Šta je novo?

DFI NF4 Ultra D, Corsair XMS4400 CL2.5 i Venice - nestabilnost, problemi...

drfedja

Čuven
Učlanjen(a)
05.07.2000
Poruke
4,719
Poena
736
Elem, pomenuta kombinacija nece da radi kako treba ni na defaultu, cak stavise, pri overkloku radi stabilnije.
Interesantno je da na 9x275Mhz uglavnom prolazi sve testove, ali recimo na 8x300 Mhz, za memoriju na 183, sto mu dodje 266 Mhz, pravi nevidjene gluposti, kao i na 9x300, bez obzira da li je memorija na 270 ili na 300 Mhz.
- Napominjem da memtest86 prolazi i na 300Mhz za memoriju, ali Prime95 puca odmah.
- Prime prolazi kada se radi In Place FFT, dakle kada se ne testira rad sa memorijom
- Masina vrlo cesto zaglavljuje, narocito u igrama, restartuje se ...
- Ono sto je vrlo cudno je da na odredjenim visokim magistralama radi stabilnije nego na defaultu. Pri asinhronom setovanju memorije u odnosu na HTT takodje pravi probleme. Probao sam sa Patriot DDR600 memorijom, dosta je stabilnije, ali i tu pravi slicne probleme.

- Pri promeni driving strength-a i driving value-a se donekle menja situacija

- Flesovao sam BIOS optimizovan za TCCD cipove i za ostale High Latency module.
- Od BIOS parametara, nema sta nisam podesavao i probao, od "setup defaults" do kojekakvih ukljucujuci i voltaze od 2.7-2.9v, koje propisuje proizvodjac.

Da li neko ima slicnu kombinaciju i slicne probleme, vec nekoliko dana se maltretiram da ovo namestim. Napominjem da doticna Corsair memorija na San Diegu i na DFI SLI DR radi besprekorno na 280 Mhz, kako god da se podesi HTT.
 
Poslednja izmena:
drfedja je napisao(la):
Elem, pomenuta kombinacija nece da radi kako treba ni na defaultu, cak stavise, pri overkloku radi stabilnije.
Interesantno je da na 9x275Mhz uglavnom prolazi sve testove, ali recimo na 8x300 Mhz, za memoriju na 183, sto mu dodje 266 Mhz, pravi nevidjene gluposti, kao i na 9x300, bez obzira da li je memorija na 270 ili na 300 Mhz.
- Napominjem da memtest86 prolazi i na 300Mhz za memoriju, ali Prime95 puca odmah.
- Prime prolazi kada se radi In Place FFT, dakle kada se ne testira rad sa memorijom
- Masina vrlo cesto zaglavljuje, narocito u igrama, restartuje se ...
- Ono sto je vrlo cudno je da na odredjenim visokim magistralama radi stabilnije nego na defaultu. Pri asinhronom setovanju memorije u odnosu na HTT takodje pravi probleme. Probao sam sa Patriot DDR600 memorijom, dosta je stabilnije, ali i tu pravi slicne probleme.

- Pri promeni driving strength-a i driving value-a se donekle menja situacija

- Flesovao sam BIOS optimizovan za TCCD cipove i za ostale High Latency module.
- Od BIOS parametara, nema sta nisam podesavao i probao, od "setup defaults" do kojekakvih ukljucujuci i voltaze od 2.7-2.9v, koje propisuje proizvodjac.

Da li neko ima slicnu kombinaciju i slicne probleme, vec nekoliko dana se maltretiram da ovo namestim. Napominjem da doticna Corsair memorija na San Diegu i na DFI SLI DR radi besprekorno na 280 Mhz, kako god da se podesi HTT.

Prvo bih ti savetovao da probas sa svim setovanjima na default-u, tj. stavi AUTO gde god nisi 100% siguran sta treba, narocito za Tref i slicne skakljive parametre, i vidi da li ti masina radi stabilno.

Drugo procesljaj malo (a ostavi i post sa svojim problemom) po www.dfi-street.com jer sigurno ima puno ljudi koji imaju slicnu konfiguraciju.

Puno srece.
 
Bas cu da probam njihova setovanja, ali nesto sumnjam da ce da radi. Napominjem da nema sta nisam probao...
 
Pedja sta misliš zasto u mašini imam KingMax HardCore, a Corsair otiso na doboš. Jednostavno treba da te zalomi primerak procesora (memoriski kontroler) koji voli TCCD u izvedbi Corsair-a. Ako ne prodam Corser-a moraću da uzmem SanDiego. Niko mi naravno negarantuje da će SanDiego biti raspoložen da priča sa ovom inače izuzetnom memorijom ali iako neće na default-u je 3700 :).

P.S.
Napatio sam se kao Džizus dok nisam skapirao da je sa AMD-om situacija lošija nego što bi čovek na prvu loptu zaključio. Dakle imam procesor koji radi stabilno na 2750Mhz ali sinhrno nema šanse ne zbog memorije direktno već zbog pomenutog problema koji nažalost nije redak kada su integrisani memoriski kontroleri u pitanju i frekvencije > 250Mhz. Pogledaj i ovaj post ako već nisi:

http://www.benchmark.co.yu/forum/showthread.php?t=81206&page=2&pp=25
 
Poslednja izmena:
Mozda ce mi sad neko reci da kenjam al sta ce ti na AMD-u TCCD, kad sa jeftinijim winbondima, dobijas manje problema, bolje prefomanse i ostaje ti vise kesa u dzepu.
 
Ne volim energetsku elektroniku if u know what i mean. :d
 
Evo da javim da nisam nista uspeo da uradim. Cak na 300Mhz radi stabilnije nego na 266, kada je HTT300. Stavim u BIOS-u HTT na 300, memorijski delilac na 180 Mhz, sto bi trebalo da da nekih 270 mhz. Cak na 300 Mhz za memoriju kada je Ras To Cas na 5 !!! radi Prime95 nekih 7 sati i onda pukne.
Tako podesena masina radi ultra-nestabilno, bez obzira na TREF, alfa tajminge i ostale glooposti iz BIOS-a. Evo primera radi, imao sam pre par nedelja masinu sa Venice 3200+ i NF4 SLI DR i Corsair TCCD memorijom i sve je radilo perfektno. Da li je problem do procesora, do ploce ili do memorije, ali mogu da kazem da je ta memorija radila dobro na drugom procesoru (San Diego) sa Lanparty SLI. Jedino ostaje da vidim kako ce da saradjuje sa drugom memorijom ili da nabavim drugi procesor. Po tome ispada da su varijacije u procesorima ogromne, tolike da jedna serija nije uopste kompatibilna sa TCCD memorijama, mislim, ne mogu da verujem !!!
Interesantno je i to da se stabilnost povecava podizanjem napona na cipsetu na 1.6v, a jos nisam ispitao da li se postize stabilnost podizanjem napona na procesoru, mada mi se cini da na odredjenoj vcore voltazi radi nesto stabilnije. Na default naponu radi uzasno !
 
Poslednja izmena:
Paradigma je napisao(la):
Ne volim energetsku elektroniku if u know what i mean. :d
A ni ploca ti poseduje bas energetsku elektroniku :d
Misko je napisao(la):
Mozda ce mi sad neko reci da kenjam al sta ce ti na AMD-u TCCD, kad sa jeftinijim winbondima, dobijas manje problema, bolje prefomanse i ostaje ti vise kesa u dzepu.
Super, a ti mi nadji Winbond UTT 2x512MB koji hoce na CL2 2-2-2 .
Sve ostalo je mnogo losije od TCCD.
 
