Šta je novo?

Da li kupce u Srbiji danas DERU ??

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sto se auto industrije tice, nije bas sve tako crno, ni priblizno. Prodaja kola u nemackoj je rekordna, 30% vise nego prosle godne u ovo doba, opel ne moze da proizvede insignia koliko se trazi, uvodi dodatne smene, rad vikendom... skoda zaposljava dodatne radne snage jer ne mogu da pokriju potraznju, VW belezi rekordan profit.. Istina ovakva potraznja je stvorena raznima akcijama, subvencijama... ali poenta je kriza prolazi, za 3 meseca na zapadu vise nece ni pricati o njoj. Nas ce jos malo duze tresti, ali sve sto se kod nas desava i nije posledica ove velike krize.

Nemoj da se ljutiš ali ne znaš šta pričaš. Opel je inače sastavni deo General Motorsa, a General Motors je dana 09.04. najavio da će najverovatnije proglasiti bankrotstvo (http://money.cnn.com/2009/04/10/news/companies/good_bad_gm/index.htm?postversion=2009041003).
Znam da ovo baš i nema veze toliko sa ovom temom, ali nisam mogao da pređem preko tvog komentara. A to da kriza prolazi, nemoj biti tako siguran. Ovo će trajati bar još godinu dana, pa će SVETSKA privreda tek tada početi da se oporavlja. A bez obzira što smo mi tek mali njen deo, ovde se sve to itekako oseti. Al da ne davim više o ovome.
 
OFF: Ne znam koliko si u toku posto ti je ovo prvi post na forumu ali OPEL se otcepljuje od GM-a imas na istom sajtu par linkova dalje da si pogledao
http://edition.cnn.com/2009/BUSINESS/02/27/gm.opel.germany/index.html

February 27, 2009 "BERLIN, Germany (CNN) -- General Motors' European division announced Friday that its German subsidiary, Opel cars, will become an independent unit of the company."
 
Poslednja izmena:
Nije ni bitno, niko ne moze da prognozir sta ce biti, i oni sto se predstavljaju za najvece strucnjake tako lupetaju da je to strasno. Moje misljene je da je najgre proslo da je oporavak svetske privrede poceo, globalni odnos snaga ce se trajno promeniti i to je dobro, na dugi rok amerika je pukla ali ne jos. Recimo strucnjaci prognoziraju cenu nafte na 200 dolara, dva meseca kasnije prognoziraju 20 dolara, bolje bi pogodio gledanjem u pasulj. Sve u svemu to je velikim delom psihologija krda, ako je krdo krenulo u suprotnu stranu....
Opel jeste deo GM koji jeu g, medjutim opel moze da se ocepi od GM-a i ne znaci ako GM pukne da je puko i opel, isto kao i sa SAAB-m koga Svedska vlada oce prakticno da oduzme GM-u. Verujem da sa novom Insigniom i novom astrom opel ima lepu buducnost. Takodje bankrot GM-a bi imao odlicne posledice na Ford pre svega jer bi preuzeli veliki deo njihovog udela...


A sto se ove teme tice, naravoucenije da nam trebaju uvoznici na nivou recimo Balkana. Dakle da uvoze za Srbiju, Hrvatsku, CG, Bugarsku, Rumuniju.... A ne svako za sebe i eto ti vece trziste, vec postoji nekoliko takvih firmi, medjutim nesto ne vidim neke pozitivne rezultate.


EDIT: Ilija me malo preduhitrio.
 
Poslednja izmena:
Tek si se joinovao i vecj offtopicujesh....ajde modovi malo pochistite temu... Drzhimo se teme.
 
Uf, ne znam zasto si tako pesimistican i zelis da dokazem da nisam u pravu i da nam se crno pise. Odmah sam to u prvom postu napomenuo da je to posledica subvencija, nije tajna, samo kad su ljudi trazili linkove to sam im i dao. Al kao sto rekoh to je psihologija krda. Recimo sada svi razmisljaju, necu da kupim auto sada bolje mi da cuvam pare, mozda ostanem bez posla pa ce mi trebati, sve prodaje staju, zarade padaju. Pare cuvam, slamarica raste, automobili stare. Odjednom lepe vesti pocinju da stizu (ne moraju biti ni istinite) odjednom se prica da je kriza prosla, posao ti je opet siguran, slamarica deblja nego ikada jer si prethodnih meseci stedeo marljivije nego ikada, odlucujes se da se sada pocastis novim autom, i to odmah sada dok s jos uvek automobili na snizenjima. Dolazi do buma potraznje, potraznja odjednom rekordna, profit raste, cene akcija skacu i podizu prihode svim akcionarima koji opet imaju vise para za trosenje... Isto kao i kad je odjednom potraznja pala, samo u obrnutom smeru. Pa zar zaista mislis da se za dva meseca situacija toliko promenila da duplo manje ljudi sa isitm primanjima moze sebi da priusti novi auto. Jesu neki ostali bez posla ali to je mali pocenat, psihologija krda je kljucna. Zapravo vrlo prosta stvar.
 
