунди.
Taj bojler Vaillant miniVED H je mali protocni u tri varijante 3.5 - 4.4 - 5.7kW. Pretpostavka je da ima 3.5kW verziju (moj raniji komentar) koja je granicna sa C16A, osim ako je majstor koji je ugradio bojler onako skroz nesavestan. Automati se cesto ponasaju kako je on opisao na granicnoj struji, a to je da “izbacuje bez nekog pravila”.
 
Poslednja izmena:
Тај од 3,5 киловата би морао да ради без проблема, осим ако нема још уређаја на истом аутомату. Овај од 4,4 киловата ради са 20% преоптерећења тј. требало би да може да ради бар 20 минута пре него што реагује аутомат. Ја типујем да је уграђен 5,7 киловата који ради преоптерећен са 50% и избацује после пар минута, јер се и тај грејач пали/гаси према потреби.

1699880486496.png
 
Mogao bi OP da proveri, bas me interesuje sta je u pitanju :)
 
Slikaću večeras :)

Edit:
Bravo, @e6111 ovo izgleda da pravi problem kod protočnog bojlera:
i da bude spojeno preko stalnog prikljucka (umesto šuko utikaca)
Naime, prvobitno je mastor koga je doveo onaj koji mi je pravio kuhinju to povezao direktno bez utikača. Međutim, nije to zaštitio (zatvorio) kako treba i meni bude frka zbog porodice da neko ne čačka to (ispod sudopere je sad pravo skladište pošto špajz nemam u stanu), pa dovedem drugog majstora da to pogleda. On naravno kaže da onaj prvi nema pojma (klasika :D) i preveže mi to na utikač i utičnicu.

Razmišljao sam o tome da vratim prvobitno povezivanje ali eto odužilo se (dobrih 5 godina :)).
 
Poslednja izmena:
@old_bookmaker matori, ne zezaj se, imas klince, odradi to kako treba.
Nemoj da te Marfi iznenadi
 
...prvobitno je mastor koga je doveo onaj koji mi je pravio kuhinju to povezao direktno bez utikača. Međutim, nije to zaštitio (zatvorio) kako treba i meni bude frka zbog porodice da neko ne čačka to (ispod sudopere je sad pravo skladište pošto špajz nemam u stanu), pa dovedem drugog majstora da to pogleda. On naravno kaže da onaj prvi nema pojma (klasika :D) i preveže mi to na utikač i utičnicu.
Не реагује ти аутомат због начина повезивања, већ због преоптерећења. Шуко је иначе до 16А па је вероватно неадекватан и може направити додатне проблеме. Усликај ако можеш налепницу на том бојлеру где се види снага.
 
To sto je masina radila na produznom kablu, a nije izbacivala FID, moze da znaci i da nije dobar produzni. Njega mozes lako da proveris ako ga ukljucis u kupatilu i izbaci FID - dobar je. Ako ne izbaci znaci da nije .
 
To sto je masina radila na produznom kablu, a nije izbacivala FID, moze da znaci i da nije dobar produzni. Njega mozes lako da proveris ako ga ukljucis u kupatilu i izbaci FID - dobar je. Ako ne izbaci znaci da nije .
Izbacuje Fid 1 i na produžnom kablu, tj. sam produžni ne izbacuje, već kada se preko njaga priključi mašina.

Dakle, prvo ću da dovedem nekog sertifikovanog električara (još samo da ga nađem).

Evo slika protočnog bojlera. Možda to možemo da rešimo pisanjem. :) Ako me neko pita zašto ovaj protočni bojler, ne znam, nije se štedelo kada smo se useljavali pre 5 god., pa mi se ovaj učinio kao najbolji. Naravno, nisam ga izabrao jer sam znao da mi treba visokopritisni bojler, već sam to saznao na teži način (morao sam da se vratim i da proverim koju smo česmu za sudoperu kupili :D).

1699900415295.png
Ovako je priključen, verujem da je kabl dovoljnog poprečnog preseka. :)
1699900462405.png

Edit: kako je @e6111 pominjao ranije, izgleda da mi je potreban jači osigurač. Svakako ću to prepustiti majstoru.

Hvala vam na komentarima, znače mi puno da me ne zavlače kojakakvi majstori.
 
Три бамбија за мене, тај бојлер вуче 25А и треба да се повеже директно, тј. преко извода за 25А уз одговарајући кабл (онај у зиду) , аутомат и прекидач. Кабл у зиду сигурно није предвиђен за толико оптерећење, као ни утичница, замена аутомата је апсолутно погрешна!!! Директан ризик од пожара.

Топла препорука, нађи неког писменог да те испрати у овим радовима. Неког ко је макар прочитао са разумевањем Правилник о техничким нормативима за електричне инсталације ниског напона.
 
Sad pretražujem slike i ovo je kabl koji je došao s njim. Naravno, kupljen je odavno u domaćoj radnji, na Amazonu su to lepo "slikali".
Ved h 6/2 5.7 KW
 
Utikač i priključnica su deklarisani na 16A,dobro je to i radilo do sada.A kabl,bar ovako sa slike po debljini izgleda kao da je trofazni...
Fid-ovke od 30mA se stavljaju tamo gde se.očekuje direktan kontakt korisnika sa vodom,bojler,djakuzi i slično.Za veš mašinu baš nema logike.
 
Као што видиш на сликама на Амазону нема ни утичнице ни утикача.
Кабл у зиду, шуко и аутомат су предвиђени за струје до 16А. Решење је или да мењаш бојлер, или да лупаш и мењаш комплет инсталацију за бојлер.
Бојлер је монофазни, прикључен је на једну фазу, а и слаже се са спецификацијама. 230 V 1NPE
 
Poslednja izmena:
тај бојлер вуче 25А и треба да се повеже директно, тј. преко извода за 25А уз одговарајући кабл (
Cak je i 25A knap.
@old_bookmaker izvodjace da castis pivom jer nisu stedeli na instalacijama, ona dva elektricara sto su cackali bojler uticnicu.... da....pozdravi ih
 
Иначе не знам каква су тренутна европска правила које преписује СРПС, у Норвешкој се сви кућни изводи штите комбинованим аутоматима/фидовима са струјом квара од 30 мА. Уз додатно строге услове за димензионисање каблова.
 
Nazad
Vrh Dno