Šta je novo?

DinaCard nacionalna platna kartica u Srbiji

Milos996

Poznat
Učlanjen(a)
13.01.2023
Poruke
81
Poena
30
DinaCard kartica je nacionalna platna kartica Republike Srbije koja se koristi za plaćanje robe i usluga i za podizanje gotovog novca. U okviru dodatnih usluga za korisnike, kartica se može koristiti za plaćanje putem mobilnog telefona, plaćanje na internetu i plaćanje direktno na šalterima Uprave za trezor.

DinaCard sistem je osnovan u 2003. godini, kao rezultat saradnje Narodne banke Srbije s poslovnim bankama. Cilj njegovog pokretanja bio je ubrzani razvoj bezgotovinskog načina plaćanja, smanjenje gotovine u novčanoj masi i suzbijanje sive ekonomije.
(Izvor: https://dinacard.nbs.rs/latinica/index.html)

Srbija nije jedina koja ima nacionalnu platnu karticu, međutim jeste jedna od retkih država u regionu koja razvija svoju platnu larticu ne samo za domaće već i za internacionalno tržište uvođenjem kobrenda sa Discover, Diners Club & Pulse i UnionPayk artičnim sistemima. Voleo bih kada bismo ovde mogli da diskutujemo o značaju korišćenja DinaCrad kao primarnog sredstva katičnog plaćanja, kao i o tome kako su druge države u svetu uredile svoje nacionalne platne kartice. Koje su to dobre ideje koje mogu da je još više unaprede i gde ste sve plaćali do sada DinaCard karticama i koliko često? Koji su trenutni nedostaci ovakve kartice i koliko se radi na njenom unapređenju?
 

Prilozi

  • images.png
    images.png
    5 KB · Pregleda: 17
Kao i sve ostalo sto ova drzava nametne, nikada nije bilo za korist svih, nego pojedinaca. Cekam odgovore korisnika Postanske i OTP, gledam ih skoro svaki dan u prodavnicama, provlace kartice i po 10-20 puta, ne reaguje ni na cip ni na traku…
Fenomenalno resenje, cist progres!!!

PS Pokreni temu i penzionih kartica, isto neverovatno korisna prakticna stvar…
 
Zna se ih kog razloga su i nastale, tako da ono...
 
@Gulftown Iz kog razloga su nastale? I druge države imaju svoje kartične sisteme, recimo Girocard u Nemačkoj ili postepay u Italiji, MIR u Rusiji... Na šta ciljaš kada kažeš zašto i mi imamo nacionalnu platnu karticu? Nisam baš upućen u samo osnivanje i ko je kako i kada bio umešan ako se o tome radi.

@team1 Ne znam kakve veze ima penzionerska kartica za popuste sa platnom karticom.? Mene je ova tema počela da zanima relativno skoro od kada je najavljena beskontaktna DinaCard kojom se može plaćati i u inostranstvu, pa sam bio prijatno iznenađen da se i dalje radi na promovisanju i unapređivanju nacionalnog kartičnog sistema.

Nemam puno informacija o tome šta je najisplativije rešenje kada se plaća na POS terminalima, ali znam da MasterCard i Visa deru sa provizijama trgovce prilikom svake kupovine. Možda ovo može da bude dobro rešenje za manje bankarske naknade... Ne znam koliki procenat ide za DinaCard kada se njome plaća?

PS Studirao sam u Nemačkoj kao student na razmeni i prilikom otvaranja računa u njohovoj Sparkasse mi je bila izdata samo njigova girocard Vpay, nešto slično kao naša DinaCard. pa me zanima da li je to isti princip kao i kod nas.
 
Da neki čika (ili grupa ljudi) uzme masne pare :D
 
Na šta ciljaš kada kažeš zašto i mi imamo nacionalnu platnu karticu? Nisam baš upućen u samo osnivanje i ko je kako i kada bio umešan ako se o tome radi.
ima veze sa politikom i vezama, a politika je ovde zabranjena
od kada je najavljena beskontaktna DinaCard kojom se može plaćati i u inostranstvu
odavno može da se plaća sa Dinom u inostranstvu, pošto je povezano sa onim kineskim kartičnim sistemom za koji se ispostavilo da je najveći na svetu
 
Gde se zapelo sa beskontaktnim Dina karticama? To im je glavni nedostatak.
 
