Šta je novo?

Da li DualCore procesori rade punom snagom na 32 bitnom Win-u?

||NeX||

Čuven
Učlanjen(a)
25.11.2002
Poruke
1,142
Poena
649
Pitam se već odavno koliko je zapravo sretna kombinacija 32bitni Win i 64bitni (dual core) procesori?

Da li može DC da pokaže svoju pravu snagu tu ili tek na 64bitnoj platformi?
 
viseprocesorske masine su izmisljene pre 64bit windowsa
toliko o tome
 
iz mog iskustva bolje radi na win x64,meni daje mnogo vise markova u sandri i definitivno mu je bolji multi tasking(barem u mom slucaju)
 
windowsu je tako svejedno :)
 
Ne.
 
Jedinu prednost mozes videti u zahtevnijim progamima.Mada je i to pitanje, jer programi moraju da budu optimizovani za dual core. Recimo ja u avisynthu imam 1% prednosti sa dual corom.
 
Serbianboss je napisao(la):
Recimo ja u avisynthu imam 1% prednosti sa dual corom.

Opaka prednost;) Sačekajmo quad-core, nadam se da će tada biti barem 2-3% :d
 
Pa nije to lose :) Ako neki posao zahteva 30 dana na SC, onda ce dobitak na vremenu na DC procesoru biti 7 sati i 12 minuta :)
 
А šta to traje toliko:zgran:
Pustio si Auto Gordian Knot da ti 500 dvd-ja prebaci u divx?:eyebrows:
 
dbaja je napisao(la):
А šta to traje toliko:zgran:
Pustio si Auto Gordian Knot da ti 500 dvd-ja prebaci u divx?:eyebrows:

Poenta je da pokazem koliki je mali dobitak u slucaju da je ubrzanje 1% :)
 
Daleko bilo da je generalno ubrzanje sa dual core procesorima 1%. Problem je sto avisynth nije optimizovan za dual core(oba jezgra rade na 50%). Recimo CCE i tmpgenc imaju drasticno vece performanse sa dual core nego sa single.
 
Pa ja nisam ni rekao da je 1%. Ja sam samo rekao u slucaju da je 1%.
 
Kao sto neko rece "windowsu je tako svejedno" Bitno je da ti konkretan software podrzava viseprocesorski rad ili 64bitnu arhitekturu. Ako, recimo uzmes photoshop i pustis neki filter na velikoj slici primetices razliku izmedju jednoprocesorske i dvoprocesorske masine bez obzira koji os koristis.
 
||NeX|| je napisao(la):
Znači 64bitni DC procesori. koriste 99% kapaciteta na 32bitnom OS-u?
NE
na x64 ces osetiti malo ubrzanje zato sto je optimizovan za 64bit procesore (sto je i logicno) ali posto sam nema podrsku za DC neces moci da iskoristis ni priblizan potencijal DC procesora ,o x86 da ne pricam
 
A odakle ti informacija da x64 ne podrzava dual- ili multi-core?
 
silverglider je napisao(la):
A odakle ti informacija da x64 ne podrzava dual- ili multi-core?
kada sam to rekao mislio sam da nema punu podrsku tj. da ne moze da iskoristi pun potencijal DC procesora,
zar ne?
 
a sto si to mislio?
 
pa to je moje misljenje,ispravite me ako gresim:)
 
Poslednja izmena:
@Filo
Dakle ako imam DC i 64bitni win i neku procesorski zahtevnu aplikaciju (recimo SPSS) koja ne pordzava multiprocesing win ce to odradi umesto nje? Pa ce recimo crosstabs in spss na 2000 upitnika da radi znatno brze na DC procesoru?
 
pazi. vodeci se tvojom logikom: zasto se onda uopste prave viseprocesorske masine? ja odavno nisam video server sa jednim procesorom.
i pitanje: ko vodi racuna o iskoriscenosti procesora, tj raspodeli poslova medju njima?aplikacija ili operativni sistem? drugim recima-mozda nece brze da odradi al ces istovremeno moci jos nesto da radis na toj masini.
i da: koji 64bit os nema podrsku za viseprocesorske masine? pa sam xp 64bit podrzava masine sa 2 procesora, o serverima ne pricamo
 
Poslednja izmena:
M!ST!CX je napisao(la):
pa to je moje misljenje,ispraviteme ako gresim:)

Ispravljamo te, WinXP Pro x64 ima podrsku za jedan ili dva single-, dual- ili multi-core 64bitna procesora.


A sto se tice tih presipanja "iskoristava puni potencijal", "iskoristava malo manji potencijal", to rade aplikacije.
 
dobitak sa dual core procesorom moze da bude i superlinearan to jest jace od 2 puta zbog vece kolicine kesa u sistemu i manjeg capacity miss-a kao i paralelnog racunanja.. ako je nesto 1% brze to nema veze sa dualcore-om.. to jest sve sto je manje od 10% brze znaci da su programe pisali ljudi koji se ne razumeju u paralelno programiranje....
 
S tim sto nekad ni nema potrebe, mislim, zasto bi neko isao da optimizuje recimo Notepad za multicore?
 
Moj prethodni post je bio ozbiljno pitanje a ne nadmudrivanje. Serveri su sasvim druga prica, moje pitanje je bilo vezano za aplikativni software. Ne znam sada sa DC procesorima, ali ranije sa dva procesora u masini OS je delio procese ali tako jedan baci na prvi procesor, drugi na drugi, treci opet na prvi i tako u krug. Bilo koja aplikacija je radila samo na jednom procesoru osim ako nije posebno pisana da podrzava viseprocesorski rad.

Ti kazes da je sada to deljenje reseno na nivou OS-a, dakle svaka procesorski gladna aplikacija (SPSS, igre, photoshop....) na DC procesoru radi znatno brze nego na brzinski ekvivalentnom single procesoru?
 
Elem googe je majka svog znanja pa:

"Disadvantages

Multi-core processors require not really operating system (OS) support but a solution of permanent adjustment of the software needs to today's increasing number of cores in order to maximise the computing resources. Also, the ability of multi-core processors to increase application performance depends on using threaded applications optimise the use of its resources."
 
a oko cega se ovde uopste vodi rasprava?
ako neces dual core nemoj
ako mislis da ne valja jos koju godinu ces imati i single core procesore
nazalost 32bitne neces imati al nema veze
 
silverglider je napisao(la):
Ispravljamo te, WinXP Pro x64 ima podrsku za jedan ili dva single-, dual- ili multi-core 64bitna procesora.


A sto se tice tih presipanja "iskoristava puni potencijal", "iskoristava malo manji potencijal", to rade aplikacije.
da upravu si!
ja sve idem logikom da to ne zavisi od aplikacije nego od OS-a ali u stvari OS ima podrsku a aplikacije ne(mislim vecina) zato i ne moze da iskoristi pun potencijal
,)
 
Nazad
Vrh Dno