Šta je novo?

CF (2 x R9 290) na vodi

1220MHz za GPU sa mojom je limit, nece preko, Heaven baca artefakte i crashuje driver. Ali opet 1220/1500 na vazduhu sa +200mV +50% nije los rez, samo moraju fan na 100% sto je jako bucno. Temperature su 82C za GPU, 90C VRM1 i 50C za VRM2. Vidi se kako cim predje 80C pocinju artefakti da se pojavlju i na 82C pada Heaven. Videcu da li hoce da prodje 3DMark i 11 sa 1200MHz i da li moze jos memorija da ide gore sa dodatnim naponom na jezgru.
R9 290 Max OC.jpg
 
Poslednja izmena:
1220MHz za GPU sa mojom je limit, nece preko, Heaven baca artefakte i crashuje driver. Ali opet 1220/1500 na vazduhu sa +200mV +50% nije los rez, samo moraju fan na 100% sto je jako bucno. Temperature su 82C za GPU, 90C VRM1 i 50C za VRM2. Vidi se kako cim predje 80C pocinju artefakti da se pojavlju i na 82C pada Heaven. Videcu da li hoce da prodje 3DMark i 11 sa 1200MHz i da li moze jos memorija da ide gore sa dodatnim naponom na jezgru.
Pogledajte prilog 178798

Iskoristi ovo zahladjenje za testove :p
 
Naravno, čim bude Silver Arrow IB-E namontiran :D Probaću da stignem večeras :)
 
Dobio sam celih 7C nize temp na procesoru sa istim postavkama na max rpm. Izgleda da je 212+ radio odlican posao. Sutra ujutro cu videti da navrnem dokle moze u 3DMark 11 moja 290 :D
EDIT: Ok, prerano sam sudio. Silver Arrow uspeva da obuzda 1,360V VCORE sa Prime 95 28.1 i da drzi temp na 70C. Ambijentalna je 23C.
 
Poslednja izmena:
Prosao je 3DMark Firestrike bez problema na 1200/1500 +144mV, ali imam nizi score nego na 1180/1500MHz +100mV ?!
R9 290 3DMark Firestrike 1200MHz.jpg
3DMark 11 to potvrdjuje, veci clock na jezgru, a nizi score za skoro 120p u graphics testu. Ne znam do cega je. Da li je do win 8.1 ili do 15.7 drivera ?!
 
Poslednja izmena:
Pa, desavalo se i meni, dosta puta, da mi bude nesto manji score u nekom benchmarku sa vecim klokom grafike.:trust:
Sta je u pitanju, koja je tu fora, ne znam bas tacno, mozda je do drajvera,
u tvom slucaju, mislim da je do W8 (ako si bio na W7), jer koliko sam video na net-u, postoje neka mala razlika u razlicitim testovima izmedju W8 i W7, u korist ili jednog ili drugog sistema.
 
Prosao je 3DMark Firestrike bez problema na 1200/1500 +144mV, ali imam nizi score nego na 1180/1500MHz +100mV ?!
Pogledajte prilog 178892
3DMark 11 to potvrdjuje, veci clock na jezgru, a nizi score za skoro 120p u graphics testu. Ne znam do cega je. Da li je do win 8.1 ili do 15.7 drivera ?!

Znaci da ti karta trotluje na 1200 :) Nestabilan klok. Verovatno je temperatura u pitanju. Tu i jeste caka , da nadjes klok gde je sistem najproduktivniji :) Primetices da od testa do testa ni kod mene nisu klokovi isti. Isto vazi i za Cpu. Otvaraj prozor :D
 
Niži skor imaš jer se javlja gpu throttling.

On se dešava ili kada gpu ima problem sa temperaturom ili sa snagom.

Prvi rešavaš tako što pokušaš bolje da ohladiš gpu, a drugi tako što povećaš ograničenje po snazi.

Ovo prvo se relativno lako rešava, pored onoga što si već uradio da smanjiš temperaturu ambijenta i da povećaš protok vazduha, kako na samoj kartici tako i u neposrednoj okolini. Radikalnije rešenje je recimo neki AIO + adapter.

Ovo drugo ograničenje je softversko i u drajverima si verovatno odvrnuo power limit na maksimum koji ti dozvoljava. Možeš još da pokušaš da minimalno smanjiš napon ako ti to klok toleriše, tako ćeš smanjiti struju odnosno snagu i ostati u power envelopi kako bi izbegao gpu throttling.
 
Poslednja izmena:
Problem u temperaturama i nije toliki, 80C max za gpu i 90C max za VRM1, i to u HEaven-u i 3DMark Firestrike. E sada GPU-Z pokazuje dve vrednosti, power in je 350W, dok je power out oko 300W, sto bi znacilo da je dosla do maksimalne potrosnje od 300W koliko mogu da isporuce, 6+8 pin i pci-e konektor. Probacu da oborim malo napon, da probam da ustabilim 1200MHz, mada mislim da je najproduktivnija na 1180/1500 na +120mV i +50% power.
 
Problem u temperaturama i nije toliki, 80C max za gpu i 90C max za VRM1, i to u HEaven-u i 3DMark Firestrike. E sada GPU-Z pokazuje dve vrednosti, power in je 350W, dok je power out oko 300W, sto bi znacilo da je dosla do maksimalne potrosnje od 300W koliko mogu da isporuce, 6+8 pin i pci-e konektor. Probacu da oborim malo napon, da probam da ustabilim 1200MHz, mada mislim da je najproduktivnija na 1180/1500 na +120mV i +50% power.

Temperature su ti visoke. 90c za naponsku je visoka temperatura i na toj temperaturi ne daje bas najstabilniji napon i time destabilizuje samu kartu. Gpu od 80c je takodje visoko kada je oc u pitanju. Nije isto kada ti karta radi na def koloku na 80c i kada je overklokujes. Sto se tice napajanja to jesu teoretski maksimumi , medjutim kada napajanje ima na grani 6+2 izlaz , tada je moze da napaja karticu sa 150w bez probelema. Znaci imas 75w iz ploce, i 2x150 preko napajanja (6+8pin). Moze to da ide i preko tih limita zato je bitno da napajanje bude jako i kvalitetno i snage barem 1000w :)
 
Aha dobro za temperature kontam, ali čak ni CM 700W 80+ gold nije dovoljno. Možda da ubodem dva kabla da probam i da oborim napone koliko mogu ?
 
Dovoljno je. Da povecas napon ili ohladis kartu radilo bi to. Ali si ogranicen hladjenjem. Tako da 1180 ti je skorz ok. Jel hoce memorija preko 1500 ?
 
Nikako da stignem memoriju da testiram. Povećao sam napon do 1.4V ide. Ali ne može da se ohladi izgleda. Probaću da ustabilim što veći klok sa što manje napona. Testiracu sa Heavenom bez AA da bi utvrdio da li ima pomaka sa dizanejm. Heaven je sve vreme išao uzlaznom linijom sa 1220MHz mi je bio najviši score do tad, ali Firestrike ni da cuje.
 
Ima napretka :D U kombinaciji sa nizim naponom od +163mV, ostvario sam 1210MHz na jezgru i 1620MHz na memoriji uz veci score u Firestrike-u :) Temperature su 66C za jezgro i 63C za VRM1, 39C VRM2. Ambijentalna, ja verujem da je oko 20C ili nize.
Videcu dokle cu stici nocas, mozda padne i veci klok na prosecoru :D
R9 290 Firestrike 1210 1620 +163mV.jpg
 
To se zove entuzijazam :D samo napred :)...mozda i bude nesto od tog osakacenoga CPU-a :D
 
Maksimum je dosegnut, nece preko ovoga, ma sta da mu radim, tako malo falilo za 14,000 u graphics score :D
Postavke: 1240MHz GPU, 1620MHz memorija, +200mV, +50% power, max temp 68C GPU, 69C VRM1, 40 VRM2, ambijentalna oko 20C, mozda nize.
R9 290 3DMark Firestrike 1240 +200mV 1620 mem.jpg
 
Sad skupljaj pare za vodu :p pa da poteras to na 1300mhz
 
Vodeno je na putu :smoke: E bas steta, moram sad da menjam potpis :d
 
Kasa, sta si uzeo, ne hvalis se :)
 
Uzimam od "madjara" Phobya Pure Performance Kit 360LT i EK-FC R9-290X - Nickel (Rev.2.0) i jos par sitnica da to sve namontiram u Trooper-a. Na radijatoru ce biti 3x Sickleflow 120mm red. Nemam para sad za Vardarce, a posto imam vec dva komada, samo sam dokupio jos jedan :) Pokazali su se najbolje na gustom fan filteru, i na 1000rpm u tom scenariju se ne cuju i guraju vise vazduha od Blademaster, Jetflow i Silencio ventilatora. Rezovi stizu, cim sve navrnem kako treba :D
 
Opsa, cestitam. Ja uzeh Alphacool 360 UT/D5, eno stoji da isfotkam za review pa ide u.. tj pored kucista. Nece stati ni za karton vinjaka onaj rad. Pretpostavljam da ces i ti taj g-charger rad napolje da tutnes :)
 
Kako stize zima tako se kupuju vodena mesto obrnuto :p,ala ima da se cedi drenovina:D
Ajd montirajte pa da vidimo rezove,sta ste se stisli :D
 
Rad ce ici u kucaru :D Uzeo sam 4 komada EK bracketa, tako da ce biti montiran napred, ali ce protok vazduha biti od pozadi ka nepred, samo sto cu poskidati filter mrezice sa onih 5.25" bracketa bracketa, tako da vazduh nesmetano prolazi. Onaj 140mm vent sto je pozadi ce ubacivati vazduh, isto vazi i za 200mm na krovu, ali oni ce svi imati filtere i imam jos dva 120mm venta sa strane da ubacuju vazduh, tako da ce biti blagi pozitivni pritisak u kucistu i apsolutna tisina :) HDD kavez ide u dno kucista pored napjanja i imace svoj jedan 120mm vent za protok vazduha pre dva HDD i SSD-a. Pumpa i rez ce biti napontirani ispred radijatora.
E vidis, nesto sam prevideo, ne dolaze srafovi uz te brackete. Moram da nadjem 8 M4 matica i podloski za montiranje, ima li neka radnja u Bg-u sa solidnim izborom ?
EDIT: To ce biti na ovu foru : 6f68a155_2MV4s.jpeg
 
Poslednja izmena:
Interesantna zamisao, jedva cekam da vidim! :)

Sto se tice radnji imas koliko oces, mozes i da odes do NBG buvljaka cak ako si u blizini.
 
Na Zvezdari sam, pogledacu po Bulevaru sta ima :)
 
Odlicno, hvala kolega :) Prvo da stigne sve, pa ću onda utvrditi gde šta ide i kako, ovo je bar plan, a ti bracketi će samo da drže rad da ne seta u kucistu, a rupe na njima su za M4 srafove, stace valjda i M3 :D Možda posluze i za montiranje rezervoara.
 
Baci link koje to brackete si uzeo :)
 
Uzeo sam ove: https://shop.ekwb.com/ek-uni-holder-50-70
Oni su orginalno namenjeni za rezervoar, ali posto mogu da koriste rupe od 5.25" bay, onda ce odlicno posluziti za montiranje radiajatora gde nije predvidjeno za to :D Samo moram da nabavim matice i podloske za M4 srafove, posto imam gomilu koja je dosla uz kuciste.
 
Nazad
Vrh Dno