Šta je novo?

Buduća 5G mreža...?

Zapravo nije tako... testno okruzenje je jer emulira 5G mrezu i kao sto rekoh nema sve elemente i funkcije 5G mreze ( da ne komplikujem previse)... Aktivna ce postati kada se dobiju dozvole i zaista krene prava 5G mreza sa svim svojim elementima i funkcionalnostima i to ne zavisi od komercijalnih korisnika, mogu operateri testirati bez komercijalnih korisnika duzi vremenski period sto ce svakako i biti neki period kada ce testirati na pravoj 5G mrezi ovo sto poglavica prica sa sluzbenim karticama...

Sta ce operateri nuditi bukvalno ni oni ne znaju jer mnogo zavisi od tog pravilnika RATEL-a prvenstveno u vidu koliko ce licenci dati odnosno da li ce SBB biti konkurencija jer ce oni krenuti zestoko, kolika ce biti obavezna pokrivenost i koji ce biti rokovi... drugo zavisi od toga kakva ce biti taktika ostalih svakako ce biti prilagodjavanja kao sto je slucaj do sada... Tu opet imamo pitanje politike gde Telekom mora da bude taj koji gura 5G u smislu opste narodnog veselja a manje kako bi to stvarno trebalo itd...
 
Zapravo nije tako... testno okruzenje je jer emulira 5G mrezu i kao sto rekoh nema sve elemente i funkcije 5G mreze ( da ne komplikujem previse)... Aktivna ce postati kada se dobiju dozvole i zaista krene prava 5G mreza sa svim svojim elementima i funkcionalnostima i to ne zavisi od komercijalnih korisnika, mogu operateri testirati bez komercijalnih korisnika duzi vremenski period sto ce svakako i biti neki period kada ce testirati na pravoj 5G mrezi ovo sto poglavica prica sa sluzbenim karticama...

Sta ce operateri nuditi bukvalno ni oni ne znaju jer mnogo zavisi od tog pravilnika RATEL-a prvenstveno u vidu koliko ce licenci dati odnosno da li ce SBB biti konkurencija jer ce oni krenuti zestoko, kolika ce biti obavezna pokrivenost i koji ce biti rokovi... drugo zavisi od toga kakva ce biti taktika ostalih svakako ce biti prilagodjavanja kao sto je slucaj do sada... Tu opet imamo pitanje politike gde Telekom mora da bude taj koji gura 5G u smislu opste narodnog veselja a manje kako bi to stvarno trebalo itd...
Jedno pitanje, posto mi nije jasan taj momenat oko dodeljivanja 5g licenci i zasto telekom koci sbb?
Hipoteticki: ako sbb dobije licencu za 5g, da li sbb u tom slucaju postaje i mobilni operater ili ne?
 
Jedno pitanje, posto mi nije jasan taj momenat oko dodeljivanja 5g licenci i zasto telekom koci sbb?
Hipoteticki: ako sbb dobije licencu za 5g, da li sbb u tom slucaju postaje i mobilni operater ili ne?
Od 4G ne moras biti mobilni operater. Ali nije isplativo da platis 4G da bi bio internet provajder.
Imas besplatne spektre na WiFi sa mnogo usmerenijom opremom za kućni net. Kućni net sa mobilnim frekvencijama je doslovno tržišna niša. Eto ima pa da iskoristim. Zato služe tterenski agenti. Vide gde ima spektra i tu vataju ljude da im prodaju visak spektra kao kucni net. Doslovno tržišna niša.
Dok sa 5G ce biti spektar dovoljan da pokriva sve živo.
Sa A1 i 4CA apsolutno mi nije potrebno da imam kućni net. Ako mi se ne svidi ponuda za kućni net momentalno dajem otkaz u ime mobilnog neta. Ne razmišljam. Ali sad je A1 jedini provajder i to je Niša korisnika koji znaju da koriste net preko A1
 
Nisam siguran da ce RATEL pre svih dozvoliti da se bude samo data provider preko 5G, kako i sa aspekta razvoja trzista, tako i sa aspekta politike. Drugo, dobiti spektar i ici na samo data je poptuno suludo, pogotovo za 5G gde je laka segmentacija ( npr, Vodafone je za prenos krunisanja kralja potpuno segmentisao jedan segment 5G SA javne mreze i koristio ga samo za to, uz bukvalno minimalne troskove)...

