Šta je novo?

EVGA potpuno prestaje sa proizvodnjom grafičkih kartica

Opa, Jensen mislio da moze da se bahati kako mu volja. E pa ne moze.
 
Kraj ere. Bili su bas popularan Nvidija GPU brend jako dugo, i sad za vreme USA/China sankcija su bili popularan izbor za mnoge koji su hteli jeftinije a pouzdane graficke.
 
Ako su kartama koje kostaju ~1k USD gubili stotine dolara, nije ni cudo. Neko je nagadjao da je BoM za novu seriju jos veci, sto znaci jos goru racunicu.

Sto se NVIDIA tice, pregurali su bez problema vec jednom gubitak Premium partnera (XFX), tako ce i sada, ali ce biti interesantno ko ce preuzeti deo trzista koje je imala EVGA, posebno u SAD. Da li ce to biti neko od poznatih velikih igraca (Asus, MSI, Gigabyte) ili neko manji za velikim aspiracijama (Galax?). Ne verujem da ce biti sama NVIDIA, iako su Founders karte odlicne, mislim da im nije u planu i interesu da razvijaju kompletnu postprodajnu mrezu podrske.
 
Verovatno neko od većih jer oni mogu da priušte da im Nvidia otkida zalogaje od zarade...
 
Znaci Nvidia ne govori AIB partnerima preporucene cene grafickih dok Jensen ne izadje na binu i ne objavi ih, kakvo bahacenje. I ona njegova izjava prikazana u videu kako AIB partneri ne treba da zaradjuju toliko novca jer ne rade nista vazno. Ma ne, samo prave vazdusna hladjenja za kartice koje ce da trose 600W sa kratkotrajnim eksurzijama na 1000W+.

Kao sto je CEO EVGA-e rekao Stivu "imaju dobar proizvod" ali covek nece vise da se bakce sa njima. Kada bi samo i ostali pratili coveka, ali pare su pare.
 
Vlada na aparatima.
d8AHkzH.png


Valjda se još neko seća tog kralja (Vlada EVGA aka eMason)
 
Mene cudi da nisu ranije i to vise njih napustili nV.
Ovo su nenormalni uslovi poslovanja.
 
Ima tu mnogo više od bahatosti kompanije nVidia. Imajući u vidu koliko prodaja grafičkih kartica ucestvuje u ukupnom prometu firme, EVGA će vrlo verovatno prestati uskoro da postoji ili će biti marginalizovani.

Sa druge strane možda pocnu da prave kartice za Intel i AMD, to bi bilo zanimljivo.
 
EVGA će vrlo verovatno prestati uskoro da postoji ili će biti marginalizovani.
3D Club je jedini uspesno uspeo da se presalta od kad je odustao kompletno od grafickih (samo adapteri, kablovi i kontroleri danas, ali su Top firma u tom polju, trend-setteri sa premium proizvodima). BFGTech je umro davno, HIS je umro pred koronu. XFX presao na AMD.

Zabrinjavajuce je sto su izgleda uradili EOL za Evga G6 napajanje (od Seasonic-a), ni godinu dana kad je izasao (Cost-saving posto su izbacili G7 od FSP-a), i sto im se misevi i tastaturu prodaju za $20 vec dosta dugo.

Ako uspesno iskopiraju 3D Club, samo za druge stvari (down-size-uju kompanija, puste prvo radnike da sami odu posto nemaju sta da rade i postane im dosadno), i onda natenate otpuste preostale radnike kasnije). I prebace se kompletno na Zvucne, Streaming karte, Napajanja, termalnu pastu, mozda maticne ?. Dok se ne stabilizuje firma, da se pretvore u Corsair pre 7+ godina, i onda natenane krenu da skaliraju uber gaming proizvode. Sa druge strane napajanja su usko vezana za kopanje, i van malo povecane prodaje oko novog ATX 3.0, PCI-E 5.0 standardna i gomilu titanskih potrosaca koji dolaze, debelo ce stagnirati i napajanja posle odredjenog broja godina (isto sezonska prodaja ko graficke, sto je nezgodno).

Naravno ovo mislim, ako ne bude nista sa AMD, Intel-om xD Mozda je lopta u AMD delu terena i ovo je power move za najbolju ponudu. Takodje je moguce da AMD nije zagrizao jer nije hteo da oslabi odnose sa Powercolor i Sapphire, i da ce EVGA inzenjeri preci u AMD Tier 0/1 AIB partnere, i druge Nvidia partnere, a EVGA downsizuje.

