Šta je novo?

Canon 24-105mm f/4L na telu sa crop senzorom. Preterivanje ili ne?

jox

Čuven
Učlanjen(a)
07.01.2003
Poruke
2,103
Poena
680
Trenutno imam Canon 100D + kit 18-55mm IS USM + 40mm pancake i naravno 50mm/1.8 i namena je iskljucivo porodicna fotografija (nikakav modeling, koncerti, teretana (naklon@MrBig) i ostali profesionalizam).

Posle nekog vremena je naravno krenulo da me kopka i krenuo da gledam objektive i zavrsio na Canon 24-105mm f/4L

Uglavnom, sve suve specifikacije/brojke/slicno sam iscitao (znam koliko je veci, tezi, bolji za video zbog konstantnog otvora blende kroz ceo opseg, bla bla bla).
Kako ja sem nabrojanih druge objektive nisam koristio, zanima me je misljenje nekoga ko jeste:
Da li bi mi ovaj objektiv doneo neku primetnu razliku u kvalitetu fotki (naravno, kvalitetu onoga sto je do samog objektiva&aparata, ne elemenata koji su do fotografa:))?
Da li ima smisla uzimati uopste L objektive za tela sa crop senzorom?
...i naravno sta god mislite da je bitno&korisno...
 
Poslednja izmena:
Osim univerzalnosti nikakvu razliku u kvalitetu ne bi dobio.
 
Prvo, kit objektiv nije USM, bilo bi mnogo lepo da je tako :)

Drugo, 24-105 je u svakoj stavci bolji od kita i vredi svaki dinar, to je verovatno najprodavaniji L objektiv ikada. Na cropu jedini problem je sto nije dovoljno sirok, a inace opticki je primetno bolji od kita, bas na cropu se ta razlika najbolje vidi jer im je potreban mnogo bolji objektiv nego FFu zbog manje povrsine stakla koju "koriste". Ako ti nije potrebno sire od 24, nemoj da razmishljas. Takodje i za video, IS radi daleko bolje od kita, zoom je mekan pa se cak i on moze koristiti u toku snimanja, ja sam ga imao neko vreme i zamenio za 24-70 samo zbog blende, sto je i jedina negativna strana, ne moze koristiti u uslovima slabog svetla...
 
Poslednja izmena:
Canon jeste izbacio novi 18-55 kit objektiv u toku 2013. i to je ovaj sto je dosao uz Canon 100D. Naravno, u pravu ste: nije USM nego STM, my bad.

Nekako bih se radije odrekao sirine zarad dobitka na drugom kraju opsega, kvaliteta fotki i izrade. Nadam se samo da postoji neka razlika u kvalitetu fotki (za kvalitet izrade mi je jasno).
 
Problem je što je neko sad se već ne sećam tvrdio da je kit usm, da bar toliko zna. A sad poruke nema, izbrisana je a bila je izmedju driverove i moje.
 
Ma nije ni bitno, skoro probah taj 24-105L i ja odusevljen, ako ti ne treba sirina dobijas vrlo koristan opseg i ubicu od objektiva i jos jednog dana ako predjes na FF... Gde ces vise :)
 
Po meni, 24-105L je overkill na kropu senzoru. Mnogo bolje bi legao apsolutno sjajni 15-85!
 
Dok sam pucao sa 350D, imao sam kit 55-250 IS. Uzeo sam posle 70-200 f4 IS i razlika u slici nije bila neka wow. Ali kad sam sa 8mpx presao na 7D i 18mpx, razlika izmedju ta dva je kao dupe i oko. 100D ima isti/slican senzor kao 7D, sto znaci da ce razlika biti veoma primetna (plus sve ovo oko izrade).

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Na tom telu, svaki L zum ce da mu bude ko piletu dojke, em ozbiljan disbalans, em uzak na sirokom delu, em overkill jer covek fotka decu aman! :)
Za njega je 18-135 STM puna kapa.
 
Poslednja izmena:
Po meni, 24-105L je overkill na kropu senzoru. Mnogo bolje bi legao apsolutno sjajni 15-85!

