Šta je novo?

Dodatno hladjenje severnog mosta

alokiN

Čuven
Učlanjen(a)
14.12.2002
Poruke
888
Poena
630
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 9 7950X & Deep Cool AK620 Zero Black
Matična ploča
ASUS ROG Strix B650E-F GAMING WiFi
RAM
Trident Z5 Neo RGB DDR5-6000 CL30-40-40-96 1.40V 64GB
GPU
Gigabyte RTX 4090 Gaming OC
Storage
Samsung 990 Pro 2TB, Kingston KC3000 1TB
Zvuk
HyperX Cloud II, Sennheiser HD350BT
PSU
Seasonic Vertex GX1000
Kućište
Lian Li LANCOOL 216 Black RGB
Monitor
Samsung Odyssey G9 49", Samsung CHG70 32", LGC1 55"
Miš & tastatura
Logi MX Master 3s & MX Keys
Laptop
Lenovo Legion 5 pro 32GB RAM, RTX 3070 8GB, SSD 1TB
Mobilni telefon
Xaomi Mi11i
Pametni uređaji
Xaomi watch
Pristup internetu
  1. Optički internet
Nabavio sam palomina 1600+ i reko ajde da vidim kakav je primerak!!
Dizuci takt magistrale,a pri tom ne dirajuci voltazu bilo cega, dosao sam do 157mhz i tu stao jer pocinje da se javlja problem hladjenja severnog mosta, koji onako metodom prsta otprilike radi na 50 i kusur stepeni!(mozda se i varam za temp. al u svakom slucaju vruc je)

Memorijski modul na sebi ima hynix mem cipove koji rade na pomenutoj magistrali sa cas 2 setovanjima i pri tom se ne greju!!

E sad, interesuje me da li ima da se kupi neko gotovo resenje za dodatno hladjenje severnog mosta ili cu morati da budem sam svoj majstor i nekako zakacim neki ventilator(saveti dobrodosli).

Ploca je MSIK7Tturbo2 ver 5.0 sa pasivnim hladjenjem northbridge-a

P.S. kakva su iskustva sa 6cu(bez plus) hladnjacima i da li on moze da hladi ovako oc-ovani proc, trenutno mi je u makini drugarov glacialtech na blizu 3000 obrtaja, al' moram da ga uskoro vratim!! :)

Pozdrav
 
Jest da leto nije blizu i da je tema-ploca malo bajata, al' j****a kriza je, a ja sam tu gde sam, pa ako se neko seca kako je resavan taj problem bio bi mu zahvalan na pomoci!!:D :D
 
alokiN je napisao(la):
Jest da leto nije blizu i da je tema-ploca malo bajata, al' j****a kriza je, a ja sam tu gde sam, pa ako se neko seca kako je resavan taj problem bio bi mu zahvalan na pomoci!!:D :D


Taj problem zavisi (kao i kod CPU-a, naravno) od napona i frekvencije na kojima NB radi. Posto danasnji NB rade na frekvencijama na kojima su do pre koju godinu radili procesori, dodatno hladjenje dobro dodje...:)

Posto sam ispricao pricu koju verovatno znas, da vidimo da li nesto moze da se uradi.

Kao prvo, da li na tvojoj ploci postoje dve rupe postavljene "dijagonalno" NB-u....ako imas, to bi trebalo da lako resi problem.

Jedno resenje ti je svakako postavljanje nekog veceg ventilatora na kuciste koji bi duvao direktno u taj pasivni hladnjak koji imas. Moje iskustvo sa hladnjacima na NB-ima nije bas sjajno...skidanje postojeceg, ravnanje i njega i i NB-a (ako je potrebno) i stavljanje nove paste moze da pomogne...
 
Hladnjak je za plocu zakacen preko dva diagonalno postavljena, cini mi se plasticna, drzaca i nije bas velikih dimenzija.Vrh tih drzaca je prosiren, tako da ne znam kako bi uopste skinuo hladnjak!!

Evo ti i slika pa pogledaj!!

Napon cipseta je na default-u, a i nema stavke u biosu niti jumper-a/prekidaca na ploci kojim bi ga promenuo. Da li je to mozda jedan od jako mogucih razloga zbog kojih odbija da radi na 166mhz magistrali ?Inace procesor moze provereno dok za mem ne znam a i svi vec imaju ddr ploce pa nemam gde ni da proverim!

Inace interesuje me ,a video sam davno u pcpress-u, neka dva mala okrugla TT hladnjaka nalik na orb, ali gde to nabaviti??
 
alokiN je napisao(la):
Napon cipseta je na default-u, a i nema stavke u biosu niti jumper-a/prekidaca na ploci kojim bi ga promenuo. Da li je to mozda jedan od jako mogucih razloga zbog kojih odbija da radi na 166mhz magistrali ?Inace procesor moze provereno dok za mem ne znam a i svi vec imaju ddr ploce pa nemam gde ni da proverim!

Inace interesuje me ,a video sam davno u pcpress-u, neka dva mala okrugla TT hladnjaka nalik na orb, ali gde to nabaviti??


Koliko ja znam ta plocha je sa KT133-A chipsetom koji nema PCI
delilac 5,tako da tjesh teshko postitji vetje magistrale od 157.Ako i
postignesh sistem tje ti biti veoma nestabilan jer ti je tada agp preko 40.
 
Znaci ako je to sto ti kazes tacno tu je dizanju magistrale kra. Ma zadovoljan sam ja i sa 157mhz i cas 2, jos samo da ohladim northbridge i bez panike docekam toplije dane. (D)

Pozdrav:boom:
 
Nazad
Vrh Dno