Šta je novo?

Crko tjuner?

padawan

Čuven
Učlanjen(a)
02.12.2003
Poruke
3,486
Poena
720
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 3700x & AMD Wraith Prism RGB
Matična ploča
MPG X570 Gaming Plus
RAM
32 GB Kingston Fury RGB
GPU
Sapphire Radeon RX6800 16GB
Storage
SSD 512 + 2TB Kingston MV2
Zvuk
Logitech G560 RGB
PSU
FSP HYPER K PRO 700W 80 Plus
Kućište
MSI Mag Forge 100R RGB
Monitor
HP x24x 24"
Miš & tastatura
Razer's Basilisk V3 + Huntsman Mini
Laptop
Corporate's Lenovo Thinkpad
Tablet
Ipad Pro 12.9 M1
Mobilni telefon
Samsung Galaxy A52s
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch 4
Pristup internetu
  1. Optički internet
Imam Samsung plazma TV i sinoc sam primetio jako los signal na svim kanalima. Jedva da se nesto naziralo od snega. Pretpostavio sam da su smetnje na strani Radijus Vektora. Medjutim, danas se takodje nastavilo, pa sam proverio na drugom televizoru u kuci koji ima sasvim normalan prijem. Pretpostavio sam da je verovatno nesto do mog kabla, ukljucio sam njegov kabl u moj TV, potpuno isto, slika se jedva nazire. Radio sam od pocetka automatsko skeniranje frekvencija, nista, fine tuning takodje. Da li je moguce da je tjuner oslabio i da mora na popravku? Nigde nisam nasao neka posebna podesavanja za pretragu kanala, osim zemlje tj regiona, i za zvuk, koji se cuje (iako susti). Najpribliznije je eastern europe koji je stajao i ranije.

Da li mislite da ima uopste smisla vukljati plazmu od 42" do nasih slepackih ovlascenih servisera? Imam garanciju, ali ne bih da ostanem bez televizora na maksimalan garantni rok i da mi jos vrate nepopravljen, da me lazu, zavlace i smaraju. Drugar je skoro kupio novu LG plazmu i posle 3 dana mu je takodje crkao neki cip za zvuk. Proslo je 2 meseca i jos uvek nista, kao treba da naruce neki deo iz inostranstva, neke nebulozne price...

Druga varijanta, da li je moguce zaobici njegov TV tjuner koriscenjem digitalnog risivera? Mislio sam, mozda, da prikljucim neki HD prijemnik preko HDMI interfejsa i tako zaobidjem potencijalno neispravan ulaz za kablovsku na televizoru. Da li bi ta varijanta radila sto posto ili i to zavisi od tjunera na televozoru?
 
druga varijanta je moguca ako je crko tjuner,za proveru prikopcaj neki stari video ili dvd recorder pa preko njihovog tjunera proveri da li je otisao tjuner na tv-u.u svakom slucaju tv u garanciji ide u servis i tu nema zavlacenja,ako ne poprave u zakonskom roku,moraju dati novi ili vratiti pare.btw,ja i ne koristim tjuner mog tv-a,az box+hdmi+lcd=160 hd kanala
 
Zakonski rok je 45 dana. Legalno, toliko mogu da zadrže televizor na popravci. Posle toga, treba da ti daju papir da ne mogu da poprave, s' tim papirom ideš u radnju gde si ga kupio i tamo ti vraćaju pare ili daju nov TV.

Jes' besmisleno, ali tako je.

Trebalo bi da možeš da priključiš drugi izvor preko HDMI. Ako je crk'o tjuner, ovo će ti raditi. Moraš probati jer, možda je nešto drugo crklo. Ako pristaješ da ti ostane TV sa pokojnim tjunerom, može i tako. Recimo, koristiš TV tako do par dana pred istek garancije pa ga onda odneseš na servis.
 
Zar ne bese 8 dana da ustanove kvar i jos 2 nedelje da ga rese? Otkud sad opet tih 45dana kad toga nema u zakonu?
 