Marti, zvucis kao glas razuma :)
Nego, cena po kojoj mogu kupiti nov 15-85 i nov 24-105 (izvadjen iz kit-a) je maltene ista, pa nekako sumnjam da ima racunice uzeti taj 15-85... ali pogledacu sad po netu fotke i komentare...
 
Ne treba ti nov objektiv, treba pratiti oglase, mogu polovna stakla da se kupe za znacajno manje novca. Polovno u 99% situacija ne znaci losije ili gore. Naprosto najcesce dobijes objektiv u savrsenom stanju za nekoliko stotina evra manje. Licno mislim da se isplati.Na kropu sam imao 15-85 i ovde u ovoj sobi mozes procitati da hvalim taj objektiv. Nema mane!
Sada na FF imam 24-105 i to je apsolutno sjajan objektiv. Neces pogresiti u bilo kojoj varijanti ali kao sto sam gore rekao, 24-105 ti je ozbiljan overkill. Bolje idi na neki krop objektiv, obzirom da se koristiti za porodicno fotkanje.
Polovan 15-85 moze da se uzme za 350 -450-500 evra, 24-105 u zavisnosti od godina i kilometraze 450-600 evrica. Moj savet je 18-135 STM, polovan 250-300 evrica.
 
Jasno, medjutim objektiv cu uzeti u US pa su onda i odnosi cena malko drugaciji...
 
Sad vidim da se pored EF-S 15-85mm spominje i EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM kao ozbiljan objektiv, svetlosno jak (javi od pomenutog 24-105) i konstantan, dobrog kvaliteta izrade.
Jedini problem je cena, koja je jos veca nego 15-85mm, sto mi skroz obesmisljava ideju uzimanja ovog objektiva umesto 24-105 (proklet bio taj crveni prsten :D).

Ipak, ima li neko iskustva sa ovim objektivom?
 
Poslednja izmena:
Imao ja dok sam bio na tim igračkama od Canona, strašan objektiv. Ima problematičan IS i uvlači prašinu, to je mana pored cene.
 
Sad vidim da se pored EF-S 15-85mm spominje i EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM kao ozbiljan objektiv, svetlosno jak (javi od pomenutog 24-105) i konstantan, dobrog kvaliteta izrade.
Jedini problem je cena, koja je jos veca nego 15-85mm, sto mi skroz obesmisljava ideju uzimanja ovog objektiva umesto 24-105 (proklet bio taj crveni prsten :D).
Ipak, ima li neko iskustva sa ovim objektivom?

Imao sam i njega dve godine, velik i tezak, crta odlicno, dobar na svakoj blendi ali opet mislim da tebi to ne treba! 15-85 ili 18-135 stm... dosadio sam vec! :d
 
Hvala jos jednom. 18-135 stm je oko 300$ nov sto je prilicno zanimljiva opcija...
Nadam se da se sledeci put (za koji mesec) javljam sa nekim utiscima.
 
Računaj samo da će ti 15 biti korisnije nego 135.
 
... bude veselo kad to uparim sa opsegon 24-105, koji nit ima 15 nit 135
 
Trenutno imam Canon 100D + kit 18-55mm IS USM + 40mm pancake i naravno 50mm/1.8 i namena je iskljucivo porodicna fotografija

Canon 24-105mm f/4L
EF-S 15-85mm
EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM
18-135 stm
Prvo i najvaznije pitanje - da li planiras da u ikakvoj buducnosti (bar u narednih 5 godina) predjes na FF? Drugo najvaznije pitanje, koje moras sam da shvatis - sta zelis da slikas, kakve kompozicije slike zelis, sta dakle, zelis da postignes, a da pritom trenutno ne postizes, pa da ti je neophodan nov objektiv ili fotoaparat? Imas li problema u stalnom menjaju objektiva? Itd...

Da razlucimo> sve na kropu sto vidis u "mm" moras da pomnozis sa 1.4, ukoliko nemas nameru da predjes na FF.
Trenutno imas> 25-77 kit, 56mm pancake, 70mm f2.8. To je ono sto slikas sa svojim krop senzorom.
Dvoumis se izmedju>
34-147mm f6 L
21-120mm
24-77mm f4.5 is usm
25-190 stm

sve pod pretpostavkom da neces da predjes na FF.