Da je neisplativo da se bude samo data provider nije ( cak i kao virtuelni provajder), ima i tu dosta novca i prostora za razvoj, kao ovo sto su spomenuli vezano za net ( ne samo za domace korisnike, vec i za turiste, neko je rekao Airalo ili Nomad? ) ili TV, sto mu dodje na net isto, vec i za biznis korisnike, IOT itd... ali kada vec placas za spektar onda je potpuno suludo da ne budes i mobilni operater, pogotovo sto je to jedino sto nedostaje SBB da zaokruzi proizvod i veliki deal breaker za mnoge sto ne mogu da povezu sve u Box po nizoj ceni...

Naravno, sa 5G dobija i mogucnost da lako prosiri svoju broadband mrezu bilo gde u Srbiji bez gradjenja kablovske mreze, a videli smo koliko je to komplikovano kada nisi politicki prikladan...
 
Screenshot_20240319-115339_NetMonster.png

Malo ekskluzive iz Niša - uhvatio sam 5G mts signal - naravno nije aktivan carrier.
 
Tacnije da je potrebna samo naucnoj zajednici zbog superkompjutera i vestacke inteligencije, a gradjanima ne treba. 😂
 
Tacnije da je potrebna samo naucnoj zajednici zbog superkompjutera i vestacke inteligencije, a gradjanima ne treba. 😂
Ajde daj mi jedan primer za super kompjuter i vestacku inteligenciju gde treba 5G?
Ovaj 5G mi sve više liči na kvantni kompjuter i kako krekuje bitcoin i sve sifre na avetu poslednjih 10 godina...
 
ovo pitajte donedavnu premijerku, to je njena izjava
5G ima trenutno tri upotrebe.
Stadion internet za instagram i slicno da se na tik tok i YouTube face i slicno strimuje za vreme utakmice koncerta i slično.
Generalna konektivnost u pokretu gde je unapredjenje.
I broadband redudantnost u slucaju otkaza glavne linije. I ili zamena za takvu vrstu konekcije.
I to je to. Svr ostalo je da ne kazem šta.
Iot i ostale gluposti... Super eto bice nekad da trosi malo struje ali ajde da to vidim u praksi...
 
Mislim da je glavna upotreba 5G da zameni 4G u svemu sto je 4G do sada radila jer 4G nije vise ono po cemu je izvorno pamtimo - niti ce moci da bude kada prosecni paket bude bio 36 GB. Fiksni mobilni internet je danas 200 GB u proseku, bice 1 TB. 5G je za to kljucan, a ne za letece automobile i sta ti ja znam. Vidim da ljudi cesto previde taj kljucni faktor. Marketing obicno puca na te "kul" stvari, ali 5G je nesto sasvim drugo. Pre svega apsolutna zamena za 3G/4G i paketi koji ce verovatno ici preko 50-100 GB u proseku, zatim omasovljavanje kucnog mobilnog interneta (nizak ping, stabilna mreza, 1TB paketi minimum), zatim satelitski sms (i pocetak standardizacije satelitskog interneta), to je 5G.

A ono IoT, autonomna vozila, vestacka inteligencija, to ce ici onako usput, mozda ce se timeline vise poklopiti sa 6G nego sa 5G.

Dalje, 3G je radio samo na 2100 mhz i bilo je dovoljno. Danas pricamo o 700, 800, 900, 1800, 2100, 2600, 3500... danas je sve najbolje frekvencije uzeo internet i sve ce to biti 5G. Pola niskih frekvencija je oduzeto od televizije - novi prioriteti. Dakle, kada pricamo o 5G to je ta siroka slika. A ne sto dodje Lučić i prica o vestackoj inteligenciji, IoT, i samovozecim automobilima. To su sve fensi nusprodukti koji ce za 10-15 godina mozda i poceti da uticu na nas zivot.
Bas me zanima da li ce 5G resiti stvarno problem pokrivenosti. Bas sam bio na planini na istoj lokaciji 15 godina kasnije.
Sve je isto kao na K770i
Jedini novitet je neupotrebljiv b20 signal. I saltanje između EDGE neupotrebljivog i 3G na par mesta upotrebljiv...
B20 apsolutno neupotrebljiv... 3G isti kao pre 15 godina...
Ceka se 5G... Bas me 4G neprijatno iznenadio na 800 MHz da ne radi...
Na ovom konretnom primeru, danas imas taj 4G b20 (800 mhz), medjutim, kada dodje 5G, tu ce biti mogucnost i za 700 i 900 (pored 800 Mhz). Jedan ce ti na tvojoj mikrolokaciji sigurno biti upotrebljiviji nego sto je taj 4G danas. Naravno pricam ako zaista postoji problem sa signalom, ako nisi u nekoj "senci", klisura, rupa i kao sto nema signal.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je glavna upotreba 5G da zameni 4G u svemu sto je 4G do sada radila jer 4G nije vise ono po cemu je izvorno pamtimo - niti ce moci da bude kada prosecni paket bude bio 36 GB. Fiksni mobilni internet je danas 200 GB u proseku, bice 1 TB. 5G je za to kljucan, a ne za letece automobile i sta ti ja znam. Vidim da ljudi cesto previde taj kljucni faktor. Marketing obicno puca na te "kul" stvari, ali 5G je nesto sasvim drugo. Pre svega apsolutna zamena za 3G/4G i paketi koji ce verovatno ici preko 50-100 GB u proseku, zatim omasovljavanje kucnog mobilnog interneta (nizak ping, stabilna mreza, 1TB paketi minimum), zatim satelitski sms (i pocetak standardizacije satelitskog interneta), to je 5G.

A ono IoT, autonomna vozila, vestacka inteligencija, to ce ici onako usput, mozda ce se timeline vise poklopiti sa 6G nego sa 5G.

Dalje, 3G je radio samo na 2100 mhz i bilo je dovoljno. Danas pricamo o 700, 800, 900, 1800, 2100, 2600, 3500... danas je sve najbolje frekvencije uzeo internet i sve ce to biti 5G. Pola niskih frekvencija je oduzeto od televizije - novi prioriteti. Dakle, kada pricamo o 5G to je ta siroka slika. A ne sto dodje Lučić i prica o vestackoj inteligenciji, IoT, i samovozecim automobilima. To su sve fensi nusprodukti koji ce za 10-15 godina mozda i poceti da uticu na nas zivot.

Na ovom konretnom primeru, danas imas taj 4G b20 (800 mhz), medjutim, kada dodje 5G, tu ce biti mogucnost i za 700 i 900 (pored 800 Mhz). Jedan ce ti na tvojoj mikrolokaciji sigurno biti upotrebljiviji nego sto je taj 4G danas. Naravno pricam ako zaista postoji problem sa signalom, ako nisi u nekoj "senci", klisura, rupa i kao sto nema signal.
Svaka čast, pun pogodak.
To je to. Evo kod mene na selu samo sto je dodato 3CA 5MHz na B20 sa 70-130/15 otisla brzina na 100-150/30
Dok u gradu gde je opterećenje 40/40
Odoka....
I svakako radi mreža. Ali koliko korisnika vise će moći da ima te brzine je poenta cele priče....
 

Rumuni su recimo krenuli neocekivano agresivno sa 4g mrezom, kao i odlukom da bude izuzetno pristupacna (recimo za 5 evra imas paket od 150 GB). Dal' su spucali sve pare na 4G, ali u 5G su usli sa mnogo manje entuzijazma.

A za nas, koju posluku vise porati. Sto se kaze, znali smo da smo najgori, ali nekako uvek ocekujes da su bugari, albanci, makedonci, moldavci - gori. Neko mora da je gori, jel tako?
 
Rumuni imaju jednu od prosečno naj bržih mreža u Evropi, 4G a i stabilnu pa im se valjda ne žuri. Ja bih se i sa tim zadovoljio koliko smo mi loši.
 
Ono što 5G u ovom trenutku može da ponudi korisnicima u Srbiji je:
  • rasterećenje 4G mreže migriranjem određene količine saobraćaja na 5G nosioce
  • povećanje kvote za prenos podataka u paketima (3G je bio u stotinama megabajta, 4G LTE u par gigabajta, LTE-advanced u par desetina gigabajta, 5G će biti par stotina gigabajta).
  • veću količinu prenetih podataka u raznim varijantama kućnog neta, eventualno kućni net "nalik flat-u", uz dosta velikodušne FUP odredbe

Ono što 5G u prvo vreme neće doneti:
  • nisku latenciju - do implementacije prave 5G SA mreže
  • veću pokrivenost u odnosu na sadašnju 4G mrežu - do izgradnje još većeg broja ćelija

Ono što 5G nije i neće biti:
  • potpuna zamena za fiksni pristup internetu - naročito onaj realizovan preko raznih vrsti optičkog pristupa.
  • magični štap koji će povezati sve IoT uređaje na svakom mestu

A to da će SBB recimo "magično" dobiti mogućnost da plasira svoje programe u celoj Srbiji - kroz ulazak na 5G tržište... pa SBB i sada ima mogućnost da ponudi svoje TV usluge bukvalno bilo gde u Srbiji, da li kroz EON van mreže (kroz internet bilo kog provajdera) ili kroz DTH platformu Total TV.
 
Ono što 5G u ovom trenutku može da ponudi korisnicima u Srbiji je:
  • rasterećenje 4G mreže migriranjem određene količine saobraćaja na 5G nosioce
  • povećanje kvote za prenos podataka u paketima (3G je bio u stotinama megabajta, 4G LTE u par gigabajta, LTE-advanced u par desetina gigabajta, 5G će biti par stotina gigabajta).
  • veću količinu prenetih podataka u raznim varijantama kućnog neta, eventualno kućni net "nalik flat-u", uz dosta velikodušne FUP odredbe

Ono što 5G u prvo vreme neće doneti:
  • nisku latenciju - do implementacije prave 5G SA mreže
  • veću pokrivenost u odnosu na sadašnju 4G mrežu - do izgradnje još većeg broja ćelija

Ono što 5G nije i neće biti:
  • potpuna zamena za fiksni pristup internetu - naročito onaj realizovan preko raznih vrsti optičkog pristupa.
  • magični štap koji će povezati sve IoT uređaje na svakom mestu

A to da će SBB recimo "magično" dobiti mogućnost da plasira svoje programe u celoj Srbiji - kroz ulazak na 5G tržište... pa SBB i sada ima mogućnost da ponudi svoje TV usluge bukvalno bilo gde u Srbiji, da li kroz EON van mreže (kroz internet bilo kog provajdera) ili kroz DTH platformu Total TV.
E ovo je kad čovek objasni bolje od svih medija zajedno i domacih nazovi stručnjaka.
Svaka čast.
Možda jedino za SBB da bi mogli ponuditi na mobilnom netu besplatno protok za TV. I sad eon radi ali treba ti neo net ili dosta neta. I isto kucni net ko dosadašnji mobilni operateri. Faktički mogli bi da gruvaju 5G gde nemaju zemaljsku infrastrukturu
 
Skoro ce deset godina kako je startovao 4G nista epohalno se nije desilo. Brzine (centar Nisa) idu do 30mb brzine MTS i A1. Paketi od pre 8g 100gb skoro mrdnuli na 150gb, i ako se svake godine svi operateri hvale da obaraju velike rekorde u potrosnji mobilnog interneta paketi ne mrdaju. Samo neka povecaju malo pakete bice dobre brzine od max 50mb u 5G mrezi. 😀
 
Okej, neka ponudi i to minimalno, samo neka startuju više. Malo mi pun kufer priče kako eto 5G nam maltene ne treba jer neće doneti bog zna kakve benefite, a cela Evropa pustila 5G signal. Čak i Kosovo!
 
Možda jedino za SBB da bi mogli ponuditi na mobilnom netu besplatno protok za TV.
Čak je i Lučić rekao:
Lučić: Mi već sada tо radimо u kоmbinaciji sa satelitskоm televizijоm, na 4G mreži, i verоvatnо ćemо tо nastaviti i uvоđenjem 5G tehnоlоgije. Razlоg za tо je štо na taj način televizija u stvari ne trоši Internet jer se emituje prekо satelita. Televizija je najveći pоtrоšač Interneta i dоsta оpterećuje bazne stanice akо se emituje putem 4G ili 5G mreže, delоm i zbоg tоga štо je gledanje televizije najintenzivnije uveče.
TV je najveći potrošač interneta, a i 5G je shared medium ograničenog kapaciteta... jedino što će se desiti je da prosečni korisnik 5G mreže opterećuje gledanjem televizije manje od 4G mreže jer je jednostavno veći kapacitet, pa možda i izdrže veći broj korisnika koji gleda TV.
 
5G je neminovnost ako hoćemo da ne glumimo puževe na mobilnom netu.

Lično ja koristim oko 10GB mobilnog neta, ali skoro 2TB (kad saberem potrošnju kući i u kancelariji) na - sada već GPON optičkom netu na obe lokacije.

Da uzmem da saspem i 1/10 ukupne potrošnje na 4G (kao što sam radio 2018. sa Vikend netom - jer je alternativa bila 20/2Mbps VDSL), i da još x ljudi uradi to isto - ne bi bilo dobro uopšte za bilo koju 4G mrežu.

Zato i kažem, ni 5G nije potpuna zamena za optički net niti će biti. Kod kuće, na poslu, zna se - ako je dostupan - optički net, a 5G za one koji nemaju druge vidove povezivanja, za net u pokretu, za vikendicu...

Nisu iste nekadašnje slike na fejsbuku i današnji reels/video stories na Instagramu, TikTok-u, to "vuče" bar 1-1.5Mbps dok skroluješ. Da ne govorimo o YouTube, Netflix, EON i drugim OTT video servisima, to troši kolko ti "duša hoće".
 
Sve je ogranicen resurs. Za vreme Corona ekspanzije smo se uverili u to.
Mlatimudija je vece definicije/rezolucije. Yt i dalje gledam u 720p.

edit> odgovor isao na Zekica post
 
5G je neminovnost ako hoćemo da ne glumimo puževe na mobilnom netu.

Lično ja koristim oko 10GB mobilnog neta, ali skoro 2TB (kad saberem potrošnju kući i u kancelariji) na - sada već GPON optičkom netu na obe lokacije.

Da uzmem da saspem i 1/10 ukupne potrošnje na 4G (kao što sam radio 2018. sa Vikend netom - jer je alternativa bila 20/2Mbps VDSL), i da još x ljudi uradi to isto - ne bi bilo dobro uopšte za bilo koju 4G mrežu.

Zato i kažem, ni 5G nije potpuna zamena za optički net niti će biti. Kod kuće, na poslu, zna se - ako je dostupan - optički net, a 5G za one koji nemaju druge vidove povezivanja, za net u pokretu, za vikendicu...

Nisu iste nekadašnje slike na fejsbuku i današnji reels/video stories na Instagramu, TikTok-u, to "vuče" bar 1-1.5Mbps dok skroluješ. Da ne govorimo o YouTube, Netflix, EON i drugim OTT video servisima, to troši kolko ti "duša hoće".
Ali 5G za razliku od 4G ima massive mimo pa sa jedne antene moze da ima gomila usmerenih emisija. I to na 3 puta vise spektra. To je nivo Bogova. Upravljamo spektrom na Božanskoj osnovi. Kad pogledaš modulacije 1K QAM, 4K QAM i Masive MiMO i koliko frekvencije se zauzima. I da može da opskrbi gomilu ljudi u jako malom prostoru kao stadioni. Bukvalno gledas da ne navuces gnev Bogova....
Bukvalno samo sto ne modifikujemo elementarne čestice pa da dobijem novi telefon preko 5G mreže sa centimetarakom preciznošću u prostoru
 
Zato i kažem, ni 5G nije potpuna zamena za optički net niti će biti. Kod kuće, na poslu, zna se - ako je dostupan - optički net, a 5G za one koji nemaju druge vidove povezivanja, za net u pokretu, za vikendicu...
Slazem se, frekvencije su ograniceni prirodni resurs, dok je kapacitet optike prakticno neogranicen. Cak i da 5G moze da izdrzi sve to to bi bilo na nekoj granici pucanja, tako da je svakako neophodna opticka mreza, a 5G koristiti maksimum tamo gde opticka mreza nije moguca, bez silovanja mreze (pricam o manjim i srednjim mestima, u mega gradovima svakako nije moguce iskljucivo se osloniti na 5G).
Čak je i Lučić rekao:

TV je najveći potrošač interneta, a i 5G je shared medium ograničenog kapaciteta... jedino što će se desiti je da prosečni korisnik 5G mreže opterećuje gledanjem televizije manje od 4G mreže jer je jednostavno veći kapacitet, pa možda i izdrže veći broj korisnika koji gleda TV.
Cak i da 5G moze da izdrzi, svakako je bolje rasteretiti mrezu kod tako ociglednih upotreba. Tamo gde ne postoji kabl, postoji satelitska televizija, a 4G/5G da sluzi za IPTV funkciju, on demand, vracaj unazad, tv program itd. itd. Za on demand je i dizajnirana kad pogledas, ali glupo je da pustis tv i slusas ga iz kuhinje, ili spavati "dok nesto ide", besmisleno je da se gusi mreza time, cak i da moze.
Sve je ogranicen resurs. Za vreme Corona ekspanzije smo se uverili u to.
Mlatimudija je vece definicije/rezolucije. Yt i dalje gledam u 720p.

edit> odgovor isao na Zekica post
To je mozda ogranicenost servera, provajdera, ili neceg treceg, sama propusna moc optickih kablova je prakticno neogranicena. Tj. i kada je popunis, imas drugi kablic, pa treci... Neuporedivo je prosto sa radio talasima. To sto gledas video na 720p je vise trip nego sto je stvarno neophodno za nesto (osim ako ne pricas o mobilnim paketima).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno