Šta je novo?

Dell G3223D

Kupio sam i ja ovaj monitor. Probali smo 2 monitora u prodavnici, jedan je bio izlozen. Oba su imala identican panel, leva strana tople boje (crveno ili zuto-zavisi od profila koji se koristi), i desna strana plava-hladna svetlost. Negde sam procitao, ne mogu da nadjem link pa da procitate, ali generalno su na nekom forumu pricali o tome da su koriscene toplo-hladne led trake, sto je suludo...Bez obzira na sve , zadrzacu monitor jer mi to ne smeta, pogotovo ne za ovaj novac :) Imam malo probijanja svetla u gornjem levom uglu ali i to se da resiti blagim pritiiskom na odredjene tacke dok se ne smanji i na krjau nestane. Znaci svi imamo iste panele :) Nasa verzija monitora je A01 i to je vezano za nju, dok modeli A00 nisu imali takve probleme.
Garantni rok kod uvoznika Ewe je pune 3 godine, a da gigatron zbog prodaje osiguranja preko svog partnera zeli da natera ljude da pomisle kako je garancija samo 2 godine. Ta garancija preko osiguravajuceg drustva je klasican skam jer svako ko proda osiguranje u gigatronu od prodavaca ima procenata, zato se i tuku medjusobno oko prodaje istih.
 
U pravu si, i kod mene je Rev A01 (proizveden u Maju 2023.). Koji fail.
Ja čekam odgovor od servisa. Meni smeta pri radu.
 
Evo i ja da se upišem u klub. Kupio sam pre par dana monitor, zadovoljan sam. Razlika između leve i desne strane postoji ali nije toliko dramatična. Ja inače ne volim kad je monitor jako svetao. Danju držim osvetljenje/kontrast na 30/70%, uveče 20/70. Profil je standard. Proizveden je 9/2023, rev.A01. Dobio sam 3 godine garancije u Gigatronu.
 
Može li se zamijenom backlight-a riješiti taj problem ili je i do panela?
 
Neće ti niko pipati nov monitor da promeni led-ove. Najbolje što možeš očekivati jeste drugi primerak ili povratak novca.
 
Zato ih prodaju po šok ceni.
Što znači?
Ja lično ne provodim dane ispred monitora gledajući u skroz belu pozadinu. Za druge ne znam. Ko hoće, može da nađe manu i mnogo skupljem monitoru od ovog. Kao što sam već napisao, postoji mala razlika na skroz beloj pozadini ali meni lično ne smeta.
 
Naravno, dok sam bio mladji sve mi je smetalo :) Sada vise ne pravim pitanje. Moj primerak ima malo probijanja u gornjem levom uglu ali bas malo, skoro sam ga resio. Zanimljivo je da kada nezno pipate deo ekrana finom krpicom na mestima gde je izrazena crvena(leva strana) 'ladno se taj crveni sloj pomera levo desno, slicno cloudingu. Ma za ove pare je extra. Inace drugar ima G2724D i dosta probijanja a boje nbisu za prineti ovom monitoru. Doduse on ima bolji kontrast pa se crna cini crnjom, ali mislim da je ovaj monitor dosta bolja kupovina od modela G2724D.
 
Kako si uspio riješiti probijanje u uglu? :)
 
Jednostavno pronadjes tacku panela gde pritiskom na njiu smanjujes probijanje. Monitor mora biti u mracnoj prostoriji, sa crnim ekranom. Ono sto radis je da iznad pronadjenog mesta pritisnes frejm monitora(plastiku) i stegnes recimo 15s. Pustis pa onda ponovo. Nikako ne stezes i ne pritiskas panel vec samo plastiku iznad pronadjenog mesta. Ne pritiskas prejako. Ubrzo se primeti razlika, medjutim zna da se vrati na istom mestu, ali svaki put je manje. Na kraju ga resis i to je to.
Inace malo sam kopao i saznao da je panel u nasem monitoru od proizvodjaca TPV techology. Nisam uspeo nista pametno da nadjem u vezi njih ali je sigurno da se ne nalaze u prvih 10 proizvodjaca panela. Ako neko nesto zna u vezi sa ovim proizvodjacem neka pise. Samo da nisu neki sklj pa da ne ispadne Sok cena opravdana :D
 
Pozdrav i ja sam takodje narucio monitor nisam mogao bolji da nađem za te pare, iskreno malo me brine taj problem sa bojama
 
Da, to je to. U glavnom ih spominju kao vece proizvodjace, medjutim nigde gde se poredi kvalitet ih nisam nasao :) Ja sam citao ovde:
Lg paneli spadaju u bolje i skuplje, a u glavnom se proizvodjaci monitora danas fokusiraju oko Boe panela. Evo iskopah nesto i za njih:
"BOE is the world's largest LCD panel maker for TVs and monitors. And TPV is the largest desktop monitor OEM and a leading LCD TV OEM.
 
Custom profil > Gain > R:98 G:96 B:100 (ostale vrijednosti su stock)
Brightness: 50
Contrast: 60
Uniformity compensation: Off
Vision Engine: Off
Pozadinsko plavo svjetlo (LED ukrasni): OffIMG-a70579dac78902bd24a1cd6fdde9dbdc-V.jpgIMG-60195151ee03d450ebf3a0e1b5fe64c3-V.jpg
 
Ovo je top kod tebe. Je li Rev. A01 ? Da je meni ovako bio bi presretan. :D
Vidjet ćemo šta Servis kaže. :)
 
Zato ih prodaju po šok ceni.
Ovo je cena postavljena od strane Dell-a u vecini regiona. U isto vreme je bio $300 u SAD i verovatno je oko 300e bio u Evropi. Što? Pa rekao bih zato što je tržište monitora prilično konukentno, MSI, LG, Gigabyte i drugi imaju prilično dobre monitore QHD za oko $300.
 
Da u pitanju je verzija A01 (TPV panel). Na slikama koji su ljudi kacili je vise izrazeno nego kod mene. Ali ako se bolje zagledas u moje slike videces da je leva strana na crveno a desna na plavo, kao zastava. Jacina crvene se na mom primerku smanjuje sa distancom i polozajem gledanja. Ako se udaljim od njega metar , manje se primeti. Sto se tice polozaja u koliko se glava pomeri prema levoj strani crvena slabi. Kako god slika izgledala primecujem ga, ali je ocito da je kod vas mnogo vise izrazeno.
 
Dell postavio cenu od 300 evra, naši prodavali od 500 do 600, pa kad su shvatili da je monitor problematičan, smanjili na 350 evra (40.000 dinara) - "šok".
 
Šta ćeš. Ne mogu svi da imaju savršen monitor kao ti...
 
Da u pitanju je verzija A01 (TPV panel). Na slikama koji su ljudi kacili je vise izrazeno nego kod mene. Ali ako se bolje zagledas u moje slike videces da je leva strana na crveno a desna na plavo, kao zastava. Jacina crvene se na mom primerku smanjuje sa distancom i polozajem gledanja. Ako se udaljim od njega metar , manje se primeti. Sto se tice polozaja u koliko se glava pomeri prema levoj strani crvena slabi. Kako god slika izgledala primecujem ga, ali je ocito da je kod vas mnogo vise izrazeno.

A ako se pomeris udesno, plava nestaje (a zutilo/crvenilo na levoj strani se siri ka sredini)? Ako je tako, onda nije do pozadinskog, nego nesto oko fizickih svojstava matrice samog ekrana, ima asimetrican color shift u zavisnosti sa koje strane piksela si i pod kojim uglom. Relativno mala udaljenost na relativno velikoj dijagonali samo pomaze da dodje vise do izrazaja. Verovatno su apsolutno svi monitori koji koriste taj konkretan panel zahvaceni manje ili vise.
 
K'o da je VA, majku mu :LOL:

Sad bar znamo što je tako jeftin...
 