Zna se ih kog razloga su i nastale, tako da ono...
Zapravo, Dina je nastala kao naslednica nekadašnje Yuba kartice. Prihvatna mesta su postojala, ali u nedovoljnom obimu. Pokušavalo se davno sa nekim studentskim računima, ali brzo su ih zamenile Viza i Master već u rasponu od 2008. do 2010.
Znam da MasterCard i Visa deru sa provizijama trgovce prilikom svake kupovine. Možda ovo može da bude dobro rešenje za manje bankarske naknade... Ne znam koliki procenat ide za DinaCard kada se njome plaća?
Neka osnovna ponuda je; debitna/kreditna/poslovna:
Dina: 1,30/1,40/2%
Viza: 1,50/1,60/2%
Master: 1,70/1,80/2,50%
Odnosno 2,70% i 3% za inostrane
PS Studirao sam u Nemačkoj kao student na razmeni i prilikom otvaranja računa u njohovoj Sparkasse mi je bila izdata samo njigova girocard Vpay, nešto slično kao naša DinaCard. pa me zanima da li je to isti princip kao i kod nas.
Koliko znam, Girocard je kobrendirana sa Maestro (od letos prestale svuda da se izdaju, zamenjene za Master) i Visa kartičnim sistemom.
 
Zapravo, Dina je nastala kao naslednica nekadašnje Yuba kartice. Prihvatna mesta su postojala, ali u nedovoljnom obimu. Pokušavalo se davno sa nekim studentskim računima, ali brzo su ih zamenile Viza i Master već u rasponu od 2008. do 2010.
Aha, e ta informacija mi već ima smisla i konkretnija je. Hvala @uji 👍🏼
Koliko znam, Girocard je kobrendirana sa Maestro (od letos prestale svuda da se izdaju, zamenjene za Master) i Visa kartičnim sistemom.
Da jeste, Maestro ili neki Vpay (Valjda Visa pay) i tamo takve girocard imaju svi. Čak u određenim radnjama primaju samo girocard koja je kobrendirana, ali ne primaju recimo Master ili Visa. Kada sam pitao zašto, rekli su mi zbog velikih bankarskih provizija na te kartice.
 
Verovatno ne samo provizije, nego je i netiranje koliko vidim vezano za sepa sistem, što znači da kad se na terminalu prijavi kraj dana, već najkasnije sutradan novac bude na računu i ne čeka se dugo na knjiženje rezervacije. Kod Dine je zamišljeno isto to, ali klasičan platni promet nije tako sofisticiran, da ne kažem vakumiran na uobičajen tajming.
 
@uji Kojim karticama preferiraš da plaćaš online i u radnjama, fizički? I zašto?
 
  • Like
Reagovanja: uji
Radis nekom analizu trzista?
Hahahaha ne, ali imam prijatelja na Ekonomskom Fakultetu koji je trenutno na razmeni u Italiji i pise seminarski rad o nacionalnim kartičnim sistemima pa me zagolicalo da vidim kako je to kod nas, i zašto je DinaCard i dalje malo korišćena iako svi znamo i imamo tu karticu. 😁
PS zavrsio sam FPN gde smo imali malo ekonomije pa mi je proradila akademska znatiželja o ovome. 😆
 
Beskontaktno plaćanje
Apple Pay
Plaćanje u inostranstvu/preko interneta na stranim sajtovima
Bez ovih stavki ne želim ni da pomislim da koristim istu.
Iskreno bih voleo da mi je ni ne daju u banci
 
Ako bude beskontaktna Dina i ako može u Apple Pay da se doda, koristiću je umesto Vize.
Vidim da su najavili, pa neka ispune obećanje, stvarno mi je svejedno kojim sistemom plaćam, a ako mogu da odigram patriotski što da ne.
 
Ima i "good side" das zeni/partneru da ne moras da dajes punomoc, pa nakon nekoliko blamova kad ne prodje na pos-u, onda odustane i plati svojom vc ili mc! :ROFLMAO::rolleyes:
 
Dina se čuva na sigurnom mestu i koristi ukoliko se izgubi glavna kartica. Evo moja DINA ističe krajem meseca, nisam je koristio nikada.
 
Ako bude beskontaktna Dina i ako može u Apple Pay da se doda, koristiću je umesto Vize.
Vidim da su najavili, pa neka ispune obećanje, stvarno mi je svejedno kojim sistemom plaćam, a ako mogu da odigram patriotski što da ne.
Definitivno delim tvoje mišljenje. I mene zanima koliko brzo i da li će sve obećane promene da se primene. Ovo za ApplePay bi bio pun pogodak. Trenutno imam DinaCard Discover koja ima čip i može da se koristi u inostranstvu ali nema opciju za bezkontaktno plaćanje. Koristim je za online plaćanja i nekada u radnjama, ali još uvek daleko od toga da mi je primarna kartica.

