Šta je novo?

Dodaci ishrani: vitamini, suplementi, sportski preparati (iHerb, Myprotein..)

Sa Vitacost-a je trebalo jedno dve-tri nedelje da stigne. Prvi put platio 20% PDV na vrednost artikala, drugi put prošao bez dadžbina.

Nemam iskustva sa magnezijumom osim ovoga. Pre nekoliko meseci sam istraživao zbog problema koji imam već dugo, naišao na subreddit posvećen istom, čitao iskustva, dvoumio se između bisglicinata i taurata pa na kraju odlučio da probam taurat. Tablete jesu ogromne, a pijem 3 dnevno pa na taj način unesem oko 300mg magnezijuma.

Moram da napomenem, ako neko oseća ili misli da oseća aritmije treba obavezno da se javi kardiologu i odradi i ultrazvuk, holter, test opterećenja. Suplementi eventualno mogu da eliminišu ili smanje učestalost bezazlenijih aritmija, a bez odlaska kod kardiologa ne možete da znate koliko su iste ozbiljne. Posle toga može čovek ako želi i sam da koliko-toliko prati stanje, npr. korišćenjem Polar H10 i android aplikacije koja snima sirove ECG podatke.
 
Koliko je sigurno da bele tackice po noktima oznacavaju nedostatak cinka?
 
Pozdrav svima. Pitanjce oko koriscenja suplemenata. Koristim Magnezijum, Omega-3 kapsule, Asvagandu... unazad nekoliko meseci... da li je preporucljivo praviti neku pauzu u koriscenju ili nije problem da se koriste konstantno?
Za magnezijum i omega 3 nije problem, ali ašvaganda zahteva pauzu. Na primer 3 nedelje piješ, pa toliko još pauziraš... Da ti ne bi poremetila lučenje hormona kortizola. On se naziva i "hormonom stresa", ali takođe je bitan u organizmu...
 
Citrate je dobar ako ti treba kao laksativ (u oravoj dozi). Nepravedno je zapostavljen magnesium orotate i više će se pričati u njemu u budućnosti. On ti nije skup i nemoj da upoređuješ njegove doze sa drugim mag., zato što ima dobru apsorpciju. Svakako je "najbolje" kombinacija. Recimo orotate+taurate ili bisglycinate. Dodao bih i Taurine i Boron ako finansije dozvoljavaju (sinergisti sa mag. i ne trebaju ti velike doze mag.)
Provukao sam kroz dosadašnje iskustvo sve savete, video šta koliko košta i uzeo citrat za ujutru, taurat za uveče. Pijem citrat i nemam problem sa laksacijom, tj. ne primećujem ga naročito da ga pijem uopšte. Kažu da zadržava vodu u crevima, ali moguće da je i spržim kada satima trčim pa se to tu i potre. Bilo je dosta jeftino za oba, manje nego jedan malat pa ću da probam sa tim.

Ispitaću i ove ostale predloge kada završim sa maratonom.
 
Za magnezijum i omega 3 nije problem, ali ašvaganda zahteva pauzu. Na primer 3 nedelje piješ, pa toliko još pauziraš... Da ti ne bi poremetila lučenje hormona kortizola. On se naziva i "hormonom stresa", ali takođe je bitan u organizmu...
Није баш логично да адаптогени,биљке, имају тако јако и брзо дејство,без обзира на квалитет екстракта,у тако кратком периоду.За мене то не важи,мислим на ашваганду.Ипак није то мари....
 
Asvaganda je gubljenje vremena, kao i svi biljni ekstrati. To nema nikakvu naucnu zaledjinu. Adaptogenost biljke kao termin, je jedna od vecih placebo gluposti koje se prodaju lakovernima. Kada kupujete nesto u tom kontekstu uvek proucavajte "aktivne sastojke", a ne pokradene termine u marketinske svrhe.
 
Zašto toliko? Ja pijem 1 tabletu citrata kad imam intezivne treninge, tj. kad pomeram granice, zatim kad ih dostignem imam utisak da mi to više ne treba, možda grešim?
Ja kažem zašto da ne, ako unesemo 3-4-5g natrijuma dnevno, može i 1g magnezijuma. Ja treniram 1-2 puta dnevno, dosta sam aktivan, dosta se znojim, magnezijum ima dosta funkcija u telu od regulacije krvnog pritiska do gustine kostiju. Nije da preporučujem svakome, ali čak je RDA 400mg. A pogledajte RDA za neke druge minerale i vitamine i videćete da je RDA uvek na nižoj strani.
Asvaganda je gubljenje vremena, kao i svi biljni ekstrati. To nema nikakvu naucnu zaledjinu. Adaptogenost biljke kao termin, je jedna od vecih placebo gluposti koje se prodaju lakovernima. Kada kupujete nesto u tom kontekstu uvek proucavajte "aktivne sastojke", a ne pokradene termine u marketinske svrhe.
Ja mislim da je ovo glupost. To što ne znamo mehanizam delovanja nečega uopšte ne znači da nešto ne radi. Iza ašvagande imaš i pregršt studija i gomilu anekdotalnih dokaza.
Pa čitav tvoj argument je smešan kada znamo da mi recimo ne znamo tačne mehanizme delovanja lekova kao npr metformin, koji ima ne znam koliko stotina miliona recepata godišnje. Mnogi aktivni sastojci u lekovima su postojali u biljnim formama, ili kao prekusori ili kao baš te supstance. Aspirin je prvi put ekstraktovan iz kore vrbe. Ništa lično, samo argument ti je na nivou "sve prirodno je dobro" pa je sad je tvoj "sve prirodno je loše".
 
Asvaganda je gubljenje vremena, kao i svi biljni ekstrati. To nema nikakvu naucnu zaledjinu. Adaptogenost biljke kao termin, je jedna od vecih placebo gluposti koje se prodaju lakovernima. Kada kupujete nesto u tom kontekstu uvek proucavajte "aktivne sastojke", a ne pokradene termine u marketinske svrhe.
Ne znam za Ašvagandu ali ne mogu da se složim sa tim da biljni ekstrakti nemaju nikakav efekat.
Primera radi Iberogast kapi, koje su na bazi biljnih ekstrakta, sam koristio i meni su pomogle u smanjenju nadutosti i smirivanju creva.

Poznata je svima pohlepa industrije i nije teško poverovati da se dosta toga prodaje čisto radi profita uz jak marketing.

Napominjem da je svako mišljenje dobrodošlo dokle god je izneto kulturno i argumentovano pa makar bilo potpuno drugačije od ostalih. Lične prozivke i sl. se ne toleriše.
 
Није баш логично да адаптогени,биљке, имају тако јако и брзо дејство,без обзира на квалитет екстракта,у тако кратком периоду.За мене то не важи,мислим на ашваганду.Ипак није то мари....
Nema brzo dejstvo, ali ako se mesecima ili čak godinama koristi bez pauze, može da poremeti lučenje hormona kortizola (nije svaki organizam isti, nekome se to desi ranije, nekome kasnije, a nekome možda nikad). Gde god sam čitao o tome, uglavnom niko ne preporučuje konzumiranje duže od 8 nedelja bez pauze.
A kad smo kod biljaka, ima ljudi koji par meseci redovno piju "smutije" od običnog zelenog povrća pa zapate nenormalno visok nivo gvožđa, što je takođe opasno, nije to vitamin C pa da se za par sati izbaci kroz mokraću... Tako da i sa biljkama treba biti oprezan i umeren.🙂
 
Krenuo sam malo da eksperimentisem sa suplementima pre treninga, pa ako moze pomoc. Kreatin uz citrulin pre treninga je odlican, ali posto cu da krenem da uzimam 5g kreatina samo posle treninga gledam sta bi mogao da kombinujem pre treninga.
Jel ima svrhe da uzmem arginin ili beta alanin uz citrulin pre treninga ili nema potrebe?
 
Krenuo sam malo da eksperimentisem sa suplementima pre treninga, pa ako moze pomoc. Kreatin uz citrulin pre treninga je odlican, ali posto cu da krenem da uzimam 5g kreatina samo posle treninga gledam sta bi mogao da kombinujem pre treninga.
Jel ima svrhe da uzmem arginin ili beta alanin uz citrulin pre treninga ili nema potrebe?
Možda ti pomogne. Meni se čini da čovek zna šta priča.
 
Arginin nema potrebe jer se citrulin u telu pretvara u arginin a beta alanin znam da koriste mnogi i da kazu da i te kako ima efekta. Ne mogu licno da ti potvrdim jer uzimam kregatin i citrulin kao i ti.
Dodao bih da je efikasniji citrulin od arginina, pretvori se u arginin u telu, dok ovaj sam arginin dok stigne u krvotok izgubi dosta svojstva (laički i jednostavno rečeno)..
 
Pogledacu po netu i forumima sta kazu o beta alaninu, pa cu da odlucim da li vredi ili ne.
@Zarkusi Pogledao sam sinoc. Ovo sto on koristi je mnogo i preterano.
Ovo za himalajsku so je tacno sto je rekao.
Edit: da nije neko probao l karnitin i citrulin za pre treninga, kazu da odlicno deluje na organizam i da je dobro?
 
Nazad
Vrh Dno