Šta je novo?

Brzi-Spori punjaci & Baterije

Znam za neke Garminove, one ručne pešačko planinarske navigacije, ima u meniju da se bira da li smo ubacili obične jednokratne, ili punjive NiMh baterije. U zavisnosti od ovog podešenja, uređaj zna kada da javi da su baterije skroz prazne te da odbije dalje da radi.
isto sam video i na jednom panasonik fotoaparatu. skroz fina stvar.

a možda da sam izvadi baterije kad dođu do jedne crte. bolje da ih punjač isprazni i napuni ponovo lepo, nego da ih gamepad potprazni....
Imal' neka detekcija da joypad prepozna da je to neki njegov paket, a ne dve obične baterije? Neki treći kontakt?
4800mAh-Rechargeable-Battery-Pack-for-Xbox-360_5201880.bak.jpg
 
Poslednja izmena:
Panasonic BQ-CC16, dolazi u paketu sa 4 baterije po ceni od 3500 u radnjama, odlican brzi punjac.

ima li neke bitne razlike između njega i bq-cc17? znam da je 17 sporiji, ali me to ne pogađa previše, jedino nisam uspeo da ustanovim ima li nekih drugih bitnijih razlika između ta dva?
 
Iskreno ne znam, nije me zanimao jer punim dosta baterija pa mi je bitno bilo da je brzi od tih 7h koliko taj puni...
Koliko vidim po specifikacijama sasvim je zadovoljavajuci
 
ima li neke bitne razlike između njega i bq-cc17? znam da je 17 sporiji, ali me to ne pogađa previše, jedino nisam uspeo da ustanovim ima li nekih drugih bitnijih razlika između ta dva?
Ima test na netu negde u temi, za cc-17 i pominje se i cc-16 i njegove prednosti.
 
A koji su trenutno spori punjaci, u stvari pametni koji bolje pune/prazne Eneloop-e da duze traju?
 
A koji su trenutno spori punjaci, u stvari pametni koji bolje pune/prazne Eneloop-e da duze traju?

ako misliš na discharge i slično, mislim da tu nema nekog konačnog odgovora...niko zapravo ne preporučuje da se discharge često radi, i čak se napominje da se to radi u izuzetnim slučajevima...postoje situacije kada je možda potrebno, recimo ako su se baterije punile u nekim lošim punjačima, pa se kroz neki refresh ciklus malo srede, ili ako su baš duže stajale, ili ako im je oslabio kapacitet i voltaža ( a tada je već vreme da se bace, neće im ni taj refresh mnogo pomoći)...bar ja nisam video neke valjane testove gde je neko uspeo da eneloop baterijama na taj način produži vek...važno je da punjač bude ok, da se ne greju baterije previše, a sve ostalo je u domenu teorije...

problem je i što su punjači koji tebe zanimaju zapravo oem sprave, na koje su posle lepe razni brendovi...pogledaj recimo voltcraft/lacrosse/maha/sada powerex, pa i opus punjače, svi su isti samo se drugačije zovu..za sve te tog tipa sam već pisao koje su mane, a da ne pričam bezveze možeš videti i po drugim recenzijama na netu, prečesto prijavljuju defect bateriju i onda više nema punjenja ( a baterija skroz ok)...neko ovde reče da ima opus punjač pa bi i mene zanimalo da čujem da li i on pati od istog sindroma...?

dakle, punjači koji imaju discharge/test/refresh opcije su gore navedeni, voltcraft/lacrosse/powerex/opus...ako rade ok i nemaju bagove, to ti je odgovor na tvoje pitanje...ima i punjača koji pune i lion i lipo baterije, kao i nimh, nisu ni oni loši, ali njih baš i ne preporučuju za nimh baterije ako uglavnom samo njih koristiš...
 
Ima test na netu negde u temi, za cc-17 i pominje se i cc-16 i njegove prednosti.

glavna dilema je koliko vidim koju vrstu delta cut off-a imaju...cc-16 valjda ima -delta V, što je kao odlično, a cc-17 neki drugi, koji je kao lošiji a neki kažu da je razlika samo u terminologiji i da se svodi na isto, i da su oba ok ( cc-17 naravno sporije puni)...
 
Ja sam imao istu dilemu i uzeo ipak cc-16, kao noviji model mada verujem da i nije neka big deal razlika.
 
novi model manje više, nego su želeli da pokriju sve segmente, tupav i spor, pametan i spor, i pametan i brz :) sad eto imaju za svakoga rešenje...ja se dugo silom prilika zbog posla bavim baterijama, i usput se bakćem sa punjačima, i to je segment tržišta koji je potpuno prepušten oem proizvođačima, tako da tu i nema nekog kvaliteta..naplate ti fino lcd i šminku, a onda svaki put kad stavim baterije razmišljam šta će sad da prijavi i hoću li morati da dežuram uz punjač i da premeštam baterije iz punjača u punjač ili iz slota u slot...ovi koje sam gore pomenuo imaju naviku da ne pune baterije koje padnu ispod određene voltaže, i onda je rešenje da baterije premestiš u dumb punjač na par minuta i onda ih vratiš u smart...kakva zabava :)
 
Imam par godina Powerex (ili Maha, ne znam šta je) MH-C9000 i za sada mi nije prijavio za dobru bateriju da je neispravna. Prijavljivao je za neke stare baterije, koje su stvarno bile neispravne.
 
