Šta je novo?

Carina na posiljke [FAQ u prvom postu]

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jel zna neko možda da ako bi naručivao bilo šta iz inostranstva da li ako naručuje čovek kao invalid da li je oslobodjen i carine i PDV-a ili samo PDV-a, a plaća carinu? Jel treba nešto prodavac posebno da napiše i tako to?

Pa verovatno jedino ako narucuje opremu na koju ima pravo da bude oslobodjen, jedino sto neverujem da to ide po skracenom postupku carinjenja, pa bas i pitanje koliko su dodatni troskovi jer njih a nisu mali sigurno bi morao da plati regularan proces carinjenja, kod DHL na primer iznad 50e ide normalan proces carinjenja ali je spedicija 4000din

na posiljke PTT do tek od vece sume mislim preko 2000e rade po normalnom postupku, moguce da mozes da zahtevas i za manje vrednosti ali najbolje da pitas u carinarnici poste u NS (Vojvodjanska 5)
 
Na koju foru 2 paketa od istog prodavca, stigli istovremeno, jedan carinjen u utorak , drugi u petak.
 
Pa verovatno jedino ako narucuje opremu na koju ima pravo da bude oslobodjen, jedino sto neverujem da to ide po skracenom postupku carinjenja, pa bas i pitanje koliko su dodatni troskovi jer njih a nisu mali sigurno bi morao da plati regularan proces carinjenja, kod DHL na primer iznad 50e ide normalan proces carinjenja ali je spedicija 4000din

na posiljke PTT do tek od vece sume mislim preko 2000e rade po normalnom postupku, moguce da mozes da zahtevas i za manje vrednosti ali najbolje da pitas u carinarnici poste u NS (Vojvodjanska 5)

Mislio sam da uzmem malo skuplji telefon, ne ove kineze po 100e, pa zato pitam da vidim da li mi se isplati, a mogu preko nekog coveka to da odradim, kao da on naruci u svoje ime. Videcu tu u Vojvodjanskoj, prolazim tuda stalno.
 
Mislim da cak ni kod nas ne postoji propust kojim bi iko imao pravo na zvanicnu povlasticu pri uvozu TELEFONA. Osim ako nije specificno pravljen za slepe/gluve osobe (ima takvih).
 
^^mislis malo skupljeg kineza od oko 230e a ne "ove kineze" od oko 100e ?
 
Poslednja izmena:
Pa sigurno ti se vise isplati da cimas nekog iz bg-a ili juzne srbije da ti naruci telefon. Stavis cenu na kutiju od oko 130 i uglavnom prolazi. Vi tamo u NS ste u nikada goroj situaciji :)

Ako nista ,cimaj @Vojkan -a ionako po celi dan ne radi nista,to jest "rudari"
 
Poslednja izmena:
Mani me NS-a i naše carine, poludeću. :d

A Vojkanu kasni opasno notifikacije, nemam vajde od njega :p
 
Do sada mi je dosta sitnih paketa dolazilo sa AliExpresa i vecinom su prolazili bez ikakve naplate, tek poneki je otvoren i naplacen mi PDV.

Sada imam situaciju sa DHL-om, imam porucen DVD player za kola koji je stigao u BG i na njihov zahtev da im posaljem order confirmation, poslao sam im printscreen toga koliko sam platio (128.60 dolara) i shipping je bio besplatan. Prihvatili su tu cifru, ali su na to dodali jos oko 13.000 dinara kao transport te posiljke (toliko bi to kostalo da se odavde posalje ka Kini). Na moje pitanje zasto je to dodato objasnjeno mi je da ne moze da stoji free shipping, odnosno da shipping mora biti iskazan. Navodno jedini dokaz moze biti to da mi kinez posalje neki dokument kao dokaz koliko je platio shipping ka meni.

Tako da je moja carinska osnovica kada saberemo 13000 din + 128.60 dolara ispada oko 24000. Na to imam carinu i porez + usluga carinjenja oko 13500 dinara. Ispadose troskovi veci nego sto sam uredjaj kosta. Zaista nisam ocekivao takvu cifru...

Da li je nekome do sada trazen order confirmation sa ali expresa? Posto isti kada pristigne na mail sadrzi podatke samo o tome da je transakcija uspesno izvrsena, a ne i iznos! Tj. sta saljete kao dokaz placanja sa Ali-ja?
I da li imaju pravo ovi iz DHL-a da dodaju cenu shippinga ukoliko isti nije iskazan?

