Šta je novo?

DDR5 memorije (sve u vezi DDR5 memorija, tajminga, SR/DR itd)

Kingstoni u 90% slucjeva imaju Hynixe a to se moze u Srbiji kupiti ako vec neko nece da se zeza sa madjarima gde mozete kupiti skoro sve mislim na bin 8000 itd. 6000 7000 bin ima ovde ko hoce da se igra
 
Poslednja izmena:
Kingstoni u 90% slucjeva imaju Hynixe a to se moze u Srbiji kupiti ako vec neko nece da se zeza sa madjarima gde mozete kupiti skoro sve mislim na bin 8000 itd. 6000 7000 bin ima ovde ko hoce da se igra
To, za razliku od DDR4, sad nam je Kingston poklon, a ne teret vise 😅

Jedino sto za nisko-profilne ripjaws, flare X mora preko Madjara.
 
Poslednja izmena:
Gskill mahom ima Hynix takođe...makar stvari od 6000 naviše. Kod Corsaira je baš mešano...
 
Poslednja izmena:
Meni na Msi B650 tomahawk u komb. sa K. renegade cl 32 sa hynix M-om xmp na 6000 profilu baca bsod memory managment svaki drugi dan,batalio xmp profil i rucno iskopirao bulzoidove tajminge,nema bsodova vise i latencija mi se drasticno smanjila sa 77ns na 65 ns,a izbegao bih i expo ram,imao sam prvo gskilla 6000/30 expo Hynix A die manje je bacao memory managment bsodove nego ovaj M,njega expresno zamenio za ovog Renegade,definitivno nista nije ispeglano na AM5 za memoriju tako da slobodno uzimajte XMP Hynixa M/A i copy tajminge ove za AM5.
 

Prilozi

  • 1.1.jpg
    1.1.jpg
    9.8 KB · Pregleda: 44
  • 1.jpg
    1.jpg
    102.9 KB · Pregleda: 11
  • 2.jpg
    2.jpg
    116.6 KB · Pregleda: 9
  • 3.jpg
    3.jpg
    92.7 KB · Pregleda: 10
  • 4.jpg
    4.jpg
    81.7 KB · Pregleda: 10
  • 5.jpg
    5.jpg
    97.9 KB · Pregleda: 10
  • 6.jpg
    6.jpg
    16.5 KB · Pregleda: 9
  • 7.jpg
    7.jpg
    13 KB · Pregleda: 36
Al ih nema u domacim prodavnicama, Kingston Fury Renegade ima

Heh neocekivano, al ima i jedan corsair kit sa tom's hardware liste preko Madjara

Nesto mi ovaj TRAS moj visok,defaultni je 80,ovaj bulzoid je svoj spustio na onom videu za easy hynix timings na 28,ne znam koliko mu je bio defaultni al kontam 99 posto da mu je bio isto izmedju 80 i 90
 
Nisu sve memorije, ploče i kontroleri isti čak i kad su isti...
 
Jasno,al generalizovao je tajminge i eto kod mene savrseno radi.
 
zen timings
 

Prilozi

  • ZenTimings_Screenshot.png
    ZenTimings_Screenshot.png
    67.7 KB · Pregleda: 40
Da, ali kako se to gađa sa infinity fabric? Ima li nekog benefita uopšte?
 
Ima benefita za bandwidth vise nego za latencije jer nije 1:1 sa memorijskim kontrolerom, kao ni kod Intela.
 
Pozdrav,
Imam pitanje u vezi testiranja RAM-a.

Pojavljuju mi se greške pri TestMem5. Kako da ih tumačim? Greške su mi na Buildzoid-ovim podešavanjima za Hynix čipove (moj je Hynix) ali mislim da je izbacio i na default podešavanjima sa isključenim EXPO profilima.

Da li to znači da moram bolje da podešavam RAM ili da imam hardverski problem?
 
Koji profil si koristio, 1usmus? Ako ti se desava na default podesavanjima bez EXPO onda RAM ne valja, ili je CPU falican.
 
Default sam koristio, još jednom ću da pustim bez EXPO.
A na koji način da identifikujem da li je cpu ili ram? Krenuo sam u YCrouncher testiranje pcu-a, prvo jezgro radilo na - 30 8 sati bez problema...
 
