Šta je novo?

David protiv Golijata(k zoom vs nokia 808 PV)

Ovaj test je samo blagi osvrt na trenutna dostignuca mobilnih telefona na polju fotografije.
Za pocetak tu su trenutno dva najpopularnija telefona sa dva jako razlicita senzora pa je testiranje u tolikoj meri i bilo zanimljivije.
Sve slike su slikane u 5mp i full rezolucija u odnosu 4:3 sa koliko je moguce istim iso i ss vrednostima i koristili smo tripod osim scene sa xenonom.

k zoom 5mp
5mp,iso100,exp180 by hunder__79, on Flickr
808 5mp
2014-06-28-2528 by david_golijat, on Flickr


k zoom 5mp
5mp.iso10,exp60 by hunder__79, on Flickr
808 5mp
2014-06-28-2532 by david_golijat, on Flickr

k zoom 20mp
20mp,iso100,exp60 by hunder__79, on Flickr
808 38mp
2014-06-28-2531 by david_golijat, on Flickr

k zoom 5mp
5mp,iso100,exp30 by hunder__79, on Flickr
808 5mp
5MPix, ISO 100, SS 1/29 sec by david_golijat, on Flickr


k zoom 20mp
20mp,iso100,exp30 by hunder__79, on Flickr
808 38mp
2014-06-28-2562 by david_golijat, on Flickr
 
k zoom 5mp
5mp,iso100,exp350 by hunder__79, on Flickr
808 5mp
2014-06-28-2552 by david_golijat, on Flickr


k zoom 20mp
20mp,iso100,exp350 by hunder__79, on Flickr
808 38mp
2014-06-28-2543 by david_golijat, on Flickr


k zoom 5mp
5mp,iso100,exp0.125 by hunder__79, on Flickr
808 5mp
2014-06-28-2581 by david_golijat, on Flickr

k zoom 20mp
20mp,iso100,exp0.125 by hunder__79, on Flickr
808 38mp
2014-06-28-2580 by david_golijat, on Flickr


k zoom 5mp
5mp,iso100,exp1500 by hunder__79, on Flickr
808 5mp
2014-06-28-2520 by david_golijat, on Flickr
 
E krastavac. Error (509). A sada sam seo za PC, čekao sam da dođem za PC da gledam lepo. Nisam hteo preko mob :smash: Lepo ti reče na flickr :-devil-:
 
Molim nekog od modelatora da pobrise predhodne postove i ostavi ove zadnje gde je sve lepo spojeno kao celina.
Hvala i svaki komentar je dobrodosao.
 
Gledajući ih ovako u postu reko bi čovek iste slike :) E ovako je lepo sve složeno. Bolje je na flickr. I dalje ne verujem koji su šabani ovi sa Dropboxa.

Elem, kad se sledeći put ukaže prilika mogli bi da probamo još neke modele. Nek se javi neko ko ima S5, Z2, 1020, 1520 (ako ima mount), ili bilo šta. Lepo bi bilo da se javi xmarkom, da vidimo tu N8.
 
Poslednja izmena:
Imam ja n8 mogli smo i nju ono vece da ponesemo. Sledece su dnevne slike priroda koji sumarak,potok itd. Imam auto birajte lokaciju.
 
Ali to nije ona njegova čarobna N8 :D Šalim se :)

Mogli bi negde, dogovorićemo se, samo da nas ide više :)
 
E ovo je posao, ovako poslagane slike. Svaka cast, oba telefona su sam vrh sto se tice fotosa, jos jednom svaka cast na testu :)
 
Ja sam to okačio u stilu: Naš test je bolji od njihovog :D

Elem, moje neko mišljenje o prednostima i manama ova dva telefona gledajući ih isključivo kao kamere:

K Zoom Prednosti:
- Optički zoom
- OIS
- Manuelna podešavanja ekspozicije
- HDR
- Panorama mod

