Šta je novo?

Excel i nule?

dr.Tiristor

Slavan
Učlanjen(a)
12.01.2005
Poruke
2,642
Poena
379
Kada treba u nekoj koloni da upisem recimo 00000564877500 on mi sve prve nule izbrise, a vazne su mi.

Kako da mu kazem da to ne radi? Sram ga bilo... :S:
 
Prvo ga lepo zamoli pa ako ni tad neće, onda pribegni sledećem fazonu: selektuj ćeliju/kolonu/red/štagod gde hoćeš da ti prikazuje te nule, desni klik na to što je selektovano, odabereš Format Cells, zalistak Number i u spisku klikneš na Text. Lupiš OK, zadovoljno se nasmeješ i teraš dalje.
 
To vredi samo u slucaju da te celije ne ulaze u formulu.
 
Ako uvek imaš isti broj cifara, idi na Format Cells -> Number -> Custom i pod Type otkucaj: #####00000 (ako npr. želiš pet cifara).
 
Poslednja izmena:
ispred broja kucas ' tj. ovako '000520
 
vectorman je napisao(la):
selektuj ćeliju/kolonu/red/štagod gde hoćeš da ti prikazuje te nule, desni klik na to što je selektovano, odabereš Format Cells, zalistak Number i u spisku klikneš na Text. Lupiš OK, zadovoljno se nasmeješ i teraš dalje.
E to je to, sada me slusa... :)
Hvala na pomoci. cheers
 
proki je napisao(la):
To vredi samo u slucaju da te celije ne ulaze u formulu.

Jok, i takve celije mogu ucestvovati u formulama, proveri.
 
Joker je napisao(la):
ispred broja kucas ' tj. ovako '000520

Onda ne ulaze u formulu... Ni tako ni kao što je vectorman napisao...
 
Poslednja izmena:
outlaw je napisao(la):
Onda ne ulaze u formulu... Ni tako ni kao što je vectorman napisao...
osnovne funkcije (+,-,*,: ) rade
 
Poslednja izmena:
Imam jos koje pitanje.......

Kao sto rekoh..... Treba samo da unosim cifre i imena, a formule... pa, mozda jednog dana, a do tada ovako je super.

Nego, druga stvar me muci:

1. Unesena imena nisu po abecednom redu. Kako da po zavrsetku spiska napravim da budu po abecedi??? Nesto kao "sort by name"??? Moze?

2. Po kolonama idu ime, prezime, ulica... Kako da namestim da svako pocetno slovo svake reci bude automatski prebaceno u veliko. Mislim, tokom unosa podataka? Da ne moram da stiskam shift stalno. Kad pisem Milan, da sam napise pocetno veliko slovo, da se ja ne maltretiram, ionako ima previse posla....

Any ideas? :trust:
 
Poslednja izmena:
1. Selektuj tu kolonu po kojoj hoćeš da ti se sve sortira (nebitno da li je po broju ili abecedi), ali ne selektuješ celu kolonu nego samo unose (od prvog do poslednjeg), klikneš na Data pa Sort i odabereš Expand Selection da bi se i podaci u ostalim kolonama ispremeštali kako treba.

2. Ne znam za tu opciju. Možda neki macro?
 
macro TextCon u attachu i izaberes (T)itles
 

Prilozi

  • text converter.zip
    7 KB · Pregleda: 39
OK, ovo prvo radi.

EDIT: Radi i ovo drugo.

Hvala svima ustedeli ste mi vreme. :)

POZ :wave:
 
Poslednja izmena:
Hm, opet mi treba pomoc...

Oko najbanalnije stvari:

Uradio sam spiskove sa ~6000 ljudi... I na kraju mi kazu: "Pa nemamo redne brojeve kada stampamo!"

E sad, ubacim jos jednu kolonu ispred prve, ali nikako da mi krene za rukom neki autonumbering ili sl.? Pokusao sam da nadjem nesto na F1, ali bezuspesno, a toliko je banalno.

Znaci, kako da ubacim redne brojeve u prvu kolonu automatski?
I da li redni brojevi moraju da krecu od prve kolone? :wall:
 
Ja sam to ovako resevao:
napises '1 znaci sa apostrofom, obelezis tu celiju, stanes u desni donji tjosak, da dobijes +, kliknes misem i drzis i vuces do kraja liste i trebao bi da dobijes redom brojeve.
Ili u prvu celiju upises 1 a u drugu =A1+1 i tu drugu na gore opisani nacin iskopiras :)
 
A možeš i tako što u prvu kolonu napišeš 1 a u drugu 2, zatim selektuješ obe ćelije i onda sa ovim plusićem vučeš do dole.
 
Nazalost, nemam nikakav plusic?

A kada uradim kao sto dzoker kaze, ispadne kao na slici!?
capture136ms.jpg
 
Vidiš crni kvadratić u donjem desnom uglu ove dve selektovane ćelije? Postavi kursor na njega i pojaviće ti se plusić. Klikni mišem kad ti se pojavi i vuci skroz do poslednje stavke na toj listi.
 

Prilozi

  • excel.JPG
    excel.JPG
    2.8 KB · Pregleda: 46
Ili ovaj nacin: ukucas u prvo polje 1, u drugo 2, pa selektujes redove u toj koloni koji ti trebaju, pa ides na Edit -> Fill -> Series -> (izaberes Columns i Linear, a na dnu Step value da ti bude 1; eventualno, ako ti je lakse da izaberes citavu kolonu, onda stavi i Stop Value 6000 ili koliko ti vec treba.).
 
Poslednja izmena:
dr.Tiristor je napisao(la):
Nazalost, nemam nikakav plusic?

A kada uradim kao sto dzoker kaze, ispadne kao na slici!?
capture136ms.jpg

prvo format kolone A, da su brojevi celi, pa onda primeni jokerovu tehniku :wave:
 
vectorman je napisao(la):
Vidiš crni kvadratić u donjem desnom uglu ove dve selektovane ćelije? Postavi kursor na njega i pojaviće ti se plusić. Klikni mišem kad ti se pojavi i vuci skroz do poslednje stavke na toj listi.
OOOOooooooo yeeeah!

Ovim je moj posao zavrsen.

HVALA PUNO SVIMA! :wave: :wave: :wave:
 
MOze jedno pitanje od mene imam tabelu napravljenu na jednoj strani ali trebam da stampam 20 primeraka te tabele ali da strane budu numerisane od1 do 20. Da li to moze da se uradi nekako automatski ili moram da kopiram na 20 strana ili da unosim rucno broj strane u footer
 
Nazad
Vrh Dno