Na sve to kinez je poslao neki commercial invoice koji glasi na 50 dolara. Pretpostavljao sam da to nece proci, pa sam im odmah poslao relnu cifru koliko je placeno, da ne ocarine jos po svom nahodjenju, ali opet cu lose proci.
 
Ako je sve ovako kao što je gore napisano moj jedini komentar je da je u pitanju bezočna pljačka i to stavka oko shipping-a.
Shipping DHL-om od Kine do Srbije je višestruko jeftiniji, a to ti govorim iz ličnog iskustva - panel za monitor za 27" iMac poslat iz HK DHL-om-shipping 50$; isti taj panel, shipping iz BG-a u HK DHL-om 120 eura.
Traži od Kineza da ti pošalje dokaz o tome koliko je platio, kladim se da nije više od 50$ sigurno.
Ovako ti je jedina opcija da platiš ili da odbiješ da ga preuzmeš, on se vrati pošiljaocu, koji će morati da plati troškove transporta ako misli da ga preuzme, a ti ćeš ostati bez dinara refund-a.
Fora je u tome što u osnovicu za carinjenje ulazi i shipping, pa ti zato traže koliko je koštao, pošto je on za tebe bio besplatan, ali ga je Kinez sigurno platio, a to nije iskazao. Mislim...mogli su da ti progledaju i naplate carinu na iznos koji si doneo, ali je tu neko pičk@, poštuje proceduru i boli ga uvo, neće da ga niko pita šta i kako. Ili hoće da ti uzme pare, pa tera mak na konac.

I još jednom da i ja ponovim...


NIKADA NE KUPOVATI NEŠTO SKUPLJE OD 50 EURA, AKO JE JEDINA OPCIJA SLANJA PREKO NEKE OD KURIRSKIH SLUŽBI (DHL, FedEx, UPS)!!!!
 
Poslednja izmena:
Ma krivi su i retardi od kineza, lepo nek ti posalje cena shippinga 38$ +90$ DVD lepo odstampano i nema sanse da te zeza DHL koji stvarno jesu pacenici...

Najsmesnije je sto sa Ali-a 80% kineza odbija da odstampa racun??? sad mi jedan kaze nemoze realna cena od 21$ vec MORA 3$ (verovatno placa manju postarinu, nisu mi jasni..) ako se ne slazem nece da salje vec mi vraca pare???
za racun kaze moze na email nemoze u koveri za proizvodom... smucili mi se

Ovo im trazim jer NS carina kad vidi 3$ lupi 53$! a realno ne vredi vise od 20, nekad cak i manje
 
Poslednja izmena:
To koliko košta shiping nek odbiju od tih 120 dolara, jer je već uračunat.
 
30.08.2014 14:17:54 11003 IZMENIČNA POŠTA Prispeće
30.08.2014 14:21:13 11003 IZMENIČNA POŠTA Za carinu
01.09.2014 10:09:28 - 10200 GPC BEOGRAD Otprema
02.09.2014 13:46:49 - 10200 GPC BEOGRAD Otprema
03.09.2014 13:29:01 - 10200 GPC BEOGRAD Otprema
04.09.2014 13:55:19 - 10200 GPC BEOGRAD Otprema
05.09.2014 11:18:03 61200 CARINA GPC BEOGRAD Od carine 05.09.2014 11:22:30 61200 CARINA GPC BEOGRAD - 11200 GPC BEOGRAD Otprema a moglo je i gore , znalo je da se zaglavi po 15 dana ,pitam se samo sta li rade vidim ih u ogromnoj hali koja prokisnjava kako prevrcu pakete , i tako paket jos jedan vikend zakaci ,9 dana pa mnogo bre !!!
 
I ja 2 vikenda, petkom ne treba ni da carine, šta su uradili do srede i voljno!
 