K Zoom Mane:
- Mali senzor
- Nema manuelni fokus, pa čak ni Infinity mod ili HyperFocal, ili mi nismo našli
- Manja rezolucija od 808
- ISO 100
- Nema snimanje zvuka kao 808
- Više šuma nego na N808

N808 Prednosti:
- ISO 50
- Veći senzor
- Manje šuma nego na K Zoom
- Ima podešavanja fokusa bar neka
- Veća rezolucija nego na K Zoom
- Ima bolje snimanje zvuka
- Ima ND Filter

N808 Mane
- Nema optički zum
- Ima spor shutter
- Nema manuelni shutter
- Nema skroz manuelni fokus
- Nema OIS
- Nema HDR (ali može na kompu da se napravi od 5 slika)
- Nema panorama mod, tj. ima sa aplikacijom od N8, ali to je 12MPix (A N8 je imao, čudno)

Prednosti i mane telefona kao telefona su za svakoga subjektivne. Android kao OS je napredniji OS, pogotovu što se Symbian uopšte više ne razvija, tako da tu K Zoom ima prednost. Dalje veći ekran, bolji (brži hardver)... Sve su to prednosti K Zoom. Jedina prednost N808 su Nokia Maps i Drive aplikacije i ekran koji je i dan danas broj jedan po vidljivosti na direktnom suncu.
 
Poslednja izmena:
Pa valjda treba gledati i kao celokupan proizvod, a svakako da bi se onda debeeeeeelo produzio spisak mana 808, posto vidim da si stavio dosta mana za K Zoom, jer ti imas 808, pa mora da ovaj drugi ima vise mana.

Mislim svakako bolje uzeti K Zoom, jer imas i smartphone i dobru kameru, a 808 malo bolju kameru i dumb phone.
 
Ne razumem šta ti znači to da sam više stavio mana za K Zoom jer ja imam N808. Ja sam kupio N 808 i Galaxy Tab Pro 10.1, za te pare sam mogo da kupim dva K Zoom-a, a nisam. Lepo sam za pismene napisao: Prednosti i mane uređaja kao kamere. Ono što sam napisao je objektivna situacija, tako je kako je. To će i hunder da ti potvrdi koji ovde jedini ima K Zoom, ti ga verujem u životu nisi takao.
 
K Zoom nisam, ali prvu generaciju jesam. Mislim to je generalno isto, samo sto meni smeta ta budza malo, ali kome ne smeta najbolje iz sveta kamere i smartphone-a na jednom uredjaju.
 
Ljubazno te molim da navedeš jednu stvar koju nisam rekao tačnu kad sam navodio prednosti i mane oba uređaja kao kamere?

edit:
Editovao si post, pa nisam video. Elem, nije lepo nazvati N808 dumb phone, a istovremeno je i netačno, jer to i nije.

Ja na N808 imam sve što sam koristio na Androidu. Ali sve. Više od toga mi ne treba, manje od toga bi mi smetalo. Tablet imam isključivo zbog čitanja interneta i PDF-ova, pa mi odgovara bolesno dobra rezolucija i jedan od najbržih procesora današnjice, da mogu da listam PDF od 200 MB kao na kompu.
 
Poslednja izmena:
Da, ali ja govorim za JEDAN uredjaj. Da mene ne mrzi da nosim tablet odmah bih verovatno uzeo 808, ali gde brate vugliti to cudo jos sa sobom?

Ja na N808 imam sve što sam koristio na Androidu.

Znaci ako ti nista ne fali, gotovo da nisi nista koristio na androidu :)
 
Ali svejedno ni na 5, ni na 6" ti ne možeš da surfuješ netom ili čitaš PDF kao na 10

Koristio sam i koristim:
- File Manager (isto na oba)
- Opera Mini (isto na oba)
- Navigaciju (Tamo iGo, na N808 Nokia Maps, Nokia Drive i Garmin i na N808 mi je bolje)
- GPS info, visina i te fore, (na N808 bolja app)
- Pozivi
- Poruke (na N808 je bolja app)
- Mail (Na androidu je bolja app)
- WhatsApp
- Google Translate (Na N808 je bolja app)
- Offline translate (Na N808 je bolja app)
- Prebacivanje mera, converter (na N808 je bolja app)
- Office (nigde ne valja, ali na N808 je MS Office)
- Radio (Na Androidu mi je bolje hvatao stanice)
- Internet Radio (Isto)
- FM Transmitter (Ni jedan android to nema, a koristim ga JAKO često)
- Music player (isto, mada mi se više sviđa na N808)
- Video player (Isto)
- Cute Tube youtube player i downloader (ovo nema na androidu i jako mi je žao zbog toga)
- Calculator (ovo isto)
- Notes
- Alarm clock (bolji na N808 jer zvoni kad je telefon ugašen)
- Vremenska prognoza (isto, na oba koristim istu app)
- Podsetnik za rođendane (bolji na N808)
- Igre (iste na oba igram)
- Povezujem telefon na komp i sa kompa šaljem poruke, ovo na androidu nisam mogao
- DLNA prikazujem slike na TV koji je povezan na mrežu
- Voice recorder (koji je najbolji na svetu zbog rich recordinga)
- Skype (bolji je na Androidu)
- Zip i Rar (to je isto, file manager deo)

Da ne pominjem što N808 može ovo gore da multitaskuje kao zmaj i što je Symbian jako simpatično dizajniran tako da u svakom trenutku može da se rotira ekran i da sve bude upotrebljivo.

Pre neki dan preko DLNA na TV puštam 1080p koncert Nightwisha, a istovremeno gledam neke slike koje sam pravio (Galerija puna 34MPix slika), dopisujem se sa devojkom, i prevodim nešto na Google Translate, i moj drug ne može da veruje, ja sedim na krevetu, TV pušta 1080p snimak sa mog telefona, pritom radim na telefonu najopuštenije svakodnevne stvari i još sam iz zezanja pokrenuo još 5 random aplikacija čisto da mu pokažem. Za sve to vreme video na TV ni da secne, svaka aplikacija radi ko zmaj, prebacuje se sa aplikacije na aplikaciju u deliću sekunde, i sve to sa 512MB rama i single core procesorom. Symbian ne valja? Pa ko je ovde lud? Svako ko ne veruje dobrodošao je kod mene da da gajbu piva i da se uveri.

Eto to su stvari koje ja svakodnevno koristim na N808, a to sam isto radio i na Androidu, ništa više od toga. Tablet koristim samo i isključivo za čitanje PDF-a i foruma, a za sve ostalo koristim kompjuter

E sad ŠTA TI RADIŠ sve na tvom telefonu ja ne znam, niti me zanima, ali umeš da pričaš koješta ovde po forumu i da se praviš pametan.
 
Poslednja izmena:
Pa valjda treba gledati i kao celokupan proizvod, a svakako da bi se onda debeeeeeelo produzio spisak mana 808, posto vidim da si stavio dosta mana za K Zoom, jer ti imas 808, pa mora da ovaj drugi ima vise mana.

Mislim svakako bolje uzeti K Zoom, jer imas i smartphone i dobru kameru, a 808 malo bolju kameru i dumb phone.
Baš si rešio da zatruješ temu, ali baš baš... Ova tema se bavi kamerama. Pročitaj još jednom. Kamerama. Baš tako. Ako si rešio da truješ možeš slobodno da se povučeš. Ako imaš kakav koristan komentar i savet onda piši. Ovakvim komentarima samo pokazuješ da pojma nemaš što se kamera tiče.

A ja sam naseo, pa ti odgovaram još, umesto da te fino i kulturno odje*em.
 
