Šta je novo?

[CASE] Silverstone Grandia GD05

mickeyrs

Slavan
Učlanjen(a)
11.05.2005
Poruke
1,751
Poena
375
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD Ryzen 5800X + Corsair H100i PRO XT
Matična ploča
Asus ROG Strix B450I Gaming
RAM
G.SKILL 2x16GB (F4-3600C16D-32GTZR)
GPU
MSI Ventus 2080Ti
Storage
Kingston KC3000 2TB
Zvuk
Edifier R1700BT
PSU
Corsair SFX 600 Platinum
Kućište
FormD T1 2.0 Black
Monitor
Dell U2724DE + Alienware AW2724DM
Miš & tastatura
Logitech MX Keys S +MX Master 3S
Laptop
Lenovo T14s Gen2 + Anywhere mouse 3S
Mobilni telefon
Sony Xperia 5 IV
Pristup internetu
  1. Optički internet
Evo i mene među korisničkim opisima, tema je kućište Silverstone Grandia GD05, na korak od idealnog za pristojan HTPC. Prošlog vikenda sam slučajno naleteo na neki review ovog kućišta i prva reakcija je bila - zanimljivo, šteta što nema kod nas. Međutim, u ponedeljak saznam da ovih kućišta ima u BG na lageru i uz to je cena sasvim pristojna - dileme nije bilo, eto zamene za malenog Cooler Mastera.

Pre opisa, koji će sadržati dosta fotki, naravno, moram da se izvinim zbog relativno lošeg kvaliteta slika (SE W810 u slabo osvetljenoj sobi), ali ima na netu dovoljno dobrih fotki da biste stekli uvid u izgled kućišta, nadam se da će ove moje dočarati instalaciju i neke detalje koje nisam našao u drugim testovima.

Pakovanje i podaci



Prva je, naravno, obavezna inspekcija za sve nove stvari u kući. :d Kome je bitno, kutija lepo izgleda i sadrži dovoljno informacija o samom kućištu. Samo pakovanje je prilično osnovno - uputstvo, šrafovi, vezice za kablove i gumene podloške za napajanje. 3 12cm ventilatora su već na svojim mestima u kućištu. Dimenzije i podržane standarde vidite na tabeli - kućište će bez problema primiti uATX ploču, optički uređaj pune veličine, napajanje, 2x 3.5" HDDa (i mislim jedan 2.5") kao i grafičku kartu više klase i pored svega toga će ostati dobar deo prostora za kablove i rad prilikom sklapanja.

Spoljašnjost



Kućište je dosta plitko (32,5cm), ali se lepo slaže sa HIFI komponentama u čijem okruženju svakako pretenduje da se nalazi. Sa desne strane je jedan ventilator delimično zadužen za hlađenje hard diska, dok su sa desne strane dve dvanestice koje duvaju preko cele matične ploče. Sva tri ventilatora ubacuju vazduh u kućište stvarajući pritisak koji izduvava topao vazduh kroz otvore na zadnjem kraju kućišta.
 
lepo... da li si stavljao komponente u njega i koliko su bucni ventilatori?
 
Naravno, saće i ostatak, mislio sam da ne treba više mod approve za ovu temu pa sam krenuo noćas da šaljem, kad ono međutim... :d



Završna obrada je odlična, sve spoljne stranice su peskirane što daje poseban šmek kućištu. Unutrašnjost je ostala siva, na žalost - i delovi limarije vidljivi sa zadnje strane. Iako nije u pitanju piano finish, otisci prstiju se podjednako lako ostavljaju. Još jedna mala zamerka je na materijal prednje maske - mada to jasno piše na kutiji, u pitanju je plastična maska sa aluminium skin-om. U praksi to znači da prednja strana zaista izgleda kao da je u pitanju brushed aluminijum, ali na dodir ćete osetiti samo toplu plastiku. Otvor za DVD ima standardni pop-out poklopac koji je savršeno uklopljen u vizuelni identitet kućišta, ali nije predviđen da prekrije vrata optičkog uređaja. Jasno je da je ovde prosto obavezan mali mod - odseći jezičke koji ga drže u mestu i zalepiti ga na masku optičkog uređaja tako da se otvara zajedno sa njom.


