Šta je novo?

Eh, jedno naivno pitanje za velike mahere...

Marion

Čuven
Učlanjen(a)
07.10.2003
Poruke
16
Poena
604
Ima li neko pojma gde/dali se u NS moze LEGALNO KUPITI neka igra? :rtfm:


npr. Morrowind...
 
Za te pare bolje kupi neku komponentu.
Mislim lepo je sto zelis da budes posten, ali se seti gde zivis.
 
Kakav bezvezan odgovor :mrgreen:

Slazemo se gde zivimo, ali ko ti kaze da:

1) covek nema para ?

2) ne postoji neka igra koju smatra najizvanrednijom ikada :) i jednostavno zeli da ima njen original sa propratnim uputstvom itd. ?

3) ne zeli da igra nesto preko interneta (WarCraft, Battlefield, Neverwinter) zasta bi mu trebao original cd-key ?
 
ma najbolje...
za te pare uzmesh pet pirata a za kusur izlazish nedelju dana... :)
 
OptiPlex je napisao(la):
Kakav bezvezan odgovor :mrgreen:

Slazemo se gde zivimo, ali ko ti kaze da:

1) covek nema para ?

2) ne postoji neka igra koju smatra najizvanrednijom ikada :) i jednostavno zeli da ima njen original sa propratnim uputstvom itd. ?

3) ne zeli da igra nesto preko interneta (WarCraft, Battlefield, Neverwinter) zasta bi mu trebao original cd-key ?

Ma to je nas mentalitet, navikli smo da tudji trud dobijamo za dz. Voleo bih da se za trenutak samo postavimo u poziciju onog ko pravi nesto, odnosno kako bi bilo da neko koristi nesto nase a da nam za to ne da nista. Ne kazem da sam "legalista", daleko od toga, i mislim da ima mnogo programa i igara koje ne zaslizuju da se plate, ali zato, pazi sad:

Windows XP (da nije greska Windows)
Photoshop (sve verzije)
Macromedia Studio MX
Warcraft III RoC i TfT
Nwn
Baldur's Gate 1 i 2
Planescape: Torment

Vrede svake pare koje traze za njih, tako da me grize savest sto sam ih (tachnije to radim i dalje :| ) koristio "nelegalno".....

Znaci, ako covek hoce original, pomozite mu i recite gde da ga kupi, i nemojte da filosofirate i da izmisljate rupe na saksiji (neko se vec setio toga, u koliko postoje neobavesteni)....
 
Ako te ne mrzi da dolazis do Beograda, ovde ih ima koliko hoces. Mozes da skines cenovnik i da vidis sta bi trebalo da moze da se nadje odavde http://www.extreme.co.yu/files/izdanja.zip , prodajna mesta i kontakt ovde http://www.extreme.co.yu/kontakt.html . Mozda da pitas i jos jednog uvoznika da li ima prodajnih mesta u NS: Game Tech 011/633 511.
 
OptiPlex je napisao(la):
Kakav bezvezan odgovor :mrgreen:

Slazemo se gde zivimo, ali ko ti kaze da:

1) covek nema para ?

2) ne postoji neka igra koju smatra najizvanrednijom ikada :) i jednostavno zeli da ima njen original sa propratnim uputstvom itd. ?

3) ne zeli da igra nesto preko interneta (WarCraft, Battlefield, Neverwinter) zasta bi mu trebao original cd-key ?

1) ako ima para i hoce da se razbacuje bolje da ih da meni :)

2) cenim trud ulozen u pojedine igre ali to je za nase uslove jednostavno preskupo. Obecao sam da cu ako se jednog dana oparim da dam nesto love firmama koje su uradile moje omiljene igre i programe. Za sad ne mogu.

3) kao da ne moze da iscima od nekoga original CD key
 
morbius je napisao(la):
...



1) ako ima para i hoce da se razbacuje bolje da ih da meni :)

2) cenim trud ulozen u pojedine igre ali to je za nase uslove jednostavno preskupo. Obecao sam da cu ako se jednog dana oparim da dam nesto love firmama koje su uradile moje omiljene igre i programe. Za sad ne mogu.

