Šta je novo?

bucni ventilatori

kroki23

Slavan
Učlanjen(a)
28.11.2006
Poruke
441
Poena
330
danas sam ubacio u chieftec dragon 3 devetke chieftecove. 12-ica koja mi je do sad stajala se nije cula, ali zato dva "malisana" koja sam postavio na levu stranicu kucista se cuju kao propeler aviona. Da li je moguce ovaj zvuk nekako ublaziti?
 
inace 3. devetka koju sam monitirao na zadnji deo kucista se takodje ne cuje nista.
 
mislis na napajanje umesto na plocu...pa jesam.
 
mislis na napajanje umesto na plocu...pa jesam.

Ne samo to, ako si ih zakacio na napajanje opet su na 12V, treba na 5V.Pogledaj slike.

ideconnector.jpg


su_1257.jpg
 
Poslednja izmena:
Ako ti je devetka na zadnjoj strani kucista ista kao ove sa strane i ne cuje se, onda ti buku stvara protok vazduha kroz resetke sa strane, filter ili sta vec imas. Moras da utvrdis sta smeta u protoku vazduha i stvara buku. Ako ih prikacis na 5v, smanjices im obrtaje a samim tim i efikasnost, ali ce i buka biti manja. Ako si imao mogucnosti trebao si svakako da ides na vece ventilatore, bolje jedna dvanaestica nego 2 devetke.
 
Ako već stavljaš ventove na bočnu stranicu obavezno pod njih (izmedju venta i stranice) podbaci neke gumice, mogu i obične od slavine. Pojačano brujanje dolazi od vibriranja stranice - i sam si rekao da ti se isti takvi ventilatori postavljeni na druga mesta u kućištu ne čuju toliko kao ova dva na stranici. Ovo bi verovatno bilo idealno rešenje.
 
Poslednja izmena:
imam chieftec ch05 i znam za tu situaciju, te devetke su jednostavno jako bucne, ja sam recimo skino plastiku tj taj drzac na koji se srafe kuleri i izbusio dodatne rupe da moze stati 8 ica, nju kad stavim buka je osetno manja, znaci to je bas do tih kulera, bucni su ali brate lade jace nego 12 ica garantujemu, huje ko sto kazes, jedino resenje ako ces bas devetke, da kupis noktue i sl brend koji su silent ali i skupi ........ili razbusi i 8 ica ide bas lepo........za hardove ti i ne treba jace od 8 ice, sa jednom 9 om meni je temp harda oko 26 stepeni !!! sto je bas malo, mozes ladno bez ikakvih kulera za hardove, osim ako ih imas vise od 3 kom.

poz
 
Poslednja izmena:
ma kao sto ste rekli problem je izgleda u mrezi na stranici kucista, pa kad struji vazduh kroz njih onda se cuje to zujanje-hujanje. inace kad ih skinem sa stranica i pustim da rade ne cuju se.stvarno ne znam kako ovo da resim sem da te resetke skinem ali su "stopljene" sa stranicom tako da je to nemoguce.a kad bih ih obrnuo da duvaju napolje onda nisam nista postigao, jer je bitno da duvaju u CPU. i opet se ne vide slike...
 
Poslednja izmena:
Verovatno rešetka vibrira usled rezonancije sa ventilatorima.

- učvrsti/optereti rešetku nekako
- ukloni rešetku
- promeni broj obrtaja ventilatora
- promeni ventilatore

Mislim da razumem u čemu je problem, meni je na jednoj bivšoj mašini zvonila stranica od kućišta usled rezonancije sa ventilatorom na CPU. Znači - nisu bili u fizičkom dodiru. Jedno vreme sam držao debele knjige na kućištu (da mu promenim inerciju) - na kraju sam kupio drugi kuler i rešio problem.
 
Poslednja izmena:
koliko ima istine u pricama na forumu "radionica" da to prevezivanje venta sa 12 na 7 i 5 v stetno deluje na napajanje, navodno neke negativne povratne struje ??
 
5V nema nikakvog štetnog uticaja, dok 7V "potencijalno" može da šteti napajanju.
 
Stim što 5V može da bude nedovoljno za startovanje istih (čisto da se zna).
 
Iz licnog iskustva: chieftec 90mm su strasno bucni ventilatori. Sad to sto ti kazes da se ne cuju kad rade van kucista mi je jako sumnjivo, jer sam ih i sam tako isprobao. Ako mislis da je problem u rezonanciji stranice kucista sa ventom, stavi gumene podloske na srafove i izoluj ih, ali to ti nece resiti problem - najbolje resenje je fan kontroler (ne samo za taj vent nego za ukupan "dojam" buke iz kucista). Drugo je ventilatori na 5v, ali kao sto ti kazu ljudi, moze se desiti da se uopste ne pokrenu na tako malom naponu.
 
ma problem su izgleda mreze, pa kad uvlaci vazduh preko njih bas se cuju, ne kazem da se ne cuju kad ih skinem, ali ipak dosta,dosta manje. a sto se tice gumenih podlozaka,ne verujem da ce to nesto pomoci, jer kao sto kazem izgleda da je problem u resetkama/mrezi.
 
ljudi,jel postoji neki nacin da iskljucim kulere kad ne zelim da rade, a da ne otvaram kuciste i skidam ih sa ploce/napajanja?
 
kupis neki fan kontroler, pa sa njim usporis/zaustavis kulere
 
gde ja to ta nadjem , a da cena ne prelazi 10e?
 
Kod nas toga nema (Fan Mate) u radnjama, imao je djolez par komada (ja uzeo jedan :)), 500 din je bio, ali sa njim menjash napon u rasponu 5-12V tj. ne moze da se ugasi vent.
 
e jbga, a meni bas treba da gasim ventilatore kad koristim samo za surf i kuckanje. ovom djolezu ne moze da se posalje poruka sve je disejblovao.
 
Ako oces da prodjes jeftino onda sam napravis. Kupis prekidac, parce zice, muski i zenski 3pin konektor za fan i izvedes prekidac pozadi na kuciste... mislim da ne bi bilo vise od 200-300Din
 
Nazad
Vrh Dno