Šta je novo?

Cuvanje baterije ?

pTomic

Čuven
VIP član
Učlanjen(a)
31.01.2002
Poruke
1,149
Poena
660
Kako najbolje sacuvati bateriju laptopa ? Vec 2 godine stoji u laptopu koji je ukljucen u el. mrezu. Kolegaa je pomenuo da ga korisnik isprazni do ~50% pa da je izvadi i da drzi laptop na ispravljacu. Koji su vasi predlozi ?

Sent from my Vip Droid using Tapatalk
 
Po meni ne treba tu nesto mudrovati.Ono sto pise za bateriju na laptopu su meni blago receno gluposti.I ako je to tacno tesko je primenjivo.Znaci kao napuni bateriju i prazni do nekih 40% i onda izvadis i drzis u frizideru.Ma znaci.............Ono sto znam pouzdano su po meni jednostavni saveti za koje znam da su 100% tacni.Prvo je da bateriju ne treba drzati 24h na punjacu.Znaci kad napunis bateriju ako ne planiras da je koristis kao UPS(mislim da pises nesto jako vazno pa se plasis da ne nestane struje) onda je izvadi iz laptopa.Nemoj da je drzis u frizideru niti zamrzivacu jer je meni to licno bzvz.

Ali pazi da baterija ne stoji na suncu ili da je izlozena velikoj toploti.Znaci stavi je lupam negde u fijoku i ne izlazi je suncu.E sad ako je vadis napolje kad ti je na punjacu onda gledaj da je koristis redovno u nekih par dana.Znaci ako ti laptop stoji kuci na punjacu 24h i ako ne koristis bateriju onda je bar svaki par dana napuni i isprazni.Znaci baterija se mora koristiti.Znaci ne valja ni da stoji 24h na punjacu a ne valja ni da se ne koristi po nekoliko meseci.

I jos jedan savet.Ako oces da kupis rezervnu bateriju kupi je tek kad ovu ispucas.Nemoj da kupis rezervnu bateriju i da je drzis lupam 2 godine u fijoci.Baterija je potrosna roba.Ona ima odredjeni broj ciklusa punjenja ali ima i rok trajanja.Niko se nije leba najeo ko je kupio rezervnu bateriju i cekao 2,3 godina da mu crkne aktuelna baterija.
 
Moja je na 40% u frizideru. Vec sam cuvao tako bateriju prethodnog laptopa i za 2 godine je neprimetno oslabila u odnosu na to koliko je drzala kad je lap kupljen. Jednom mesecno sam je punio na 100%, radio na njoj do 40% i opet u frizider. Neko ce reci da je sve ovo nepotrebno ali meni je velika prednost da mogu prilikom prodaje laptopa da navedem da baterija super drzi. Kome baterija nije potrebna tj. laptop koristi u kuci na punjacu treba da je izvadi i skloni negde na hladno.
 
A sta sa onim laptopovima kojima je baterija deo postolja ?:) Odnosno ako se izvadi jedna strana laptopa pada :).

I zar nije bilo price da novi laptopovi imaju automatski gasenje punjenja kad je na 100% ili je to bila zvaka za kupce?:)
Anyway, kao sto je bilo u starom topicu, stvarno ti si kupio taj lap i bateriju sa njim a ne ona tebe, po toj logici hajde da drzimo i mobilne u kesicama, i tastature, miseve, daljinske upravljace, kauceve, jer kad ih budemo prodavali recicemo da su novi :).

Tu logiku razumem jedino ako prodajes lap svaka 2 meseca pa da ocuvas "svezinu" baterije :D haha
 
Svako radi kako misli da je najbolje. Nase je da iznesemo svoja misjenja i iskustva pa ce covek sam proceniti sta mu najvise odgovara.
 
Mozda se u novoj kaze nesto sto nije receno u prethodnoj.:d
 
Tom logikom otvori odmah ovde jednu do druge tri identične teme ali im promeni naslov za slovo dva pa gledaj da li će biti razlike u njima:wall:
 
Smiri zivce, salio sam se.
 
To sa 40% i friziderom moze samo da radi onaj ko ne koristi laptop na bateriji.........Jer brate ko koristi bateriju njemu nema svhe da je na 40% vadi i stavlja u frizider.To mogu ja da radim jer koristim 99% vremena na punjacu.A da koristim na bateriji i da mi laptop treba normalno da ne bi je vadio iz laptopa nego bi je praznio do kraja jer mi logicno treba da izdrzi sto duze.Jednostavno ta politika nema nikakve logike osim u slucaju da neko laptop koristi u 99% slucaja na punjacu.

Ako odes van kuce npr u park ili koristis laptop npr u busu , onda ti nije cilj da sto pre skidas bateriju nego naprotiv cilj ti je da laptop sto duze drzi baterija kako bi mogao da koristis racunar.Eto ja ne drzim u frizideru bateriju i ne vadim je na 40% pa mi drzi manje vise isto kao kad sam kupio racunar.Mozda je malo oslabila mada realno ja mislim da je to minimalno.A imam 6 meseci bateriju.Jedino sta pouzdano znam da drzanje baterije na punjacu 24h znaci ubijanje baterije.Tj baterija nece crknuti ali ce sigurno da oslabi.

Meni je pametni drug rekao da samo budale vade bateriju kad drze na punjacu a taj "pametni drug" nema laptop ni 2 godine a baterija mu drzi pola sata dok moja drzi na max brightness(bez surfanja na wifi) 2 h i 30 min dok na balanced ili power saver bi isla i preko 3 sata....
 
Poslednja izmena:
Bas tako. Meni je lap u kuci na punjacu i nije mi tesko da sacuvam bateriju. Ko radi na bateriji normalno da nece da je skida.
 
Ljudi, nema potrebe skidati bateriju kod novijih laptopova, imaju smart charging... Tako je barem kod mene na Lenovo S205 netbooku. Kada je baterija puna i na punjaču, jednostavno stoji poruka, "plugged in, not charging". Totalno je van svake priče grejanja i oštećivanja.
 
Ljudi to sa baterijama je vazilo mozda nekad, glupost je raditi to sa modernim laptopovima, mada i sa starim nije bilo neke vajde od cuvanja, znao sam po 3 godine da koristim laptop, NE VADIM NIKAD BATERIJU, i uprkos svemu tome posle 3 godine meni i dalje drzi sa 90-ak % kapaciteta kao i nekom ko je friziderisao svoju, isto vazi za sve moje laptopove, svi Compaq odnosno kasnije HP, i evo i na poslednjem koji 2 godine star drzi 95% kapaciteta bez IKAKVOG pazenja baterije!!
Pozdrav ,)
 
Ja imam laptop iz 2004. godine, kojem je baterija do kraja prosle godine drzala skoro kao na pocetku (3.5 sata na pocetku, a do decembra ~3 sata). Na kraju klinci pokidase kabl od punjaca, koji je krenuo da varnici (i greje se dok puni) - i otprilike je to prilikom punjenja dotuklo bateriju.

Kako sam je cuvao? Kad znam da mi sluzi kao desktop (80% i vise vremena), napunim bateriju i skinem je sa laptopa. Jednom u 2-3 meseca (kad se setim ili znam da ce mi trebati) je vratim na laptop, ispraznim do kraja (odgledam film,...) i ponovo potpuno napunim. Opet skinem ako ne idem negde da mi baterija treba, itd. Kad sam intenzivno koristo bateriju, isao sam na cikluse potpuno praznjenje - potpuno punjenje.

Mislim da je bateija bila NiMH.
 
Poslednja izmena:
Daj ljudi molim vas. Imam Acer aspire 5742ZG i uputstvu lepo piše da sam laptop ima smart sharging kao i svi noviji modeli u nazad 4 godine sigurno. Što znači da nema potrebe da se baterija vadi. Ono što treba da se "redovno" radi je da je jednom u 2-3 nedelje ispraznite na 10% i ponovo uključite na punjač. Ovaj laptop imam od oktobra 2010 i baterija je kao nova.
 
Nije stvar u tome da ce bateriji biti nesto zato sto je na punjacu. Ja je skidam zbog toplote koju proizvodi sam laptop a koja se prenosi na bateriju i skracuje njen radni vek.
 
Evo sta po tom pitanju kaze moje uputstvo za notebook:
 
Da dam svoje mišljenje na temu:
-LiIon baterije (što bi rekli južnjaci - bez uvrede mala šala) će eksplodiraju ako bi nastavile da se pune kada dostignu 100%, tako da mit da je ne treba držati na punjaču ne pije vodu.
-Vađenje baterije - zavisno od laptop-a, na nekima gde se usija celo kućište (khm, aluminijumski mac) je poželjno vaditi istu, na drugima koji imaju dobro rešeno hlađenje, ništa ne dirati, ja recimo nemam problema sa tim, baterija je hladna i posle višečasovnog rada.
-Čuvanje u frižideru??? Šta se time postiže, mogućnost zagađivanja namirnica hemikalijama, da je baterija poluprazna onda kada ti najviše treba? Po meni potpuno suludo al ajd....
-Ako se baterija vadi na duže, lupam zamena za desktop na par meseci, obavezno je napuniti, svaka LiIon baterija poseduje elektroniku koja je štiti od prepunjavanja i dubokog pražnjenja, ali ta elektronika troši malo struje, što na par meseci može da napravi razliku koja može solidno da ošteti bateriju, jer ona kao i akumulator od auta se raspada iznutra ako napon padne ispod određenog.

Ja lično držim bateriju u lap-u i jednom mesečno odgledam film na njoj i lično sam zadovoljan, ne gubi kapacitet primetno.
 
Nije stvar u tome da ce bateriji biti nesto zato sto je na punjacu. Ja je skidam zbog toplote koju proizvodi sam laptop a koja se prenosi na bateriju i skracuje njen radni vek.

Topao ti je ceo donji deo laptopa i zagreva bateriju? Meni se na netbooku zagreva samo donji levi ugao, upravo tamo gde je procesor. Baterija je skroz odvojena od toga i ostaje hladna 100% vremena.
 
A sta ce vam baterija uopste pa je toliko cuvate? Danas ako hoces da koristis laptop uvek nadjes struje.Jedino ako se vozis vozom do posla i usput izvrsis sve transakcije ,recimo platis racune,rezervises restoran za veceru sa zenom ili uplatis letovanje u Brazilu,kupis kartu za let do Amerike itd.Ali to u nekom drugom zivotu kad se rodis kao Japanac :d Ovde u Srbiji ubodes u struju i ajde svi na fejs :mad:
 
Topao ti je ceo donji deo laptopa i zagreva bateriju? Meni se na netbooku zagreva samo donji levi ugao, upravo tamo gde je procesor. Baterija je skroz odvojena od toga i ostaje hladna 100% vremena.

krastavac ja nemam tvoj netbook niti te teram da vadis bateriju iz njega.;) Ja iz mog vadim jer mi je laptop na punjacu na jednom mestu i jer verujem da cu joj tako produziti radni vek i da ce mi drzati duze kad mi zatreba ali bez ikakvog ubedjivanja bilo kog drugog da uradi isto. Treba dati svoje misljenje kao Chupo a ne isćuđavati i ubeđivati.
 
krastavac znao sam da ce oni koji rade suprotno da se nadju uvredjeni......Svako misli da radi najbolje.I ja koji skidam i ovaj sto ne skida i onaj sto drzi u frizideru.Ko je u pravu?Pa to niko ne zna.Iskreno i da jesam i da nisam u pravu sto vadim bateriju opet sta ce mu baterija kad mi je na punjacu?Nema potrebe zaista.Ne radim nista znacajno i ne pisem nista na njemu da mi je od najvece vaznosti da ako nestane struje ne ugasi se lap

Jednostavno vadim bateriju jer sam vidjao kod drugara da im baterija ne drzi ni pola sata jer drze stalno na punjacu.Takodje vadim bateriju jer sam citao mnoga uputsva strucnih ljudi koji kazu da treba.Nek oni koji drze stalno kazu da su u pravu i OK.Ja znam da sam ja u pravu za moj slucaj jer mi baterija drzi odlicno i zadovoljan sam. :)
 
Evo sta po tom pitanju kaze moje uputstvo za notebook:

Podvucene napomene 1 i 3 su bitne zbog ZIVOTNOG CIKLUSA baterije, koji kod Li-ion baterija iznosi 300-500 ciklusa, kod laptopova je ta cifra verovatno oko 500, a druga stavka ne navodi nigde da se tako cuva baterija dok radi, vec da je to nacin za cuvanje baterije kad je izvadjena, ko zna iz kog razloga, naravno da je ovo u danasnje vreme nepotrebno jer jedino sto njoj smeta je preterana toplota, pod preterana se misli kad se podnozje usija pa i do nje prenosom kroz kuciste dodje bar jedno 45-50 stepeni, ispod toga je sve u granicama normale, a da li je ispod toga ces lako proveriti kad ti laptop radi ako pipnes bateriju, ako hoces mozes je i izvaditi iz kucista pa pipnuti leziste baterije, jedino ako je ono vrelo pocni da brines!! ;)

krastavac znao sam da ce oni koji rade suprotno da se nadju uvredjeni......Svako misli da radi najbolje.I ja koji skidam i ovaj sto ne skida i onaj sto drzi u frizideru.Ko je u pravu?Pa to niko ne zna.Iskreno i da jesam i da nisam u pravu sto vadim bateriju opet sta ce mu baterija kad mi je na punjacu?Nema potrebe zaista.Ne radim nista znacajno i ne pisem nista na njemu da mi je od najvece vaznosti da ako nestane struje ne ugasi se lap

Jednostavno vadim bateriju jer sam vidjao kod drugara da im baterija ne drzi ni pola sata jer drze stalno na punjacu.Takodje vadim bateriju jer sam citao mnoga uputsva strucnih ljudi koji kazu da treba.Nek oni koji drze stalno kazu da su u pravu i OK.Ja znam da sam ja u pravu za moj slucaj jer mi baterija drzi odlicno i zadovoljan sam. :)