Ljudi dosta grese sto se 808 tice i svrstavaju je u kos ostalih symbiana sa 128mb rama i procesora na 200+ hz. 808 je ozbiljna masina i symbian na njemu radi extra. O kameri ne vredi polemisati. A da je k zoom zaokruzeniji tel to jeste. I senzor na njemu je dostigao max. Tu vise nema sta da se unapredi. Bar tako mislim. Kao i da ce zadovoljiti 90 % ljudi sto se kamere tice.
 
^ +1. Neko ko napiše suprotno, on taj telefno nije ni video, a tek koristio.


Vama dvojici svak čast. Što za vaše vreme koje ste izdvojili za test i vreme da sve postavite, kao i za objektivnost. Meni ste mnogo pomogli ovim testom.
Bilo bi lepo da otovorite neki blog, ili na flickr ako može kao neka diskusija, i da iskoristite ove slike, a pominje nastavak. Uloženo je ovde vremena i truda, uslovi u kojima su testirani su da kažemo i unikatni, ne nađoh slične testove za ove modele, niti testove mobilnim telefonima u ovakvim uslovima i podešavanjima.

Mene je K prijatno iznenadio, samsung ima odličan softver za obradu slika (u odnosu na ostale, HDR na iphone/LG i na samsungu je nebo i zemlja), još jednom je to pokazao. Od 808 očekivano.
 
Poslednja izmena:
Moja zelja je bila da se objedini vise telefona i da se stvarno iz jednog objektivnog ugla sagleda cela prica. Videcemo jos da ispucamo dnevne slike i slike u zatvorenom pa i to da okacimo. Al otom potom. Svi su dobrodosli i mislim da svako moze da izdvoji par sati za druzenje i slikanje. A moze i da pozajmi neki atraktivan telefon od brata,kuma,druga pa da sve lepo skockamo :)
 
Dobro, vi ste probili led.
 
Svaka cast za temu.
 
Ljudi dosta grese sto se 808 tice i svrstavaju je u kos ostalih symbiana sa 128mb rama i procesora na 200+ hz. 808 je ozbiljna masina i symbian na njemu radi extra. O kameri ne vredi polemisati. A da je k zoom zaokruzeniji tel to jeste. I senzor na njemu je dostigao max. Tu vise nema sta da se unapredi. Bar tako mislim. Kao i da ce zadovoljiti 90 % ljudi sto se kamere tice.
Tačno rečeno i za 808 i za K Zoom. Iskreno ja sam u priču ušao sa predrasudom da će K Zoom sa tako malim senzorom napraviti lošije slike i jako sam se prijatno iznenadio već posle prvih par opaljenih slika :) Razuverio sam se skroz. Super su izvukli iz tog senzora sa ovim telefonom. Da ne pominjem Zoom, HDR i OIS. Što uz Android OS čini jako lepu celinu. Sa druge strane 808 je priča za sebe. Njoj jedino fali OIS, i manuelni shutter. Sa shutterom sam naučio da se nosim preko ISO, a za OIS imam tripod, noćne slike ne slikam bez njega. HDR aplikaciju sam otkrio zahvaljujući Ivanu i ona jako lepo radi, tako da HDR više nije minus za 808. Biće ovde još slika, samo da nađemo vremena ponovo da se skupimo, naredni put nadam se još neko da pođe sa nama. Ivane, dobar predlog za flickr diskusiju. Većina testova na internetu kao da je rađena preko one stvari, pa nisu hteli da se potrude, mi amaterski napravismo bolji test.
 
Ne "amaterski", nego vi amateri profesionalno odradiste to.
 
Kako bi tek radili da je profi rađeno :)
 
Bio bi i ti sa nama :p
 
Šteta što niko nema 1020. Ja sam se zagrejao da je uzmem, ali posle @hunder-ovih komentara sam se ohladio. Da li je do njegovog modela bili ili ne... ali i po ovom testu k zoom je sjajan mališa.
 
Nazad
Vrh Dno