Prvo sto mozes da primetis - nigde neces dobiti signifikantno vecu kolicinu svetlosti koju ocekujes kupovinom pojedinih stakala. Dakle, neces smanjiti okidaje znacajno, vec samo delimicno krace, nista posebno sto vec sad ne mozes da izvedes. O kvalitetu je uvek tesko govoriti, jednostavno receno, to su samo neke male nijanse. Da li bi ti pomogao tripod u nekim slucajevima, jeftina investicija, ali moze dobro da posluzi za neke slike?

Ukoliko ti je "sirok ugao" nepotreban, smatram da imas sve sto ti je potrebno da napravis slike koje odgovaraju opremi koju imas. Da bi znacajnije poboljsao "kvalitet", trebao bi razmisliti o polovnom ff aparatu. Ipak, mislim da je oprema za zahteve koje imas sasvim dovolja, i da je najveci pomak u ucenju i vezbanju kako da se iskoristi pun potencijal.

Mozda nije losa varijanta da, ukoliko razmislis o nekom sirem kontekstu, i da prosiris "fotografisanje" na neke druge oblasti, i da kupovinom kvalitetnijeg L objektiva (ipak je dugovecnost dokazana kod ovih modela) i u kasnijem periodu, uz eventualnu prodaju nekih koji bi ti predstavljali visak, krenes u potragu za ff?

Ukoliko se cvrsto odlucis za krop senzor, smatram da je L promasena investicija, i da fokus treba da ostane na jeftinijim staklima, moje je misljenje da je 15-85 najbolji izbor u ovom segmentu od nabrojanih, uz prodaju kit objektiva.
 
Prvo i najvaznije pitanje - da li planiras da u ikakvoj buducnosti (bar u narednih 5 godina) predjes na FF? Drugo najvaznije pitanje, koje moras sam da shvatis - sta zelis da slikas, kakve kompozicije slike zelis, sta dakle, zelis da postignes, a da pritom trenutno ne postizes, pa da ti je neophodan nov objektiv ili fotoaparat? Imas li problema u stalnom menjaju objektiva? Itd...

Da razlucimo> sve na kropu sto vidis u "mm" moras da pomnozis sa 1.4, ukoliko nemas nameru da predjes na FF.
Trenutno imas> 25-77 kit, 56mm pancake, 70mm f2.8. To je ono sto slikas sa svojim krop senzorom.
Dvoumis se izmedju>
34-147mm f6 L
21-120mm
24-77mm f4.5 is usm
25-190 stm

sve pod pretpostavkom da neces da predjes na FF.

Prvo sto mozes da primetis - nigde neces dobiti signifikantno vecu kolicinu svetlosti koju ocekujes kupovinom pojedinih stakala. Dakle, neces smanjiti okidaje znacajno, vec samo delimicno krace, nista posebno sto vec sad ne mozes da izvedes. O kvalitetu je uvek tesko govoriti, jednostavno receno, to su samo neke male nijanse. Da li bi ti pomogao tripod u nekim slucajevima, jeftina investicija, ali moze dobro da posluzi za neke slike?

Ukoliko ti je "sirok ugao" nepotreban, smatram da imas sve sto ti je potrebno da napravis slike koje odgovaraju opremi koju imas. Da bi znacajnije poboljsao "kvalitet", trebao bi razmisliti o polovnom ff aparatu. Ipak, mislim da je oprema za zahteve koje imas sasvim dovolja, i da je najveci pomak u ucenju i vezbanju kako da se iskoristi pun potencijal.

Mozda nije losa varijanta da, ukoliko razmislis o nekom sirem kontekstu, i da prosiris "fotografisanje" na neke druge oblasti, i da kupovinom kvalitetnijeg L objektiva (ipak je dugovecnost dokazana kod ovih modela) i u kasnijem periodu, uz eventualnu prodaju nekih koji bi ti predstavljali visak, krenes u potragu za ff?

Ukoliko se cvrsto odlucis za krop senzor, smatram da je L promasena investicija, i da fokus treba da ostane na jeftinijim staklima, moje je misljenje da je 15-85 najbolji izbor u ovom segmentu od nabrojanih, uz prodaju kit objektiva.


Otkad je kod kanona krop faktor 1.4 ?
 
Otkad je kod kanona krop faktor 1.4 ?
Moja greska, 1.6, napamet sam radio, izlapeo sam XD ali sustina je tu, brojkice su malkice drugacije :)
Hvala na ispravci

Canon 24-105mm f/4L
EF-S 15-85mm
EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM
18-135 stm

38-168
24-136
27-88
29-216
 
Poslednja izmena:
Da razlucimo> sve na kropu sto vidis u "mm" moras da pomnozis sa 1.4, ukoliko nemas nameru da predjes na FF.
Trenutno imas> 25-77 kit, 56mm pancake, 70mm f2.8. To je ono sto slikas sa svojim krop senzorom.
Dvoumis se izmedju>
34-147mm f6 L
21-120mm
24-77mm f4.5 is usm
25-190 stm

Nije to bas tako prosto da uzmes krop faktor i pomnozis i voila...
Evo jedan skorasnji, pristojan clanak na tu temu..
http://www.dpreview.com/articles/2666934640/what-is-equivalence-and-why-should-i-care
 
Poslednja izmena:
Moja greska, 1.6, napamet sam radio, izlapeo sam XD ali sustina je tu, brojkice su malkice drugacije :)
Hvala na ispravci

Canon 24-105mm f/4L
EF-S 15-85mm
EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM
18-135 stm

38-168
24-136
27-88
29-216


Malo ti to pogrešno računaš...

15-85 će biti 15-85, 18-135 će biti 18-135, nema potrebe da množiš.
 
Poslednja izmena:
Nadam se da je ovde matematika i teorija oko crop i ff senzora svima jasna i da nema potrebe nastavljati sa time...

Prvo i najvaznije pitanje - da li planiras da u ikakvoj buducnosti (bar u narednih 5 godina) predjes na FF? Drugo najvaznije pitanje, koje moras sam da shvatis - sta zelis da slikas, kakve kompozicije slike zelis, sta dakle, zelis da postignes, a da pritom trenutno ne postizes, pa da ti je neophodan nov objektiv ili fotoaparat? Imas li problema u stalnom menjaju objektiva? Itd...

Nema niceg neophodnog. I sa dzepnim kompaktom sam mogao da uslikam sve sto mi je trebalo, ali me kopkalo da uzmem DSLR, najvise zbog skoka u kvalitetu fotki. Isto tako me sada kopka kvalitetan objektiv, iako ni ovaj IS STM kit objektiv nije los, i izgleda da skok u kvalitetu nece biti veliki.
Na osnovu preporuka ovde, blizu sam da uzmem i 15-85 i 24-105, poigram se sa oba i prodam jedan kad vidim koji mi vise odgovara.

A da li ce me znatizelja dovesti nekada do FF aparata... nadam se da nece.
 
Poslednja izmena:
Ja posedujem "stari" Canon 500d ( kupljen nov ) I kupovinu neki ef-s objektiva sam svesno izbegavao jer sam uvek u podsvesti imao ono " a sta ako jednog dana predjem na FF ". ( sad sam konacno dosao do trenutka kada je prelazak na ff sve izvesniji ali nije 100 % siguran ).
Mislim da je to pogresan stav , I da jedino ukoliko si bas 99% siguran da ces u naredne 2-3-4 godine preci na ff izbegavaj ef-s objektive.
Dakle, slobodno uzmi taj 15-85, I u zdravlju da te sluzi.
 
Uzeo i 15-85mm i 24-105mm, doduse, potrajace bar do septembra dok se objektivi dovuku do mene.
Javljam se sa sampleovima i utiscima.
 
A ja taman hteo da te pitam da li si uzeo u obzir 100mm f2?
Kad vec imas 50mm, to je nekako sledeci prajm u tom pravcu...
Kazu za njega da je ostriji od bilo kog L objektiva... A da ne pricamo o f2...
 
Nazad
Vrh Dno