Šta je novo?

Crucial MX100 (Marvell 88SS9189, Micron 128Gbit 16nm MLC)

Poslednja izmena:
Slab je, danas treba gledati i veći kapacitet i bolje performance od tog modela.
 
Novca za veći kapacitet nema, šta uzeti onda u kapacitetu od 120gb ? Mislio sam da je MX100 128GB dobra kupovina,pogotovu sada i u pogledu 840 evo i opadanja read performansi tokom vremena, niže cene i 8GB više.
 
evo i ja danas hoću da poručim novi ssd, pa ne znam koji, vidim da ovaj mx100 hvale po stranim sajtovima, a ne znam da li da uzmem 128gb ili 256gb pošto će mi biti samo sistem na njemu mislim da mi 256gb ne treba, jel ima razlike u performansama između 128 i 256?
 
Onako laički i da uprostim priču, kod SSD-a brzina (uglavnom upisa) zavisi od broja nand čipova - što više to bolje (naravno, dok se ne iskoriste svi kanali koje kontroler podržava).

Problem je što novi SSD-ovi poput MX100, 840 EVO koriste nand čipove velikog kapaciteta. Modeli od 120/128GB (za starije serije su to 60/64GB) imaju skoro tačno 50% manje performanse u upisu od većih modela usled jako malog broja nand čipova.

To se javlja samo kod najmanjih modela, dakle oni od 120GB imaju duplo sporiji upis od 240GB modela, dok kasnije to ne ide linearno - između 240 i 480GB modela nema velikih razlika jer i jedni i drugi imaju dovoljno nand čipova da maksimalno uposle kontroler tj. budu ograničeni magistralom. Prelaskom na PCIe će se to verovatno promeniti, ali ovde još uvek pričamo o SATA modelima.

Uglavnom, za savremene SSD-ove (MX100, 840...) koji koriste 128Mb nand čipove sweetspot u odnosu performanse/kapacitet su modeli od 240-256GB. Modeli od 120-128GB imaju dosta sporiji upis od istih od veće braće, a veliki modeli nemaju neko veliko ubrzanje u odnosu na 250GB modele, samo veći kapacitet.

E sad, pitanje je da li ćeš toliko to primetiti, pogotovu ako prelaziš sa HDD-a i nemaš toliku količinu upisa na SSD, pogotovu ako se uglavnom koristi za sistemski disk - tu upis nije toliko čest, a 840 ima i onaj turbowrite kojim maskira sporiji nand, pa verovatno u realnom radu nećeš ni osetiti razliku.

Čitanje je manje više slično za sve modele,
 
Poslednja izmena:
ma ne prelazim sa hdd, imao sam ssd, kingstona v300 koji je odahnuo posle nekih godinu i 2 meseca, pa bih sada da ga izbegnem (to mi je prvi kingston proizvod koji sam ikada kupio za ovih 15 godina kako menjam komponente i ispunio je svoja očekivanja, crko je vrlo brzo) tako da kapiram da uzmem crucial-a.
Pošto mi treba za OS, kapiram da mi write speed nije toliko bitan, još se dvoumim, da li mx100 128/256 ili čak intel 520 120gb
 
Intel 520 120gb sam i ja gledao i dok sam razmislio on se prodao, nema ga više nigde kod naših prodavaca.MX100 128gb ima deklarisanu brzinu za sekvencijalni upis 150MB/s, nisam siguran za šta je ona bitna ukoliko je ssd sistemski. Mislim da su random brzine upisa tu negde sa konkurencijom, možda grešim.
 
ipak sam se opredelio za 256bg model, videćemo za koji dan kad stigne
 
Vidim da imaš X79, a u poslednjoj verziji (13.2.4.1000) nisu podržali starije čipsete (npr. Intel Z77).

Probaj prethodnu (13.1.0.1058)

U pravu si, ovaj drajver mi prodje bez ikakvih problema.... Hvala puno...

A da zaboravih da kazem da mi se normalno pjavila dole u desnom cosku monitora ikonica od RST drajvera kog sam instaliro, ali na njoj stoji plavi kruzic i kad dodjem misom na ikonicu kaze mi ,,INTEL RST service not runing,, pa mi nije to bas najasnije..trebao bi da stoji ,,znak u zelenoj boji koji oznacava ,,tacno,, na toj ikonici da bi sve bilo ok, ako negresim.
 
Klikni dva puta na tu ikonicu u system tray zoni i posle pokretanja aplikacije će izgledati tako kako očekuješ. Da li je driver instaliran proveravaš u device manageru na poziciji kontrolera.
 
U pravu si, ovaj drajver mi prodje bez ikakvih problema.... Hvala puno...

A da zaboravih da kazem da mi se normalno pjavila dole u desnom cosku monitora ikonica od RST drajvera kog sam instaliro, ali na njoj stoji plavi kruzic i kad dodjem misom na ikonicu kaze mi ,,INTEL RST service not runing,, pa mi nije to bas najasnije..trebao bi da stoji ,,znak u zelenoj boji koji oznacava ,,tacno,, na toj ikonici da bi sve bilo ok, ako negresim.

Intel RST servis je po default-u namešten da se pokreće kao Automatic (delayed). Startuje se, ali ne odmah po učitavanju Windowsa već nekih 2 minuta kasnije. Ako ti to smeta, promeni da se servis startuje kao Automatic, dakle sa boot-om Windowsa.
 
Poslednja izmena:
Svaki Samsung PRO mislim da ima takodje 5g.

edit: Evo sad upravo pogledah Samsung 840pro je 5g a Samsung 850pro je 10g garancija (DESET GODINA!!!)...
 
Poslednja izmena od urednika:
mx 100 Crucial 256gb, 1. intel drajver, 2. ms drajver , mora da je neka greska jer nesto mnogo brzo radi .
13.JPG12.JPG
 
Poslednja izmena:
Evo i mog iskustva sa mx100 od 256GB na sveze instaliran OS.
Crucial 256GB.png
 
Ko brzo radi?
MX?
Nije greska on zaista brzo radi jer je 256GB i svi veci od njega toliko brzo rade ... :D
 
Jel ovo OK brzina sa obzirom da sam SATA2?

capture.png
 
nikola 1970 , probaj sa drajverom amd i sa drajverom ms. , pa vidi koji daje bolje rezultate, a moze malo bolje read 4k i 4k qd32 .
 
Na koji Intel driver misliš, može link? I šta bih prvo trebao da uradim, da uninstall taj AMD driver? Ne znam ni koji je. :)
 
Na koji Intel driver misliš, može link? I šta bih prvo trebao da uradim, da uninstall taj AMD driver? Ne znam ni koji je. :)
Ako ti je pc iz potpisa onda kod tebe nema intel drajvera, nego AMD ili MS drajver .

Unistal drajver amd , i trebalo bi da sam windows prebaci na MS drajver , pa probaj ako daje nesto slabije rezultare ti onda vrati AMD drajver .
Evo slika .
Capture.PNG101.PNG
 
Poslednja izmena:
Ukljuci ga na prvi ili drugi "sata3" (sata 6Gb/s konektor na ploci), to je neki pod imenom sata_0 , sata_1 i slicno...
NEMOJ DA GA KACIS NA : ASMedia® ASM1061 controller : 2 x SATA 6Gb/s port(s)

Drugo, obavezno UKLJUCI write caching.
Da nisi jos stogod podesavao?
 
^ Nek' se javi neko ko je probao novi FW. :)

Version MU02 includes the following changes:

Improved stability, Efficiency, and Performance during power state transitions
Improved handling of environments with unstable power supplies
Improved handling of environments with SATA interface signal integrity issues
Improved response time for SMART read commands
Corrected error handling NCQ Trim Commands
Corrected reporting of SMART Attribute 5
 
Imam MX100 256GB od Nove godine. Na njemu instaliran Win7, Office I nekoliko igrica. Za sada sve radi savrseno, nemam ama bas ni jednu primedbu. Ima li potrebe da instaliram ovaj novi firmware ili ne? Da li cu time dobiti neko poboljsanje u radu ili ne? Da li je bolje da nista ne diram, kad vec sve radi besprekorno? Unapred hvala na savetu.
 
Sacekas 2-3 nedelje, mesec dana pa ako se niko ne zali ili se ne raspise neko o nekom problemu sa fw onda mozes da instaliras ili kroz 2-3 meseca kako ti volja.
 
Ja imam isti taj vec nekih 6 meseci, radio je bez ikakvih problema do sada, juce sam ubacio novi FW za bukvalno 1 minut i zasad je sve ok (kratak je period, ali nikakvih komplikacija nije bilo od update-a).
Nikakva poboljsanja nisam primetio, barem ne ovako u realnom radu.
Mislim da nista ne gubis ako ne odradis update :)
 
Takođe odradio update pre par dana, 256GB verzija, radio perfektno pre, radi perfektno posle :) Inače sam koristio onaj Crucialov alat za Windows i iz njega odradio update pošto nisam imao usb flash pri ruci, a cd nisam narezao ima 5 godina :d
 
Hvala momci. Ne diram nista za sada, a ksnije cemo videti ima li svrhe ili ne update-ovati........
 
Nazad
Vrh Dno