Svejedno kompletan power move CEO-a EVGA kompanije. Ne moze mu niko nista, covek je pokazao da je Elon Musk PC industrije xD
 
Poslednja izmena:
Ima tu mnogo više od bahatosti kompanije nVidia. Imajući u vidu koliko prodaja grafičkih kartica ucestvuje u ukupnom prometu firme, EVGA će vrlo verovatno prestati uskoro da postoji ili će biti marginalizovani.

Sa druge strane možda pocnu da prave kartice za Intel i AMD, to bi bilo zanimljivo.
Sto bi prestali da postoje? Prave maticne, napajanja.
 
Ovde ima mnogo toga više iza cele ove priče. Balon je pukao, tri dana nakon rudarenja. Sada je potvrđeno samo da su, naravno, svi želeli parče rudarskog kolača. I nVidia i AIB I retaileri i skalperi itd.

Tako da, nije ni čudo što je puklo ovako i to odmah.

Postoji mogućnost da EVGA ima ugovor po kojem ne sme neko vreme da proizvodi AMD kartice još neko vreme ili plaća silne penale.

Verujem da su ovo samo jako loši dani pa ispada da i sa karticama od preko 1000$ AIB gubi novac, bilo je i dana kada su zarađivali odlično.

Sve što o nVidia treba da znamo jeste da Apple nije hteo da radi sa njima nego je ugrađivao Vege 56 i velika napajanja u svoje preskupe MacPro računare kada je mogao elegantnu nVidiju.

Kompanija koja najvise pažnje poklanja upravo ovakvim detaljima.

Znamo priču u napajanju bez ventilatora u prvom Macu.

Čak je i Apple bolji od njih.
 
Balon je pukao, tri dana nakon rudarenja. Sada je potvrđeno samo da su, naravno, svi želeli parče rudarskog kolača. I nVidia i AIB I retaileri i skalperi itd.

Tako da, nije ni čudo što je puklo ovako i to odmah.
Ovo je odluceno jos u aprilu, ako sam dobro razumeo
 
Odlučeno je u aprilu, ali se i tada već "znalo" da će mining da ide silaznom putanjom, bar ovaj deo vezan za hardver i da više neće trebati kamioni najjačih grafika koji će se prodavati kao alva po sumanutim cenama.
Jednostavno, recesija se zahuhtava, a sa njom će polako da se menja situacija na tržištu PC komponenti, pri čemu je po meni logično da prvo "stradaju" firme vezane za GPU. Biće ovoga još, niti NV može više da skuplja kajmak, niti će vendori moći tek tako da prodaju novo. Na puškomet nema novih igara koje će dodatno da uposle moćnu grafiku, cene postojećih padaju, što zbog izlaska novih, što zbog viška polovnih na tržištu, što zbog manjka para.
 
"NOTE/small correction: EVGA notified NVIDIA in June, not April. They had misstated the original timeline."
 
Eto, ali to ne menja situaciju koja je krajnje logična shodno situaciji na globalnom nivou.
U prevodu, svima nam dolazi sve zeznutije vreme, što bi od toga bili izuzeti proizvođači hardvera.
 
Znaci Nvidia ne govori AIB partnerima preporucene cene grafickih dok Jensen ne izadje na binu i ne objavi ih, kakvo bahacenje.

To ti isto i AMD radi, u potpunosti. Ali oni se ne "bahate". Jedino u cemu se AMD razlikuje jest to sto nisu direktna konkurencija partnerima, bar za sad ali sa vremenom ce i oni pocet zbog vece zarade. Svaka malo veca korporacija je isti sh!t samo drugo pakovanje.
 
Ako im je GPU poslovanje donosilo gubitak, odlicno sto su ga napustili iako je 80% prodaje. Bice manji, ali profitabilni
 
Ako su kartama koje kostaju ~1k USD gubili stotine dolara, nije ni cudo. Neko je nagadjao da je BoM za novu seriju jos veci, sto znaci jos goru racunicu.

Sto se NVIDIA tice, pregurali su bez problema vec jednom gubitak Premium partnera (XFX), tako ce i sada, ali ce biti interesantno ko ce preuzeti deo trzista koje je imala EVGA, posebno u SAD. Da li ce to biti neko od poznatih velikih igraca (Asus, MSI, Gigabyte) ili neko manji za velikim aspiracijama (Galax?). Ne verujem da ce biti sama NVIDIA, iako su Founders karte odlicne, mislim da im nije u planu i interesu da razvijaju kompletnu postprodajnu mrezu podrske.

Bas tim redom kako si naveo.. Tako ce i ici. Steta za eVGA, uvek sam ih gotivio i ako ne kapiram ovaj potez koji je po meni poguban. Nisam bas siguran da su sve ove godine ili bar nekoliko godina unazad poslovali u nekakvom minusu, pre ce biti da nisu imali znacajniji profit. nVidia je generalno usetala svojim partnerima sa svojom Founders edicijom sto je opet nekorektno ali opravdano sa aspekta poslovanja. Taj deo kolaca je mogao da ide vendorima.. No greedy nVidia kakva jeste ne bira sredstva. Bilo kako bilo, a bice kao da eVGA nije ni postojala, jednog dana..
 
Zasto bi bio poguban, kada imaju ime na trzistu i profit preko 300% na napajanjima npr?
Takodje su preko 20 god na trzistu, znaju sta rade, nije ovo nadurio sam se-necu vise da se igram fazon.
 
Ako su kartama koje kostaju ~1k USD gubili stotine dolara, nije ni cudo. Neko je nagadjao da je BoM za novu seriju jos veci, sto znaci jos goru racunicu.

Sto se NVIDIA tice, pregurali su bez problema vec jednom gubitak Premium partnera (XFX), tako ce i sada, ali ce biti interesantno ko ce preuzeti deo trzista koje je imala EVGA, posebno u SAD. Da li ce to biti neko od poznatih velikih igraca (Asus, MSI, Gigabyte) ili neko manji za velikim aspiracijama (Galax?). Ne verujem da ce biti sama NVIDIA, iako su Founders karte odlicne, mislim da im nije u planu i interesu da razvijaju kompletnu postprodajnu mrezu podrske.
Jedna od priča vezano za ovo je da Jensen sanja o vertikalnoj integraciji na nivou Apple, tako da je to potpuno u planu i interesu u slučaju da je tačno.
 
Odlican brend sto se kvaliteta nV kartica tice. Ostalo, manje-vise. Tako je bilo i sa Abit-om i Epox-om (ko ih se seca? a imao sma njihove ploce i radile su samo tako). Imali su, za tadasnje vreme, vrhunske o/c maticne i pukli su na tome. Presaltali se na zvucnike i periferiju i vise ih neee maaaa.
EVGA ce se, vljda, iskoprcati i preci na AMD (sto da ne) kada im poslovna klima to dozvoli.
 
A kada ste/koliko vas poslednji put kupili/preporučili evga gpu?
I šta bi za super-extra-giga-mega evga matičnim pločama?
Kod nas je toga slabo bilo, tačnije nije ni bilo. Ali Kingpin izvedba kartice je sam vrh ponude i mnogo su dobro uradjene.
Ploče isto odlične, ali imale uvek solidno jaku cenu.
 
Nije ih bilo nesto ni u EU, niti im je to bio fokus vec azija i najbitnije - usa, tamo su dominirali, zato je udarna vest za NA region.
 
Zasto bi bio poguban, kada imaju ime na trzistu i profit preko 300% na napajanjima npr?
Takodje su preko 20 god na trzistu, znaju sta rade, nije ovo nadurio sam se-necu vise da se igram fazon.
Poslusaj GN video od pocetka do kraja i promenices misljenje, ali hajde da ti ustedim vreme. Steve postavlja pitanje koliko napajanja prodaju, verovatno ne mnogo, a zatim daje argument da se solidan broj njihovih napajanja proda uz sam GPU. Posto su svoje ime izgradili na GPU-ovima, shift ka drugim proizvodima ce vremenom (2-3 god) uticati na to da postanu potpuno nerelevantan igrac na trizistu i deo istorije.

U tvojoj drugoj recenici itekako ima istine, vlasnik cele kompanije je u svojim 60im i zeli da provede vise vremena sa svojom porodicom (nista lose u tome :)).
 
A kada ste/koliko vas poslednji put kupili/preporučili evga gpu?
I šta bi za super-extra-giga-mega evga matičnim pločama?

Evo ja imam EVGA RTX 3080 i fantazija je karta, kvalitet materijala je na mnogo visem nivou od ostalih plastikanera koje sam propustio kroz sake.. Jedino mi je jos XFX Merc 6900 XT tako kvalitetna kad je uzmem u ruku.

Hladjenje isto odlicno, svakom bih preporucio.

Kartu sam uzeo u domacoj radnji, tako da je moglo da se nadje..

Steta za EVGA, srecno im bilo u novim poslovima.
Sad Intel ili AMD da zagrizu i da ulete u partnerstvo sa njima, to bi bio mega potez. Ali tesko, GPU posao i prodaja se smanjuje, one zarade koje su bile poslednjih godina zbog majninga se nece ponoviti..
 
Nazad
Vrh Dno