Ma, ništa ne valja. Užas živi. TN panel, a ne IPS. /s

Sad ozbiljno, malo više preterujete. Monitoru ništa ne fali ali slobodno nastavite i dalje da mračite ako to prija vašem egu. Da komšiji crkne krava...
 
Pozdrav drugari.. Ja sam kupio pre 15 dana ovaj monitor i imam isti problem levi deo monitora je malo zut u odnosu na desnu stranu. Jer se neko zalio u servisu za ovaj problem i dali su resili?
 
Ja gore pitah, al ne dobih odgovor da li pomeranje tacke gledanja PARALELNO SA POVRSINOM EKRANA levo desno povecava/smanjuje to crvenilo/plavetnilo po ivicama.

Ako se menja - onda backlight nije, on sija stalno istom bojom i intenzitetom i bas ga briga odakle ga gledate, onda je matrica ekrana problematicna.

To bi objasnilo i cenu "na ponizenju", presli su na jeftinije i inferiornije panele...
 
Ovako izgleda kod mene ekran mozda,mozda malo bolje kad se gleda uzivo nego kad se slika kamerom.
osvetlenje 80
contrast 80
boja. 65
profil. RPG
 

Prilozi

  • viber_slika_2024-01-03_16-02-13-642.jpg
    viber_slika_2024-01-03_16-02-13-642.jpg
    68.1 KB · Pregleda: 43
  • viber_slika_2024-01-03_16-02-13-888.jpg
    viber_slika_2024-01-03_16-02-13-888.jpg
    43.8 KB · Pregleda: 42
@Ostoja
Da, pomeranje je paralelno. Meni sve to lici na ips glow ili mozda crveni clouding. To me je i nateralo da jos malo pretrazim po netu, jer sam pre par godina imao slican problem, ali sa Lg nano-ips koji je imao jaku crvenu koja isijava vise ili manje pod razlicitim uglovima gledanja.
Inace da se ispravim, napisao sam da je panel TPV techology, medjutim duzom pretragom ispada da je u pitanju ipak Lg panel i to model LM315WQ1-SSB1, a da je Lg u nekoj vezi sa TPV.
 
Ovako izgleda kod mene ekran mozda,mozda malo bolje kad se gleda uzivo nego kad se slika kamerom.
osvetlenje 80
contrast 80
boja. 65
profil. RPG

Šta ti znači Boja 65?

Sve što si naveo je i kod mene. Čekam odgovor servisa, uputio sam reklamaciju.
Pogotovo je vidljivo kada su postavke: Brightness 50 / Contrast 60. Profil: Custom Colors.
Ne znam kako možeš gledi u monitor sa 80 / 80. Presvijetlo je čovječe.

@jurodivi Uživaš li ti na 27" VA 1080p displayu? :D
 
Poslednja izmena:
@Ostoja
Da, pomeranje je paralelno. Meni sve to lici na ips glow ili mozda crveni clouding. To me je i nateralo da jos malo pretrazim po netu, jer sam pre par godina imao slican problem, ali sa Lg nano-ips koji je imao jaku crvenu koja isijava vise ili manje pod razlicitim uglovima gledanja.
Inace da se ispravim, napisao sam da je panel TPV techology, medjutim duzom pretragom ispada da je u pitanju ipak Lg panel i to model LM315WQ1-SSB1, a da je Lg u nekoj vezi sa TPV.
TPV je kompanija iz Hong Konga koja im verovatno izrađuje panele koje LG posle stavlja u monitore. TPV takođe pravi panele i za Philips.
Već sam pisao ranije da su i LG i Samsung prešli na OLED a LCD prepustili drugima (Kinezima)...
 
Da vas ne zeza Dell ComfortView (Plus)?
Blue light filter koji ne moze da se iskljuci i celu sliku cini zuckastom, mada bi on trebao da utice na celu sliku, ne samo na levu ili desnu stranu.
Sta se desava ako ne cackate RGB vrednosti, ako se ostavi na 100/100/100?
 
Nazad
Vrh Dno