Moje rezonovanje je da je bolje da provizija koju trgovac plaća Master ili Visa kartičnim kućama ostane u Srbiji, odnosno uz plaćanje Dinom, nego da se i dalje provizije slivaju direktno ovim dvema multi korporacijama. U tome zapravo vidim najveću prednost imanja nacionalnog kartičnog sistema plaćanja. Podstiče veću 'finansijsku' nezavisnost. Ne znam da li je to zapravo bio i cilj kreiranja Dine...možda grešim.
 
Nedavno su uveli i plaćanje Visom i Mastercard-om.
 
@uji Kojim karticama preferiraš da plaćaš online i u radnjama, fizički? I zašto?
Uglavnom u radnjama Visa karticama, najpre zbog beskontaktnog plaćanja, a i prihvatna mreža je široko rasprostranjena. Prihvatioci uglavnom podrazumevaju da većina ima beskontaktnu i kasiri kažu da prislonim. U Srbiji za online transakcije u većini koristim Dinu, zbog odsustva 3D Secure. Meni je to prednost, drugima mana. Kad mi pretekne novac, pomerim ga na štednju po viđenju i prebacujem po potrebi pa trošim. Ovog meseca ću definitivno uglavnom koristiti samo Dinu, zbog ograničenja tipa računa, ali principijelno, nisam gadljiv.
 
Interesantan entuzijazam pokretača teme. Ako je zaista samo entuzijazam poštujem i cenim. Ako je nešto drugo u pitanju, u najmanju ruku naivnost, mislim da neće tema daleko.
Plaćanje Dinom na papiru zvuči patriotski, kako neko iznad reče. U realnosti novac ne ostaje u Srbiji već u 24 stana u bugarskoj, vili u drugoj susednoj zemlji, računima na tursko/grčkom ostrvu i slično. I eto, u par postova odosmo u vode u koje nije trebalo.
 
Проблем НБС-а са дином је што у свакој иновацији касни по 10 година:

Дина нема чип, MC и Visa имају чип, Дина уведе чип MC и Visa уведу бесконтактну технологију, Дина започне са увођењем бесконтактне технологије MC и Visa су постале већ интегрални део G-Pay и Apple pay технологије и тако вечито каскање.

Плаћање са куцањем пина је најспорији начин плаћања, чак је и кеш са кусуром бржи. Једино где има неку поенту је кад су већи износи пошто у том случају пин захтевају и ове напредније картице од дине (ако није реч о плаћању путем телефона).
 
Pazi, ja sam blago iznenađen sa ovim saznanjem koliki je iznos naknada za dinu u odnosu na konkurenciju jer me to nije interesovalo iako samo iz razloga jer dina ne podržava bezkontaktno plaćanje i kao takva je na mom terminalu eliminisana. Bio sam zavaran da je provizija minimalna do nikakva tako da sam nešto novo saznao i sad stvari imaju smisla, ko je kako, zašto i na koji način forsirao celu priču.
Interesantan entuzijazam pokretača teme. Ako je zaista samo entuzijazam poštujem i cenim. Ako je nešto drugo u pitanju, u najmanju ruku naivnost, mislim da neće tema daleko.
Plaćanje Dinom na papiru zvuči patriotski, kako neko iznad reče. U realnosti novac ne ostaje u Srbiji već u 24 stana u bugarskoj, vili u drugoj susednoj zemlji, računima na tursko/grčkom ostrvu i slično. I eto, u par postova odosmo u vode u koje nije trebalo.
 
Bezbednost je svakako bila manjkavost. Kada je nametnuta kao obavezna, krenule su magnetne. Bile su im glave u oblacima sa umišljajem da ih neće skimovati. Čim se pročulo, za nepune dve godine je došlo do ulova i sa računa jednog privrednog subjekta u SoGe je u istom danu podignuto 150000 dinara i kod par fizičkih lica isto nešto u drugim bankama. Pravdali su se time da je licenciranje EMV tehnologije skupo. Zloupotreba je prijavljena i kada je štetu morala da snosi kartičarska kuća (Dina), onda drž'-ne daj, Poštanska naloži zamenu svih magnetnih za čip kartice, a kroz par meseci uvedu kao obaveznu i za ostale. Banke su se oslanjale na to da su im Viza i Master kartice primarne i tu je kraj. Zato su i pristupile tako da ako moraju da imaju dodatni trošak za čip kartice, neće ih ni uvoditi. Oni bi još prolongirali sa UPI kobrendingom da mogu, međutim po mom mišljenju, navršilo se pet godina od potpisivanja sporazuma i oni to sad moraju da komercijalizuju. Pitanje svih pitanja je i da li će za online plaćanja imati dodatnu zaštitu, u šta čisto sumnjam, ali zato imaju još veći limit za beskontaktno bez pina od čak 8000 dinara pa ko voli, nek izvoli. Možda i poguraju Master i Vizu da koriguju svoje limite.
 
Poslednja izmena:
Problem sa Dinom je što je nametnuta.
Ni jedno nametanje bilo čega nit je dobro niti se prima/prihvata.
Vrlo često ima kontra efekat.

Cilj je kako se sećam bio: malim provizijama uvesti što šire prihvatanje "elektronskog novca" u i ovako sivoj ekonomiji. Kako je to smetalo i samim državnicima...
Nije nikad ni rešeno uspešno. I dalje previše mesta na kojima se prima isključivo keš - saloni, advokati, taksisti ...
 
Interesantan entuzijazam pokretača teme. Ako je zaista samo entuzijazam poštujem i cenim. Ako je nešto drugo u pitanju, u najmanju ruku naivnost, mislim da neće tema daleko.
Plaćanje Dinom na papiru zvuči patriotski, kako neko iznad reče. U realnosti novac ne ostaje u Srbiji već u 24 stana u bugarskoj, vili u drugoj susednoj zemlji, računima na tursko/grčkom ostrvu i slično. I eto, u par postova odosmo u vode u koje nije trebalo.
Zaista je upitanju znatiželja i bolje razumevanje kartica koje od banaka dobijam. Takodje me je malo podstakao na razmisljanje o nacionalnim platnim sistemima moj drug sa Ekonomskog faksa. Dok sam živeo u Nemackoj na studijama, svi smo dobijali njihov nacionalni kartični brend: girocard - sto je pandan DinaCard-u. Oni zaista vode računa da uvek plaćaju baš tom karticom. Dina me nikada nije preterano zanimala jer je bila nebezbedna i stajala mi je uvek u fijoci. Meðitim, od kako sam presao iz UniCredita u Poštanskoj štedionici, video sam da imaju totalno drugačiju DinaCard karticu koju sam i u inostranstvu koristio. Sa najavom ove bezkontaktne Dine me je sve ovo jos vise povuklo da vidim zapravo sta je najbolje koristiti i kakva su iskustva ljudi sa Dinom jer ih ja nemam previse. 😀
Problem sa Dinom je što je nametnuta.
Ni jedno nametanje bilo čega nit je dobro niti se prima/prihvata.
Vrlo često ima kontra efekat.
Ali zar Visa i Mastercard takoðe nisu nametnute kartice i to na globalnom novou? To je duopol koji je pokorio sva tržišta i jedina alternativa mu i jesu nacionalne platne kartice. Zbog čega je recimo bolje da tvoja provizija ode Master ili Visa kućama a ne u budžet NBS-a? 😅
Plaćanje Dinom na papiru zvuči patriotski, kako neko iznad reče. U realnosti novac ne ostaje u Srbiji već u 24 stana u bugarskoj, vili u drugoj susednoj zemlji, računima na tursko/grčkom ostrvu i slično. I eto, u par postova odosmo u vode u koje nije trebalo.
Jasno! Definitivno korupcija i kriminal i jesu glavni problem svega ovde… zato i vidim da Dina ne može imati poverenje graðana kao sto ima girocard u Nemačkoj. Mislim ako ideto tom logikom i poreze koje placamo drzavi zavrsavaju na isto mesto, a i dalje ih placamo 😅 samo je pitanje da li placamo domacim ili inostranim lopo..ma. Visa i Master nisu bas tako poštene i naivne korporacije koje šire dobrotu, mir i blagostanje 😆Ko će ga znati šta je bolje 😂. Jedino je izvesno da nešto mora da se menja
 
Interesantan entuzijazam pokretača teme. Ako je zaista samo entuzijazam poštujem i cenim. Ako je nešto drugo u pitanju, u najmanju ruku naivnost, mislim da neće tema daleko.
Plaćanje Dinom na papiru zvuči patriotski, kako neko iznad reče. U realnosti novac ne ostaje u Srbiji već u 24 stana u bugarskoj, vili u drugoj susednoj zemlji, računima na tursko/grčkom ostrvu i slično. I eto, u par postova odosmo u vode u koje nije trebalo.
Jel ovo samo onako pausalno ili stvarno imas info da DINA nije u stvari NBS projekat? Jer ako pricas eto onako reda radi onda ne treba ni porez da se placa jel tako?

Bila bi top prica da je ubace u ApplePay/Google Pay, vise nikad ne bih koristio VISA ili Master. Prosto zasto da placam stranom monopolu kad mogu pare ovde da ostaju.
Naravno i beskontaktno je napredak, moglo je i brze al dobro drzavni pos'o za ocekivati je da sve bude tromo.
 
Nazad
Vrh Dno