Poslednja izmena:
Ucitaj 1usmus profil, odradi bar 25 ciklusa (mozes da otvoris cfg fajl u notepad da editujes). Nazalost tesko mozes sa 100% sigurnosti da utvrdis da li je do CPU ili do RAMa (ili cak maticne), ali veca verovatnoca je da je do RAMa.

Kad pokrenes 1usmus profil i izbaci greske zabelezi koje su se pojavljivale pa cemo da vidimo
 
Uradio sam kako si rekao, s' tim što sam ovaj put učitao default profil u bios-u (osim fast boot koji je na disabled) i evo na 1usmus ide 4. ciklus bez grešaka što govori da je verovatno ram ok (pre je pucalo na default u prvom ciklusu) i da verovatno ram ne radi kako treba jer procesor nije kako treba. Ne kažem da je faličan nego je tada bio na CO all cores na - 25.

Da li je moguće da preveliki offset na nekom jezgru zapravo pravi problem RAM-u?
 
Ne pravi problem RAMu već memtest može sam po sebi da pukne i izbacuje greške koje su prouzrokovane nestabilnim jezgrom.

Za početak se odluči za testiranje ili OC jedne komponente a sve ostalo na stock. Kad budeš 100% siguran u stabilnost jedne, onda kreni u testiranje druge komponente
 
Pa pokušavam noću da testiram CPU a danju RAM :ROFLMAO:

Evo ovako, zbog nedostatka vremena nisam izvrteo 25 ciklusa ali jesam 20, sve na default (1usmus profil) i nema grešaka.

Onda ne diram procesor nego samo setujem Buildzoid-ov ram profil i desi se ovo čim uđem u win...


viber_image_2023-07-29_14-42-27-987.jpg
Stavio sam sad EXPO tweaked profile i pustio sam TestMem5. Za sada nema grešaka.
Doduše, ne znam ni šta dođe taj tweaked profile... :unsure:
 
Poslednja izmena:
Proveri koji tačno Hynix die imaš, A die ili M die i za koje su Buildzoidovi tajminzi
 
@danilo989
Za oba su, sigurno. Baš je u videu naglasio da neka podešavanja mogu niže kod M-die ali on ih stavlja na te vrednosti jer on ima A-die.

Došao sam do nekoliko interesantnih stvari. Prvo, prošao mi je TestMem5 u 20 ciklusa na ram default i na EXPO tweaked u punih 25 ciklusa. CPU je bio na default. Pustio sam posle TestMem5 iz zezanja na CO all core -20 na tom EXPO tw i prošao je bez grešaka. Definitivno mi taj EXPO tweaked najviše odgovara. Malo mi je samo seckao na početku Elden Ring ali van toga, komp mi bez ikakvih problema radi na tim podešavanjima (sad pišem na expo tw i -20 CO).
Napravio sam i eksel gde sam pokupio podatke iz tog Buildzoid-ovog podešavanja, EXPO I, EXPO II i EXPO tweaked i gledajući tajminge, nije tolika razlika a rekao bih da se u korišćenju oseća tako da je moguće da ta podešavanja menjaju još nešto osim tih sekundarnih tajminga.
Pada mi na pamet je možda problem i u Elden Ring igri gde imam narodnu verziju. Čudno mi je i da mi ne radi Adrenalinov FPS counter na ER, dok radi na 3DMark-u, (Nemam instaliranu drugu igru).

U svakom slučaju, nastaviću da noću testiram jezgro po jezgro sa ycrouncer-om na auto podešavanjima RAM-a, pošto to dugo traje a ne bih da koristim komp dok testiram. Preko dana mogu da puštam ram testove pošto oni manje traju.
Naravno, dok testiram CPU, RAM je na default.

Možda je i ovaj novi BIOS doneo neke promene?
 
Poslednja izmena:
Evo ovog puta sam dobio grešku na YCrouncher-u.

ERROR: 12:47:00
ERROR: y-Cruncher seems to have stopped with an error!
ERROR: At Core 1 (CPU 1 or 2)
ERROR MESSAGE: The y-Cruncher process doesn't use enough CPU power anymore (only 0% instead of the expected 12.5%)
Ono što mi je interesantno je da je ovo na PBO - enabled, CO all core -20 i EXPO tweaked.
Kad je RAM na default, prolazi celonoćno testiranje i na CO -30...
 
Nazad
Vrh Dno