3) kao da ne moze da iscima od nekoga original CD key

1) nije vredno komentara :d

2) slazem se, nasi dobavljaci su bezobrazni, traze ogromne cifre, pogotovo za neke starije stvari ali to je potpuno druga prica - ako covek hoce original jedino kod njih moze da ga uzme i ako je raspolozen da plati - zasto mu ne pomoci, nego ga kritikovati u stilu "Jel' ti znas da je moj deda ratovao 45' a da ja nemam love za kola" ;P

3) kao prvo, mozda ne zna nikoga, kao drugo mozda taj neko nece da mu da, kao trece mozda hoce svoj ?

Jednostavno, poenta svega je - ako covek hoce - pomozite mu, nemojte pricati o stvarima koje su za sve ovo potpuno nebitne
 
Marion je napisao(la):
Ima li neko pojma gde/dali se u NS moze LEGALNO KUPITI neka igra? :rtfm:


npr. Morrowind...

Imas ih u EHOu koliko oces.
Ima takodje u knjizari u Dunavskoj. Koliko se secam ima ih i na spensu u knjizari na istocnom krilu.
 
Sto se tice jadnih game izdavaca, meni ih je stvarno zao. Stvarno kako bre mogu ovi nasi ljudi da kupuju te pirate i tako stete milionsko bogatstvo nekog od izdavaca. Ej bre ljudi gde vi zivite??? Dovoljno on para nakupi od bogatih i glupih stranaca, i najbolje da ce da ga osteti (bar ne mnogo) sto ce u malobrojnoj Srbiji ljudi igrati piratske igre. Tako da ko oce nek plati original nek plati, a ja cu da predjem pirata i da ga bacim u stranu i boli me stojan.

pozdrav
 
nisam siguran da bi tako pricao da si programer ili sl ciji se rad tako prodaje

nego je l, video neko da se negde prodaje orginal Black Dalhia, igra je dosta stara, a posto dolazi na 8 cd-ova kada je izasla i kao pirat je bila skupa :) a nije je ni bilo
 
Marion je napisao(la):
Ima li neko pojma gde/dali se u NS moze LEGALNO KUPITI neka igra? rtfm


npr. Morrowind...


Kupi neku Microstarovu karticu i eto ti uz nju legalnog Morrowinda,a za pare koje bi dao za original kad bi ga kupovao kao retail imaces i lepu karticu mrgreen
 
Razmisljam da zatvorim ovaj thread jer je covek dobio odgovor a propagiranje piraterije nam stvarno ne treba. Ako imate jos nesto pametno da kazete po pitanju nabavke originalnih igara, recite slobodno, ali dosta vise o toboznjoj "opravdanosti" uzimanja piratskih izdanja u odnosu na originale !

Jeste, jeste, tacno je da je velika vecina nas jos uvek primorana iz financijskih razloga da se koristi piratima, ali, ljudi, pobogu, ako smo vec lopovi nemojmo barem da se hvalimo sto smo lopovi !!! ( nego teraj i cuti...)

A ako nekome nije jasno da je kradja intelektualne svojine isto sto i kradja svake druge materijalne svojine, onda nemam komentara...Da li vam je palo na pamet da odete i kradete hardver, jer, Boze moj, necete time bas mnogo ostetiti jedan Intel ili Asus ili Maxtor ??? Ako se nema para, kako to da se nadje para za morske konfiguracije a nema se para za originalni Windows ili neku originalnu igru ili program ? Samo zato sto je softver lakse ukrasti ne znaci da je prihvatljivo to raditi...a pogotovo ne udarati na sva zvona i jos nalaziti za to opravdanja.
 
drapin je napisao(la):
Ako se nema para, kako to da se nadje para za morske konfiguracije a nema se para za originalni Windows ili neku originalnu igru ili program ?
Pazi, ljudi imaju sredstva za opake konfiguracije upravo zato sto stede na softveru.
 
nIce Cream je napisao(la):
Imas ih u EHOu koliko oces.
Ima takodje u knjizari u Dunavskoj. Koliko se secam ima ih i na spensu u knjizari na istocnom krilu.
I jos u onoj novoj Pro Musica i jednoj muzickoj radnji u "drvenom" pasazu sa video neke.
 
Ne znam da li se kritika odnosi i na mene,ali ja sam coveku dao najpametniji odgovor koji sam mogao -ako uzme npr. MSI MX 440 8X koja je nesto preko 50EUR(ili bilo koju jacu/skuplju),dobice tri originalne igre(Morrowind,Duke Nukem,Ghost Recon),i prakticno besplatno(posto bi iovako kupio Morrowind) dobija kvalitetnu graficku koju u slucaju da mu ne treba uvek moze da proda bez ta dva-tri originala(a vecini ljudi ne smeta da li ce dobiti Morrowind i ostale kao original ili ih uopste nece dobiti),pa ce te igre prakticno dobiti besplatno.
 