Unutrašnjost



Pri pogledu na unutrašnjost, pažnju prvo privuku dve dvanaestice koje duvaju preko cele matične ploče i nagoveštavaju moguće pasivno hlađenje procesora. Nosač optičkog uređaja takođe nagoveštava probleme sa tower hladnjacima za procesore, naravno, ukoliko želite i DVD u kućištu. Napajanju je omogućen nesmetan dotok vazduha kroz otvor na donjoj strani. Kao i svi ventilatori, i ovaj otvor ima filter za prašinu.
 
Poslednja izmena:
Instalacija



Mali pozdrav za prethodno kućište - Cooler Master Centurion 541, odličan minitower koji će verovatno otići na malu modding radionicu kako bi postao kućni file server s obzirom potencijal za punjenje hardovima. Ali o tome u nekom drugom testu.

Konfiguracija koju ćemo prepakovati nije previše reprezentativna za HTPC pojmove, ali trenutno završava posao download mašine i file servera. U pitanju je Biostar TA780g ploča, Athlon 3000+ (da, da, single core, Orleans :D pa još underclockovan&undervoltovan na 1GHz), 2x256MB DDR2 memorije i Samsung F3 500GB hard disk. Napajanje je nepoznati kinez od '450W'.



Instalacija je krajnje jednostavna i logična. Nosač optičkog uređaja i hardova se prvi skidaju. Matična ploča prva zauzima svoje mesto, do prednje maske ima sasvim dovoljno mesta za smeštanje kablova koji se svakako mogu bolje organizovati od mog pokušaja. Svoje mesto u kućištu je našao i blago modovani FanMate (sa nekog starog Zalmana) na koji je povezan razdelnik za ventilatore.

Napajanje dobija male gumene nogice u cilju smanjenja vibracija. Kvalitet dotičnog se jasno vidi u dužini 4pin naponskog kabla koji jedva dohvata do svog odredišta na ploči. :D
 


Vraćanje nosača optičkog uređaja nije obavezno ukoliko nemate drajv, a nemoguće ako planirate neki ozbiljniji hladnjak. 11-12mm preko box hladnjaka je maksimalna visina sa kojom treba računati. Bez optike, broj opcija već raste i otpadaju samo najveći tower modeli.



Hardovi se montiraju na nosač koji se stavlja preko napajanja. Podržana su 2 standardna 3.5" diska i mislim jedan 2.5" (udubljenje iznad mesta ispred napajanja) - ovo ću proveriti ujutru detaljnije. Diskovi se montiraju na gumene podloške koje upijaju vibracije tako da se ovaj primerak Samsunga uopšte ne čuje. Šteta što nemam više prethodnu kombinaciju 500AAKS+640AAKS koja je u Centurionu proizvodila odvratne vibracije da vidim kako bi se ovde ponašala. Smeštanjem nosača na predviđenu poziciju, prednji hard dolazi na direktan tok hladnog vazduha koji ubacuje levi ventilator. Disk koji bi bio iza je u malo lošijoj poziciji, ali preko njega prolazi vazduh koji izlazi iz kućišta kroz otvore sa strane i pozadi iznad napajanja. Poželjno je da imate L kablove zbog relativno malo prostora između diskova ako bi se postavila oba diska, mada ispod prednjeg postoji sasvim dovoljno prostora za kakvu-takvu organizaciju kablova.
 


Konačno, sklopljeno kućište i postavljeno na predviđenu lokaciju. Moram priznati da je instalacija protekla bez ijednog problema ili nelogičnosti u toku operacija. Verovatno bi izazov bio veći da je trebalo staviti i DVD ili još jedan hard, ali biće dodataka i na tu temu. Možete da primetite da su dimenzije identične sa AV receiverom tako da se savršeno uklapaju. Još samo da se popuni praznina na zidu iznad. :D

Da zaključim - nije savršeno, ali mu fale neki jako očigledni koraci koje će verovatno proizvođač ispraviti u GD06 s obzirom na to koliko i kako je izmenjen GD04 da bi se dobio ovaj model.

Glavna zamerka je na položaj DVDja koji utiče na izbor CPU hladnjaka - DVD bi mogao da stane ispred napajanja sa leve strane, a da se diskovi montiraju uspravno po strance u neki kavez ispred matične i time bi se bolje iskoristio i prostor između ploče i prednje maske, možda bi i mogao još jedan 3.5" ili sigurno par 2.5" diskova da se smeste. Prednja maska je mogla biti zaista od aluminijuma umesto od plastike, a i unutrašnjost i pozadina su mogle biti ofarbane u crno.

Ipak, ventilatori se ne čuju, protok vazduha je odličan. Doduše, pored ovog buđavog kineza od napajanja ni FanMate nije potreban da ih utišava. :S: Hard je na temperaturi od 32C pod opterećenjem, a i vent na procesoru često ode u standby, sa ozbiljnijim hladnjakom za neki 45nm dualcore definitivno može pasivno hlađenje. I na kraju, kućište izgleda baš po mom ukusu. Suma sumarum - ja zadovoljan. :p
 
Dodatak u vezi diskova, kao što sam obećao, evo i slika sa jednim 2.5" hardom iz laptopa.




2.5" disk može bez problema da se montira iznad 'većeg' brata i ostaje sasvim dovoljno prostora za nesmetan protok vazduha. Naravno, položaj je kao na slici, ali je disk ispod nosača a ne na nosaču. :)

Za kraj još par slikica na temu mogućeg rasporeda - 2.5" diskovi mogu i horizontalno i vertikalno da se naslažu ispred ploče, čak i ako je DVD ubačen, ispod njega ima prostora za nekoliko komada. S obzirom da uveliko imamo ove mališane i od 1TB ili u brzinama i od 7200 i 10.000 rpm, sve više mi se sviđa prelazak na ovaj manji format. Na poslednjoj slici su prorezi za ventilaciju na zadnjoj strani preko kojih se hladi disk montiran iznad napajanja.
 
Poslednja izmena:
Koliko kosta ovo kuciste?
Filteri za prasinu su kako vidim na pogresnom mestu, trebalo bi da su izmedju kucista i ventova. :trust:
 
Poslednja izmena:
Prema IT svetu je 83€, pretpostavljam da je ~8300 RSD neka MP cena.

Filteri jesu na pogrešnoj strani, ali sam se toga setio tek kad sam sklopio računar pa me je mrzelo da skidam fanove. Mislim da mogu da se okrenu da budu sa spoljne strane kako je i logično, no to će da sačeka prvo čišćenje. :)

Što se buke tiče, ovaj kinez se dernja za sve pare i od njega je nemoguće čuti ostale ventilatore, bez obzira kako podesim brzinu, tako da, dok se ne pribavi neko silent PSU, nisam u mogućnosti da dam preciznu procenu - probao sam da ih oslušnem dok je napajanje bilo van kućišta i tu se jesu čuli na 10cm, ali to nije merodavno. Čim se malo odaljim, nemoguće je razaznati ih pored buke napajanja koje postaje prvo na listi za odstrel. :D
 
Prema IT svetu je 83€, pretpostavljam da je ~8300 RSD neka MP cena.
Pa jesi ga ti platio toliko?:)

Hm, to onda i nije malo, s obzirom da dolazi bez napajanja. Imaju recimo izuzetno lepa Chieftec HTPC kucista za 100e sa 300W PSUom ali je hladjenje nikakvo.:S:

ht_05.jpg
 
ovo je moj favorit:
VB8000BNS.jpg
 
Kad sam gledao ove Chieftece, nisam hteo 'debelo' kućište :d a i čini mi se da su bili znatno skuplji od 100e? :trust:
Ono gore sa slike je 100e sa 300W Chieftec PSU ali SFX format. Kad na cenu tog SSa dodas napajanje to izadje 100e, s tim sto SS ima dobro reseno hladnjenje, ali Chieftec je lepsi i front mu je alu.:)
 
Mali update - stiglo je CM Silent Pro M 500W napajanje i Big Shuriken za procesor. Prijatno iznenađen napajanjem, u potpunosti nečujno (delom i zbog pozicije na koju se smesti ventilator) tako da sada može realno da se proceni koliko su bučni ventilatori koje je Silverstone isporučio uz kućište.



Kablove još uvek nisu u potpunosti sređeni, Shuriken blokira pristup gotovo svemu na ploči oko procesora + zahteva vađenje ploče da bi se uopšte monitrao. Uz modularno napajanje, ispod hard-diska sada ima prilično praznog prostora. Uprkos 'pogrešnoj' orijentaciji (sa unutrašnje strane ventilatora) filteri za prašinu odlično rade svoj posao, koliko je to moguće videti sa 5. slike, posle usisavanja spoljne strane, na mrežici je ostalo još malo prašine koja nije pokupljena, ali ništa strašno. Dobar deo 'sadržaja' je i inače ostao već na ovoj rešetki van kućišta, pa je i čišćenje olakšano. Za sad ih neću mrdati, očiste se sasvim pristojno i bez skidanja.

Konačno - buka. SS ventilatori i definitivno nisu nečujni, ali spuštanjem brzine se mogu prilično utišati.

Pri otvorenom kućištu, do 40-50% potenciometra na FanMate-u se ne čuju dok je kućište otvoreno, ali kada se stavi gornja stranica, pojavljuje se blagi huk koji može da se primeti ako je u sobi potpuna tišina, naravno, sve ovo na oko pola metra - metar daljine.

Do 20% FanMate-a postaju potpuno nečujni, ali je i promaja u kućištu znatno slabija. Setup sa poslednje slike se bukvalno ne čuje ni na 20cm od kućišta bilo ono otvoreno ili ne. Temperature, doduše, nisu najsjajnije - ionako vreo čipset je otišao za 10 stepeni gore (sa 50 na 60), procesor u idle sa 42 na 49, load nisam merio ranije, sada je oko 66, hard disk se popeo sa 32 na 38 stepeni.

Zaključak - apsolutna tišina ne obezbeđuje baš sjajno hlađenje, ali, ruku na srce, ni setup nije optimalan. Biostarov NB je i inače vreo i treba mu neki bolji hladnjak, a pasivno hlađenje procesora low profile coolerom je dosta optimistično. Ostaje da se još malo poigram i istestiram temperature u različitim varijantama, ali definitivno je potreban bolji NB cooler + neki brži, a tiši vent barem za hlađenje harda. Uz pasivnu grafiku, postaće dosta toplo u kućištu...
 
Poslednja izmena:
Da malo oživim temu sa par slika sada kada je kućište nešto bolje popunjeno. :D



Postolje za optiku inače nije montirano, tu je samo bilo da posluži kao reper o zauzeću prostora i zbog razmatrane mogućnosti da na njega postavim novi HDD. Međutim, ukoliko se ovo postolje ukloni, ostaje dosta prostora koji se može korisno iskoristiti...



...npr, za dodatna dva hard diska. :d Prvo je slikana prinova sa svojim novim domom, u pitanju je hdd box iz Centuriona 541, mada bi verovatno poslužio i bilo koji drugi sličan deo iz 'običnog' kućišta, ako ga imate pri ruci, naravno. Kavez je inače savršeno nalegao između žabica koje drže poklopac mesta za optiku, a odozdo je podmetnuto solidno parče sunđera iz neke ambalaže + memorija koja sad i definitivno neće nigde pobeći. :D

Prostora ispod je i više nego dovoljno za smeštanje naponskog kabla, a FanMate je čak uspeo da bude dostupan i u ovoj postavci za (relativno) laku regulaciju brzine ventilatora. Diskovi u kavezu su storage SamsunZi iz potpisa, uz dovoljno izolir trake primenjene na ključnim mestima gde naleže kavez sa diskovima na kućište, vibracije su minimalne i praktično su nečujni.

Hlađenje poboljšano (desni prednji ventilator duva direktno u diskove) u odnosu na poziciju iznad napajanja koja je malo zavučena, ali je sada oslobođeno mesto za još jedan disk. Uz sliku odozgo vidi se da, pored pasivne grafike, ima mesta za zvučnu i neki RAID kontroler za 4x2 ili 3TB i recimo 2.5" kao sistemski disk. Potraga za NAS kućištem obustavljena do daljnjeg. ,)
 
@mickeyrs
Svaka čast na trudu, ovo kućište je i meni zapalo za oko baš zbog male dubine. :)

Ono gore sa slike je 100e sa 300W Chieftec PSU ali SFX format. Kad na cenu tog SSa dodas napajanje to izadje 100e, s tim sto SS ima dobro reseno hladnjenje, ali Chieftec je lepsi i front mu je alu.:)

Da li imaš info gde ga ima?
 
Nazad
Vrh Dno