Poslednja izmena:
drfedja je napisao(la):
Evo da javim da nisam nista uspeo da uradim. Cak na 300Mhz radi stabilnije nego na 266, kada je HTT300. Stavim u BIOS-u HTT na 300, memorijski delilac na 180 Mhz, sto bi trebalo da da nekih 270 mhz. Cak na 300 Mhz za memoriju kada je Ras To Cas na 5 !!! radi Prime95 nekih 7 sati i onda pukne.
Tako podesena masina radi ultra-nestabilno, bez obzira na TREF, alfa tajminge i ostale glooposti iz BIOS-a. Evo primera radi, imao sam pre par nedelja masinu sa Venice 3200+ i NF4 SLI DR i Corsair TCCD memorijom i sve je radilo perfektno. Da li je problem do procesora, do ploce ili do memorije, ali mogu da kazem da je ta memorija radila dobro na drugom procesoru (San Diego) sa Lanparty SLI. Jedino ostaje da vidim kako ce da saradjuje sa drugom memorijom ili da nabavim drugi procesor. Po tome ispada da su varijacije u procesorima ogromne, tolike da jedna serija nije uopste kompatibilna sa TCCD memorijama, mislim, ne mogu da verujem !!!

Sto mozes jos da probas je bios 623-3 navodno rade poneki problematicni TCCD moduli sa njim dobro ako to ne bude pomoglo onda reklamacija CPU'a ocigledno si ugrabio neki bulja memori kontroler.

Nisam te pitao za 3,3V liniju napajanja desava li se da povremeno naglo opane posebno kad Prime95 radi ?
 
Poslednja izmena:
drfedja je napisao(la):
Super, a ti mi nadji Winbond UTT 2x512MB koji hoce na CL2 2-2-2 .

Postao sam ponosni vlasnik Mushkin Redline XP 4000 2x512MB , rade stabilno na 270@2 2 2 5 1T@3,6V . Moduli su prosto receno loodilo !
 
drfedja je napisao(la):
Po tome ispada da su varijacije u procesorima ogromne, tolike da jedna serija nije uopste kompatibilna sa TCCD memorijama, mislim, ne mogu da verujem !!!

Nisam ni ja mogao da verujem ali tako je. Mada ne treba krivicu svaljivati samo na memoriski kontroler jer sa drugim memorijama bolje prolazi.
 
drfedja je napisao(la):
A ni ploca ti poseduje bas energetsku elektroniku :d

Pa to je posledica toga sto gazda ne voli power electronics. :smoke:
 
Poslednja izmena:
monteboy je napisao(la):
Sto mozes jos da probas je bios 623-3 navodno rade poneki problematicni TCCD moduli sa njim dobro ako to ne bude pomoglo onda reklamacija CPU'a ocigledno si ugrabio neki bulja memori kontroler.

Nisam te pitao za 3,3V liniju napajanja desava li se da povremeno naglo opane posebno kad Prime95 radi ?
Ostaje da premerim, mozda se desi i da me zeza 20-pinski konektor za napajanje, LC-power, jer trenutno nemam 24-pinski adapter. Nemam bas mnogo vremena posto zavrsavam onu CYK-ovu skalameriju :D
Interesantno je i to da Venice ima kudikamo veci protok u memtestu86 od San Diega, oko 3200 MB/s na 296 Mhz, dok Diego ima oko 2700, a toliko mi se cini i da je imao jos jedan Venice 3200+. Provericu kod vlasnika te masine.
 
Poslednja izmena:
monteboy je napisao(la):
Postao sam ponosni vlasnik Mushkin Redline XP 4000 2x512MB , rade stabilno na 270@2 2 2 5 1T@3,6V . Moduli su prosto receno loodilo !
A jesi li probao na CAS 1.5 :D i da oprzis jos malo napona... :smoke:
 
drfedja je napisao(la):
A jesi li probao na CAS 1.5 :D i da oprzis jos malo napona... :smoke:

Pa drzim ih inache na 1.5 ljepse izgleda samo performanski nema razlike.
U fazi sam sklapaja sistema cekam vodene komponente odnosno waterblok za Ram module i jos ponesto onda ce biti przenja i preko 3,8 obecavam.

Gore si naveo da na 296 MHZ imas bandwidth u Memtest86 od 3200 :)
Mene je sa Mushkinom na 270 preko 3300 :) (cisto informativno)

Bas sam pricao sa CYK'om prije neku noc i ubedjivao ga za UTT ali njemu je to malo previse napona kaze. U stvari misli da ce imati veci protok sa FF'om a ja sam ubijedjen da mu upravo u SuperPI nakon burn In'a i odgovarajuceg hladjernja UTT vise znace.

AMD je od uvijek volio ostre latencije !

Trenutni rekord drzi Charli na Mushkinu sa xtrema 277 Mhz (100% stabilno) bjezi mi 7 MHz !

Poz....
 
Poslednja izmena:
monteboy je napisao(la):
Postao sam ponosni vlasnik Mushkin Redline XP 4000 2x512MB , rade stabilno na 270@2 2 2 5 1T@3,6V . Moduli su prosto receno loodilo !

Sa tim setovanjem deres bilo sta na AMD-u makar TCCD poterali i na 360+ budjava setovanja su budjava setovanja, BTW koliko se krece cena za 512?
 
monteboy je napisao(la):
Pa drzim ih inache na 1.5 ljepse izgleda samo performanski nema razlike.
U fazi sam sklapaja sistema cekam vodene komponente odnosno waterblok za Ram module i jos ponesto onda ce biti przenja i preko 3,8 obecavam.

Gore si naveo da na 296 MHZ imas bandwidth u Memtest86 od 3200 :)
Mene je sa Mushkinom na 270 preko 3300 :) (cisto informativno)

Bas sam pricao sa CYK'om prije neku noc i ubedjivao ga za UTT ali njemu je to malo previse napona kaze. U stvari misli da ce imati veci protok sa FF'om a ja sam ubijedjen da mu upravo u SuperPI nakon burn In'a i odgovarajuceg hladjernja UTT vise znace.

AMD je od uvijek volio ostre latencije !

Trenutni rekord drzi Charli na Mushkinu sa xtrema 277 Mhz (100% stabilno) bjezi mi 7 MHz !

Poz....
Dobro, ali SuperPI vise voli bandwidth nego latencije. Sa promenom latencije se racunanje PI broja smanjuje za samo par desetinki, a sa povecanjem bandwidtha, razlike mogu da budu i po 1 sec ! Probali smo vec to. Ipak 277 Mhz je veliki takt i daje veliki bandwidth, a jos i niska latencija, pa to je onda
:mad: , a najvise utice takt procesora, pa onda, dzaba ti LL memorija ako ti je procesor bulja. Zapravo, najkriticnije je Ras2Cas setovanje. Razlike u performansama cak nema ni izmedju CAS2.5 i CAS2, row precharge na 3 umesto 2 pravi razliku, ali ne veliku, a na 3 rade skoro sve TCCD memorije i to na 300 Mhz.
 
Usput, zabo sam u plocu Patriot DDR600 memoriju, i sad radi besprekorno na onim setovanjima na kojima Corsair puca. Prema tome, procesor sasvim ok radi sa TCCD memorijom, ali sada se dovodi u pitanje ispravnost nekog od ova dva Corsair modula ili glupa i kretenska nekompatibilnost, sto nije prvi put da vidim kod Corsair modula.
 
drfedja je napisao(la):
Dobro, ali SuperPI vise voli bandwidth nego latencije. Sa promenom latencije se racunanje PI broja smanjuje za samo par desetinki, a sa povecanjem bandwidtha, razlike mogu da budu i po 1 sec ! Probali smo vec to. Ipak 277 Mhz je veliki takt i daje veliki bandwidth, a jos i niska latencija, pa to je onda
:mad: , a najvise utice takt procesora, pa onda, dzaba ti LL memorija ako ti je procesor bulja. Zapravo, najkriticnije je Ras2Cas setovanje. Razlike u performansama cak nema ni izmedju CAS2.5 i CAS2, row precharge na 3 umesto 2 pravi razliku, ali ne veliku, a na 3 rade skoro sve TCCD memorije i to na 300 Mhz.

Sto se tice bandwidtha slazem se da superpi voli veliki bandwith i postize sa istim bolje rezultate samo finalna frikvencija CPU'a znatno utice na tome.

Velika prednost UTT chipova je sto se generalno moze reci da svaki UTT selektiran (Mushkin) ili ne (Twinmos Premium) postize laganice 255-260@2 2 2 5@3,4V dok se za TCCD
nikako ne moze reci da je to slucaj , prosjecni TCCD moduli postizu izmedju 290 i 300 2.5 3 3 7 latencije dok samo retko koji (G-Skill FF) postizu na 310+ iste latencije.

U jednom uporednom testu sam citao da je citavih 317 MHz i to na 2,5 3 3 7 bilo potrebno TCCD modulima da bi u SuperPI'u dobili UTT koji je furao na 260MHz (sto i nije nista posebno za UTT).

Sto bi znacilo da bi neko ko bi zelio da dobije [email protected] 2 2 5 latencije u SuperPI'u trebao da ima minimum 325 MHZ TCCD sa 2,5 3 3 7

Ja takve TCCD module jos vidio nisam a i onih 317@2,5 3 3 7 sigurno nisu prosjek nego pravi izuzetak.

Sa druge strane imao sam i sam G-Skill LA a i testirao sam i CYK'ove FF prije neko sto sam mu ih donio tako da imam neka svoja licna iskustva koja me ubedjuju da je Mushkin UTT bolji. ;)


Poz...
 
Poslednja izmena:
=- Flesovao sam BIOS optimizovan za TCCD cipove i za ostale High Latency module.
- Od BIOS parametara, nema sta nisam podesavao i probao, od "setup defaults" do kojekakvih ukljucujuci i voltaze od 2.7-2.9v, koje propisuje proizvodjac.

Da li neko ima slicnu kombinaciju i slicne probleme, vec nekoliko dana se maltretiram da ovo namestim. Napominjem da doticna Corsair memorija na San Diegu i na DFI SLI DR radi besprekorno na 280 Mhz, kako god da se podesi HTT.
koju verziju biosa si flesovao

meni sa biosom 510-1Fix radila na 2.9V i 315MHz ali samo za slikanje

mozda kad bi podigao napon na 3.0V mozda bi mogla i da odradi nesto ali sumljam
koliko se najvise moze podici napon a da ne bude opasno po memoriju

a sa 305 mhz radila super pi
 
Poslednja izmena:
Ma nije problem napraviti rezultat za slikanje, problem je sto je masina gotovo neupotrebljiva, na bilo kojoj magistrali, sta god da radis zajebava. Bitna mi je stabilnost. Flesovao sam BIOS 712 beta2, pa 612-1, pa 510p koji kao radi sa TCCD modulima itd... Iskreno plasim se da se komp ne skuca prilikom flesovanja.
 
monteboy je napisao(la):
Sto se tice bandwidtha slazem se da superpi voli veliki bandwith i postize sa istim bolje rezultate samo finalna frikvencija CPU'a znatno utice na tome.

Velika prednost UTT chipova je sto se generalno moze reci da svaki UTT selektiran (Mushkin) ili ne (Twinmos Premium) postize laganice 255-260@2 2 2 5@3,4V dok se za TCCD
nikako ne moze reci da je to slucaj , prosjecni TCCD moduli postizu izmedju 290 i 300 2.5 3 3 7 latencije dok samo retko koji (G-Skill FF) postizu na 310+ iste latencije.

U jednom uporednom testu sam citao da je citavih 317 MHz i to na 2,5 3 3 7 bilo potrebno TCCD modulima da bi u SuperPI'u dobili UTT koji je furao na 260MHz (sto i nije nista posebno za UTT).

Sto bi znacilo da bi neko ko bi zelio da dobije [email protected] 2 2 5 latencije u SuperPI'u trebao da ima minimum 325 MHZ TCCD sa 2,5 3 3 7

Ja takve TCCD module jos vidio nisam a i onih 317@2,5 3 3 7 sigurno nisu prosjek nego pravi izuzetak.

Sa druge strane imao sam i sam G-Skill LA a i testirao sam i CYK'ove FF prije neko sto sam mu ih donio tako da imam neka svoja licna iskustva koja me ubedjuju da je Mushkin UTT bolji. ;)


Poz...
TCCD cipovi iznad 260 Mhz za potpunu stabilnost traze 2.5 4-3-6 tajminge. Znaci, Ras2Cas mora na 4, a to vazi i za GSKILL FF. On odradjuje testove na Ras to Cas na 3, ali je masina nestabilna.
Ruku na srce, na A64 razlika izmedju CL2.5 3-3-6 i CL2 2-2-6 i nije neka, zapravo, zavisi od softvera sa kojim testiras. Neke stvari traze veci bandwidth , a neke bolje latence. Imam cak i negde neke rezultate, sta se dobija sa cime.
monteboy je napisao(la):
Postao sam ponosni vlasnik Mushkin Redline XP 4000 2x512MB , rade stabilno na 270@2 2 2 5 1T@3,6V . Moduli su prosto receno loodilo !
Nego reci ti meni, koliko kosta to zadovoljstvo od modula ? ,)
 
Poslednja izmena:
evo podesavanja za memoriju
 
drfedja je napisao(la):
TCCD cipovi iznad 260 Mhz za potpunu stabilnost traze 2.5 4-3-6 tajminge. Znaci, Ras2Cas mora na 4, a to vazi i za GSKILL FF. On odradjuje testove na Ras to Cas na 3, ali je masina nestabilna.
Ruku na srce, na A64 razlika izmedju CL2.5 3-3-6 i CL2 2-2-6 i nije neka, zapravo, zavisi od softvera sa kojim testiras. Neke stvari traze veci bandwidth , a neke bolje latence. Imam cak i negde neke rezultate, sta se dobija sa cime.

Nego reci ti meni, koliko kosta to zadovoljstvo od modula ? ,)

Pa iz raznik uporednih testova koje sam citao TCCD vs UTT da se zakljucit da igrice i 3d benchmark vole UTT dok na primer SuperPI zbog bandwidtha voli TCCD.

Mushkin kosta 230 Evra (1GB) samo se trenutno nemoze nigdje ovdje u svabiji nabavit ja sam moje kupio kod lika koji ih je iz Amerike nabavio.

Poz...
 
Poslednja izmena:
drfedja je napisao(la):
TCCD cipovi iznad 260 Mhz za potpunu stabilnost traze 2.5 4-3-6 tajminge. Znaci, Ras2Cas mora na 4, a to vazi i za GSKILL FF.

Pa i nije bas:

300MHZ_DC_GSKILL_1GBLE.jpg
 
Jel ti to sa one page book-a koji ima fabriku memorija pa moze da bira od 1000 primeraka najbolji.
 
drfedja je napisao(la):
TCCD cipovi iznad 260 Mhz za potpunu stabilnost traze 2.5 4-3-6 tajminge

Iz iskustva sa TCCD mogu ostrija setovanja proci ali samo u Memtestu.
U GoldMemory tesko...znaci da potvrdim za TCCD stabilno je 2.5 4-3-6. Kod mene su rezultati losiji sa 2.5 4-3-6 nego 2.5 4-3-7 pa se ovih poslednjih drzim.
 
Nazad
Vrh Dno