Šta je novo?

Dugovečnost telefona

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

PeroS

Poznat
Učlanjen(a)
27.09.2022
Poruke
263
Poena
40
Moja oprema  
Mobilni telefon
Iphone 13 mini
Pristup internetu
  1. Optički internet
Zdravo, zanimaju me iskustva ljudi koji telefoni su im najduže trajali, koje su najčešće boljke pojedinih proizvođača i modela?
Zanima me o koja platforma telefona je duže podržana IOS ili Android, tj. znam da IOS nudi dužu softversku podršku, ali me takođe zanima koji operativni sistem prvi prestane da podržava nove verzije aplikacija na svom sistemu, pa telefon postane ,,obsolete" od strane aplikacija kao što su Whats up, Viber,YT...
*Volim da pazarim flagshipe iz prethodnih godina, ne bih hteo da se ,,opečem", a sviđa mi se ideja da neki telefon držim dugo kod sebe.
Molim Vas da podelite Vaša isktustva i znanje.
Unapred hvala!
 
*Volim da pazarim flagshipe iz prethodnih godina, ne bih hteo da se ,,opečem", a sviđa mi se ideja da neki telefon držim dugo kod sebe.

Zavisi za šta se koristi. Redmi Note 4x. Kupljen sredinom 2017 godine. Detetov mobilni. Ja ga koristim od sredine 2019 godine. Bio je u jako lošem stanju. Razbijen ekran, staklo za kameru. Kod njega mi se dopalo što ima IR senzor i metalno kućište. Na njemu je menjan ekran i dva puta baterija. Da se razumemo, nisam kupovao delove kod nas, već sa Alija. Ti delovi su me koštali od 5€ do 20€. Za ruku ništa nisam platio, osim piva. Radio mi je prijatelj. Pre mi je služio kao daljinski za Hi Fi, muziku i za navigaciju, sada mi dosta koristi i za Telegram. Imam masku kao TDK kaseta, i Si Fi skin, sa kog može direktno da se pušta muzika bez paljenja telefona. Povezujem ga na JBL Flip 3. Mobilni telefon, meni koristi kao mobilni računar. Ja čak nemam karticu za broj, već koristim neku virtualnu karticu. Koristim ga i za paljenje svetla preko SONOFF a.


Evo malo i slika

IMG_20230108_144619.jpgIMG_20230108_144637.jpgIMG_20230108_144650.jpg
 
Motorola G5 - 5 godina upotrebe, pre toga Sony Xperia Mini, isto 5 godina. Za neke ne preterano zahtevne stvari i budžet telefon posluži jako dugo.
 
Huawei Mate 20 Pro...evo počinje peta godina besprekorno radi. Ranije sam prilično menjao telefone ali od ovog modela nemam više potrebu za tim. Dobra baterija, brz, bez štucanja, ok kamera.
 
Za konkretne aplikacije nemas brige generalno, proci ce godine i godine dok trenutni telefoni prestanu da ih podrzavaju.

Glavni problem je baterija ovih dana, ostalo sve radi sasvim dobro.
 
Xiaomi Mi A1 uzet 2017, otac ga koristi jos uvek. Baterija nikad menjana.
 
Samsung s9 plus od juna 2018
sve radi kako treba, bez ikakvih problema za 4.5 god upotrebe
dok ne crkne necu ga ni menjati
 
Mi 8 SE, 4 godine. Radi bez problema, ali sam ga zamenio jer mu je oslabila baterija.
Mi A2 uzet kako se pojavio kod nas, radi i dalje kod ćerke. Od nedostataka hoće da upadne u boot loop, poznata greška. Baterija isto oslabila, ali je za njene potrebe još uvek dobra
 
Najduže... Nokia 6.1 Imao sam je do leta prošle godine, dakle neke 4.5 godine

3GB i 32GB memorije 😂

Nisam power user i služio me je, WA, Viber, Messenger, app banke, tako da mi je 32GB bilo knap, koristio sam SD karticu.
Nije da nisam mogao ranije da ga zamenim nego sam se baš nekako vezao za taj telefon jer em je dugo uz mene bio em je stara škola 5.5" telefona.
Da je usporio jeste, ali nije postajao neupotrebljiv, osvežio bih se uz fabrički reset.

Još je bio bez zaštite na staklu, bez maske, ali čuvam telefone... Moram reći da je GG3 neprikosnovena jer bilo je minimalno mikroogrebotina vidljivih tek pod jakim svetlom... Oleofobski premaz se skroz izlizao, bukvalno sam ga stalno briskao jer su se tragovi prsta taložili.
Alumijumsko kućište je muški izdržalo svo ovo vreme, malo je na mestima izbledela boja, poneka ogrebotina...
Vibracioni motor je oslabio, onako smeškao...

