Šta je novo?

eBay, pitanja, diskusija, saveti i preporuke

Stigla mi je poruka ovog jutra da je nalog permanently suspended jer predstavlja rizik za ebay zajednicu.
Nisam prodavac, imam par kupovina koje su uredno placene i placena je carina za svaku - poslednja pre par meseci.
Jedini nalog.
Prijavio te je neko od us.ranih kineza da ne bi morao da ti pošalje robu od par dolara.
Mrka kapa, nema šanse da objasniš botovima iz ebay podrške o čemu se ustvari radi.
Tako su meni usrali 5god star nalog sa 250 pozitivnih ocena, bez ijedne negativne, jer sam pokrenuo tri-četiri dispute za stvari koje mi nikad nisu stigle...
Jednostavno Ebay smra.ovi gledaju ko im se više isplati i ti ili taj koji te je prijavio, a pošto Kinezi vrte milion predmeta po nalogu, računica je jasna...
 
Ја се са Кинезима не бакћем на ибеју. И тако има безброј кинеских сајтова за продају.
 
Prijavio te je neko od us.ranih kineza da ne bi morao da ti pošalje robu od par dolara.
Mrka kapa, nema šanse da objasniš botovima iz ebay podrške o čemu se ustvari radi.
ne kapiram, za sta moze kinez da ga prijavi da mu suspenduju nalog?

Ok ti si imao dispute,
ali kako neki random kinez od koga prvi put kupis moze da zna da li imas neki dispute?
nema mi to logike

pre ce biti da ga ebay suspenduje zbog prekomernih disputa nego da ga je neko prijavio.
 
^ Nije random Kinez nego prodavac robe koju čekaš.

To je bio onaj prvi talas krađa robe poručene iz inostranstva kod nas u maju 2020, ja sam imao četiri uzastupna dispute jer robu nisam dobio (zbog nemogućnosti praćenja ne znam da li je roba ušla u zemlju pa su je maznuli, ili je nisu ni poslali), tri su pozitivno rešene, četvrti kinez (koji je čak dao lažni tracking - čitaj od starta se videlo da mulja) je nešto prijavio (možda zloupotrebu dispute, kao što ti kažeš) i zdravo, suspendovan nalog bez mogućnosti da ga ikad povratiš. Sad sam pogledao kao razlog trajne suspenzije (bez ikakvog dokaza) napisali su "Abusive buyer policy", nisu ništa obrazložili pa samo mogu da nagađam. Uglavnom otišle 454 pozitivne ocene.

Posle toga zid Ebay botova, upućivali me da pišem pismo njihovoj centrali, pisao, nikad ništa osim rečenice "the decision is final", na kraju odjebao majmune, digao ruke, nikad više ebay, bar za prodaju i ovako su sa fees jedni od skupljih, i jedino što je dobro što milijardu ljudi dnevno čačka nešto pa je velika verovatnoća da više ljudi i vidi oglas...
A sami kupci 80% korektni, 10% debili, 10% stoka i prevaranti.
 
Prijavio te je neko od us.ranih kineza da ne bi morao da ti pošalje robu od par dolara.
Mrka kapa, nema šanse da objasniš botovima iz ebay podrške o čemu se ustvari radi.
Tako su meni usrali 5god star nalog sa 250 pozitivnih ocena, bez ijedne negativne, jer sam pokrenuo tri-četiri dispute za stvari koje mi nikad nisu stigle...
Jednostavno Ebay smra.ovi gledaju ko im se više isplati i ti ili taj koji te je prijavio, a pošto Kinezi vrte milion predmeta po nalogu, računica je jasna...
Nemoguce, svi orderi su uspesno zavrseni i sve je bilo u redu. Proslo je par meseci od poslednjeg ordera i nalog nije uopste koriscen.
Doslo je do Trust&Safety, koji su opet dva puta potvrdili da je razlog "concern for the safety and integrity of the eBay Community".
 
Jel porucivao neko sa UK ebay-a? koliko bi ispala dostava do Srbije za neki paket od 40-50e, do 5kg
 
Kako bi mi to mogli znati? Ako nisu navedeni troškovi dostave moraš da kontaktiraš prodavca
 
Све зависи од продавца, како је уговорио доставу, или није.
 
Duže vreme nisam ništa prodavao na EB.

Pre neko vreme oglasio neku simboliku, danas se prodalo nešto i vidim kupcu zaračunali 20% višu cenu (i to na sumu cena plus transport) na ime VAT.

Reko, sto mu gromova šta je ovo, odem na policy i vidim da od 21 jula prošle godine zaračunavaju VAT na robu svih EU i UK prodavaca bez obzira na iznos.

Ne znam kome ide ovaj VAT (verovatno ga EB zadržava sebi, sigurno ga meni neće uplatiti iako ne bih ni trebao da plaćam VAT do iznosa od 85.000€ godišnje (što svakako neću dostići nikad a ne za godinu dana)), ali proizvodi prodavaca iz EU i UK ovim dodatnim haračem postaju još manje konkurentni.

Da li neko zna još detalja oko VAT iz prve ruke?
 
Ne znam detalje, ali ja prodajem redovno na ebay, i vidim da strancima naplacuju taj VAT. A kad ja kupim nesto iz USA, tu i meni nakace nesto sitno dazbina nekih
Jezivo je da naplacuju porez na, u mom slucaju sto prodajem stare sportske ulaznice... sramota
I ova dodatna pljacka sa uvodjenjem ******g payoneera..
 
VAT uzima drzava iz koje je kupac, nema ebay nista sa tim iznosom
 
VAT uzima drzava iz koje je kupac, nema ebay nista sa tim iznosom
Ovo nema logike, VAT je PDV po našem, a PDV uvek plaća prodavac.
Logično bi bilo da iznos od VAT proslede meni, a ja da od toga platim porez u R. Srbiji.

Gledao sam ranije nisu naplaćivali VAT do 150€, sad naplaćuju bez obzira na iznos.

Naravno nebuloza je naplaćivati VAT na iznos cena+transport, jer i prodavac i onaj koji pruža usluge transporta plaćaju VAT posebno, svako za svoju robu koju je prodao i/ili uslugu koju je pružio.

Video sam da Ebay vraća VAT ukoliko registruješ firmu i pošalješ im PIB.

Videću kako će ići, ako bude išlo bar minimalno ok, bukvalno mi se isplati da uzmem od drugara njegov PIB na SZR uzmem VAT od Ebay i podelim sa njim sumu.

Postoji i opcija da registruješ business nalog i staviš VAT 0%, ali ne znam kako to funkcioniše.

Uglavnom, pod ovim uslovima nisam konkurentan sa cenama.
 
Da se nadovežem sam na svoj post jer sam tek danas od Ebay dobio celu specifikaciju transakcije.

Naime, prodao sam predmet za 60 USD plus 15 USD shipping and handling, dakle 75 USD ukupno.

Ebay je kupcu zaračunao VAT u iznosu 20,25 USD, pa je ceo ceh podignut na 95,25 USD.

Elem, od tih naplaćenih 95,25 USD, meni su danas posle odbijanja svojih troškova iz Ebay uplatili celih 56 USD. :)

Šta je stoka uradila?
Ni meni nije bilo jasno na prvi pogled, ali posle sam skontao.
Prvo sve svoje naknade (fees) su računali na tu izmišljenu sumu od 95,25 USD, pa tako dobijenu uvećanu naknadu oduzimali od mog stvarnog prihoda 75 USD, a ovih 20,25 USD (koji su im poslužili za boostovanje naknade) zadržali sebi za svoje babe zdravlje.

Mislim da nigde niti na jednoj platformi za e-trgovinu nema da platforma od 95,25 USD zadrži sebi 39,25 USD a prodavcu uplati 56 USD za sve troškove, odnosno da uzmu 41% ukupne cene na ime troškova.

Gledam sad da me kupac oceni da sve prođe ok, i obustavljam svaki vid kontakta sa Ebay dok ne nađem način da zaobiđem ovo izmišljeno karikanje nepostojećih troškova.
 
Obracunali su porez na robu sa transportom.
Slicno radi i nasa carina, jer ukupna vrednost neke robe je kada se doda cena transporta.

samo je nerealno da svoje usluge naplatis na deklarisanu vrednost transporta>
verovatno racunaju da i na shippingu prodavac dodatno zaradjuje pa naplacuju svoj fee i na to.
u stvari oni tako stimulisu da nudis free shiping da bi se na sajtu stvorio privid da je postarina besplatna.

Znaci umesto 60+15 oni forsiraju da stavis 75

I na kraju, oni nisu uzeli 40$ sebi vec 20$ porez i 20$ provizije,
porez verovatno nekim ugovornim kanalom placaju drzavi iz koje je korisnik kako korisnik ne bi izbegao placanje poreza.

previse svakako... a posebno previse za polovnu robu i slicno.
 

Upravo mi je eBay odbio žalbu jer sam paket navodno dobio. Iako je i prodavac u komunikaciji sa mnom konstatovao da je verovatno izgubljen i da će i on predložiti refund. Nije mi samo jasno kad je iz statusa, koji i oni sami lako vide jasno da nije ni prišao blizu Srbije.
 
Pošto su mi odbili žalbu, ja sam sa istim dokazima ponovo pokrenuo žalbu koju su ovog puta odmah prihvatili uz obrazloženje da se vidi da paketa nema od 6.01 nigde u sistemu praćenja i odradili refund. Ko koga ovde... nije mi jasno al` hvala im.
 
Na koju foru radi porucivanje? Na primer zelim da narucim neki pc part, od recimo 300e, cena slanja DHL-om pise da je oko 20-25e.
Je l' to to ili ima skrivenih troskova? DHL kurir mi donese na kucnu adresu, placanje verovatno ide odmah karticom.
 
Po toj logici se ne isplati kupiti ni automobil.
Naravno da se isplati samo ti je kalkulacija bila pogrešna
 
Posle duzeg vremena porucio sam nesto sa ebay-a, u ovom slucaju masku za telefon. Porucio sam krajem Avgusta, a ovo kaze tracking na Ebay-u:
ebay.jpg

Kada ukucam kod za pracenje koji sam dobio, na sajtu Track17 pise da je paket vracen prodavcu. Nije mi jasno kako na ebay-u ne pise taj poslednji status koji se vidi na track17 (tamo pise tipa pre 10tak dana da je vraceno prodavcu). Da li prodavac ima mogucnost da na ebay-u sakrije odredjeni status posiljke ili tamo jednostavno baguje pa ne prikazuje sve statuse?

Kontaktirao sam prodavca i pitao ga da mi vrati novac ili posalje paket ponovo, jer mi nije jasno zbog cega je vracen njemu.
On se izvinjava i kaze da ne zna u cemu je problem i pita me ponovo da li je moja adresa ta koja i jeste i koju koristim na Ebay-u oduvek.
Ja potvrdjujem da jeste i on me onda pita da li da ponovo posalje na istu adresu, sto mu ja potvrdjujem i pitam ga da li ima neko objasnjenje zbog cega mu je vracen paket i zbog cega uopste nije napustio Kinu i sad cekam odgovor na to.

U medjuvremenu pitanje za bolje upucene, ako mi on ponovo posalje paket, sta se desava sa trackingom na Ebay-u? Da li ce se refreshovati moj status ordera sa novim brojem ili?
 
Pozdrav svima.

Nisam do sada naručivao preko ebay-a, pa me interesuje ukoliko poručim 2 artikla iz iste prodavnice (Spigen UK, pošto planiram neke futrole za telefon), da li će mi obračunati jednu poštarinu? (cca 16 funti)
I da li je to jedini potencijalni trošak, uz naravno carinjenje, ako do njega dođe?
 
Pozdrav svima.

Nisam do sada naručivao preko ebay-a, pa me interesuje ukoliko poručim 2 artikla iz iste prodavnice (Spigen UK, pošto planiram neke futrole za telefon), da li će mi obračunati jednu poštarinu? (cca 16 funti)
I da li je to jedini potencijalni trošak, uz naravno carinjenje, ako do njega dođe?
Moraš tražiti combine poštarine od prodavca, ali ne znači da će prodavac to i uvažiti.
Najčešća je varijanta da je poštarina za jedan predmet tipa 16funti, za dva 16+8, za tri 16+8+4, a onda preko nekog broja predmeta neki fiksni iznos.
krastavac, to je tako jer svi živi prodavci kroz troškove poštarine karikaju i iznose naknade koje plaćaju prema Ebay.

Što se tiče troškova trebalo bi da plaćaš PDV uvek, a carinu samo ako predmet vredi preko 50€. Naravno nekad carina pusti paket i bez carine, bez obzira na vrednost, pogotovo ako je manjih dimenzija i ako prodavac ne napiše vrednost proizvoda.
Posle duzeg vremena porucio sam nesto sa ebay-a, u ovom slucaju masku za telefon. Porucio sam krajem Avgusta, a ovo kaze tracking na Ebay-u:
Pogledajte prilog 357185

Kada ukucam kod za pracenje koji sam dobio, na sajtu Track17 pise da je paket vracen prodavcu. Nije mi jasno kako na ebay-u ne pise taj poslednji status koji se vidi na track17 (tamo pise tipa pre 10tak dana da je vraceno prodavcu). Da li prodavac ima mogucnost da na ebay-u sakrije odredjeni status posiljke ili tamo jednostavno baguje pa ne prikazuje sve statuse?

Kontaktirao sam prodavca i pitao ga da mi vrati novac ili posalje paket ponovo, jer mi nije jasno zbog cega je vracen njemu.
On se izvinjava i kaze da ne zna u cemu je problem i pita me ponovo da li je moja adresa ta koja i jeste i koju koristim na Ebay-u oduvek.
Ja potvrdjujem da jeste i on me onda pita da li da ponovo posalje na istu adresu, sto mu ja potvrdjujem i pitam ga da li ima neko objasnjenje zbog cega mu je vracen paket i zbog cega uopste nije napustio Kinu i sad cekam odgovor na to.

U medjuvremenu pitanje za bolje upucene, ako mi on ponovo posalje paket, sta se desava sa trackingom na Ebay-u? Da li ce se refreshovati moj status ordera sa novim brojem ili?
Ma neće ti ni poslati, kupuje vreme. Otvori ti zvanično dispute okači screenshot trackinga i onda zvanično traži ili refund ili da ponovo pošalje.
Kad tako zvanično kroz dispute tražiš onda on mora (ako si tražio da ponovo pošalje) da to i učini u nekom kratkom roku i obezbedi novi tracking number, i dispute je otvoren sve dok ti ne potvrdiš prijem predmeta. Ako prodavac ne pošalje predmet ponovo ide automatski refund.

Ovi interni dogovori preko poruka ne vrede ništa.
 
@Čika_Kure
Hvala na brzom odgovoru i pojašnjenju. Znači da probam prvo da dodam u korpu sve, pa mi se možda sama obračuna poštarina tako, a ako se to ne desi, da pošaljem poruku prodavcu i pitam?
 
@Čika_Kure
Hvala na brzom odgovoru i pojašnjenju. Znači da probam prvo da dodam u korpu sve, pa mi se možda sama obračuna poštarina tako, a ako se to ne desi, da pošaljem poruku prodavcu i pitam?
Neki prodavci to nude automatski ovako kako si napisao i to se vidi direktno odmah po ubacivanju u korpu.
Neke moraš prvo da pitaš, i ako pristanu, od tog momenta koliko se sećam sve funkcioniše na reč, tipa ti kupiš ali ne platiš, a on ti pre plaćanje iskombinuje poštarinu, pa onda platiš...
Ako on ne ispoštuje dogovor ne platiš, i pošalješ Ebay prepisku kao dokaz da je obećao a nije iskombinovao poštarinu pa si zato odustao od kupovine, u suprotnom ti se zabeleži u "dosije" neplaćena kupovina, pa posle ne znam koliko takvih više ne možeš da kupuješ na Ebay jer te označe kao nepouzdanog kupca...
 
@Čika_Kure, hvala ti na odgovoru.
I meni je delovalo čudno, ali rekoh bolje prvo da vidim i sa nekim odavde.
Međutim stiže mi poruka da je dobio informaciju od SpeedPAK servisa da ne mogu da mi posalju paket. Kaze da ne zna zasto. Tek mi to nije jasno, ali svakako ne planiram da se ponovo cimam sa Kinom skoro.
Ponudio mi je refund i pristajem na to, pa se nadam da će uskoro vratiti novac...
 
Da li ima nekoga ko prodaje na Ebay cisto da kaze par smernica.
Imao bih nesto da prodam par stvari... od 200e do 400e i od 1 kg pa do 10 kg.
Nikada nisam nista prodao na Ebay, kupovao jesam, secam se da je pre provizija bila 10 %, je li se sta menjalo, ima li kakvih dodatnih troskova, problema, nesto na sta treab da se obrati paznja i slicno...
 
Ima ljudi koji prodaju, ja sam se isto interesovao pre par godina i odustao.
Ima par caka koje treba da znaš da bi se osigurao od prevara pogotovo što je skuplja roba u pitanju.
Dobar opis predmeta, dosta slika, obavezno no warrantiy i no returns i naravno plaćanje kao f&f inače ako se neko žali mislim da automatski blokiraju uplatu pa može lako da se ostane i bez robe i bez para. I obavezno international tracking sa podpisom kod isporuke da bi mogao da dokažeš da je predmet preuzet.
Mada, možda se nešto i promenilo u međuvremenu, u smislu zaštite prodavaca, čisto sumnjam ali, nikad se ne zna.
Dobro prouči pre nego što staviš nešto na prodaju.
 
Nazad
Vrh Dno