URGH! je napisao(la):
Ne znam da li se kritika odnosi i na mene,ali ja sam coveku dao najpametniji odgovor koji sam mogao -ako uzme npr. MSI MX 440 8X koja je nesto preko 50EUR(ili bilo koju jacu/skuplju),dobice tri originalne igre(Morrowind,Duke Nukem,Ghost Recon),i prakticno besplatno(posto bi iovako kupio Morrowind) dobija kvalitetnu graficku koju u slucaju da mu ne treba uvek moze da proda bez ta dva-tri originala(a vecini ljudi ne smeta da li ce dobiti Morrowind i ostale kao original ili ih uopste nece dobiti),pa ce te igre prakticno dobiti besplatno.

Kritika se sigurno ne odnosi na tebe !

To sto iznosis je izuzetno interesantna ideja...

Medjutim ja licno to opet ne bih uradio posto na to gledam malko drugacije - takvom kupovinom opet dobijes 3 gola diska. Ljudi koji kupuju originale (prodao sam ih brdo u srecno vreme kad se na zapadu kupovalo preko srpskih kreditnih kartica :d) ne zbog samih diskova (to imaju i ovde) vec zbog propratnog materijala, kutije, uputstva, nekih dodatnih stvari, sto ce im sve pomoci da usavrse postojecu igru (recimo uputstva iz manuala) ili da jednostavno kazu: "To je moja omiljena igra i ja imam original", sto ja, recimo, savrseno razumem i postujem. Ako covek ima para - zasto da ne ?
Odvracati ljude od toga je kao kad nekog ko ima para za BMW odvracaju recenicom "Uzmi YUGO, kotrlja se i ima isto 4 tocka" ;P

BTW nemoj ovo da shvatis kao kritiku upucenu tebi, naprotiv, samo sam se malko udubio u stvari i prezentirao kako ja gledam na njih posto sam i ja, recimo, zainteresovan za Morrowind.
 
Kradja softvera naravno da nije opravdana, ali to treba posmatrati ovako: svakom igracu treba omoguciti da prvo isproba to sto kupuje, da ne bude posle kupio macku u dzaku. Ako vam se igra (ili program) dopadne, kupicete je. Znam da ovo vec postoji, u vidu demoa, ali samo obratite paznju kakve poruke izdavaci igara daju uz demoe: "Ovaj proizvod je 80% zavrsen i ne predstavlja verno finalnu verziju." WTF? Samo pogledajte po stranim forumima koliko se zale ljudi jer su kupili shit igru jer je demo "obecavao" a isto tako je i proizvodjac obecao jos mnogo drugih stvari kojih nema u demou. Onda oni kupe igru i shipak, nista od toga.
Napolju u vecini prodavnica mozete da vratite softver u nekom roku ukoliko vam se nije dopao ali to kod nas nece jos dugo zaziveti.
Ukratko, ne vidim nista lose u tome da koristim neko vreme piratsku verziju ali ako mi se dopadne onda treba i da je platim.

Nove igre mi svakodnevno stizu preko satelita i pustim skoro svaku. 90% je shit koji ne bih uzeo ni da mi daju original za dz.
 
morrowind na jednom cd-u koji se dobija uz mnoge igre je ogoljena verzija bez npr dogotalizovanog govora... uzas ... a plus je i grafichka sranje uz nju :p
 
Pa cini mi se da je ova moja verzija sasvim O.K. mada da budem iskren kad sam je instalirao zadrzala se na disku oko 5-10 minuta(posle Gothica sve je jadno i ubogo),pa ne znam za te detalje koje pominjes ali mozda coveku i nije toliko bitan govor ako ce je dobiti skoro za dz.

I sta bre fali MSI karticama,svi ste se navukli na ATI-ja sekto jedna! beat
 
URGH! je napisao(la):
Pa cini mi se da je ova moja verzija sasvim O.K. mada da budem iskren kad sam je instalirao zadrzala se na disku oko 5-10 minuta(posle Gothica sve je jadno i ubogo),pa ne znam za te detalje koje pominjes ali mozda coveku i nije toliko bitan govor ako ce je dobiti skoro za dz.

I sta bre fali MSI karticama,svi ste se navukli na ATI-ja sekto jedna! :beat:

Ne fali nista MSI kartama nego fali MX440 cipu ;P

BTW Morrowind rulz !
 
morbius je napisao(la):
...



1) ako ima para i hoce da se razbacuje bolje da ih da meni :)

2) cenim trud ulozen u pojedine igre ali to je za nase uslove jednostavno preskupo. Obecao sam da cu ako se jednog dana oparim da dam nesto love firmama koje su uradile moje omiljene igre i programe. Za sad ne mogu.

3) kao da ne moze da iscima od nekoga original CD key

1. ...
2. Pretpostavljam da je koliko do juče zamašan broj posetilaca benchmarka smatrao da sa punim pravom može da kuka roditeljima, babama i dedama i ostalim nesrećnim rođacima da mu pošto-poto kupe Action Man-a u raznim varijacijama po ceni plastike od 3.000-5.000 dinara, sa velikom nepoznanicom da li su uopšte u pitanju originalne igračke ili "original mog plastičara iz Pazove".
Pitanje glasi: odakle pravo da se kaže da je parče zabavnog softvera skupo ako ste za parče plastike tražili iste ili slične pare?! O upotrebnoj i drugim vrednostima softvera i plastike da ni ne raspravljamo ...
3. ...
 
max9998 je napisao(la):
Kradja softvera naravno da nije opravdana, ali to treba posmatrati ovako: svakom igracu treba omoguciti da prvo isproba to sto kupuje, da ne bude posle kupio macku u dzaku. Ako vam se igra (ili program) dopadne, kupicete je. Znam da ovo vec postoji, u vidu demoa, ali samo obratite paznju kakve poruke izdavaci igara daju uz demoe: "Ovaj proizvod je 80% zavrsen i ne predstavlja verno finalnu verziju." WTF? Samo pogledajte po stranim forumima koliko se zale ljudi jer su kupili shit igru jer je demo "obecavao" a isto tako je i proizvodjac obecao jos mnogo drugih stvari kojih nema u demou. Onda oni kupe igru i shipak, nista od toga.
Napolju u vecini prodavnica mozete da vratite softver u nekom roku ukoliko vam se nije dopao ali to kod nas nece jos dugo zaziveti.
Ukratko, ne vidim nista lose u tome da koristim neko vreme piratsku verziju ali ako mi se dopadne onda treba i da je platim.

Nove igre mi svakodnevno stizu preko satelita i pustim skoro svaku. 90% je shit koji ne bih uzeo ni da mi daju original za dz.

Živo me zanima šta se desilo sa onih 10%? Kupio si originale?

No, za obrazloženje 5+. :( Samo da ga još moja žena ne vidi pa da počne da baca cipele posle dva dana sa obrazloženjem da ih je probala te da joj se iste više ne sviđaju i da hoće nove koliko sutra ... :eye:
 
morrowind jede gothic samo tako kao rpg.. samo shto je u g2 borba malko bolje doradjena
 
OptiPlex

Ma razumem ja sta ti kazes za originale,ali ne dobija se bas uz svaki naslov neki propratni materijal,na primer ja sam letos kupio dva

Impreialisam 2(iz 1998) -i to zato prvo igra je fenomenalna(za one koji vole potezne strategije za sta je SSI jednom recju kralj) i drugo zato sto je '98 u piratskoj verziji stigla demo verzija,koja je imala ruzan obicaj da se blokira posle 200-300 krugova igranja -nije pomagalo nikakvo ucitavanje statusa.
Medjutim osim cd-a u kutiji nisam dobio apsolutno nista(mada je tacno ono sto kazes,oseti se covek malo zadovoljnije kad kupi original)

Drugi naslov koji sam uzeo je zbirka sledecih igara

Battle isle 1
Battle isle data disk
Battle isle Moon of Chromos
Battle isle Moon of Chromos data disk
Battle isle 2
Battle isle 2 data disk
Battle disk 3
Incubation
Incubation data disk
History Line 1914-1918

Sve ovo na 5 diskova za 650din?!?!?! Ko je ovo igrao '91 pa nadalje na Amigi zna koja je vrednost ovih igara.

Sve u svemu da je svojevremeno bilo i Heroes 3 sa nekom knjigom uz igru ne bih zalio para da je uzmem,ali ne dobija se bas uz svaki neki propratni materijal.
 
G!!! je napisao(la):
morrowind jede gothic samo tako kao rpg.. samo shto je u g2 borba malko bolje doradjena


A kazi mi za morrowind kako se prebacuje pogled u trece lice(ortak mi je rekao da mnogo bolje izgleda,skoro kao gothic)?
 
@Judge: Ne, ja sam bio ljubitelj Mastersa. A He-mana i ostale nikad nisam imao original, vec samo jeftine kopije. Shvati prijatelju, kada nemas para, ne mozes sebi da priustis neke stvari. Don't be so quick to JUDGE others.
Uzgred, mislim da je pravilan citat:
I love the smell of napalm early in the morning...

@URGH! Pritisni Tab.
 
O.K. nisam ni ja bas tol'ka postenjacina... ali:

1. Morrowind me stvarno odusevljava, igram ga godinu dana i jos mi je interesantan. Skinuo sam oko 400 Mb pluggina za njega, a to je bar jos igra i po.
Proizvodjace ovakvih igara treba negovati. :p

2. Cenim savet u vezi pazarenja video kartice, ali dal' neko pouzdano zna dal' se deli i uz nekog ATI-ja, posto mislim da sa TrueForm-om i Quadratic Lighting-om igra mnogo bolje izgleda. ctp;

3. Kod mojih 'dilera' igra dolazi na jednom CD-u, tako da mi fali onaj na kome su SVI .nif fajlovi za TESCS. Posto sam se naostrio da napravim 1 zestok pluggin, MNOGO mi trebaju (u cilju editovanja istih...).
:eye:
 
@URGH!

Prebacuje se klikom na TAB :beat:

@Marion

Izgleda isto na Atiju, veruj mi. Imao sam Siluro 4200 a sada 9700Pro. Apsolutno nikakva razlika - ni u kvalitetu ni u broju frejmova (dobro, imam otprilike 1 frejm vise kad ukljucim brojac ;P)
Endzin je totalno neskalabilan.
 
morbius je napisao(la):
@Judge: Ne, ja sam bio ljubitelj Mastersa. A He-mana i ostale nikad nisam imao original, vec samo jeftine kopije. Shvati prijatelju, kada nemas para, ne mozes sebi da priustis neke stvari. Don't be so quick to JUDGE others.
Uzgred, mislim da je pravilan citat:
I love the smell of napalm early in the morning...

@URGH! Pritisni Tab.

I'm not so quick ... Paralela sa Action Man-om je proizvoljna i pala mi je prva na pamet. Umesto te igračke mogao sam da navedem bilo koji "fensi" odevni predmet slične, iste ili veće vrednosti za koje se ne žale pare za bacanje ili model mobilnog telefona ili slično.

Poenta je da softver nije skup u poređenju sa drugim "dobrima" na koje smo spremni da bacimo pare. Posebno ne kada se ima u vidu da za jednu "action figure" ili patike jednom prosečnom Kinezu treba pet minuta da ih izradi (ili manje), dok razvoj i izrada kvalitetne igre ili drugog softvera traje znamo već koliko i na koji način. Da ne ulazimo u to koliko traje razvoj i dizajniranje igračke ili patika, jasno je šta hoću da kažem (barem se nadam...).

Sa druge strane, tačno je da naši prodavci igara i dalje razmišljaju na klasično srpski, "bizmismenski" način: "što manje da prodam a što više da oderem" umesto da je obrnuto. Mislim da bi i prodaja igara i drugog softvera morala da ima iste atribute kao i druge robe. Znači, prodaja na nekoliko rata, čekovi i sl.

Što se cena tiče, ne verujem da bilo gde u svetu postoji kategorija "cena prema platežnoj moći ..." To je soc-samoupravna demagogija. Ako nešto hoćeš, onda zaradi za to ili nemoj da se žališ da je skupo. Isto tako, prodavci ne smeju da prave ovce od svojih potrošaća naplatom pune cene igre za stare ili starije naslove. No, mislim da će takve eliminisati samo tržište.

Takođe smatram da bi prodavci trebalo, kao svoje kolege na zapadu, da uvede kategoriju probe, tj. vraćanja naslova, ukoliko kupac nije zadovoljan igrom. Koliko znam, neki strani lanci prodavnica softvera odobravaju tri dana za probu naslova pod određenim uslovima.

Those were my two cents ... Što se tiče citata, proveriću šta reče Robert, ipak je davno bilo ... :)
 
Nazad
Vrh Dno