Šta je novo?

Bol u očima prilikom gledanja u AMOLED ekran

fluxy

Slavan
Učlanjen(a)
15.05.2007
Poruke
173
Poena
320
Dosad sam koristio isključivo telefone sa IPS ekranom jer sam još pre par godina primetio da AMOLED ne prija mojim očima. Međutim s obzirom da u poslednje vreme svi bolji telefoni dolaze sa amoledom ponadah se da su se stvari promenile. Probao sam Samsung A51 (ok ne spada u bolje al mi je on jedini bio dostupan sa ekranom tog tipa za probu) i jako brzo mi se javio zamor očiju i neka neobična glavobolja. Krenuo sam malo da istražujem i pronašao podatak da ta ti problemi najverovatnije nastaju zbog PWM flickering-a tj zbog načina na koji telefoni regulišu osvetljenje ekrana. Pomenuti Samsung ima pwm od oko 242 Hz ali i većina drugih Samsung modela ima pwm oko 250hz. Jedini izuzetak je Samsung A72 koji ima oko 370hz. Jedno vreme sam koristio Samsung A20e koji ima ~350hz i nisam imao nikakvih problema sa gledanjem u taj ekran. Doduše on nije AMOLED već PLS. I to me sad malo buni. Ne znam da li mojim očima smeta flickering ili možda neka druga karakteristika AMOLED ekrana. Ukoliko je isključivo flickering problem onda bi trebalo da sam miran sa telefonima koji imaju bolje PWM vrednosti. Recimo Xiaomi 12x ima preko 500 hz. Znam da smo svi različiti i da na mnoge PWM flickering uopšte ni ne utiče ali me zanima kakva su vaša iskustva.

I još jedna stvar. Pročitao sam negde da preporučuju postavljanje osvetljenja na max a kontrolu vršiti pomoću screen dimmer aplikacije. Nisam siguran kako ona tačno radi, ali kada uperim kameru drugog telefona u ekran ne vidim ono treperenje. Mada ja i dalje osećam neku nelagodu prilikom gledanja u njega. Doduše možda samo još vučem posledice. Videću za par dana pravo stanje. Da napomenem da sam isključio vivid prikaz tj prebacio na natural i uključio eye comfort shield. Ono što me zanima je da li ta aplikacija zaista čini to što govore i na koji način to obavlja. Da li se taj način korišćenja ekrana nepovoljno odražava na bateriju ili na mogućnost pojave duhova. Ovo su laička pitanja pa ne zamerite.
 
Da li imas neku dioptriju i neku bolest oka? Da li si bio skoro na detaljnom ocnom pregledu? Nosim naocare sa razlicitim dioptirjama i cilidrima i ima stronizan i asimagnetizan pa mi ne prija 3D u bioskopskim salama ali nisam imao problem sa drugim vidovima ekrana. Mislim da je ovo odlicna tema za diskusiju a obuhvata zdravlje povezano sa IT delom.
 
I meni isto krene neka čudna bol pa i mučnina. Na IPS-u mogu i 12h dnevno bez ikakvih problema, dok na Mi 9T ni na A52s nisam mogao duže od pola sata - sat. Neki smo osetljivi, šta da radimo.

Znam da na notebookcheck navode i PWM freq, a po yt mogu da se nađu i analize Rusa ukoliko se u pretrazi doda "шим" nakon naziva telefona.
 
Mene glava zaboli, oci puknu i svi kapilari posle 4h gledanja u bilo koji uredjaj. Ne zalost posao mi je takav da moram. Inace imam jako fotosenzitivne oci. Resenje? Mesec dana bez mona, monitora, tv obabezno uz nocnu lampu, nikad u mracnoj sobi.. Dok kolege teraju po 12h dnevno bez i jednog kapilara ili podocnjaka..
 
Držite uvek upaljen night/comfort mode sem napolju. I što je više moguće na sunce napolje lek za oči uz dobre naočare.
Kad buljim u Amoled ekran 5,6h peku me oči kao da sam 7 dana spavao u kafani punoj dima na 3 promila 😂
 
Ako ti samo AMOLED ekran smeta, onda je PWM u pitanju. Pisao sam o tome u temi o Realme 8, biraj samo ekrane koji podržavaju DC dimming.
 
Mene glava zaboli, oci puknu i svi kapilari posle 4h gledanja u bilo koji uredjaj. Ne zalost posao mi je takav da moram. Inace imam jako fotosenzitivne oci. Resenje? Mesec dana bez mona, monitora, tv obabezno uz nocnu lampu, nikad u mracnoj sobi.. Dok kolege teraju po 12h dnevno bez i jednog kapilara ili podocnjaka..
Druže menjaj posao ali odmah. J***š posao, čuvaj sebe i svoje oči. Jel vredi taj posao tvog vida?
 
@fluxy takođe i ja imam problem sa amoled ekranima za sada sam koristio samo samsungove amolede koji su među "najgorima" po pitanju pwm-a.

Sad koristim nova 5T sa ips ekranom i 0hz pwm, i daleko manje problema imam.

Inače dioptrija mi je oko -1 na oba oka, imam čak i ona skupa dioptrijska stakla crizal prevenzia, koja su me izašla oko 11-12000 din, međutim ni to mi nije pomoglo. Šta više, nikakav boljitak/olakšanje nisam primetio u poredenju sa starim jeftinim staklima koja imaju samo anti reflex zaštitu.

Inače najviše me nervira to što ne mogu da koristim tel sa nekom boljom kamerom, zbog problema sa amoledom. Nego sam osuđen na srednju ili nižu srednju klasu uređaja.
I kad ovaj telefon bude zreo za zamenu, stvarno ne znam kojim ću ga zameniti, jer ips ekrana gotovo i da nema na tržištu.
 
@VLaK
Meni je nekako vid i dalje odlican. Izbegavam duze sesije od pola sata, izlazim napolje i tako... Ali da smeta, smeta mi bas puno.
 
Ja sam primetio da mi je mnogo teško da gledam novi telefon, ali nisam znao zašto. Sad pogledam, Amoled. Nije mi jasno čemu onda ti ekrani.
 
Ja sinoc skinuo neku igricu na A52s 5G igro sat ipo a mozda i dva zaneo se, retko kad igram igrice vecinom je to posaljem sms, viber vesti pogledan i pozivi
I oci me bole glava pa se siri prema vratu morao popiti brufen
Sve mi svitke ispred oci
Merio pritisak nemam, ocni vid dobar pre mesec ipo proverio, na promaji nisam bio
Tako i pre desetak dana zabuljio se u telefon i od jednom pocinje oci da me bole glava
Izgleda da je do ekrana to
 
Ako ti samo AMOLED ekran smeta, onda je PWM u pitanju. Pisao sam o tome u temi o Realme 8, biraj samo ekrane koji podržavaju DC dimming.
Malo sam istraživao ovih dana i čini mi se da je DC dimming ništa više do softverska implementacija. Tj osvetljenje se drži na maximumu jer tada ne postoji PWM flickering a preko slike se postavlja providni sloj koji je čini tamnijom. To se može proveriti tako što će se odraditi screenshot I ukoliko je on tamniji onda je ova tvrdnja tačna. Istu stvar obavlja i aplikacija koju sam naveo u prvom postu. Dakle ne smanjuje se brightness smanjivanjem napona već postavljanjem providne "folije" preko slike koja se prikazuje. Ako neko ima telefon koji podržava dc dimming da proveri da li je ovo tačno. Svakako ću i sam otići do neke prodavnice ovih dana i testirati to na nekom telefonu koji dolazi sa DC dimming opcijom
 
Malo sam istraživao ovih dana i čini mi se da je DC dimming ništa više do softverska implementacija. Tj osvetljenje se drži na maximumu jer tada ne postoji PWM flickering a preko slike se postavlja providni sloj koji je čini tamnijom. To se može proveriti tako što će se odraditi screenshot I ukoliko je on tamniji onda je ova tvrdnja tačna. Istu stvar obavlja i aplikacija koju sam naveo u prvom postu. Dakle ne smanjuje se brightness smanjivanjem napona već postavljanjem providne "folije" preko slike koja se prikazuje. Ako neko ima telefon koji podržava dc dimming da proveri da li je ovo tačno. Svakako ću i sam otići do neke prodavnice ovih dana i testirati to na nekom telefonu koji dolazi sa DC dimming opcijom

Nešto ti nisi ukapirao ili si čitao neka bezveze naklapanja. DC dimming smanjuje osvetljenje tako što smanjuje jačinu ili napon struje na pikselu. Piksel svetli kontinuirano, nema treperenja.

Najbolje nađi nekog sa kineskim telefonom sa AMOLED ekranom (Xiaomi, Realme, OnePlus...) i proveri da li ti pravi problem sa očima kad je DC dimming uključen. Čitao sam da kod ekstremno osetljivih ljudi čak i gledanje videa u niskom frejmrejtu ili čitanje teksta tokom skrolovanja može da pravi problem.
 
Nešto ti nisi ukapirao ili si čitao neka bezveze naklapanja. DC dimming smanjuje osvetljenje tako što smanjuje jačinu ili napon struje na pikselu. Piksel svetli kontinuirano, nema treperenja.

Najbolje nađi nekog sa kineskim telefonom sa AMOLED ekranom (Xiaomi, Realme, OnePlus...) i proveri da li ti pravi problem sa očima kad je DC dimming uključen. Čitao sam da kod ekstremno osetljivih ljudi čak i gledanje videa u niskom frejmrejtu ili čitanje teksta tokom skrolovanja može da pravi problem.
U pravu si. Iznosio sam neproverene pretpostavke. Ovaj članak me je naveo na to tj konnkretno ovaj deo ovde:

Today, the DC Dimming feature remains more of a gimmick. While displays without flickering look great and don’t cause any ill effects, the current implementation is purely software-based. The display controllers are still hard-wired to change brightness levels with pulses; any changes to that are implemented in form of semi-transparent overlays in software.

Zbog toga sam pomislio da je to običan softverski gimmick s obzirom da i jeftiniji telefoni poput realmi 8 poseduju DC dimming. Testirao sam to maločas na pomenutom modelu i ne postoji nikakav translucent overlay. Tako da si ti u pravu
Samo da dodam da mi ni ekran Samsunga A51 ne pravi problem sa očima kada koristim ovu app:
 
Ja sam probao dosta telefona i svi noviji AMOLED mi smetaju, Samsung odmah, drugi posle nekog vremena. Cak mi je i iPhone X sa IPS-om pravio probleme. Jedino SE 2020 mogu da koristim, od Andrida Poco sa IPS ekranom. Verovatno pripadam 10% ljudi kojima to smeta, a proizvodjacima se ne isplati zbog nas nesto da poboljsavaju, jer sve bolje je i skuplje.
 
Ja sam probao dosta telefona i svi noviji AMOLED mi smetaju, Samsung odmah, drugi posle nekog vremena. Cak mi je i iPhone X sa IPS-om pravio probleme. Jedino SE 2020 mogu da koristim, od Andrida Poco sa IPS ekranom. Verovatno pripadam 10% ljudi kojima to smeta, a proizvodjacima se ne isplati zbog nas nesto da poboljsavaju, jer sve bolje je i skuplje.
Iphone x nije ips, već OLED. Mogao bi da probaš ip13 ili 13 pro, oba imaju visoku pwm frekfenciju, ip13 oko 610, a 13 pro oko 500hz, proveri na notebookcheck.
 
Do pre dve godine sam koristio telefone sa IPS-om pa sam tada odlučio da uzmem telefon sa AMOLED-om (Mi 9T) u želji da vidim sadržaj na telefonu i kada je na suncu. Posle sat vremena korišćenja shvatio da ne mogu dalje pa sam taj poklonio i uzeo Redmi Note 9 Pro sa IPS-om. U međuvremenu dolazio u duži kontakt sa A52s i Mi 11 Lite 5G NE i primetio da mi i ta dva smetaju.

Sada gledam i vidim da nijedan od ta tri telefona nemaju DC dimming i da su im PWM frekvencije 245, 231 i 373Hz, respektivno. Pošto opet dobijam želju da kupim nešto bolji telefon (bolji brightness, OIS i sl.) pitam se da li da rizikujem i uzmem nešto što ima i DC dimming i veću PWM frekvenciju? Da li se nekome desilo da je osetljiv na prvu kategoriju (niža PWM frekvencija, nema DC dimming), ali ne i na drugu kategoriju (viša PWM frekvencija, ima DC dimming) AMOLED uređaja?
 
^Honor telefone su na prezentaciji hvalili zbog PWM od 1920Hz, ciljajuci grupu korisnika kojoj smetaju klasicni amoled ekrani sa niskim PWM... Pa ne bi trebalo da ti smeta amoled sa ovoliko visokim PWM... Mozda da sacekas da se malo stabilizuje/padne cena, pa da probas takav amoled?
 
Jbt moj s21u ima samo 250 pwm.. Sramota. Mada i ako imam jako fotosenzitivne oci, ne smeta mi da gledam u ekran..
 
@n1tr0dr ja sam osetljiv na prvu kategoriju (nizak pwm, bez dc dimming), probao sam S8+, i S21, i ista je situacija. Daleko je veći zamor očiju, nego kad koristim huawei nova 5T sa ips-om.

Drugu kategoriju još nisam probao, i razmišljam, šta bih uopšte mogao da probam.

Ovo što je rekao Migrant, jeste tačno.
Međutim sajt notebookcheck je honoru magic 4 pro izmerio pwm od 119hz, što je daleko od brojki kojima se hvali honor. Tako da ne znam kome verovati.
 
Drugu kategoriju još nisam probao, i razmišljam, šta bih uopšte mogao da probam.
Prema notebookcheck-u, od tih nekih telefona koji bi cenovno meni ušli u izbor, Xiaomi 12X je na nešto više od 500Hz i ima DC dimming, ali samo pri 60Hz refresh rate-u. Dodatno, ekran mu je zakrivljen, a meni telefoni generalno znaju da ispadaju tako da mi možda to i nije najbolja opcija. Sa Xiaomi 11T Pro je ista situacija sa DC dimming-om, PWM nešto ispod 500Hz, ekran nije zakrivljen, ali nema OIS..

Tek treba da istražim ponudu drugih brendova, ali nešto ne očekujem da nađem sve to za do 500 evra.

Za spomenuti Honor 70 bih i ja sačekao notebookcheck review.
 
@n1tr0dr situacija je vrlo nezodna, znam po sebi. Takođe nisam fan zakrivljenih ekrana. A proizvođači nikako da se otarase tog trenda.

S druge strane, pitanje je da li će biti uopšte notebookcheck review za honor 70,.jer vidim da nije bio ni za prethodni model.

Ko hoće kvalitetnu kameru, a u jednačinu uvrsti i pwm, izbor je znatno sužen, gotovo nepostojeći.

Samsung odmah možeš da zaobićeš jer su najgori po pitanju pwm-a.
Apple navodno ima preko 500hz na 13 i 13 pro, ali je izuzetno skup.
P50 pro je takođe skup, i takođe kao i honor obećava 1440hz, a notebookcheck je izmerio svega 60hz....
Pixel 6 ima oko 370hz, što opet i nije neki rezultat.
 
Zanimljiv je ovaj test Magic 4 pro... Izmereno 119.9Hz, a u tekstu pise da ima DC dimming koji donosi 1920Hz... Nije mi jasno zasto nisu proverili frekvenciju sa ukljucenim DC dimming-om, da li je u tom slucaju zaista 1920Hz.
 
^ Da, baš je čudno da to nisu testirali.
Ko hoće kvalitetnu kameru, a u jednačinu uvrsti i pwm, izbor je znatno sužen, gotovo nepostojeći.

Samsung odmah možeš da zaobićeš jer su najgori po pitanju pwm-a.
Apple navodno ima preko 500hz na 13 i 13 pro, ali je izuzetno skup.
P50 pro je takođe skup, i takođe kao i honor obećava 1440hz, a notebookcheck je izmerio svega 60hz....
Pixel 6 ima oko 370hz, što opet i nije neki rezultat.

Valjda će i to uskoro da se menja, mada ne obećava podatak da Samsung ništa nije napredovao na tom polju. A i kod Apple-a je zanimljivo to da su iP 13 i 13 Pro displeji bolji od Pro Max u tom smislu.

Neki od pozitivnih primera (2021/2022):
Screen Flickering / PWM
Asus ZenFone 8
The display backlight flickers at 495 Hz (Likely utilizing PWM) Flickering detected at a brightness setting of 45 % and below. There should be no flickering or PWM above this brightness setting.
The frequency of 495 Hz is relatively high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering.

Apple iPhone 13 Pro
The display backlight flickers at 510 Hz (Likely utilizing PWM) Flickering detected at a brightness setting of 100 % and below.
Apple iPhone 13
The display backlight flickers at 610 Hz (Likely utilizing PWM) .
The frequency of 610 Hz is quite high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering.

Google Pixel 6 Pro/Pixel 6
The display backlight flickers at 360.5 Hz (Likely utilizing PWM) . Pixel 6 - The display backlight flickers at 367.6 Hz (Likely utilizing PWM) Flickering detected at a brightness setting of 100 % and below.
The frequency of 360.5 Hz is relatively high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering.

Asus ROG Phone 6 and 6 Pro
The display backlight flickers at 672.1 Hz (Likely utilizing PWM) .
The frequency of 672.1 Hz is quite high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering.

OnePlus 10T
The display backlight flickers at 360.8 Hz (Likely utilizing PWM) .
The frequency of 360.8 Hz is relatively high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering.

Sony Xperia 5 III
The display backlight flickers at 490.2 Hz (Likely utilizing PWM) .
The frequency of 490.2 Hz is relatively high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering. However, there are reports that some users are still sensitive to PWM at 500 Hz and above, so be aware.

Sony Xperia 1 III
The display backlight flickers at 476.2 Hz (Likely utilizing PWM) .
The frequency of 476.2 Hz is relatively high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering. However, there are reports that some users are still sensitive to PWM at 500 Hz and above, so be aware.

Sony Xperia 1 IV
The display backlight flickers at 480.5 Hz (Likely utilizing PWM) .
The frequency of 480.5 Hz is relatively high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering.

Xiaomi Mi 11 Ultra
The display backlight flickers at 510 Hz (Likely utilizing PWM) Flickering detected at a brightness setting of 68 % and below.

Xiaomi 12 Pro
The display backlight flickers at 367.6 Hz (Likely utilizing PWM) .
The frequency of 367.6 Hz is relatively high, so most users sensitive to PWM should not notice any flickering.
 
Poslednja izmena:
Tih jbt, sad pored chipset-a, kamere, zuma, hz-a, baterije, brzine punjenja iste, Google servisa, UI-a, itd, moram da razmisljam i o PWM-u... Struggle is real 🤣
 
@hsv.stoned
Znas li mozda ko pravi ekrane za 13 i 13pro? Znam da za 13pro max ekrane pravi Samsung, otud me i ne cudi nizak pwm za max model...
 
Ne znam tačno, verovatno kombinacija BOE i LG.
 
Bice zanimljivo videti koliki pwm ce imati iP14 serija, posto ce po nekim navodima 80% ekrana proizvoditi Samsung.
 
Vrh Dno