Ja imam mqn04 sada koji puni do 16h ali ne prekida sam ako treba manje da se pune baterije.
Pa sam zbog toga trazio sta je bolje. Ne znam da li treba discharge a pretpostavljam da je sporije punjenje bolje i za NiMh?
 
Ja stavio crne (eneloop pro AA) u misa (1 komad) i u tastaturu (2kom).
Do sad ih nisam punio.
Od jutros mis bljecka crveno, sad ukljucih da se dopunjuje.
Dakle izdrzala baterija 6 dana.
Prvi dan je mis pokazao sa 3 crte zelenkaste (maximalno napunjena) na 2 crte, zakljucujem da nije bila baterija skroz puna.
Svaki drugi, odnosni svaka 2,5 dana je padala popunjenost za 1/3, sto je dan bolje nego bele eneloope.
Videcu koliko ce drzati kada sad napunim do maximuma baterije u misu, pa javim...
Javim i za tastaturu, ako se setim...

Pa da prijavim da je baterija u misu "izdrzala" od 24.7.'16. sve do danas (11.8.'16.), mislim da bi jos gurala al cinilo mi se mnogo da bude vise od 2 dana crvena lampica upaljena pa sam odlucio da napunim misonju... :D

Malo li je u misu 18 dana da traje punjiva baterija... :D
U tastaturi 2 komada jos su na jednoj zelenoj.
 
Poslednja izmena:
Meni u misu su prve dve alkalne baterije duracell koje su dosle sa njim trajale bezmalo dve ipo god.Sad sam mu stavio dve punjive cam plus od 2800mah i evo drze vise od 6 meseci i jos uvek traju.
U pitanju je logitech m705 maraton mis.
Dobra stvar je ta da moze da radi i sa samo jednom baterijom.Od kada sam kupio ovaj mis zaboravio sam na zajebanciju oko punjenja i menjanja baterija.
Mozda mis nije za igrice ali je za svakodnevnu upotrebu i rad na racunaru i vise nego dobar izbor.
 
Poslednja izmena:
U mojoj tastaturi (Logitech K340) originalne baterije koje su došle uz tastaturu izdržale 5 godina.

Inače interesatno da su crkle u martu, kad im je inače isticao rok trajanja:

bat.jpg
 
Ne znam da li treba discharge a pretpostavljam da je sporije punjenje bolje i za NiMh?

i oko toga se vode polemike :) navodno je 500mah neka optimalna struja punjenja, što je nekih 4 sata za eneloop od 2000+-...većina ovih koje sam pomenuo mogu da menjaju struju punjenja...u svakom slučaju mislim da ti treba novi bolji punjač...ako hoćeš da malo više znaš o bateriji, da je analiziraš, proveravaš da li je zaista za bacanje jer joj pada voltaža itd, onda neki od onih koje sam pomenuo...imaj na umu da ti test/disharge modovi mogu da traju od par dana pa do nekoliko dana :) negde pročitah da neki od ovih punjača u test modu 12 puta prazni/puni/šta god radi baterijima...

ako nisi baš toliko zainteresovan, onda će ti i panasonic bq-cc16 ili 17 završiti posao...dovoljno su smart, a nemaju dodatne džidža bidže...
 
Poslednja izmena:
Malo li je u misu 18 dana da traje punjiva baterija... :D

Ne znam kakav ti je to miš i kako ga koristiš, ali meni obična alkalna u mišu radi bar 6 meseci, i to kada ga baš baš mnogo koristim.
A nedavno sam u miš ubacio za fotoaparat neupotrebljive 5-6 godina stare eneloop, one iz prvih serija, dušu sam im izvadio u blicu, i u mišu drže 3-4 meseca jednim punjenjem.
 
Ako vam mis za IGRANJE traje mesecima, svaka cast, tu nesto ne valja :) Za obican rad se slazem, meni baterije drze nekoliko meseci bez problema, a ne gasim nikada misa.

@Altru, ne, ideja mi je da baterije uopsteno duze traju, a ovim MQN04 ne verujem da ce duze trajati, jer ih uvek ostavim 8h (pune se na 125mA, AAA)
 
Mis je Logitech Performance MX i orginalna bela eneloop AA je na pocetku drzala cini mi se max do 5 dana kasnije se to spustilo na 2,5 ili 3 dana uz manje koristenje.
Tastatura je Logitech Wireless Illuminated Keyboard K800 sa 2 bele enloop AA i drzala je znatno duze nego mis ali manje nego duplo, recimo 7-8 dana a pre zamene 5 mozda i 6 dana.

Miš i tastatura su takavi da trose struju malo vise.
Imam i ja misonju za laptop i on jednom na 6-9 meseci trazi novu bateriju.

Ove pro u odnosu na bele su drasticna razlika u broju dana koliko rade bez punjenja.

Inace od prvog punjena baterije u tastaturi jos drze i na jednoj zelenoj su crtici.

Primetio sam u misu da je vise puta prijavljivao jednu crticu maje pa se vracao na crticu vise, 1 pa onda 2 crte, crvena 1 pa onda se vrati na 1 zelenu kad probudim mis iz mirovanja...

Za malu razliku u ceni ako budu barem godinu dana drzale ove pro baterije toliko bolje od belih mislim da se veoma isplati, pre svega jer se redje akam punjenjem. Zna se da prijavi praznu bateriju bas kad ti treba za rad a usb kabl ipak moze malo da ogranici slobodu rada iako se moze bez problema raditi sa misom dok je zakacen na kabl i puni se.
 
Poslednja izmena:
@Altru, ne, ideja mi je da baterije uopsteno duze traju, a ovim MQN04 ne verujem da ce duze trajati, jer ih uvek ostavim 8h (pune se na 125mA, AAA)

definitivno ti treba novi punjač, taj je loše rešenje. ko što rekoh, panasonic bq-cc16 ili 17 ( ako ti ne smeta sporije punjenje)...imao sam neki gp power bank koji je ista prepakovana stvar kao taj sanyo i brzo je skraćivao vek baterijama...
 
kakvi su Nitecore punjači, ima li neko iskustva?
Jako su dobri, u svom cenovnom rangu možda i najbolji. Noviji modeli (UM) mogu da rade i kao Powerbank, a mogu istovremeno da pune i bateriju i neki drugi uredjaj. Ali njih uglavnom koriste za 18350/18500/18650 baterije. Na mom Nitecore D2 sam punio i AA/AAA baterije ali nisam baš bio zadovoljan rezultatom, kao da su se prebrzo punile pa budu manjeg kapaciteta.
 
Eneloop se pune najbolje na 1000, to je optimum izmedju brzine i kvaliteta.
 
Ovo važi za AA ili i za AAA? Čini mi se da je previše za ove male.
 
@Cubis

hvala, tako sam i mislio...lion baterije nemam, a ne znam ni koji uređaji troše te baterije? koliko sam i ja video, ne preporučuju ih baš za nimh baterije...šteta, jer se ložim na displeje i slično :) trenutno, između ostalog, imam i voltcraft bc-500, koji sam mislio da stoji samo za discharge i za proveru baterija, a verovatno ću da nabavim neki od panasonic bq smart punjača za svaki dan...
 
Poslednja izmena:
definitivno ti treba novi punjač, taj je loše rešenje. ko što rekoh, panasonic bq-cc16 ili 17 ( ako ti ne smeta sporije punjenje)...imao sam neki gp power bank koji je ista prepakovana stvar kao taj sanyo i brzo je skraćivao vek baterijama...
Ne smeta mi uopste sporo punjenje, imam dovoljno rezervnih :)
Sad jos da nadjem jeftin jedan od tih i da P307 i dalje hoce baterije, koje garant dolaze sa punjacem :D
 
To ispada za 2h da se napune sigurno. Prebrzo mi je nesto to?
 
Brzi-Spori punjaci & Baterije

To ispada za 2h da se napune sigurno. Prebrzo mi je nesto to?

Najbitnije da se baterija ne "kuva". Svi malo bolji punjaci imaju temp. senzore i prekinu kada se temperatura digne iznad xyz. Ovaj sto sam uzeo ima i ventilator i pali se cim krenes da punis na 1000/izmeri 40 stepeni.

Punio sam na 2000 takodje i fino ohladi baterije. Toplo je ali nije da ne mogu da se drze u ruci. Sigurno ima uticaj na dugovecnost baterije ali na 1000 im nece biti nista, izdrzace najmanje 1000 jacih punjenja. Realno, vec posle 10-20 punjenja si na konju i eneloopke su isplatile samu sebe.

Imam neke iz 2008-9, jos drze a unistavam ih u xbox dzoju, mislim da im je opala voltaza na 1,18, tu negde ali i dalje rade.

Po meni 1000 za svaki dan, 500 za aaa, iznad 1000 samo kad je stani-pani :) moze i manje od 1k ako vreme nije faktor ali obicno jeste

Imao sam neki stari koji je punio 350 i to na dva kanala po 175, e to je mucenje...

Skenirao sam manual od ovog mog Opusa, ako hocere mogu da okacim, sve pise sta i kako moze i radi :)

ImageUploadedByTapatalk1471209192.514125.jpg
ImageUploadedByTapatalk1471209202.848837.jpg
 
Poslednja izmena:
Ma ja ionako ostavim nocu da se pune i imam visak pa mi 125mA ne smeta.
Ali hocu da traju duze pogotovu sto se koriste u raznim uredjajima od kojih neki dosta nizak napon prihvataju a neki nece. Pa se ne pune podjednako :)
I nisam siguran da se ne prepune.
 
Nazad
Vrh Dno