Šta je novo?

Bit-o-mania (quad na 64/32 itd.)

||NeX||

Čuven
Učlanjen(a)
25.11.2002
Poruke
1,142
Poena
649
Nemam zaista više kada pratiti ovaj hardware, ali evo po prvi put nakon 4-5 sati čitanja imam i dalje upitnike iznad glave.

Dakle, ne razumijem kako funkcioniraju quad i duo procesori sa 32bitnim aplikacijama, te kako 32bitne rade na 64bitnom OS-u. Šta ako imam Quad, a 32bitni OS. Čitam da je nekad brži duo od quada itd. Milion nelogičnosti.

Može li neko koncizno da mi pojasni kako je to sada sređeno. Jesu večina aplikacija spremne za 64bitni sistem ili su već čak i optimizovane itd.
 
32bitne aplikacije nemaju veze sa duo ili quad procesorima jer i jedni i drugi podrzavaju 64bitne aplikacije i 32bitne. To ima veze sa verzijom OS-a koju koristis (32 i 64bit). Aplikacije se posebno kompajliraju kao 64bitne.
Quad procesori imaju cetiri jezgra (zamisli) a duo dva - ako je aplikacija napisana tako da ima samo dva paralelna dela onda na quad-u dva jezgra ne rade nista (osim ako ne pokrenes jos aplikacija). U tom slucaju moze quad na manjem taktu da bude sporiji od duo na vecem (jer se ionako koriste samo dva jezgra). Ako aplikacija moze da ima vise od dva paralelna dela (process-a ili thread-a) radice (trebalo bi) brze na quadu.
 
Dakle ako imam 64bitni windows, ne može 32bitna aplikacija da radi?

Dakle bitan je takt, a on označava takt svih jezgri.
Ako bih otvorio 4 različita programa i sve ih opteretio, bolje bi se snašao quad, ukoliko svaki program koristi samo jedan thread?

Meni je bitan multithreading, jer jako često koristim 2-4 različite aplikacije u isto vrijeme.
 
Dakle ako imam 64bitni windows, ne može 32bitna aplikacija da radi?

Dakle bitan je takt, a on označava takt svih jezgri.
Ako bih otvorio 4 različita programa i sve ih opteretio, bolje bi se snašao quad, ukoliko svaki program koristi samo jedan thread?

Meni je bitan multithreading, jer jako često koristim 2-4 različite aplikacije u isto vrijeme.

Govoris o multitaskingu.
 
Nisu. Na nekom nivou su slicni, ali nisu isto. Multitasking su bar dve aplikacije koje se paralelno izvrsavaju u realnom vremenu, multithreading je vise procesa unutar jedne aplikacije (multitasking procesa unutar jednog programa). Kratko receno.
 
Dakle ako imam 64bitni windows, ne može 32bitna aplikacija da radi?
Moze i to se zove compatibilty mode kod procesora(sam procesor se "spusti" u ovaj mod).To je da kazemo patent AMD koji je intel "prihvatio" usvajanjem AMD-ove extenzije x86 instr. set-a .Znaci 64b OS i 32b aplikacija je normalna stvar.

||NeX|| je napisao(la):
Dakle bitan je takt, a on označava takt svih jezgri.
Ako bih otvorio 4 različita programa i sve ih opteretio, bolje bi se snašao quad, ukoliko svaki program koristi samo jedan thread?

Tako je.

||NeX|| je napisao(la):
Meni je bitan multithreading, jer jako često koristim 2-4 različite aplikacije u isto vrijeme.

Onda lepo kupi quad core procesor,ionako ce to biti standard u 2009. godini.
 
Svaki program po startovanju postaje aktivan i naziva se proces. Multithreading je kada je jedan proces podeljen na vise niti, odnosno threadova, koji se paralelno izvrsavaju. 32bit-ne aplikacije bi trebalo da rade na 64bit Win-u.
 
Ok, hvala lijepa, sada sam mnogo pametniji.

Jedino što mi nije još jasna matematika kod usporedbe singe,duo i quad procesora.
Uzmimo primjer:

Otvorena je samo jedna aplikacija koja koristi samo jednu jezgru.
Imamo tri procesora:
1. P4 2,8 HT FSB400
2. E4500 2x2,2 FSB400x2
3. Q6600 4x2,4 FSB350x4

Koji će brže odraditi stvar? Zar nije to poređenje 2,8 vs 2,2 vs 2,4?

Jasno je da će pod 64bitnim OS-om i 64bitnom aplikacijom, duplo brže ići.
A šta ako p4 ide na 32bitnom OS-u i 32 bitnoj aplikaciji, a ostala dva na 64bitnom OS-u i 32bitnim aplikacijama. Nebi li onda ova matematika bila tačna?

Gledao sam poređenje prescotta 2,8 sa e4300 i q6600.
q6600 je tri puta brži od prescotta.
e4300 je duplo brži.
Radilo se o divx komprimiranju na 64bitnom sistemu.

To je dakle puno opterećenje. Pitam se onda da li vrijedi ulaganje od 400€ samo da bih čekao 4sec. u Photoshopu umjesto 8sec.

ps. interesantno da xp.x32 podržava 3gb rama, dok xp.x64 podržava 12Gb. Dakle jedan bonus je i taj da 4Gb se mogu fino iskoristiti te sa sp3 još malo brže radi.
 
64bitni OS ne znaci da ce ici duplo brze. 64bita daju razne stvari ali to ne. Prosto receno, brze.
Objasnjenje poredjenja ide ovako: divx komprimovanje podrzava multithreading pa je brze na procesorima sa vise jezgara, a moguce da ne moze u cetiri threada pa otud razlika 3x na quadu.
Da li ti se isplati za 4sec razlike zavisi od toga koliko puta dnevno po 4sec razlike.
 
Imamo tri procesora:
1. P4 2,8 HT FSB400
2. E4500 2x2,2 FSB400x2
3. Q6600 4x2,4 FSB350x4

Zar nije to poređenje 2,8 vs 2,2 vs 2,4?

Mnogo je značajnije poređenje arhitektura tih procesora, jer su 2. i 3. bazirani na mnogo efikasnijoj Core arhitekturi od 1. proc koji je zasnovan na Net Burst arh.

Čak i kad bi podesio da se neka aplikacija izvršava na samo jednom od jezgara E4500 ili Q6600, opet bi bi oni bili solidno brži od P4.
 
Takodje je jako vazno sta se izvrsava konkretno. Da li je to pisanje u Wordu, surfovanje u 80 tabova u FF-u ili kompresija video materijala, audio zapisa ili renderovanje neke ogromne 3d scene.
 
Svaki program po startovanju postaje aktivan i naziva se proces. Multithreading je kada je jedan proces podeljen na vise niti, odnosno threadova, koji se paralelno izvrsavaju.
U suštini je i jedno i drugo isto, paralelni tokovi izvršavanja. Razlika je u tome što threadovi dele određeni deo zajedničkih podataka, i što prebacivanje s threada na thread traje dosta kraće nego prebacivanje s procesa na proces.
 
Takodje je jako vazno sta se izvrsava konkretno. Da li je to pisanje u Wordu, surfovanje u 80 tabova u FF-u ili kompresija video materijala, audio zapisa ili renderovanje neke ogromne 3d scene.

Ja sam jedan koji surfa poslovno u 30tak tabova i bitno mi je da se ne ruši FF nikada te da mi on fercera jako brzo. Tu nema Quad prednosti nad Duom, niti Duo nad P4. Barem ne osjetne? Sve je skoro do RAM-a?
 
Evo uzeo sam notebook sa T8300, dakle core2duo i imam 2gb 800mhz rama i mogu vam reći da ide odlično. Imam dva ista notebooka, na jedan stavio Vistu 32bita, a na drugi 64bita. Razlika je nikakva.

U odnosu na P4 2,8ghz HT koji imam kao desktop, ovaj je najmanje duplo brži. Biti duplo brži se itekako osjeti i nije to malo. U svemu nadmašuje moj desktop za koji sam mislio da je stabilan.

Ispostavilo se da fama oko Viste nije opravdana, 64bitni proc. na 32bitnoj Visti radi kao i na 64bitnoj. Vista je odlična i nema šanse da se napuni RAM i preoptereti OS. Odlično riješeno.

Sve u svemu, kome treba multithreading neka ne razmišlja o Quad ili Duo, uzmi jak DUO i riješio si stvar. 2GB Rama je sasvim dovoljno. I 32bitna Vista je odlično riješenje, nema potrebe se mučiti sa 64bitnom Vistom.
 
To sto si izabrao je odlicna stvar. Jos da si stavio XP SP3 bilo bi verovatno jos brze.

Moram da se ne slozim sa tobom da je 2GB RAM-a dovoljno za Vistu. Mozda za surf i jeste dovoljno, ali ne i za bilo kakav drugi ozbiljniji rad.
 
Pa vidi, ja otvorim Photoshop, Dreamweaver i Corel Draw. Onda mi radi Filezilla, phpED i Firefox sa 30 tabova. Uz to ide muzika, Gtalk, MSN i Outlook te skida preko RS nešto. RAM tako naguram na 60% i procesor nekad do 70% i to je to. Radim čitav dan tako, prebacivam iz PS u DW, iz CD u PS itd. Radim sa normalnim slikama (3000x2000px) itd. I na kraju dana opet radi kako treba. Ne restartujem, ništa, samo radim. Uz to stalno mjenjam sa baterje na struju, otvori-zatvori, hibernate-nehibernate itd.

Ne radim više rendering u 3D Max, ali mislim da prekoračujem daleko normalnog surf korisnika sa PS i 30 slika te otvorenim developer toolkitima za PHP itd.

Nebih se sada vratio na XP nema ti para. Vista je užitak za RAM i za oko. Jednostavno odlično.

ps. audiofreak nismo se dugo čuli, drago mi te opet vidjeti :)
ps2. čovječe nemam više desktop pc-a, eto dokle je teh. dogurala da sam ja toliki skeptik prešao na laptop. ccc.
 
Nazad
Vrh Dno