Šta je novo?

Fakultet ili skola za programiranje...

Stefan006

Poštovan
Učlanjen(a)
11.11.2014
Poruke
50
Poena
59
Evo ovako 3. godina sam srednje skole Nikola Tesla IT-ogled. Poceo sam da razmisljam o buducem poslu. U skoli imam programiranje, ali to se sv e svodi na male programe koji uopste nisu toliko teski. Gledam comtrade its skolu koja nudi dosta mogucnosti da naucim o programiranju, ali nisam siguran koliko je to kvalitetno. E sada ako je neko zavrsio taj smer.

Hvala! :)
 
Sta god da zavrsis ne gine ti placanje kurseva kasnije :).
Jer ni u jednoj visokoj skoli se ne radi dovoljno kvalitetno i konkretno.
Meni je devojka upisala Megatrend da bi imala papir.
Ali zato placa kurs dodatno.
1800e za PHP, HTML i jos nesto.
 
Hmmm kako oni tvrde ako uspesno zavrsim u ComTrade-u, "zime" za mene nema.
Inace evo sta oni tvrde koje alate cu ja znati da koristim nakon sto zavrsim.
http://prntscr.com/a6oxxq
 
Da pevas ako budes znao 2-3 stvari odatle kako treba :)
 
Hmm nisam upoznao dosta iskusnih programera osim jednog koji bas dobro zaradjuje, ali sta on to radi nzm tacno. Sada ako moze odgovor na jos jedno pitanje. Evo na primer: Zavrsim zeljenu skolu i hocu da se zaposlim, kontaktiram poslodavca i on me zaposli i sta ja onda treba da radim. (znam da je pitanje pomalo decije, ali me stvarno zanima o kakvom poslu se radi.) Ako moze neki iskusniji odgovor.

Hvala!
 
Pazi, bilo sta da zavrsis, koji god fakultet ili visu (nevezano konkretno za programiranje), posao koji ces eventualno naci u struci ce od tebe traziti da dopunis svoje znanje. Ja kao student hemijskog inzenjerstva ocekujem da sa diplomom nadjem posao u struci, a sad na kojoj pozici, boga pitaj. Da li ce me moje znanje posluziti, hoce, ali cu sigurno morati da to dopunim kako bih morao da izvrsavam posao kako se od mene trazi. Ne znam koliko tvoji stoje finansijski, ali ja bih ti radije preporucio da pokusas drzavni fakultet gde su manje sanse da te oderu nego u privatnom. Drug mi studira PMF i kaze da je prilicno zanimljivo, s obzirom da je zavrsio ekonomsku, nije ocekivao da ce mu se ovoliko dopasti. Pa zbog toga ti savetujem da pazljivo proucis svoje opcije, najpre sam. Veruj mi, sam i sam, niko drugi osim tebe. Kada vidis koje su ti opcije, porazgovaras sa svojim roditeljima da te posavetuju i podrze. Imas jos godinu dana da odlucis, sto je sasvim dovoljno, a veruj mi, menjaces zelje k'o carape. To je sasvim normalna stvar, i meni se to desavalo i svima koje sam poznavao, i mojim kolegama. Biraj pametno, ono sto najbolje znas, sto ti se svidja i ono od cega ces kasnije moci da zivis.
 
Studiraj normalan fakultet - ako imas uslova, mani se ovih gluposti.
 
Faks je bolji uvek, omogucava temeljnije znaje. Mada ako ti treba sto pre, onda naravno zaobidji 4-5 godisnje skolovanje. Osloni se na neku skolu i sam uci... sta drugo
 
Bilo državni, privatni, viša ili kurs, na tebi je koliko ćeš naučiti i to znanje primeniti kad bude bilo potrebno. Šta god budeš upisao, biće ok, daće ti nekakvu osnovu ( negde će biti lošije, negde bolje) a za ostalo sve zavisi od tebe. Ako te interesuje programiranje, Gugl je tvoj novi najbolji prijatelj, za sve ima odgovor :) srećno ti bilo
 
Upravo to, na bilo kojem fakultetu ces steci samo minimalne osnove a na tebi je da se sam usavrsavas, individualno.
 
Pogotovo ova IT struka koja se menja svakodnevno i ako ne ispratis jednu godinu, ti vise nema sta da trazis u struci. Druge struke su mnogo manje dinamicne i zato ti kazem, promenices ti zelje, nema veze sto si u Tesli, ja imam kolege koji su dosli iz umetnickih i sportskih skola. Otvori vidike i dobro razmisli.
 
Evo ovako 3. godina sam srednje skole Nikola Tesla IT-ogled. Poceo sam da razmisljam o buducem poslu. U skoli imam programiranje, ali to se sv e svodi na male programe koji uopste nisu toliko teski.
U kojim programskim jezicima radite tamo?
 
Mhmm prve dve godine smo radili C++, sada smo presli na Windows Forms Application, objektivno smo vec zavrsili,i SQL samo poceo da radim...
 