Moram reći da je baterija najviše iznenadila. Ja sam oduvek pratio ono pravilo punjenja od 20-80% i da ne koristim telefon na punjaču... Posle 4 godine uspevao sam baterijom preguram dan do večeri uz punjenje do 100%...

I baš sam se nekako sentimentalno vezao za njega, ima neke draži u toj pouzdanosti i vremešnosti.
 
Samsung Galaxy S9 Plus 6/64GB - kupljen nov od MTS-a u septembru 2018.

Do oktobra 2022 bio kod mene, sad je kod devojke i radi perfektno. Nijedan telefon nije tako dugo radio toliko dobro, da se za skoro 4.5 godine nije javio nijedan problem.

Zamenio sam ga samo zato sto mi je dosadio posle 4 godine.

Kontam da ce baterija trebati da se menja u nekom trenutku, jer je fizicki nemoguce da ne otkaze posle par hiljada ciklusa, ali otom potom.

Sada sam uzeo Realme GT2 Pro 12/256GB, pa cemo da vidimo kako ce da se pokaze. Preferiram da uzmem nesto sa krstenim hardverom sto moze da traje, jer su mi svi midrange telefoni koje sam imao postajali iritantni nakon 2+ godine. Ili postanu nekako kljakavi i spori zbog hardvera ili im nestane prostora, ili kamera u odnosu na aktuelne telefone izgleda ocajno ili nesto trece, ali sam uvek postajao nezadovoljan vrlo brzo.

Prvi telefon koji je to promenio je bio Huawei P10 4/64GB koji sam dobio kad je izasao (koriscen mart 2017. do sept 2018. kod mene i posle do sept 2022. kod devojke), posle njega Samsung S9 Plus i sad ovaj Realme koji tek treba da se dokaze.
 
Xiaomi Pocophone F1, 4 godine već evo šljaka

Ostao sam i dalje na staaarom xiaomi eu romu na android 9. Baterija mu je oslabila, menjao sam je jednom i zajebao se što nisam pre par meseci u originalnom servisu za 2500 mislim. Promobi je valjda bio, ne sećam se. Do prošle godine je bio bez ogrebotine, od tad ne znam šta mi je ali samo ispada haha. Naprso mu je ekran ali sam poslušao savet kolega i adaptirao se pa i ne primećujem. Kamera i dalje i više nego dovoljna, mada bih voleo da imam ultrawide, jebiga. Od aplikacija navedenih sve radi bez problema.
 
Zdravo, zanimaju me iskustva ljudi koji telefoni su im najduže trajali, koje su najčešće boljke pojedinih proizvođača i modela?
Zanima me o koja platforma telefona je duže podržana IOS ili Android, tj. znam da IOS nudi dužu softversku podršku, ali me takođe zanima koji operativni sistem prvi prestane da podržava nove verzije aplikacija na svom sistemu, pa telefon postane ,,obsolete" od strane aplikacija kao što su Whats up, Viber,YT...
*Volim da pazarim flagshipe iz prethodnih godina, ne bih hteo da se ,,opečem", a sviđa mi se ideja da neki telefon držim dugo kod sebe.
Molim Vas da podelite Vaša isktustva i znanje.
Unapred hvala!
Bolje ti je da kupiš neki mid-range telefon iz 2022 nego flagship iz 2017 ako baš želiš da uštediš. Radiće brže, imaće podršku mnogo duže i ono najbitnije, baterija će ti držati mnogo duže.
Android 5 je izgubio podršku za YouTube, Gmail i ostale neke aplikacije, sve iznad ima punu podršku. Ios nema takvih ograničenja.
Ako ti nešto znači, galaxy s7 edge, kupljen krajem 2016, koristio ga ja 2 god, sada žena trenutno, ispao joj 226x , raspada mu se skoro sve ali radi kao prvog dana, baterija drži ceo dan uz 3.5h sot-a, nikad ništa menjano i otvarano.

Opet kažem, najbolje je neki mid-range telefon sada, nego flagship od pre 4,5 god.
 
Redmi Note 7 - kupljen Aprila 2019, jos uvek radi. Na androidu 10 ali mu sve aplikacije rade. Izdrzao je neverovatnu torturu, posto je preziveo zenu koja ga je ispustila 100 puta i dete koje ga je drndalo do besvesti. Samo mu se nekada zaglavi taster za paljenje ekrana pa se restartuje do besvesti ako niko ne primeti :ROFLMAO:
Mi 9 T - kupljen Avgusta 2019, jos uvek radi i to dobro. Baterija mu je oslabila ali nije strasno s obzirom da sam je unistavao sa PUBG a sada je dete dovrsava sa drugim igricama. Android 11.