Druga varijanta, da li je moguce zaobici njegov TV tjuner koriscenjem digitalnog risivera? Mislio sam, mozda, da prikljucim neki HD prijemnik preko HDMI interfejsa i tako zaobidjem potencijalno neispravan ulaz za kablovsku na televizoru. Da li bi ta varijanta radila sto posto ili i to zavisi od tjunera na televozoru?

Da, to bi radilo, izbegao bi servis i to da ostanes bez TV-a par nedelja/meseci medjutim skuplje ce te doci kablovska pa ti vidi sta ti se isplati.
 
Poslednja izmena:
TV skoro nikada i ne gledam jer to zaista izgleda dosta lose na 42" plazmi sa 2 metra udaljenosti, nervira me sto je slika razvucena, jos imam raznorazne anomalije, linije po ekranu... Drugi problem je nedostatak poverenja u nase servisere i katastrofalno losa iskustva sa njima. Ne daj boze da ti se nesto pokvari u Srbiji. Maksimalno lazu i zavlace, potpuno su nesposobni, a posto je stari model koji se vise ne proizvodi odavno, ko zna sta bi mi dali nakon par meseci smaranja. Sam cu morati verovatno nekoliko puta da vukljam TV od 40 kila, a jos nemam ni auto pa se dodatno komplikuje.

Digitalnu sam ionako planirao da uzmem u neko dogledno vreme, mozda sacekam da Radijus Vektor malo normalizuje cene, tako da cu verovatno da probam tu varijantu. Dobra je ideja da ga nosim na garanciju par dana pre isteka roka! U principu HDMI bi trebalo da radi jer ne vidim sta bi drugo moglo da crkne, tj u ovom slucaju oslabi, buduci da preko komponentnog povezujem xbox 360 a VGA koristim za TV izlaz i sve radi normalno, hvala bogu.

AZ Box deluje zanimljivo, bacio sam pogled na diskusiju o risiveru ali za sada mi je to ipak preskupo resenje. Mada je satelitska zakon...
 
E stvarno ste ljudi seljaci,kod nas ce prava digitalna televizija doci za pet godina i to mozda a vi ko ovce navalili da kupujete HD televizore iako nema nijedan hd program.Svi idete logikom ako je kupio moj komsija,drug e onda cu i ja.Nikako malo da razmislite svojom glavom.U Svetu ima tek deset kanala koji podrzavaju HD televiziju.A ovde kod nas kao hd ready rtv RTS ima signal sa Avale?Gde to u svetu se signal pa jos cak digitalni, prenosi preko tornja? Koliko znam sve ide preko satelita sto je digitalno ili fiberoptike (za one koji neznaju to je onaj kabal sto ima opticko socivo na pocetku i kraju kabla) kako se nebih gubio kvalitet slike i kostaju djavo i po.A kod nas ce posto nisu stigli na vreme da uvedu od kradje u 90-tim pa na ovamo da uvedu HD ali u mpeg 2 formatu (ili ti DVD format) a posle kad se opet nakradu uvesce Mpeg 4 (odnosno pravi HD format za emitovanje preko digitalnih uredjaja ili ti Blueray format).Tako da samo vi kupujte i gledajte zamucene slike i budite ovce i dalje.
 
Ti ocigledno nemas pojma o cemu govoris. Ko kupuje plasmu ili lcd televizor sigurno ne gleda samo kablovsku. Mozda nisi cuo ali SBB je vec krenuo sa HD kanalima. Sto se tice ostalih HD kanala ima ih vise od tvojih nabrojanih 10 i uveliko se gledaju preko satelita pomocu HD digitalnih risivera.

Kako ce da prenose DVB-T nego preko tornja? Da li znas sta su pojmovi DVB-T, DVB-C i DVB-S?
Da li si uopste cuo za Bluray ripove? LCD i plasma televizori imaju itekako smisla samo sto ti izgleda nisi dovoljno obavesten, bez uvrede.
 
Na žalost, mislim da 90% ljudi koji su kupili HD televizor gleda samo standardni kablovski program...
 
E stvarno ste ljudi seljaci,kod nas ce prava digitalna televizija doci za pet godina i to mozda

Sta je digitalna televizija po tebi? DVB-S (satelit) postoji vec 10 godina, 3 godine postoji TotaltV (DVB-S) a nekih god dana SBB D3 (DVB-C)


a vi ko ovce navalili da kupujete HD televizore iako nema nijedan hd program.

http://en.kingofsat.net/hdtv.php fijuuuuu kol`ko ih je...

Svi idete logikom ako je kupio moj komsija,drug e onda cu i ja.Nikako malo da razmislite svojom glavom.

Ja sam seljak veseljak, pijem pivo i konjak

U Svetu ima tek deset kanala koji podrzavaju HD televiziju.

http://en.kingofsat.net/hdtv.php evo ti ga opet pa prebroj.

A ovde kod nas kao hd ready rtv RTS ima signal sa Avale?

Informisi se sta znaci "hd ready". To nema veze sa slikom, samo sa tv-om. Signal je samo digitalni.

Gde to u svetu se signal pa jos cak digitalni, prenosi preko tornja?

DVB-T (terra) je prenos "zemaljskih" tv kanala digitalnim putem (bit po bit, ne kao nasi radio kanali) bezicnim putem preko prijemnika lociranih na zemlji. K`o sto ti funkcionise wireless internet.

Koliko znam sve ide preko satelita sto je digitalno ili fiberoptike (za one koji neznaju to je onaj kabal sto ima opticko socivo na pocetku i kraju kabla) kako se nebih gubio kvalitet slike i kostaju djavo i po.

Kostaju 250 din kablic od 1.8m ako si mislio na toslink :) Ako moze sa satelita (vazduhom) zasto ne moze sa zemlje (vazduhom)? Takodze, moze i koaksijalnim kablom (koaksijalnim zbog "faradejevog kaveza", tj uzemljenja indukovanog). Optika se koristi samo zbog toga sto je imuna na indukcije.

Tako da samo vi kupujte i gledajte zamucene slike i budite ovce i dalje.

ne bih komentarisao :) Ko god ovde ima plazmu/lcd nije ga kupio za "99% kablovska". nama "benchmarkovcima" je tv najmanje tv...plazma/lcd nam je VELIKI MONITOR :)

Valjda su ti sad neke stvari malo jasnije :wave:


@padawan ...nemoj bit` lenj, ako imas garanciju, odnesi tv. Jednog dana ces mozda hteti da ga prodas...
 
Poslednja izmena:
Kao prvo nerazumete vi uopste sta je true HD! To sto vi gledate preko satelita je samo Stream-ovani format Mpeg 4 ili ti docarani kvalitet Pravog HD!To sam se ja tako pecao na to dok nisam dobio objasnjenje od lika koji jos bolje poznaje temu od mene.Plus sto sam na netu, kasnije isto procitao sto mi je drug objasnio.
Da neznam nebih ni komentarisao oko HD! Ja sam od onih ljudi koji vole da se bave citanjem,proucavanjem stvari.Imam i nekoliko hobija! Jedan od njih je video editing.Posto puno snimam preko satelita razne sadrzaje koji se uglavnom emituju u MPEG2 kvalitetu.Posedujem sky star 2 Karticu skoro 10 godina!
Digital video broadcasting (DVB) ima vise formi kao sto ste me vi poducili decice moja draga.
Dakle, Digital video broadcasting-Satelite (DVB-S),Digital video broadcasting-Cable(DVB-C),Digital video broadcasting-terrestrial (DVB-T) tako da nepostoji dilema da ja nisam upoznat sa temom.
Ako vam treba malo poducavanja imate malo google pa nadjite forume koji govore o ovakvim stvarima.Kao drugo bas na zalost moj komsija koji je radio na uvodjenju sateliskih uredjaja,kada mnogi od vas nisu ni znali sta je to je jedan od onih koji je stvorio Total tv kod SBB-a.Sto znaci da znam na koji nacin se emituje Total tv.Tako da i na tu temu nemoze da mi neko nesto prica jer je neznam povrsno kao neki.Kao trece znam ja odlicno sta su formati pogoto ripovi pravih DVD-ova,Blueray DVD.Koji nikad nece biti kao originali zbog velikih gubitaka u kompresiji.Jedan od formata popularni .Mkv se trudi da svojom stream-ovanom verzijom docara pravi Blueray DVD,sto donekle uspeva.Ali stream je stream a true HD na Blueray DVD je ipak nesto drugo.Stream kopije su napravljene za broadband mreze,kako bih lakse stizale do krajnjih korisnika.Normalno uz kalkulisani gubitak u prenosu koji opet zavisi od raznih elemenata.U satelitskom smislu smetnje npr.kada je oblacno,kada su jaki solarni vetrovi,kada pada kisa,sneg i slicno.

Za one koji manje poznaju temu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Streaming_media
http://german.doom9.org/
http://www.videohelp.com/tools
 
Poslednja izmena:
Joj mukica. Aj' što ne zna, al' što ni ne zna da ne zna.
 
Ovo je komedija, jedan od najsmesnijih postova koje sam ikad procitao na Benchu. anobias9 molim te nemoj da prestajes, daj nam jos objasni kako stoje stvari.

Sta kazes, sa satelita uglavnom emituju u MPEG2 kvalitetu? Jesi bas ono sto posto siguran?
 
Vidi se da ste bili losi djaci u skoli i da nevolite da lepo procitate tekst i shvatite njegovo znacenje.Svi kecevi iz matematike mi se smeju.Vise od pola od vas je ovde decurlija koja veze sa mozgom nema.Ja kada sam imao kameru 70-tih vi niste ni znali sta je to a da nepricam sada sta imam.Neznate posteno ni da objasnite sta je video format i nacini prenosenja a znate da se smejete.Prevashodno preko satelita se prenosi stream-ovana verzija Mpeg2 i mpeg4 manjeg bitrate-a sto znaci da nema isti bitrate kao pravi bluray i pravi DVD.Ciji je pravi bitrate mnogo veci.Zasta su potrebno mnogo vece brzine prenosa.Automatski se kvalitet slike smanjuje.
 
Vidi... Priča se nešto. Odjednom ti ulijećeš, počinješ da vrijeđaš i pričaš neku svoju priču. Malo si fulio tokom paljbe i čovjek te ispravi. Umjesto da se ispraviš/pojasniš i nikome ništa, ti (kao svaka štreberčina uhvaćena u neznanju) počinješ da pričaš ono što znaš (što vikipedija zna :d ).
Šta ima veze šta se prenosi i kako se prenosi? Ljudi kupuju te TVove zbog drugog sadržaja (konzole, HD filmovi, ima-se-može-se...). Usput se nadaju pravom digitalnom TV signalu i eto...
 
Vidi se da ste bili losi djaci u skoli i da nevolite da lepo procitate tekst i shvatite njegovo znacenje.Svi kecevi iz matematike mi se smeju.Vise od pola od vas je ovde decurlija koja veze sa mozgom nema.Ja kada sam imao kameru 70-tih vi niste ni znali sta je to a da nepricam sada sta imam.Neznate posteno ni da objasnite sta je video format i nacini prenosenja a znate da se smejete.Prevashodno preko satelita se prenosi stream-ovana verzija Mpeg2 i mpeg4 manjeg bitrate-a sto znaci da nema isti bitrate kao pravi bluray i pravi DVD.Ciji je pravi bitrate mnogo veci.Zasta su potrebno mnogo vece brzine prenosa.Automatski se kvalitet slike smanjuje.

Jel si cuo nekad za video igre? A za HD materijal? Jel moram tebe da pitam kad kupujem nesto sebi prvo? Pun mi je k. vas pametnjakovica sto su popili svu pamet ovog sveta, sve imaju i obisli su pola evrope a nemaju osnovnu kulturu ponasanja i tolerancije. Nadam se da ce te neki moderator banovati makar na nedelju dana, da se ja pitam dobio bi permban odmah posle prvog posta u ovoj temi. Covek trazi pomoc a ti se ubacujes sa pricom kako je seljak jer je kupio sebi TV. Sram te bilo!!!!
 
Poslednja izmena:
Vidi se da ste bili losi djaci u skoli i da nevolite da lepo procitate tekst i shvatite njegovo znacenje.Svi kecevi iz matematike mi se smeju.Vise od pola od vas je ovde decurlija koja veze sa mozgom nema.Ja kada sam imao kameru 70-tih vi niste ni znali sta je to a da nepricam sada sta imam.Neznate posteno ni da objasnite sta je video format i nacini prenosenja a znate da se smejete.Prevashodno preko satelita se prenosi stream-ovana verzija Mpeg2 i mpeg4 manjeg bitrate-a sto znaci da nema isti bitrate kao pravi bluray i pravi DVD.Ciji je pravi bitrate mnogo veci.Zasta su potrebno mnogo vece brzine prenosa.Automatski se kvalitet slike smanjuje.

Pa dobro, "dečurlija koja veze sa mozgom nema" je bar savladala osnove pravopisa srpskog jezika. Kad neko vidi da pravite ovakve pravopisne greške, šta drugo ljudi mogu da pomisle o tome koliko ste stručni osim da se samo pravite pametni.

Pravopis - podsetnik - sve na jednom mestu...
http://www.benchmark.rs/forum/showthread.php?t=151565
 
^^ Ajde da ne preterujemo, i iz ovakvih postova se dosta nauči ;)

Prvi pokušaj
odnosno pravi HD format za emitovanje preko digitalnih uredjaja ili ti Blueray format

Drugi pokušaj
Kao trece znam ja odlicno sta su formati pogoto ripovi pravih DVD-ova,Blueray DVD

I konačno
Prevashodno preko satelita se prenosi stream-ovana verzija Mpeg2 i mpeg4 manjeg bitrate-a sto znaci da nema isti bitrate kao pravi bluray i pravi DVD


Nego da se vratimo na temu. Padawan šta bi sa TV-om ??
 
Vidi se da ste bili losi djaci u skoli i da nevolite da lepo procitate tekst i shvatite njegovo znacenje.Svi kecevi iz matematike mi se smeju.Vise od pola od vas je ovde decurlija koja veze sa mozgom nema.

Dip.inz. elektrotehnike...Bg ETF :wave:
 
Anobias9, druže, hvala ti na objašnjenjima. Vidim da znaš dosta o temi. Molim te samo da se setiš nečega iz osnovne škole: pravopis. Jedva sam uspeo da pročitam tvoju prvu poruku.

Hvala još jednom i unapred se radujem tvojim narednim tekstovima.
 
anobias9 neko vreme neće moći da odgovara na pitanja, nastavite sa diskusijom :)
 
kod nas ce prava digitalna televizija doci za pet godina i to mozda a vi ko ovce navalili da kupujete HD televizore

Nego da se vratimo na temu. Padawan šta bi sa TV-om ??

Za sada, nista. Jos razmisljam da li uopste da ga nosim na servis posto mi opasno mirise na kvar koji je za nase servisere vrhunska misterija.

Nego, pet godina je proletelo za par meseci, pa sam tako uvek digitalnu kablovsku + HD paket i delimicno time resio problem.

Ajd prvo ono pozitivno. Slika je neuporedivo bolja, i to preko SCART kabla (nisu naravno imali HDMI kabl za HDMI risiver koji su mi dali). Ne bih se ni u ludilu vracao na analogni signal, kad se samo setim, sneg, horizontalne linje po ekranu koje promicu...

Medjutim, cesto su primetni artifakti, slika se pokvari ili pocne da secka na svim kanalima. Zasto, pojma nemam, ali cu prvo da probam preko HDMI kabla kako radi. Mada mi vise deluje kao da jednostavno koriste znj tjuner, ne bi me cudilo, ili da mora neki apdejt firmvera.

Kad smo vec kod HDMI kabla, jel ima neko ideju gde moze da se kupi jeftino jedno metar kabla? :)
 
Nazad
Vrh Dno