Taman posla da smo uvredjeni, mi smo samo PRAKSOM potvrdili da ono sto vi teoretisete NIJE tacno, baterija je svojevrsni UPS, lako je tebi sto ne radis nista vazno kako kazes pa ti je svejedno, ali ja bih ga zveknuo u zid da usred nekog crtanja skikne struja i ode sve nesacuvano u propast (mozda je to samo 15 minuta crtanja, na koliko valjda radi autosave opcija, ali i to je previse nekad), tako da nema ljutnje sa moje strane, jer i meni nefriziderisana baterija ODLICNO drzi, a vi slobodno zauzimajte mesto u frizu...
A te baterije sto traju po pola sata su ISTROSENE, nije to posledica necuvanja istih pa nemojte kao argument za friziderisanje da koristite netacne informacije, kad joj prodje taj 500-i ili koji vec ciklus punjanja elektronika sama obori trajanje na pola sata, svaki laptop tako, da bi vas naterali da zamenite bateriju, dok ne skikne skroz naskroz!
Pozdrav ,)
 
Poslednja izmena:
Taman posla da smo uvredjeni, mi smo samo PRAKSOM potvrdili da ono sto vi teoretisete NIJE tacno, baterija je svojevrsni UPS, lako je tebi sto ne radis nista vazno kako kazes pa ti je svejedno, ali ja bih ga zveknuo u zid da usred nekog crtanja skikne struja i ode sve nesacuvano u propast (mozda je to samo 15 minuta crtanja, na koliko valjda radi autosave opcija, ali i to je previse nekad), tako da nema ljutnje sa moje strane, jer i meni nefriziderisana baterija ODLICNO drzi, a vi slobodno zauzimajte mesto u frizu...
A te baterije sto traju po pola sata su ISTROSENE, nije to posledica necuvanja istih pa nemojte kao argument za friziderisanje da koristite netacne informacije, kad joj prodje taj 500-i ili koji vec ciklus punjanja elektronika sama obori trajanje na pola sata, svaki laptop tako, da bi vas naterali da zamenite bateriju, dok ne skikne skroz naskroz!
Pozdrav


U frizideru drzim pivo , hranu , sok , vodu i....Baterije niti drzim niti sam ikada drzao u frizideru.Meni je to licno bzvz i nikad je ne bi drzao u frizideru.Nisi dobro citao moj post jer sam bas napomenuo da mi je drzanje baterije u frizu licno bzvz.Sto se tice UPS-a normalno svako radi onako kako njemu odgovara.Ja sam laptop kupio iskljucivo kad dodjem smoren i kad me mrzi da sedim za desktop da mogu da lepo legnem , izvalim se ko covek i surfujem i gledam film , citam nesto i....Iskreno ne radim nista extremno vazno da bi mi trebao laptop da bude stalno ukljucen.Kome treba normalno da ce koristiti kako mu odgovara.

Iz tog razloga sam i rekao da je baterija u frizu samo za one koji imaju snage da se igraju sa time.Koga mrzi da se cima nema potrebe to da radi :)
 
Pod "drzite" i "zauzimajte" nisam persirao tebi vec pisao u mnozini, nemas potrebe da se nadjes licno prozvanim... ;)
Pozdrav ,)
 
100-ta tema ista |(

kome treba laptop taj stvarno ne treba da vadi bateriju iz istog...
ko moze bez baterije, taj je bacao pare na laptop. da ne pominjem kome je skupo da za 2 godine promeni bateriju (ako se vec ne ratosilja matorog laptopa), taj takodje nije trebao da kupi laptop.

to je ko kupiti novi mercedes pa ga voziti na gas.
 
Ja bateriju koristim kako mi se digne,nekad je u laptopu koji je vecinu vremena na punjacu,nekad je istrosim do kraja (redje), nekad je skinem (ali ne stavljam u friz),sve zavisi...drzi isto kao i prvog dana,dva-dva i po sata gledanja filma sa ukljucenim wifi...
Imam onaj gubitak,ne mogu da se setim sad kako se zove,10 posto,razlika izmedju stvarnog i trenutnog kapaciteta i tako stoji vec 6 meseci....
 
Poslednja izmena od urednika:
Kad je brightness na 100% da li se duplo vise trosi baterija nego kad je na 20% cuo sam da brightness dosta muze bateriju?
 
sad svi laptopi imaju led pozadinsko osvetljenje, tako da je ta potrosnja znacajno manja nego ranije (pa samo pipni ekran, vidi koliko se greje...)
smanjivanjem se produzi trajanje nesto, ali ne bas jako drasticno, po mom iskustvu. ja ga smanjim jer kad ugasim svetlo mi jako smeta prejako osvetljenje
 
Nazad
Vrh Dno