Šta je novo?

EXCEL ideja potrebna

nidza

Čuven
Učlanjen(a)
16.07.2004
Poruke
6,396
Poena
685
Imam gomilu kolona koje izgledaju ovako:

Beograd
Beograd
Beograd
Aranđelovac
Kikinda
...
...
itd...

Kako ja sve te kolone da prebrojim na najlakši način, koliko se koja opština ponavlja, a ti podaci da se prebace u drugi sheet, gde je svaka opština u naslovu kolone i da se taj broj uveća za broj ponavljanja opštine?

U principu se radi o 2 vrlo proste petlje - koliko se ja razumem u programiranje, ali jednostavno nikad nisam programirao u Excelu i pitam se da li da produbljujem priču ili da brojim ručno? Interesantnije mi je da malo napnem mozak nego da satima fizikališem i prebrajam opštine (36x imam ovo čudo gore, a neke od tih tabelica su poprilično velike).

Rezultujuća tabela je, znači, 36 kolona x opština koliko stane u redovima Excela 2003, sa odgovarajućim brojem ponavljanja svake iz izvorne tabele.

Tnx. :)
 
meni pada napamet jedino naredba countif...

elegantno resenje bi bilo prebaciti u access celu tabelu i onda malo sql-a, pa vratis rezultat u excel...
 
Mozda da probas nesto sa Subtotals ili sa Pivot table?
Neznam bas da baratam sa tim ugradjenim Excel funkcijama. Mogao bih da ti napisem VBA program, ali mi nije najjasnije kako treba da izgleda rezultujuca tabela.
Ako sam dobro razumeo, imas 36 kolona sa spiskom opstina, od kojih se neke ponavljaju vise puta. Rezultat treba da bude tabela koja ima 36 kolona, a u svakoj koloni je broj koji predstavlja koliko puta se koja opsina ponavlja?
Buni me ova tvoja recenica "gde je svaka opština u naslovu kolone".
Jel mozes da okacis neki mali primer kako izgleda izvorna tabela, a kakav treba da bude rezultat?
 
Možda sam bio nejasan, izvorna tabela može biti i samo jedna, pošto svaka tabela od korisnih meni stvari ima samo 1 kolonu, tako da može biti u stvari 1 tabela sa 36 kolona i sadržajem koji se ponavlja.

Taj sadržaj treba prebrojati, a svaku stavku iz sadržaja prebacujemo u drugu tabelu, koja je transponovana, ovaj put ima 36 redova, kolone su praktično sadržaj, tj. naslovi kolona, a sadržaj nove tabele je broj ponavljanja svake iz prve.

Primer:

kolona1 kolona2 kolona3 ... kolona 36
beograd bogatic ...
beograd knjazevac ...
arandjelovac ... ...
pirot ... ...

U rezultujućoj tabeli su opštine gore u zaglavlju:

.......... beograd pirot nis
kolona1 25 5 3
kolona2 10 4 6
kolona.. ... ... ...
kolona36 ... .. ...

Mogu te tabele da budu i statične, tj. u načelu i jesu, jer je broj opština konačan, i mojih 36 kolona je uvek 36, i to se zasad neće menjati, meni samo treba da ih prebrojim.

Tnx. :)
 
Uf, mislim da sam skontao, prosto je ko pasulj, COUNTIF funkcija. Malo će biti smaranja, ali će na kraju da radi. :D
 
Pivot Table
 
Nazad
Vrh Dno