Trenutno na Poco F3, godinu i po dana. Veoma zadovoljan, sve radi kako treba, baterija jedva da je popustila a i dalje se pice igrice ;)

Sto se mene tice zadovoljan sam Xiaomijem. Samo se nadam da ce im softverska podrska u buducnosti biti duza.
Nemam iskustva sa Samsungom ali njihovi noviji telefoni imaju 5 godina softverske podrske, ako ti je to vazno. Imaj na umu da vecina aplikacija godinama radi i na 3-4 starije verzije androida.
 
Ja mislim da imam negde kući Galaxy s1 i da dalje radi. Doduše ima custom rom u sebi, ali :)
 
nokia 6120. Ne znam ni kada sam ga uzeo. Pre 2010 rekao bih.
Eno ga kod keve neuništiv. Za nju je nezamenljiv i pored svih androida koje nasleđuje od mene. Baterija radi ko luda. Funkcioniše kao prvog dana. Screen protector je široki selotejp.
Redmi note 4 je takođe legenda. Penzionisan nepravedno iako je još uvek savršeno funkcionalan.
 
p10 lite i dalje prva baterija, jos nije resetovan telefon a koristi se svaki dan. kupljen oktobar 2016 ili 2017..ispao milion puta za sve ove godine, vozio se na menjacu u motornom prostoru par puta, upadao u kadu brzo izvadjen, nije otvaran, mnostvo puta ispao po kisi po snegu, sve preziveo bez greske..
 
Redmi Note 4 - mislim da je prebacio 5 godina.

Nikad menjana baterija, trenutno pruža oko 5 sati ekrana na dva dana korišćenja kombinovanog WiFi/Mob neta. Telefon je i dalje u mint stanju, bez ogrebotine. Lineage 17.1 (Android 10) i kernel našeg drugara @Zile995 . Nikad niti jedan problem, radi vrhunski. RAM menadžment je odrađen muški. Trenutno je Up time 1031 sat, a restart je verovatno bio zbog nadogradnje nekog Magisk modula.

Margine punjenja 15-90%, punjač 1A. Neretko je i na USB od kompa pa se dopunjuje lagano u toku dana.
 
Poco F1, 4 i po godine kod mene, sada ga klinac nasledio. Korišćen maksimalno, i dalje skroz lepo radi.
 
Devojka koristi Poco F1 128gb već 4 god, radi super, sve aplikacije rade. Puni ga dok igra igrice na 4g redovno, svakog dana joj ispada...Malo se baterija nadula u delu kod tastera za paljenje ali sem toga sve je odlično. Ostao zaglavljen na poslednjoj developer global verziji, msm da je Android 8. Kaže ne bi ga menjala za drugi telefon, nijedan nije lepši i bolji od njenog. 🤣 Šta god je gledala ne sviđa joj se i preskupo je za ono što nudi.
Ja nisam zadržao nijedan telefon duže od 2 god, sem Redmi Note 3 Pro koji se koristio aktivno do pojave Redmi Note 8 Pro. Koristio bi se i dalje da mu se nije nadula baterija pa nije mogao taster za zaključavanje da se koristi i ne može da izdrži duže od 4-5h van punjača.
2 neponovljiva telefona.
 
Imam ja Siemens CF62, moj prvi telefon... Ima skoro 20 godina, i dalje radi i drži bateriju, koja je menjana. Kod babe je i služi u slučaju kad s fiksnim ima problema. 😁
 
s9+ od izlaska, koristi se i danas, naprslo staklo, izgreban, usb c port ne radi, puni se bezicno.
iphone 6s, od izlaska do pre godinu dana kad je ispao iz dzepa na trcanju, i dan danas radi ali su mu ispali delovi ekrana
 
Čisto da odam počast ovoj legendi od telefona.HTC Wildfire S,2011 god,ažuriran na Android 2.1. Vozila ga žena pomorca.
 

Prilozi

  • 20230109_172301.jpg
    20230109_172301.jpg
    130 KB · Pregleda: 64
BlackBerry Classic iz 2016, legenda od telefona sa BB OS10, najboljim mobilnim operativnim sistemom ikada (barem što se mene tiče). Radi i dan danas kao sat, ubacim ponekad karticu i provozam ga par dana.
 
s7edge koristim jos uvek, doduse sada kao drugi telefon, uz a52. po specifikacijama se ne stidi ovog novog a52, jedino je baterija oslabila ali izdrzi dan uz slabo koriscenje. ostao je na androidu 7 ali sve aplikacije rade normalno.
 
Average LG smartphone owner has left the chat
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno