Šta je novo?

Buducnost AGP-a i tranzicija na PCIe?

Roy Jones Jr.

Čuven
Učlanjen(a)
11.01.2003
Poruke
925
Poena
630
Koliko je pametno sada kupovati neku AGP platformu (citaj nForce3 i A64 754/939) pored nadolazecih nForce4 PCIe resenja za obe platforme? Pre svega me zanima prednost PCIe grafickih karti u odnosu na ekvavilentne AGP karte. Da li je za trenutnu generaciju 6800/X800 karti AGP usko grlo jer po testovima na netu vidim da su razlike u performansama izuzetno male (ako ih uopste ima). Gde trenutno PCIe moze da dobije AGP osim u okviru SLI resenja? Ima li nekih nagovestaja da ce se R520/NV50 raditi i u AGP varijanti ili ce to iskljucivo biti PCIe resenja? Drugim recima koliko dugo ce AGP platforma moci da parira ekvivalentnoj PCIe platformi (izuzimajuci u vidu podrsku za SLI i Sata2)?
 
Mnogo je bitnije sta ces ubosti u taj AGP ili PCIe slot.
Zavisi i od toga sa cega prelazis, i zasto bi uopste prelazio na NF3, kad imas u vidu da i u socket A kad zabodes dobru graficku ima da "klizi" jos najmanje godinu dana (minimum!). Sa druge strane, ako se odlucujes za apgrejd, ne vidim razloga zasto ne bi isao na PCIe, jer time ulazes u nesto sigurno.

Na stranu to da i ako predjes na PCIe, ne znaci da za godinu dana neces menjati plocu jer ce neka nova imati nove zezancije bez kojih se ne moze ziveti.
Jedini razlog zbog kojeg licno ja ne bih jos uvek presao na Nf4 je mali broj PCI slotova, ali ne sumnjam da ce ubuduce i to da se resi integrisanjem modema, wirelessa.. u samu plocu.

Po meni, AGP bi mogao da parira PCIe jos dugo, kad bi ATI i NVidia htele da buduce GPU rade u AGP varijanti. AGP ima dovoljno bandwitha da zadovolji i sledecu generaciju GPU, ali nema sanse za SLI, pa se zato gura novi standard... tako ja to laicki gledam sa strane. :)
 
Poslednja izmena:
AGP jednostavno nije u stanju da isporuci dovoljno energije karticama a i propusna moc ce mu biti usko grlo za cca 1.5 godinu dana. PCI - E je buducnost. Ne dopada mi se ali je tako. Pogotovo zato sto ga Intel gura. Kada oni nesto pocnu to i isteraju. Jedino im je Rambus plan propao ali je bio ipak previse sulud :). Ja bih sacekao sa prelaskom na PCI-E. Ima dobrih AGP kartica jos uvek.
 
Ako kupujes zver kartu, kupi PCI-E, jer ce isti takav AGP model imati daleko manju prodju za 6 meseci. Ako uzimas nesto jeftinije, reda 9200-9600XT kod ATi-ja, ili neka nV slicnog ranga, onda ima smisla uzeti AGP varijantu, pogotovo sto ce 'amortizacija' te karte biti relativno i posle duzeg vremenskog perioda.
 
Nekoliko cinjenica pa sami promislite:

1. propusna moc agp interfejsa i sada je duplo veca od realnih potreba
2. pci-e je u stanju da napaja karticu gotovo duplo vecom snagom (75W vs. 45W) u odnosu na agp ali ni to nije dovoljno high-end karticama.
3. cenu kartice ce jos dugo odredjivati njene performanse a ne interejs kojem je namenjena.
 
Zanimljivo je da sam prilikom testiranja SLI-a bio vrlo zabrinut kako ce raditi 2x6800 vanilla s obzirom da ni jedna nema dodatni konektor za napajanje, srecom sve je radilo kao sat, cak i dobro overklokovano (326/600->450/880)
Slazem se da cene i dalje ne zavise od interfejsa, a i AGP je suvise prisutan da bi ga se proizvodjaci lako odrekli, pa se ipak pojavljuju karte za AGP koje su bile najavljivane kao PCI-E ekskluziva (mada je tako bilo i sa starim PCI-om, mislim da je cak bilo GF FX karti za PCI)
 
ne mislim da predjem bar za jos 2 godine :D , jos nisam izvukao maximus na doticnoj, a sto se tice gfx takodje se ne sekiram sada imam 9600 , a jednog dana preci cu na jacu, i tada ce kostati oko 60-70 e(9800) :p
 
Nazad
Vrh Dno