Šta je novo?

Hardver Dilema AM4 ili LGA1700

Procesori, matične ploče, memorije, hlađenje, grafičke kartice i ostale PC komponente

MadaFakka

Zapažen
Učlanjen(a)
22.06.2023
Poruke
27
Poena
5
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 5700x + ID Cooling SE-226-XT
Matična ploča
ASUS TUF Gaming B550-Plus
RAM
2x16gb DDR4
GPU
Sapphire RX 6700 XT
Storage
M.2 1tb Kingston KC3000 + M.2 1tb Samsung 970 Evo plus
PSU
Antec Neo Eco gold 850w modular
Kućište
Fractal design Focus 2 black
Pozdrav!

Vreme za upgrade mi je odavno proslo, ali sto vise citam hardware vesti to manje znam sta da radim... Elem, dvoumim se da li da uzmem:
R7 5700x, b550 i 32gb kit ddr4 3600 cl16
ILI
i5 13500, b760 i 32gb kit ddr5 5200 cl36

Kada uporedim cene znam da je AMD jeftiniji, ali ako je Intel platforma puno bolja gledacu da uzmem to. Racunar koristim za video montazu u Adobe Premiere pro, a voleo bih i da zavrtim neku noviju igricu. U oba slucaja graficka bi bila neka polovna rtx3070, monitor IPS full HD.
 
Možeš slobodno DDR4 i sa Intelom, osim ako planiraš da sačuvaš memoriju za naredni sistem...plus, ako već hoćeš DDR5 uzmi brži, DDR5 5200 nije ništa bolje od DDR4, samo bacaš pare. Na KP je bio 32GB GSkill Ripjaws DDR5 6400 CL32 za 120-125e...

Anyway, tu su negde po snazi, za oba će ti trebati neki kuler...
 
Hvala puno na odgovoru! Ako su tu negde, onda mi se ne isplati da dajem vise para za Intel... To za ddr4 i ddr5 memoriju nisam znao! Jedino o cemu razmisljam, ispravi me ako gresim, je to da na intelovoj platformi jednog dana mogu dosta dalje da doguram nego na AMD-ovoj, recimo sa 13900k. Ima li to smisla?
 
Tehnički, da. Mada će te ploča na kojoj ćeš moći ljudski da teraš 13900K da te košta osetno više od AM4 ploče. Ustvari, hlađenje bi bilo problem, heh. Ali da, možeš da ideš i na tu foru...13500 sada pa jednog dana 13900 (K ili non-K), a Intel sprema i refresh 13000 serije za koji mesec. Ne znam koliko bi se finansijski isplatio prelazak sa 13500 na 13900K, doduše...kako želiš.

Što se memorije tiče, nedavno sam preko KP naručio 2x32GB DDR4 3600 za otprilike iste pare kao taj 32GB GSkill 6400 DDR5 RAM...ne znam da li još ima tog DDR4 kita po toj ceni ali mislim da bi ti mnogo više značilo 64GB nego DDR5.
 
Eto vidis, to za memoriju pojma nisam imao... Koje hladjenje bi mi preporucio za te procesore? 240, 280 AIO ili bi mogao i neki vazduh? Kuciste sam nameracio Lian Li lancool 216. Samo da napomenem da mi rgb ne znaci ama bas nista!
 
Sad sam pogledao, tih 64GB sam platio 125€ ali je više nema...ima druga za 135-140€.
U svakom slučaju, za cenu pristojne DDR5 32GB memorije možeš da uzmeš 64GB DDR4 na 3600 MHz i da ne razmišljaš...govorim o cenama preko KP, ne u domaćim radnjama, da naglasim.

Oba možeš da hladiš vazdušnim kulerom, ne treba ti nešto skupo. Imaš na KP ID Cooling SE-226-XT Black za 40-ak evra, više no dovoljno za ove 2 procesora, 154mm visok, ne moraš da razmišljaš o visini RAM modula i izgleda lepo, skroz crn.

Što se ploče tiče...zavisi šta ti treba od konektora? Jesu li ti dovoljna 2 M.2 slota, koliko SATA portova, da li ti treba front USB-C, hoćeš li WIFi, da li bi ubacivao neki dodatnu karticu sem grafičke, etc...
Za AMD ima vrlo jeftinih B550 ploča preko KP. Kod nas malo skuplje, naravno. Ne znam gde ti je draže da uzimaš...
B760 ploče za Intel su skupe kod nas. Osetno jeftinije kod Mađara...

U suštini, ako ne planiraš da uzmeš Intel da bi kasnije prešao na nešto poput 13900, 5700x ti je jeftinije rešenje (i ploča i procesor), izuzetno ga je lako ohladiti, za razliku u ceni taman možeš da uzmeš tih 64GB RAM-a umesto 32 ili 1TB SSD, ili šta već...
Za 13900 ti već treba ploča sa dobrim VRM-om i mogućnošću za undervolt, plus dobro hlađenje. Da sam na tvom mestu, ili bih sada uzeo 5700x i štekao pare za prelazak na novu platformu kad postane slab, ili bih odmah uzeo 13600K koji je solidno jači od oba pa koliko potraje...
 
Uh, taman sam pomislio da mozda nesto znam... xD Nista, hvala ti puno na ovim informacijama, ne preostaje mi nista drugo nego da vidim da li cu da nategnem budzet ili da uzmem sad sta se nudi. Mislim da ce na kraju ipak biti 5700x i b550, ali videcu jos. Cene svakako gledam samo na KP, to sam zaboravio da napomenem. Hvala jos jednom!
 
Nazad
Vrh Dno