Konačno je bataljen Pascal u Tesli? :)
 
Mhmm evo gledam vec neko vreme sta mogu uciti sada i krenuo sam PHP, posto sam vec presao sa HTML-om i pri kraju sam sa Javascript tako da mislim da php nece biti tesko da razumem. Da li je neko ucio sa interneta PHP i kako je prosao? Naravno mislim da stolica treba bas da se zagreje za ovo "luce" od jezika.
 
Ako zelis da postanes web programer, na Internetu imas toliko tutorijala i primera da je po meni besmisleno ici u skolu za to. Naravno, ako ti je lakse da ti neko sipa znanje u mozak, to je onda druga prica.
 
Ja sam posle Koncara zavrsio Visu elektrotehnicku i sad radim .Net, skola ce te nauciti osnove a posle toga ti treba sam da gulis u smeru koji te interesuje. Da li ce to biti Java, .Net, C++, ili neki od uslovno receno prostijih jezika, je na tebi..
Doduse, iskren da budem, uvek mi je Java bila jaca strana a .Net sam mrzeo i eto, uletim u pricu sa .Net-om i ne planiram da se vratim na Javu u skorije vreme :)
 
Zavisi od toga da li si naucio da ucis, skola, fakulteti i slicno tome za to i sluzi, i za to uzimaju dobru lovu bilo to od studenata ili od drzave.
 
Sta god da zavrsis ne gine ti placanje kurseva kasnije :).
Jer ni u jednoj visokoj skoli se ne radi dovoljno kvalitetno i konkretno.
Meni je devojka upisala Megatrend da bi imala papir.
Ali zato placa kurs dodatno.
1800e za PHP, HTML i jos nesto.
Naravno, ako hoces da bacis pare - upises kurs kao devojka, a to sto te nista nece nauciti to nije bitno. Za takve stvari ili lepo sednes i sam savladas uceci preko neta ili ides na fakultet da dobijes neku solidnu osnovu. Svi ti kursevi od pola godine/godinu dana su da lepo neko napuni dzep. Imao sam gomilu ljudi koji su zavrsili razne kurseve ovde u Srbiji, i ni jednog nisam pozvao na intervju. Zasto? Zato sto je dovoljno pogledati CV i reference koje daju da vidis da ne znaju ni za junior developera.

Hmmm kako oni tvrde ako uspesno zavrsim u ComTrade-u, "zime" za mene nema.
Inace evo sta oni tvrde koje alate cu ja znati da koristim nakon sto zavrsim.
http://prntscr.com/a6oxxq
Sto bi bilo lepo da je ovo pravna drzava, pa da lepo platis, a posle toga ih tuzis jer te nisu naucili ni 5% od onoga sto su ti garantovali...

Elem - batalite kurseve, pisao sam vec gomilu puta - i kursevi i IT akademija su nista... Od privatnih mozda jedino vredi RAF u BG, od drzavnih imate FTN u NS, ETF u BG i verovatno PMF (ne znam tacno sta se radi, ali po onome sto sam cuo nije lose za osnovu) ako zelite fakultet. Ko zeli bez fakulteta - na netu ima resursa koliko hocete, samo trebate znati engleski. Ima i da se nadje besplatno predavanja sa Standford-a, Cambridge-a, itd. Znaci apsolutno sve imate na raspolaganju, samo se uhvatite necega i gurajte. Kada zaglavite - trazite resenje prvo sami u dokumentacijama, stackoverflow, ostali sajtovi, a ako ne nadjete odgovor onda postavite pitanje, i tako u krug :)
 
Preteruješ. Tj, generalizuješ stvari.

Prvo, veoma je teško nekome ko kreće od nule da nauči sve "na netu". Škola je tu pre svega da te "tera" da radiš redovno, odgovri brzo na neka pitanja i nauči nekim sitnicama na koje nećeš tako lako naleteti ako lutaš sam.

Drugo, koju god opciju neko izabere - RAF/ETF ili privatne IT škole ili da je samouk, najviše zavisi od njegove volje za radom. Nijedna od ove tri opcije ne garnatuje da je neko dobar izbor za IT firmu, bez obzira sa kakvim je uspehom završio.

Treće, bar u IT je lako krenuti od nule. Svako ko hoće može da napravi neki mali projekat iz hobija, ili da se priključi nekom drugom, npr. open source projektu i tako stekne iskustvo i nauči male tajne velikih majstora. Tako da je to, po mom mišljenju, mnogo bitniji faktor od formanlnog obrazovanja.

Moram da podsetim na ovaj članak
http://www.vikingcodeschool.com/posts/why-learning-to-code-is-so-damn-hard

Meni bi formalno obrazovanje bila poslednja rupa na svirali prilikom zapošljavanja radnika, posebno u IT-u
 
Prvo, veoma je teško nekome ko kreće od nule da nauči sve "na netu".
Iz kog razloga? Zato sto je drugacije ako nesto cujes uzivo neko to isto cujes/procitas preko neta? Izvini, ali upoznao sam gomilu developera koji su krenuli sve samouki preko neta posle srednje skole i koji deru i pojedine developere koji su zavrsili ETF i sl. Sve je stvar koliko neko kapira i koliko nauci.

Škola je tu pre svega da te "tera" da radiš redovno, odgovri brzo na neka pitanja i nauči nekim sitnicama na koje nećeš tako lako naleteti ako lutaš sam.
Pricamo o kursevima od 6 meseci koji su smesni i nicemu ne sluze... Na tim kursevima ljudi se uce napamet bez razumevanja. Sto se tice teranja - ni fax te ne tera da ucis, a ne ti privatni kursevi koje svako zavrsi bez obzira ucio ili ne. Zao mi je, ali to je iskljucivo uzimanje para lakovernima... Da li mozda znas nekoga ko je isao na te kurseve, jer ja znam, i znam i sta rade, i sta ih uce. I onda taj hype koji im uteraju kod ljudi traje jos koji mesec posle kursa, a onda kada vide da niko nije ni priblizno zainteresovan da ih zaposli ni za dzabe shvate da ustvari nisu bas nista naucili i da su bacili pare.

Drugo, koju god opciju neko izabere - RAF/ETF ili privatne IT škole ili da je samouk, najviše zavisi od njegove volje za radom. Nijedna od ove tri opcije ne garnatuje da je neko dobar izbor za IT firmu, bez obzira sa kakvim je uspehom završio.
Opet, u pravu si, ali opet kazem govorim o kursevima - to sto se uci na tim sestomesecnim kursevima je preskakanje svih osnova i preletanje preko gradiva koje niko nece razumeti niti nauciti nesto konkretno.

Meni bi formalno obrazovanje bila poslednja rupa na svirali prilikom zapošljavanja radnika, posebno u IT-u
Pa upravo to, ali kada zaposljavas nekoga gledas koje ima predznanje (mora imati bar neke osnove programiranja, razumevanje principa objektnog programiranja), mora da vidis da ima neku logiku (ne trebas ga ispitivati nesto vezano za programiranje, ima drugih nacina da proveris inteligenciju i logiku osobe), da vidis da li ima zelju da uci i unapredjuje se i sl.
 
Nije tesko krenuti od nule ali ljudi brzo dignu ruke kad ulete u prve probleme i frustracije. Neopisivo je od velikog znacaja ako imate nekoga da pitate ko zna. Naravno ne aludiram na upis kurseva nego kazem generalno.
Kada imate mentora pored sebe ucenje ide za 500% brze nego ako ucite sami i po pola dana trazite odgovor na stacku ili googlu ali nazalost nemaju svi tu privilegiju da im neko pomaze. U svakom slucaju samo se trudite i ne odustajte :)
 
Pricaj sa roditeljima, ukoliko postoji opcija da studiras, onda idi studiraj, to ce ti dati 4-5 godina da skontas mnogo stvari o sebi, zivotu, programiranju, da razmislis o nekim bitnim zivotnim pitanjima, a usput dobijes neko znanje i usmerenje, ali najbitnije je da dobijes to vreme, tih 4-5 godina.

Radices ceo zivot, ako ti nije ultra hitno sada za pare, idi studiraj, zezaj se jos malo :)
 
Pricaj sa roditeljima, ukoliko postoji opcija da studiras, onda idi studiraj, to ce ti dati 4-5 godina da skontas mnogo stvari o sebi, zivotu, programiranju, da razmislis o nekim bitnim zivotnim pitanjima, a usput dobijes neko znanje i usmerenje, ali najbitnije je da dobijes to vreme, tih 4-5 godina.

Radices ceo zivot, ako ti nije ultra hitno sada za pare, idi studiraj, zezaj se jos malo :)

+1 definitivno. Studentski dani su definitivno najbolji dani u zivotu.Takodje, u sam cuo dosta primera da su i pre zavrsetka studija na FTN-u dobili poslove.
 
+1 definitivno. Studentski dani su definitivno najbolji dani u zivotu.Takodje, u sam cuo dosta primera da su i pre zavrsetka studija na FTN-u dobili poslove.
To ti mogu potvrditi, dobijes stipendiju i internship da tako kazem kod nekih firmi ako si zainteresovan i zagarantovan posao. Ja npr. to nisam prihvatio, ali sam vec u 3. godini studija sa drugarom osnovao firmu :)
 
+1 Da su neke kvazi skole samo bacanje para
+1 Da fakultet je dobar jer imas papir koji neko moze stvarno da ceni
+1 Da po meni sto se tice programiranja sve mozes generalno da naucis sam
+1 Da bolje ti je 100puta da uzmes privatne casove kod nekog ako stvarno zaglavis negde nego da poklonis nekoj Kvazi skoli 1000e nisazasta
 
Nazad
Vrh Dno