Šta je novo?

Da li meni uopste treba DAC? (DAC FAQ tema)

Mislim da je @Sgt. Major imao sličan problem sa tim DAC-om, ne znam da li je rešio, i kako.
X6 prve generacije je duplo skuplji, ali moguće da su preprodavci preterali sa cenama na KP, i da je razlika u ceni još veća.

Nisam. Jedini problem koji sam ja imao sa tim DAC-om je seckanje kad igram PES 21, ništa drugo. Dan-danas ga koristim bez ikakvih smetnji.
 
Sve isto kao i kod mene. :)

@sale941

Tražio sam bilo kakve druge drajvere, nisam našao. Samo neke fishy stvari i na kraju se pomirio sa situacijom, ali evo, ptsd u formi @Zare-ta se pojavi. :p

Da dodam, verujem da nije fizički kvar, jer sam probao 2 Lusya-e. Obe su isti problem kod mene imale.
Mogli bi obojica da probate ovaj driver Al prvo disablujete ovaj generic.


Zasto ovaj pa zato sto je vezan za bukvalno Dac cip Koji koristi sama Lysya u ovom slucaju prvi od 2 drivera.
 
Probaću posle, ali mislim da sam ga probao još pre 2-3 meseca i da se ništa nije promenilo. Vidim sada i u history-ju da imam da sam bio na tom sajtu...

2022-12-20_213143.png

edit: Jesam, imam i u download listi isti fajl.


Mislim da Chrome nešto mrsi patku ovde, jer sa Firefox-om kao i kod Zare-a tih problema nema.
 
Taj drajver neće kod mene. Disejblujem DAC Audio u Device Manageru, instaliram onaj drajver ali se ništa ne dogaša, nema zvuka, precrtana ikona zvučnika u task baru.
Dobijem neki Bravo-X ACPL program.
 
I ja imam taj problem sa prekidanjem zvuka na Lusya dac-u, ali samo prilikom startovanja Chromium brauzera i Webview2 aplikacija. Mislim da je to neki bag u windows-ovom usb 2.0 drajveru, jer tih problema na Linuxu i Macu nema sa istim tim brauzerima.
Na to se ili naviknes ili menjas za skuplji dac, posto je definitivno bolji od ALC 1220 kodeka na Asus Rog ploci koji je okruzen svim kvalitetnim komponetama.
 
Ako je tako, teramo tako kako može.
Nego, vidim da lampica na DAC-u sija i kada je računar isključen i dalje dobija napon sa USB-a. Da li u Bios-u isključiti napajanje USB-a kada je računar isključen ili ne?
Račnam da je bolje da ne bude stalno pod naponom jer nema potrebe?
 
Ako je tako, teramo tako kako može.
Nego, vidim da lampica na DAC-u sija i kada je računar isključen i dalje dobija napon sa USB-a. Da li u Bios-u isključiti napajanje USB-a kada je računar isključen ili ne?
Račnam da je bolje da ne bude stalno pod naponom jer nema potrebe?
Potraži Erp opciju I stavi na Enable umesto disable u Biosu.


To isključuje napon iz USB kad je komp shut down.

 
Rešeno, hvala.
Mada kod ASRock-a je "deep sleep" opcija u pitanju.
 
Zeznuli ste me i podsetili na ovaj problem sa stopiranjem zvuka i na kraju uz brdo guglanja i probavanja, čačkanja i setovanja... nisam opet provalio rešenje. :D

Najbliže čemu sam došao jeste problem sa usb-ovima i pci-e setovanjima (koje sam isprobavao) na Ryzen procesorima. Ne znam šta @Zare ima, ali navodno Ryzen ima neki bag sa windows drajverima, usb-ovima i pci-e 4-kom na Ryzen procesorima gde se nešto tripuje. Menjao sam setovanja, svašta radio, dizao/spuštao napone, itd... nije pomoglo nažalost.

Dotle sam sinoć stigao, možda ću večeras da obrnem još koji krug, ali kada se baš baš baš zađe u random forume, ima još ovakvih problema, ali bez rešenja nažalost.
 
Znači da otpišem problem sa Ryzen-om samo... Dobro je da čujem da je Intel, iskren da budem, otpisujem problem sa platformom i stajem sa guglanjem i čačkanjem u tom smeru. :)
 
Meni zadnjih 10-15 dana blokira komp pa će verovatno biti nova instalacija wina, taman da vidim da li će se nešto desiti posle toga.

Nego, posle detaljnog slušanja nešto mi Lucya tanka u basu, bar kod mene. Za ostalo ne mogu da se žalim.
 
@Zare

Približavam se. :)

Probaj sledeće...

2022-12-22_231836.png

U device manager-u dupli klik na svaki HID Compliant Consumer control device, pa idi na Details, Property i Hardware ID's i proveri svakom HWID. Treba ti 9023 (PID_9023) jer je to HWID za Lusya-u. To isto uradi i za USB Input Device za svaki ponaosob. Kada nađeš koji je HID Compliant... i kada nađeš koji je USB Input Device Lusya, na oba navedena koja si našao u listi idi na desni klik i Disable Device.

Probaj i vidi ima li nekog pomaka, pa javi. Ako nema, enable-uj ih naravno. Posle svakog disable i/ili enable će malo device manager da zašteka dok odradi šta ima, pa nemoj da te to plaši.
 
Našao prvo oba, isključio prvo USB Input Device i automatski nestao i HID, u stvari, nestala su oba sa liste i da hoću ne mogu da ih uključim.
Inaće, problem ostao.
 
Izvučeš Lusya-u i ubaciš ponovo, pojaviće se.

Šteta što ne radi, jer sam video da je na Intel platformama to radilo (ali eto, ne radi svima).
 
Nema veze, hvala na trudu u svakom slucaju. Nemam nesto vremena ovih dana, cim ugrabim potrazicu i ja neko resenje pa ako nadjem javljam.
 
Ja nastavljam sa ludovanjem, svako veče po sat-dva. Idem kontra ovom .gif-u. :D


yJVTMJk.gif
 
@Zare , hvala (uslovno receno, nije mi drago sto imas/imate problem) za "bubicu", poceo sam da kopam po hw i sw i otkrio par interesantnih stvari kod mene.

Nisam video da je neko spomenuo, prvo ovo proveriti i probati sa iskljucenom opcijom. Davno sam imao slican problem i ovo je ga je resilo:

Capture.JPG

Moze da se desi kao kod mene da pocne Win da brljavi tj ne reaguje slider za jacinu zvuka sa hw koji imaju fizicke "slajdere", no imam vise DAC trenutno na kompu jer experimentisem sa zvukom i rutiranjem drajvera.
Instalirao sam AIMP, Foobar,WinAmp, probao i sa Win Player i ni sa jednom DAC mi se nije javljao Zaretov problem, ni single ni ako su svi ukljuceni.

New Bitmap Image_cr.jpg

Ovde je UDA-01 odlicni USB DAC dongle SpeaKa, vec spominjan na forumu, koristi generic win drajvere i radi odlicno.

20221224_120557_cr.jpg

Nisam ga koristio duze vreme i rekoh kada je pri ruci, da isprobam DT 880 Pro sa 250 Oma na njemu i na moje veliko iznenadjenje, i vise nego je dovoljno jak da gura ove sluske. Ne znam odakle vuce snagu ali mali izuva.

Kod mene se ispostavilo da rutiranje Evo 4 drajvera nije bilo dobro te mi zato nije sve radilo kako treba jer kada sam pokrenuo bilo koji DAW osim Audacity-ja, sav zvuk je nestao na kompu osim u DAW, tj ponasalo se kao kada Zare pokrene AIMP i Chrome. No ovde je bila moja greska sto nisam pazljivije procitao uputstvo. Sada sve radi savrseno.
 
Stari TV ispustio dusu, a novi LG nema ni sta od analognih audio izlaza niti izlaz za slisalice, samo opticki audio.
Zbog slusanja muzike na AV resiveru koji naravno nema opticki kupio od kineza DAC za 3 evra.
Juce stigao, povezan i sve radi kako treba za sad.


DAC.jpg
 
Poslednja izmena od urednika:
Nisam video da je neko spomenuo, prvo ovo proveriti i probati sa iskljucenom opcijom. Davno sam imao slican problem i ovo je ga je resilo:
Isključio sam, isto se ponaša.
Ma meni je trenutno mnogo veći problem što mi je bas sa Lusya-om izgubio dubinu i punoću, nekako je utanjio, kao da je odsečen :). Terratec svira puno ujednačenije mada je u celini lošiji.
 
Poslednja izmena:
Iako je zvuk stvarno dobar na SpeaKa, fale mu detalji i sirina stage-a u odnosu na Evo 4.
Jednostavno nisu uporediva kategorija, ne mozemo previse ocekivati od usb dongle dac.
 
Ja sam daljim istraživanjem, kako neta, tako i temama ovde došao (za sada) do sledećeg.

Bag je sa Lusya drajverom koji je Windows 10 drajver u globalu. Nema nekih drugih drajvera koji se mogu probati i rešiti problem a da su javno dostupni (pregledao sam i Windows Update Catalog).

Najbliže rešenju što sam prišao jeste da se nekako natera da se Lusya prepozna kao Digital Audio/Output S/PDIF pomoću Windows 11 drajvera - i to sam video na forumu ovde čoveku da je radilo. S toga, kad budem imao malo lufta, to mi je sledeće na umu - Win 11 i da pokupim odatle drajvere koji se instaliraju za Lusya-u i da probam tako.

@Zare

Je l' si odradio ono što preporučuju za Lusya-u, da podigneš nivo zvuka na 75% na zvučnicima, a da softverski podešavaš jačinu zvuka kroz Win.
 
Poslednja izmena:
Ja imam Hi-Fi pojačalo i zvučnike, nemam PC zvučnike. Ne mogu da držim pojačalo na toj snazi. Zvuk DAC-a je na 50 % a jačina zvuka ide preko pojačala.
Inače, retko koje pojačalo će raditi kako treba na 75 % snage a tek PC zvučnici neće sigurno, ne bih ni probao takvu varijantu.

Ako rešiš problem sa Lusyom bilo bi odlično. Mada kako vidim, rastaću se ja od nje zbog rupe u basu. Nisam još probao sve što sam planirao pa ne mogu još da budem siguran.
 
Ja sam daljim istraživanjem, kako neta, tako i temama ovde došao (za sada) do sledećeg.

Bag je sa Lusya drajverom koji je Windows 10 drajver u globalu. Nema nekih drugih drajvera koji se mogu probati i rešiti problem a da su javno dostupni (pregledao sam i Windows Update Catalog).

Najbliže rešenju što sam prišao jeste da se nekako natera da se Lusya prepozna kao Digital Audio/Output S/PDIF pomoću Windows 11 drajvera - i to sam video na forumu ovde čoveku da je radilo. S toga, kad budem imao malo lufta, to mi je sledeće na umu - Win 11 i da pokupim odatle drajvere koji se instaliraju za Lusya-u i da probam tako.

@Zare

Je l' si odradio ono što preporučuju za Lusya-u, da podigneš nivo zvuka na 75% na zvučnicima, a da softverski podešavaš jačinu zvuka kroz Win.
Onda je to hw problem
 
Gde si uzeo, da narucim i ja :)
 
 
U skladu sa naslovom teme trebalo bi mi par saveta da li meni treba DAC za sistem koji imam?

Posedujem AV Receiver Yamaha RX-V477, zvučnike Jamo S 526 HCS i sub Jamo 260. Izvor zvuka je PC koji je spojen sa HDMI kablom preko grafičke karte sa AV risiverom. Za muziku koristim Flac fajlove a za filmove BR ripove od par desetina GB (DTS HD, DTS i slično).

Trenutno unapređenje ili promena sistema nije opcija, a sa mojim skromnim (ne)znanjem koliko mi je poznato AV risiver u sebi već ima DAC. Ipak nakon čitanja ove teme pitanje je da li mogu nekako unaprediti zvuk dodavanjem DAC-a u sistem? S obzirom da izvor (PC) koristim i za slušanje muzike (stereo) i za gledanje filmova (5.1) kakav DAC bi eventualno meni bio potreban? Ukoliko bih kupovao nešto budžet bi mi bio do nekih 100€. Ako je za te pare teško kupiti DAC koji bi radio posao i za filmove i za muziku da li ima smisla uzeti neki DAC samo za muziku pa po potrebi menjati audio output na računaru (grafička i HDMI za filmove, DAC za muziku)?
 
Kod tebe bih ja počeo promene od zvučnika, na neke klasu bolje ili ne bih dirao ništa.
Ne znam kakav je prostor u pitanju, ali sama promena DAC-a neće nešto mnogo da promeni.
Za nešto mnogo bolje i kvalitetnije priča bi počela sa 4 cifre u €.

PS
Čime tačno ti NISI ZADOVOLJAN SLUŠANJEM, a ne čitanjem po forumima?

PPS
Možda ti je zvuk samo dosadio, ;( , popravi malo raspored po sobi za slušanje.
 
Nazad
Vrh Dno