Meni paket na carinu stigao 29. a jos nije ni ocarinjen :) Ma divota jedna, brze stigne od Sendzena do Savske nego od Savske do Borske :D
 
Ako je sve ovako kao što je gore napisano moj jedini komentar je da je u pitanju bezočna pljačka i to stavka oko shipping-a.
Shipping DHL-om od Kine do Srbije je višestruko jeftiniji, a to ti govorim iz ličnog iskustva - panel za monitor za 27" iMac poslat iz HK DHL-om-shipping 50$; isti taj panel, shipping iz BG-a u HK DHL-om 120 eura.
Traži od Kineza da ti pošalje dokaz o tome koliko je platio, kladim se da nije više od 50$ sigurno.
Ovako ti je jedina opcija da platiš ili da odbiješ da ga preuzmeš, on se vrati pošiljaocu, koji će morati da plati troškove transporta ako misli da ga preuzme, a ti ćeš ostati bez dinara refund-a.
Fora je u tome što u osnovicu za carinjenje ulazi i shipping, pa ti zato traže koliko je koštao, pošto je on za tebe bio besplatan, ali ga je Kinez sigurno platio, a to nije iskazao. Mislim...mogli su da ti progledaju i naplate carinu na iznos koji si doneo, ali je tu neko pičk@, poštuje proceduru i boli ga uvo, neće da ga niko pita šta i kako. Ili hoće da ti uzme pare, pa tera mak na konac.

I još jednom da i ja ponovim...


NIKADA NE KUPOVATI NEŠTO SKUPLJE OD 50 EURA, AKO JE JEDINA OPCIJA SLANJA PREKO NEKE OD KURIRSKIH SLUŽBI (DHL, FedEx, UPS)!!!!


Da, kapiram i ja da kinez nije platio vise od 50 dolara, ali posto shipping nije iskazan oni su racunali koliko bi to bilo da se posalje odavde do kine.
Od kineza sam trazio dokaz, ali nema ga vec dva dana da odgovori. Inace, naleteo sam na nekog kome komunikacija nije jaca strana.

Kakva su iskustva kod slanja UPS-om? Drugar kaze da se uspeo sa njima dogovarati oko carine?
Takodje, jel porucivao neko preko ebay i USPS-a? Kakva su iskustva oko trajanja posiljke?

Idemo dalje...takav uredjaj ovde nema bez 300e da se kupi, tako da opet cu proci malo jeftinije, ali...
 
Ma ne mora shipping da bude iskazan ali je najitnije da ne bude naznačeno da je shipping free. Treba da bude da je u ukupnoj ceni sadržana cena robe i cena shipping-a. To bi na fakturi bilo iskazano kroz napomenu da je roba na paritetu "DAP Beograd". Drugo, naša sto-ka na carini traži od DHL-a tu potvrdu koliko bi koštalo da je taj shipping plaćen odavde (kakve su to cifre - to je da se smrzneš) a DHL je jedna sektaška firma kojoj interes klijenta je na poslednjem mestu i ne pada im na pamet da brane stav da je shipping već plaćen nego samo udri da se svaki predmet završi što pre i dopremi primaocu, čak i po cenu da primalac neopravdano "nastrada" finansijski.
Ono što bi oni mogli da rade u takvim slučajevima je da prilikom carinjenja daju potvrdu da je shipping plaćen od strane pošiljaoca odnosno da je prilikom slanja DHL Hong Kong (ili koji god da je primio pošiljku na prevoz), naplatio shipping od pošiljaoca.
Ali kao što rekoh, sekta je sekta i treba ih izbegavati.
 
Upravo...dakle DHL meni trazi potvrdu da je njihova usluga placena...takvu glupost jos nisam cuo.
Sve u svemu, sada sam se zeznuo i nikad vise. Sto na najgore, bio je da se kupi isti uredjaj sa iskazanim shippingom i cena je bila malo jaca, da sam znao mogao sam taj da porucim i sve bi proslo ok.
 
Inače DHL Srb ima u sistemu za svaku pošiljku koja je stigla podatak o tome da li je plaćen prevoz ili ne. I u procesu carinjenja npr za pravna lica izdaju te potvrde regularno.
Da nije plaćeno tražili bi od tebe da im platiš. Svakako ne poklanjaju troškove shippinga.
 
Nesto sumnjam da DHL prihvata da ne platis prevoz i da se posalje posiljka. To mogu samo vece firme sa ugovorima da odrade odavde, fizicka lica, nikako?
 
Ako ne mozes da resis sa sluzbenicima, eskaliraj kod sefa. Tako su mene nesto drndali u PL. Kod DHLa je da se zalis direktno sefu. Posle toga me 5 sluzbenika kontaktiralo da oceni stepen mog zadovljstva resenjem.
Neka sluzbeni traze upit od HK DHLa. Ovi u sistemu vide troskovnik...
 
DHL SRB vidi u svom sistemu da li je pitanje shipping-a rešeno odnosno da li se neko i tačno ko tereti za konkretnu pošiljku. Ne bi mogli da funkcionišu bez tog podatka. To je proverena informacija.
 
Ja imam jedno pitanje, isao sam par strana u nazad ali nisam nasao nesto slicno pa rekoh vas da pitam, mozda neko zna... Naime, planiram da uzimam neke patike, majice itd, u pitanju je sajt DC Shoes, e sad, vrednost kupovine bi bila 150$-200$, roba bi stigla kod mog druga koji je u Kanadi (zato sto DC ne dostavlja van USA I Kanade cini mi se) a dostava mu je besplatna btw... E sad, ono sto mene zanima je transport tog paketa iz Kanade (Toronta) za Srbiju, posto mi imamo one limite 50e,70e itd, pa htedoh da pitam kako bi on mogao da mi posalje ovaj paket a da me ne zakaci ili odere carina? Ako bi poslao recimo DHL-om, predpostavljam da vazi isto carinjenje kao kada narucujemo sa sportsdirect-a i drugih sajtova?! Pa rekoh, koji je drugi nacin da se to posalje i da bezbedno stigne, a da mi ne fali pola stvari iz paketa :D naravno i da se izbegne ogromna carina, porezi itd? Neko mi je spominjao skidanje etiketa sa patika i majici, onda da ortak sa paketom ne posalje racun (da se ne bi znala tacna vrednost robe valjda) itd, ali rekoh da pitam ovde, vise ste upuceni i bolje znate oko ovih stvari :) Hvala unapred na odgovoru :)
 
Poslednja izmena:
S obzirom šta je u pitanju, teško ćeš izbeći da platiš carinu.
Možeš da razbiješ na 4-5 paketa, pošalje ti drug preko kanadske pošte (sa tracking-om), ali ne znam koliko košta i da li je isplativo, s obzirom da su stvari gabaritne, a to poskupljuje shipping.
Teško te može spasiti da skineš etikete i da nema računa, ako carinik ne bude znao kako da carini tražiće ti račun ili neki drugi dokaz o kupovini.
Da li će DHL-om da važi isto kao i za SD ne znam, moraš da probaš. Ali i tu mora u paketu da bude račun, tražiće ti DHL račun, da znaju da li da carine ili ne, moraju carini da dokažu da ne mora da se carini.
Ne znam kako da ti pomognem, a da prođeš sigurno dobro, sve je rulet.
 
Nece ti cariniti niti lupati pdv ako skine etikete, uvije u novine i posalje bez ikakve kutije. Neka napise da je roba gift, koriscena garderoba i obuca. Obavezno neka razdvoji na par paketica, da ne bude sve u jednom.
Meni je tako sa ebay stiglo bar 20 odevnih predmeta a i patika. Placen ponekad carinski pregled 66 din i to je to.
 
Kad ti drugar salje, sa svojim imenom i prezimenom, ako nije huang, procice jedan paket do 70e, cak i u ns. Vise od toga nek salje na vise adresa, imena
 
Hvala svima na odgovorima :) Znaci ako posalje s racunom, ide carina itd obavezno, a ako poskida etikete i posalje kao korisceno, koliko shvatih moze da prodje ali mogu i da nagrabusim od carinika, zavisi koji bude u smeni (tj jedni ce da traze racun, drugi ce da prihvate kao korisceno, poklon bla bla) :p DHL kao DHL je dosta skup, posebno ako vazi isto kao na SD, ne isplati mi se preko njih da mi salje 3 paketa po 20-25e postarina na svaki, izadje mi postarina koliko jos jedne patike i jedna-dve majice... Ovo za Kanadsku postu ne znam, to bih morao njega da pitam, ali najvise me je*u ovi limiti od 70e na nasoj carini... Uglavnom da rezimiram, ne postoji legalan (dhl i ostale brze poste) nacin da upakovana roba s racunom bude vrednosti iznad 70e a da ne bude podvrgnuta carini? I samo jos jedno kratko pitanje, koliko bese carina? 20% pdv i jos 10% (ne znam za sta, ali cini mi se da je tako nesto, uostalom zato i pitam jer nisam siguran :) ) ?? Jos jednom hvala svima na odgovorima na moje prethodno pitanje :)
 
U najgorem slucaju akobte carine nece biti vise od 60$ tako da to nije velika suma ako dobijas to sto ti treba
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno