Šta je novo?

Fan kontorler?

SrdjanKs

Cenjen
Učlanjen(a)
07.01.2010
Poruke
662
Poena
169
Pitanje da li je bitno da ventovi koji su nakaceni na fan kontorler budu pwm ili moze bilo koji da ce sam fan kontoler moci da regulise njihovu brzinu?:wave:
 
Meni su na oba kontrolera 3-pin ventilatori, tj nijedan nije pwm.
 
I znaci radi ok,pa tko sam i mislio da sam fan control regulise rad, dodavanjem i oduzimanjem struje...
 
Tako radi i meni, bez obzira sta nakacio na MFC1 on sam to regulise. Procitaj u opisu za ovaj sta dodatno dobijas ako nakacis PWM na PWM predvidjen port kod njega.
 
Poslednja izmena:
Ako tek planiraš da uzmeš fan kontroler, pazi se one boranije od oko hiljadu+ dinara, drugar uzeo takav jedan, sav srećan- lepo izgleda, ledovi na knobovima, minimalistički... ali kad god je smanjio broj obrtaja ventilatora odavali su nekakav pištav zvuk, tako da je bio krajnje kontraproduktivan, i posle malo googlanja ispade da je to problem kod skoro svakog jeftinog kontrolera. ( a i kod skupljih, ali tek posle par godina radnog staža)
 
PWM kontoroler zahteva PWM ventove ukoliko zelis da rade po principu PWM automatske regulacije... Dakle 4 pina prikljuchci na ventu i na kontroleru...

Regularni rade po principu regulacije voltaze koja se doprema ventu i imaju 3 zice, + i - kao i zutu koja je RPM sensing tj. da omoguci kontroleru ili ploci da ocita broj RPM-a na kojima je vent., ako to ploca omogucava (100% ploca zadnjih godina) i kontroler (ima displej gde ti pokaze koliki je RPM vent;. ili pak nema displeja i time ocitavanja na taj nacin, ali mozes onda isto da jednostavno prespojis do ploce tu jednu zicu i da ocitas sa slobodnog mesta za vent prikljucenje na njoj). U sustini da bi kontrolisao brzinu venta trebaju ti samo crna i crvena zica, - i + ...
 
Da, dobro si uradio, taj model Fan kontrolera je vrhunski. I kako radi, koliko vbenta kontrolišeš sa njim ? Daj malo neki review. :)
 
Radi kako i treba da radi :) nema pistanja,moze do 0 obrtaja,fino izgleda na CM...ventova koliko hoces :) standardni na 690II plus 2 Aero cool 14-ice sa strane...jedino je H100 ostao van njega
 
A da li podržava i 3-pinske i 4-pinske ventove ? Ili se trebaju staviti oni konvertori 3 na 4 pina i obrnuto ?
 
Poslednja izmena:
Ima samo 3-pinske konektore i adaptere na 4-pin...
 
Nazad
Vrh Dno