Šta je novo?

Da li treba ukljuciti opciju read caching za hard disk?

Ivan176_83

Slavan
Učlanjen(a)
02.11.2005
Poruke
320
Poena
319
Zasto mi u podesavanju za sata raid kontroler po defaultu uckljucena opcija read caching , jer ona jako usporava hardove u raid 0 nizu,bar meni, to sam bas sad otkrio posle godinu dana, i niko nije uspeo da mi kaze da iskljucim ovu opciju? I zasto ona sluzi ako je vec ukljucena po defaultu?
 
Kako kesiranje moze da usporava?
Mislim da si se nesto utripovao. :)
 
Moze da usporava isto kao i ncq
 
Pa sa ukljucenom opcijom imam samo 10mb/s a bez nje 100mb/s! Sta sa tim?
 
SMART usporava ako je los kontroler, ja sam isto mislio dok nisam dobio Areca-u - 0% razlike.
@Ivan, nije u pitanju opcija read-caching (cak i ne znam gde postoji to u nvRaid-u;-), vec je driver sigurno.
 
Pa kada odes na podesavanjima u sata raid controller za svaki disk pise na koliko radi ,prepusteno je biosu to da auto prepozna i ispod ima, enable read caching ,cekirana, enable write caching,takodje po defaultu cekirana,enable komand qveri ili ncq i tako ima ya svaki disk pojedinacno koji su u raidu na razlititim granama?Nerazumem kako to nisi video? Drajveri su nforce4 6.86
 
Verovatno je drugacije na tvojoj ploci.
U svakom slucaju read caching nece usporiti rad, u pitanju je driver (probaj sa drugim driverima, ili probaj kako rade konkretni testovi (igrice, copy (BEZ CACHE-A)) - ako rade dobro, ignorisi HDTach (poznat je da daje netacne rezultate za RAID, mada je uvek radio za onboard s***). Ako ne rade dobro, odmah menjaj drivere, read caching nece usporiti rad.
 
Pa kada ukljucim tu opciju jedan divx film mi se kopira jedno 20 minuta sa particije na particiju i sa cachom i bez njega , i bez total komandera,obicno, a da menjam drajvere ne mogu jer nemam izbora i namam drugog drajvera osim nvidie.
 
nVidia ima nekoliko verzija drivera za sve chipsete.
 
Nazad
Vrh Dno