Šta je novo?

Cudan problem Asus Strix RX580 i maticne ROG STRIX B450-F GAMING

Devil 2000

Čuven
Učlanjen(a)
21.12.2001
Poruke
1,130
Poena
995
Naime, pre neki dan sam prodavao svoju Strix RX 580 8gb karticu koja eto vec 9 meseci radi bez problema na moja dva kompjutera (i7 4770K + i5 12400F) i dodje kupac da mi vrati karticu za koju kaze da ne radi.
Posto sam 100% siguran da je ispravna rekoh da donese komp kod mene pa cemo provaliti sta je problem.
Naime kupac na svojoj masini ima stariju graficku SAPHIRE RX 570 4gb i hteo je da predje na jacu sa 8gb i posto mu je maticna ploca STRIX model mislio je da ce ona i moja STRIX graficka da se lepo slazu.
Prvo mi je bilo cudno sto ne radi jer su rx570 i rx580 cipovi iz iste generacije, tako da nije trebalo ni instalirati nove drajvere niti ista da se podesava.

Evo kako mu se moja kartica ponasa na sistemu:
1.Kartica je ladna i ne pali ventilatore i normalno ulazi u windows - ne bi trebala da bude ladna, trebala bi da bude bar malo mlaka (bar se tako ponasa u mom sistemu)
2.Kada se ukljuci igrica, temperatura GPU skace brzo na 70c+, pale se svi ventilatori na max odjednom, pa temperatura nastavlja da raste i na 90c se gasi kompjuter, (sve ovo traje max 10 sekundi, kartica renderuje 3d normalno bez artefakata) ali ono sto je cudno je sto je hladnjak na njoj ladan a ocitava se 80+C - posle toga kada se butuje kartica ventilatori su zakucani na maximum, a gpu se isto ponasa, znaci normalno butuje u windows ali kada se pokrene neka 3d igrica ili test on se gasi

Evo sad sta smo probali:
1.Stavili moj ssd sa svezim windowsom - isti problem
2.Vadili plocice memorije jednu po jednu - isto
3.Stavili moje napajanje na kojem radi graficka - isto
4.Iskljucili vodeno napajanje od CPU na kratko - isto
5.Ostala je samo maticna i njen bios - vlasnik nije hteo da cackam bios pa to nismo radili

E sad, evo zanimljivi detalji:
1.Stara RX 570 saphire ima napajanje sa dva konektora 8pin + 6pin - ona trosi oko 150W za razliku od moje RX580 koja trosi malo vise nekih 170W ali ima samo jedan konektor od 8pina, sto mi navodi na zakljucak da je moja strix rx580 jedan deo struje dobija preko pci slota, dok rx570 saphire dobija svu struju preko konektora sa napajanja.
Tako da mi dolazi zakljucak da mozda ploca ima defekt u pci slotu (vlasnik prilicno grubo vadi i stavlja kartice - maltene ni ne gasi komp - a uopstre ne srafi karticu za kuciste kada je probava - a ova moja strix kartica je velika i teska i mora da se srafi (ali ni srafljenje ovde nije pomoglo))
Ili u biosu ima neko podesavanje za struju na pci slotu, ali ovo su kartice iz iste generacije i mala je razlika u potrosnji da bi se sada nesto posebno u biosu podesavalo, mada su totalno drugi prozivodjaci kartica.
Nista drugo mi ne pada na pamet (inace u medjuvremenu mi je dosao drugi kupac koji je probao karticu na njegova dva kompjutera i kaze da mu kartica normalno radi tako da sam njemu na kraju prodao).
Sta vi mislite u cemu je problem kod ovog prvog kupca?
 
Poslednja izmena:
Besmisleno je pričati o bilo čemu dok se ne stavi poslednja verzija BIOS-a.
 
Besmisleno je pričati o bilo čemu dok se ne stavi poslednja verzija BIOS-a.
Pa bios mu je noviji, tj iz 2022 god (verzija 49, najnovija je 51), maticna je jos pod garancijom, a ove GPU kartice su bas matore tj 2017 godine, plus sto su obe iz iste serije, tako da nisam siguran da je update resenje.
 
pa jesi probao graficku u tvom kompu? da ta kartica u medjuvremenu nije otvarana?
 
Na cetiri druga kompjutera moj rx580 normalno radi, dok na ovoj ploci rx570 radi dok rx580 ne radi
 
Grafička uvek vuče struju iz PCIeX slota, a potom sa dodatnih konektora.
Flešovanje BIOS-a ne utiče na garanciju, i to je poželjna operacija naročito kod ovakvih slučajeva. U BIOS-u ne postoje nikakva podešavanja vezano za isporuku struje pciex slota, on ima svoj maksimalni limit.

Postoji mogućnost da se ta ploča i ta grafička jednostavno "ne vole".
 
Grafička uvek vuče struju iz PCIeX slota, a potom sa dodatnih konektora.
Flešovanje BIOS-a ne utiče na garanciju, i to je poželjna operacija naročito kod ovakvih slučajeva.

Postoji mogućnost da se ta ploča i ta grafička jednostavno "ne vole".
Sa obzirom da su i maticna i gpu asus strix modeli i to jos amd, to bi bilo bas urnebesno.
 
Imao sam takvih slučajeva davno, i to ne jedan. I to su neki bili baš ASUS :)
 
A što se ljudi plaše apdejtovanja BIOS-a? Pa sav softver se apdejtuje, zašto ne bi i softver matične ploče? Nije to baš 50-50 lutrija da li će da bude sve ok. Ako se sve ispoštuje, a ne treba fakultet za to, veoma su male šanse da nešto krene po zlu.
 
Sa obzirom da su i maticna i gpu asus strix modeli i to jos amd, to bi bilo bas urnebesno.
To što su istog brenda i iz istog sub brand tabora ne znači apsolutno ništa. Asus TUF Gaming grafička itekako može da se ne slaže sa Asus TUF Gaming pločom a da recimo bez problema radi na MSI ploči. To "usklađivanje" hardware-a je čist mit.
 
A što se ljudi plaše apdejtovanja BIOS-a? Pa sav softver se apdejtuje, zašto ne bi i softver matične ploče? Nije to baš 50-50 lutrija da li će da bude sve ok. Ako se sve ispoštuje, a ne treba fakultet za to, veoma su male šanse da nešto krene po zlu.
Meni je skoro Windows ažurirao BIOS na Lenovo sff pcju preko Windows update. Ništa me nije pitao već instalirao zajedno sa drugim ažuriranjima. Taj najnoviji BIOS je bukvalno Windows instalirao pre nego se pojavio na sajtu Lenova.
 
Da, to je standardna situacija sa brendiranim mašinama, bilo laptop ili standardan PC. Ako nisi namestio da te pita za ažuriranje, sve završava sam.
Stvarno su doveli to do visokog nivoa.
 
Možeš da porbaš da ograničiš širinu PCI-E magistrale za taj slot, ako BIOS ploče to dozvoljava.
 
Slične zezancije zna da ispoljava i msi afterburner,ali pošto si ubacivao tvoj ssd nije to.
Jedino bios na karti..
Obe te karte vuču isto/slično iz slota,to što safir ima 6pinac a ova nema nije bitno..vrv vuče par w odatle...
 
Ako je cooler hladan znaci da ne naleze na GPU, ili solucija dva senzor na grafici brljavi
ovo sve pod uslovom da je original bios i da neki kvazi majner nije flashovao neki levi bios
 
Slične zezancije zna da ispoljava i msi afterburner,ali pošto si ubacivao tvoj ssd nije to.
Jedino bios na karti..
Obe te karte vuču isto/slično iz slota,to što safir ima 6pinac a ova nema nije bitno..vrv vuče par w odatle...
To jos nisam napomenuo, a to je da na tom kompu gde nije radila moja 580 a radila je njegova 570 je bio instaliran msi afterburner i on je licno namestio na svojoj 570 da ventilatori stalno rade na maximumu, i onda sam pomislio da je afterburner automatski prebacio ta podesavanja na moju 580, pa smo odmah izbrisali afterburner ali se karta isto ponasala, pa smo onda ubacili moj ssd sa novim windowsom i ona se isto ponasala, a onda kada smo ubacili u moj komp sa tim mojim ssd-om i windowsom i kartica je pocela normalno da se ponasa.
Inace kartica je kupljena od majnera i ocekujem da je bila flesovana jer se to radi na amd karticama (koliko sam cuo).
 
Nađi tačnu oznaku kartice, idi ovde, nađi fabrički vBIOS i uflešuj.
 
Sada je gotovo, kartica prodana kod drugog kupca gde je proradila iz prve na oba njegova kompa tako da ovde postavljam pitanje cisto da ovaj prvi kupac zna na cemu je ako bude trazio da kupi slicnu karticu.
 
Skoro pa siguran sam da je bios problem. Kažeš da čovek ima 49 verziju biosa. Imam skoro pa istu ploču (Strix b450-e gaming) i biosi su isti za obe. Grdno sam se napatio sa tom 4901 verzijom o čemu sam već i pisao. U jednom trenutku nije više htela ni da butuje sa rx570 pa sam morao da se vratim na 4801. Baci pogled na sajt podrške za ploču i videćeš da je ta verzija uklonjena.
 
Nazad
Vrh Dno