Da zato što se GM cepa na dva dela. Uspešni i neuspešni. Ali Opel je "uspešan" velikim delom zbog akcije "staro za novo". Kao što sam naveo u prethodnom postu.

Vazi, ajd ti lepo offuj neku drugu temu posto ova ima drugaciji naslov

Moderatorima: Ja zaista ne znam zasto je ovoj sobi dozvolen pristup 'clanovima' sa 0 postova koji su se pre 10min logovali, postavi neko pitanje o hardveru, problemima OCa, hardovima pa se lepo vrati
 
Poslednja izmena:
Tek si se joinovao i vecj offtopicujesh....ajde modovi malo pochistite temu... Drzhimo se teme.

Evo neću više. Obećavam i svima se izvinjavam ako sam smorio sa ovim.

Ali nešto što ima veze sa tim. Ja sam inače kupio gore pominjane 3 licence za KIS za 2250 (svaka me izašla 750 din). Pogledajte samo kolika je cena KIS-a kod nas? ...
 
Ovaj tv sam skoro kupio kod nas za 48.000 (~500e) sa 2 god. garancijom, necu da kazem kod koga zbog reklame.
Pogledajte cenu na http://www.tehnomanija.rs/katalog/sony-televizor-lcd-kdl-32l4000k.html ~580 :mad:
a tek ovu http://www.comtradeshop.com/Pages/Products.aspx?c=Mjg=&sc=LCD+PLAZMA&pid=S0RMMzJMNDAwMEs= ~670e :wall:
A da vidimo u Slovackoj http://www.biga.sk/index.php?page=6&itm=35089&aff=AeM8eir1aY ~410e verujem da na zapadu ima jos i jeftinije, treba malo vise googlati, ovaj link sam medju prvima nasao.
Mislim stvarno :mad: :mad: :mad:

Uf, ne znam zasto si tako pesimistican i zelis da dokazem da nisam u pravu i da nam se crno pise. Odmah sam to u prvom postu napomenuo da je to posledica subvencija, nije tajna, samo kad su ljudi trazili linkove to sam im i dao. Al kao sto rekoh to je psihologija krda. Recimo sada svi razmisljaju, necu da kupim auto sada bolje mi da cuvam pare, mozda ostanem bez posla pa ce mi trebati, sve prodaje staju, zarade padaju. Pare cuvam, slamarica raste, automobili stare. Odjednom lepe vesti pocinju da stizu (ne moraju biti ni istinite) odjednom se prica da je kriza prosla, posao ti je opet siguran, slamarica deblja nego ikada jer si prethodnih meseci stedeo marljivije nego ikada, odlucujes se da se sada pocastis novim autom, i to odmah sada dok s jos uvek automobili na snizenjima. Dolazi do buma potraznje, potraznja odjednom rekordna, profit raste, cene akcija skacu i podizu prihode svim akcionarima koji opet imaju vise para za trosenje... Isto kao i kad je odjednom potraznja pala, samo u obrnutom smeru. Pa zar zaista mislis da se za dva meseca situacija toliko promenila da duplo manje ljudi sa isitm primanjima moze sebi da priusti novi auto. Jesu neki ostali bez posla ali to je mali pocenat, psihologija krda je kljucna. Zapravo vrlo prosta stvar.

Ne bih bas bio toliki optimista (vecernje novosti):
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=4&status=jedna&vest=142095&title_add=Pašće 40 vlada

:wave:
 
Poslednja izmena:

Gledam cene HDD-ova i cene su uglavnom veće nego u našim veleprodajama.

Slažem se da su cene niže preko, ali nije ni blizu koliko vi kukate.
Sećam se kada su cene bile veće 100-300% To je bilo pre samo 5god.

Pre neki dan burazer uzima MSI laptop. Kažem mu cenu, a on mi kaže da oću da oderem brata. Uzeo je u Gigatronu jeftinije nego što sam ja našao kod uvoznika bez PDV.

Šta da vam kažem ljudi. Karta za Mađarsku i radite biznis, pa se nam se javite za godinu dana.
 
P.S. jesi ikada cuo da postoje MINIMALNE kolicine koje neki uvoznik moze da naruci da bi se zvao 'distributer'?
Pa sto mora da bude distributer, neka bude obican uvoznik, jbt, ako mu se ne isplati!
Mislim da obe strane ovde tupe doduse, jer niti iko zna koliko distributer mora minimalno da uveze, cega da uveze (da li jednog ili svih artikala), i po kojim cenama konkretno!

Zasto neces da poredis cene za E5200/Hitachi320GB??? Mozda bas zato sto su cene prakticno iste ovde i napolju?
Pa ti ne citas moj post, ja i rekoh da je taj low-end oprema cenovno slicna.
Ali u tim sitnim cenama ne vredi ni da razmisljam gde da kupim - niti me zanimaju ti artikli, a ni vecinu na benchu.
Pakom je pocetkom godine otprilike uvezao 100-ak WD10EACS - i uspeo da tada digne cenu istih u VP vecu nego sto je bila 2 meseca ranije u Nemackoj MP. Mislim..

Sto se tice servera:
Evo cena kod nas za neke modele.
Kod:
DELL	XM677-161	PowerEdge 840 Xeon QC 3220 2.4GHz 2x4MB L2, 2GB ECC DDR, 2x250GB SATA, SAS5iR, Combo, Mouse[36]	806€	951€[/QUOTE]
U UK 676E izadje - ocemo dalje? (da, mislim na krajnju cenu - 535GBP*1.15VAT*1.1GBP/EUR = 676E)

[QUOTE]Ajde da uporedimo cene u Nemackoj ili UK... moze i damping cene, ne samo realne...[/QUOTE]
Ma kakvi dumping, uzeo sam 3yr warranty od Dell-a.
 
Ko hoce da gleda cene: geizhals.at ili www.froogle.de pa nadjite naj cenu. Meni se mindfactory.de za vecinu stvari javlja kao najjeftiniji a provereno je dobar sajt (koji je do skora slao u Srbiju, ali je neki debil ocigledno i to upropastio :()
@milan,
evo ti cena Supermicro komponenti koje sam ja dobio pre dve godine (u % naspram cena van):
Tip Vani Kod nas
CPU 5148 N 1.7 x N
Mem 1GB N 2.2 x N
KUCISTE N 1.2 x N

Kuciste je najmanje potreban deo sigurno, CPU/MEM su potrebne im i za zamenu - pa kojom logikom nesto sto je EXTREMNO glomaznije, EXTREMNO vishe trazi za transport, a po drugim parametrima je isto (znaci PDV/carina su iste) je jedva skuplje (doduse to izadje 150e skuplje ali..), dok je gabaritno sitna memorija 2.2 puta skuplja?
A Dell opcije bolje da ti ne navodim, to je UK uvek jeftinija od nas - cak je bila i kad je funta bila 1.5EUR.
 
Najvecja trauma nashih uvoznika : Srbija u EU :)

Baš tako, željni iščekujem dan kada će se u potpunosti ukinuti carine za robu iz EU, to nije daleko još 3-4 godine... a jednog dana kada se i uđe u tu EU, na naše tržište će ući jači igrači i poslati naše cenjene uvoznike i veleprodaje na prosjački štap...
 
Baš tako, željni iščekujem dan kada će se u potpunosti ukinuti carine za robu iz EU, to nije daleko još 3-4 godine... a jednog dana kada se i uđe u tu EU, na naše tržište će ući jači igrači i poslati naše cenjene uvoznike i veleprodaje na prosjački štap...

A ne prijatelju, zemlja Srbija će da smisli neki monopol i na tom polju, jel ce neki cika u vladi da dobije laptop na poklon od neke nase firme tako da ce i onda da budemo na istom :-devil-:
 
@alfaunits: Slazem se da su cene u UK vise nego povoljne, ali pogledaj razliku izmedju tih cena i ovih cena:

http://configure2.euro.dell.com/del...t1&kc=305&l=de&oc=SV18401&s=bsd&sbc=rf_spider

nisam uspeo da spustim ispod 750 eur, i to je sa 350 eur rabatom?

Mislim da obe strane ovde tupe doduse, jer niti iko zna koliko distributer mora minimalno da uveze, cega da uveze (da li jednog ili svih artikala), i po kojim cenama konkretno!

Naravno da mislis da tupimo, jer se to uklapa u tvoj profil najpametnijeg ovde...
 
Poslednja izmena:
@alfaunits

Koliko sam ja upucen, Supermicro se ovde radi samo po narudzbini - short order je uvek najskuplji. A zasto, jer su veliki troskovi...

Vec godinama NE PRIMAMO hardver iz inostranstva na testiranje, jer obican kuler da bi legalno uvezao i ako neko tamo proceni da mora da prodje kroz proceduru, ne moze da nas kosta manje od 130-140 evra, pa ti vidi
 
A ko je kriv za to, evo na televiziji se oglasilo udruzenje vozaca sa crnogorskim tablicama (da zaista) da stiti svoje interese

Da li mi zaista treba da testiramo nesto sto ima ateste EU kojoj toliko navodno stremimo?

Da li mi kao community obozavalaca dobrih kompjuterskih komponenata mozemo da stitimo svoje interese kad proizvodjaci malina, duvana, udruzenje vozaca crnogorskih vozila moze

Ako trazimo 'krivca' mozda ne moramo dalje od ogledala da tragamo
 
Poslednja izmena:
@alfaunits: Slazem se da su cene u UK vise nego povoljne, ali pogledaj razliku izmedju tih cena i ovih cena:
http://configure2.euro.dell.com/del...t1&kc=305&l=de&oc=SV18401&s=bsd&sbc=rf_spider
nisam uspeo da spustim ispod 750 eur, i to je sa 350 eur rabatom?
Pa krastavac kad ne umes ;) A i to je opet 150e razlike. Meni je dosta ;)

Naravno da mislis da tupimo, jer se to uklapa u tvoj profil najpametnijeg ovde...
Mene nikad nije zanimalo "da budem u pravu", vec da promenim da mi bude bolje. (sem sa odredjenim fenbojima na ovom forumu koje je divota spustiti na zemlju ;))
 
Poslednja izmena:
Koliko sam ja upucen, Supermicro se ovde radi samo po narudzbini - short order je uvek najskuplji. A zasto, jer su veliki troskovi...
To ne opravdava razliku od 200e po GB memorije. Izvini ali to je preterano u svakom pogledu.
Medjutim nista od toga nije uvoz po porudzbini, ili ima odmah ili se CEEEKA.
 
Nema veze sa hardverom... nadam se da necete zameriti...

Da li neko zna zbog cega Nutella ( eurokrem ) pakovanje ~ 650 grama kosta 500 dinara u prodavnici, a isti taj eurokrem na pijaci prodaju za 300 dinara.
Tu nutellu od 300 dinara sto prodaju na pijaci , svercuju iz madjarske.

Koje je to tek deranje... Mogu misliti kolika je tek cena tog eurokrema u madjarskoj kada se njima isplati da ga ovde svercuju i prodaju za 300 dinara.
 
Poslednja izmena:
jedi eurokrem cipiripi :)
 
Pa krastavac kad ne umes ;) A i to je opet 150e razlike. Meni je dosta ;)

Mene nikad nije zanimalo "da budem u pravu", vec da promenim da mi bude bolje. (sem sa odredjenim fenbojima na ovom forumu koje je divota spustiti na zemlju ;))

Koliko vidim ti jedino sto umes je da mastas o spustanju fanbojeva na zemlju,... pa dobro, ako je to licna satisfakcija, potpuno te razumem.

150 eur razlike na 350 eur rabata... malo li je :) Znaci toj ultra povoljnoj SFR Njemackoj treba 200eur RABATA da bi bila sa cenom gde i Srbija :) Eee tugo, pitam se koliki je rabat u UK, 500eur?

Nego gospon spustac, gde su cene za IBM? Ne mozes da nadjes tako povoljno da bi "promenio da ti bude bolje" ili ti je dovoljan izuzetak (Dell) koji potvrdjuje pravilo?

Znaci za sada smo utvrdili da sve ono sto ti treba (i svima ostalima na benchu), tj serverska oprema, veliki diskovi, ovde kosta preterano mnogo, a sve ostalo sto nikom ne treba (E5200 i ostalo djubre) kosta isto?

I utvrdili smo da bez rabata mozes samo da nastavis sa mastanjem... :)
 
Nema veze sa hardverom... nadam se da necete zameriti...

Da li neko zna zbog cega Nutella ( eurokrem ) pakovanje ~ 650 grama kosta 500 dinara u prodavnici, a isti taj eurokrem na pijaci prodaju za 300 dinara.
Tu nutellu od 300 dinara sto prodaju na pijaci , svercuju iz madjarske.

Koje je to tek deranje... Mogu misliti kolika je tek cena tog eurokrema u madjarskoj kada se njima isplati da ga ovde svercuju i prodaju za 300 dinara.

Pitaj Miskovica :smash:
 
Nema veze sa hardverom... nadam se da necete zameriti...

Da li neko zna zbog cega Nutella ( eurokrem ) pakovanje ~ 650 grama kosta 500 dinara u prodavnici, a isti taj eurokrem na pijaci prodaju za 300 dinara.
Tu nutellu od 300 dinara sto prodaju na pijaci , svercuju iz madjarske.

Koje je to tek deranje... Mogu misliti kolika je tek cena tog eurokrema u madjarskoj kada se njima isplati da ga ovde svercuju i prodaju za 300 dinara.

Zaintrigir'o si me :D

Cena u robnoj kuci je mozda i nesto niza, ne znam, na dijeti sam :p ... znaci ovo je cena u maloprodaji sa porezom uracunatim je 859 ft, iliti oko 2,90 EUR.

LINK: http://forest2000.hu/product.php?pid=0300311005&sender=cid=311

:wave::wave::wave:
 
Pa nutela je svugde vrlo jeftin proizvod, samo ga ovde bije neki glas kako je to neki extra kvalitetan krem jer su ga tako reklamirali kad se pojavio....
Inece su svi prehrambeni proizvodi jeftiniji u recimo nemackoj i austriji za nekih 20-30% nego kod nas, a nutela je neki extrem :)
Eurokrem rulez!
 
Koliko vidim ti jedino sto umes je da mastas o spustanju fanbojeva na zemlju,... pa dobro, ako je to licna satisfakcija, potpuno te razumem.
Ovde nisam mislio na tebe.

150 eur razlike na 350 eur rabata... malo li je :) Znaci toj ultra povoljnoj SFR Njemackoj treba 200eur RABATA da bi bila sa cenom gde i Srbija :) Eee tugo, pitam se koliki je rabat u UK, 500eur?
Taj rabat je od samog pocetka. To je tipicna Dell taktika. Nisu to nasi dobili bez rabata ;)

Nego gospon spustac, gde su cene za IBM? Ne mozes da nadjes tako povoljno da bi "promenio da ti bude bolje" ili ti je dovoljan izuzetak (Dell) koji potvrdjuje pravilo?
Mrzi me da trazim IBM-ov sajt, ne radi lepo i IE-u. Sta ne radi u IE-u - caos, moj vid mi je bitniji.
 
Poslednja izmena:
Napraviste filozofiju i offtopic od jednostavnog pitanja na koji je odgovor samo jedan: da deru vas!!!
 
Nema veze sa hardverom... nadam se da necete zameriti...

Da li neko zna zbog cega Nutella ( eurokrem ) pakovanje ~ 650 grama kosta 500 dinara u prodavnici, a isti taj eurokrem na pijaci prodaju za 300 dinara.
Tu nutellu od 300 dinara sto prodaju na pijaci , svercuju iz madjarske.

Koje je to tek deranje... Mogu misliti kolika je tek cena tog eurokrema u madjarskoj kada se njima isplati da ga ovde svercuju i prodaju za 300 dinara.
Evo i mene si isprovocirao da proverim... u frižideru :d

Definitivno je Eurokrem zakon :p
 
Napraviste filozofiju i offtopic od jednostavnog pitanja na koji je odgovor samo jedan: da deru vas!!!

Eh sad ;) Kao da je to pitanje :D Svi zelimo da se malo otresemo ;)

BTW, @milanbb, u UK je jeftiniji taj Dell server sa MANJIM rabatom ;)
BTW, nasao sam prvi IBM server koji si naveo u PC Worldu - <900e sa VAT. Znaci 200e manje.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh Dno