Šta je novo?

Crkla ploča (izgleda)

Gadjan

Slavan
Učlanjen(a)
01.05.2006
Poruke
2,376
Poena
390
Puko mi je grom blizu kuće dok je računar bio uključen. Živim na nezgodnom mestu i to se neretko dešava. Sada ne pali uopšte, znači niti se startuje napajanje niti kuler, samo svetli dioda na ploči.
Ima li nekog sa više ovakvog iskustva, da li ima neke šanse da se popravi u ovakvim slučajevima? Ima li ploča možda neku zaštitu, osigurač... nemam pojma (Asus P5QL-E je u pitanju). Bezveze, ovo se mnogo puta dešavalo dok sam bio na socket 462 kršini (evo me opet :() i svaki put je sve preživelo, samo izbije sklopka.
Nemam drugo napajanje da probam, samo neka škrbava bez 24+4 pinova, ali probao sam to napajanje na drugom kompu i pali, radi.
 
Na zalost nema nikakvu zastitu tog tipa.
Plocu moras da vadis napolje i detaljno vizuelno pregledas.
Obrati paznju na 24-pinski na ploci da nije nagoreo ili ima garezi.
Sta je sve otislo to zavisi do cega je sve stigao taj visoki napon.
Radice i to "skrbavo" sa 20-pin, samo ga ubodi na plocu.
 
Probaću i drugo napajanje mada mislim da nije do njega, nažalost. Vizuelno nema nikakvih tragova ni mirisa.
 
Dodatnih 4 pina na 24 pin power konektoru napaja PCI-e slot, a sa obzirom da 8500GT troši malo, najverovatnije ćeš moći da upališ komp. E sad, samostalni 4pinac (P4 konektor) koji je pored procesora i dodatno napaja ploču je druga priča. Sasvim je moguće da ti komp neće upaliti ako na ploči imaš P4, ali zbog nedostatka istog na napajanju, nije priključen.
 
Ako si na takvom mestu koje je izlozeno udarima
trebalo bi da razmislis o nabavljanju neke zastite.
Bar nesto kao APC Essential P5B-GR.
 
Ima E7200 a on je 65w tako da bi trebao da upali.
 
Na 4pin za cpu sam mislio, znam da ovo može i sa 20. To drugo napajanje ipak ima taj konektor za cpu (nešto sam bio pobrkao) tako da sam ga probao i sa njim se pokrenula ploča, tj startovalo je napajanje i cpu kuler međutim ništa dalje od toga, nema bipa nema slike... znači ploča.
Znam da mi jedino ostaje da probam kod Čika Pere da se pogleda ako slučajno ima neke vajde, ali neću skoro do grada, podalje sam pa reko da pitam ovde za iskustva kolika je šansa da može da se osposobi, ne znam da li ima takvih slučajeva ili obično sve bude sprženo.
Ne verujem da bi me surge spasao, kontam da bi samo i on crkao. A i čitao sam komentare na itsvetu da ti jeftiniji riknjavaju i sami od sebe, ne traju dugo, pogotovo prekidači, kao da je kinez sa APC nalepnicom...
Baš je žešće udarilo, nikad nije tako blizu puklo, bukvalno tu negde pod prozor, u*ro sam se... Inače i čupam iz zida kad puca brzo, tj blizu ali ovo je bilo samo oblačno, rominjala kišica i odmah prvi prasak fatalan.
 
U pravu si za te jeftine PC, sve koje sam video su baš ništa, bace Zenerku preko ulaza i možda neki kondenzator koji za udare groma ne radi baš ništa. Mora baš neki ozbiljan uređaj koji košta koliko i UPS i super dobro uzamljenje u kući pa da nešto pomogne. Najviše stradaaju uređaji preko telefonskih žica i kablovske, niko tu ne postavlja zaštitu iako je daleko osetljivija stvar nego struja.
 
Ne mora da znaci da je ploca automatski otisla. Najbolje bi bilo da probas sa napajanjem koje je koliko toliko pouzdano i provereno.
Takodje probaj da izvacis memorijske module, pa da probas sa jednim, drugim, itd... Jer nekad ploca nece normalno da se ponasa ako ode mem. modul.
 
Ma probano sa dva provereno ispravna napajanja, a sa ploče sam poskidao sve osim procesora i power tastera. Čak sam i drugi cpu probao.
Ploča je sigurno, a da li su grafika, cpu, memorije i pci kartice preživele to još ne znam. Katastrofa. Ne znam šta mi je činiti, jer bolje 775 ploče i dalje nisu jeftine i nema ih baš. A novo mi je skupo ili mi ne odgovara jer mi treba bar 3 pci slota...
Mene samo još zanima ima li neke šanse da je manji problem pa da može da se osposobi (tj da je popravka isplativa). Zvaću prvo servis, rade s tim godinama pa će znati da li ima svrhe da se cimam i vukljam to tamo.
 
Kažu 15 eura bi bilo ukoliko može da se popravi. Šta mislite, jel se isplati za ovakvu ploču?
 
Pitanje koliko je ploca "naceta" poprave je a za mesec
dana ode nesto drugo.
Imas po oglasima dobrih 775 ploca od 25-60e.
 
Zaboravih da napišem ovde epilog:
Nosio sam kod čika Pere i brzo su mi sredili (za par dana). Sve pohvale i preporuke. S obzirom na reputaciju nisam ni imao dilemu gde ću da nosim :).
Uglavnom ploča nije radila jer je crkla integrisana mreža i čip je uklonjen pošto nisu imali zamenu. Koštalo me svega 5€ plus sam posle za hiljadarku uzeo gigabitnu pci-e karticu jer sam sa pci slotovima uvek u deficitu.
Tako da sam dobro prošao, rekao bih najjeftinije moguće.

Samo me kopka kako je uspela mreža da crkne kad je drugi komp bio počupan iz zida i na njemu ništa nije stradalo pa mislim da nikako nije moglo doći odatle. Ako je neko zainteresovan za akademsku diskusiju :) nek iznese mišljenje.
 
Poslednja izmena:
Meni je u subotu iz cista mira, masina isla u non-stop restart. Poskidao sam sve periferije, promenio napajanje i sve se svelo na maticnu plocu.
Na zalost P55-UD5 je otisla u vecna lovista. Sto je jos crnje sa njom je u penziju ( nije crkao ) otisao i I7-860. Obzirom da u Beogradu nisam nasao novu plocu sa 1156 podnozjem, kupio sam ono za sta sam imao para ( potpis ).
Odavno sam nisam overklokovao niti cpu, niti gpu, tako da nisam ni jurio cpu koji se dobro klokuje.
 
Ne verujem da bi me surge spasao, kontam da bi samo i on crkao. A i čitao sam komentare na itsvetu da ti jeftiniji riknjavaju i sami od sebe, ne traju dugo, pogotovo prekidači, kao da je kinez sa APC nalepnicom...

U EU ovi APC pokrivaju stetu u visini do 50.000E, ukoliko surge ne odradi svoj posao - tako da sam prilicno uveren da bi odradio posao. Malo su mi nejasni ti likovi sa itsveta koji svaki cas gase komp na produznom kablu, i to sa prenaponskom zastitom.
Svakako ga kupi, sledeci put mozda neces proci tako jeftino.
 
Nazad
Vrh Dno