Šta je novo?

Bestbuy Laptop core i7 ili i5 za DTR i neobavezno igranje?

kriket

Slavan
Učlanjen(a)
22.04.2008
Poruke
1,264
Poena
360
Služio bi kao desktop replacement. Takođe je važna solidna grafika za povremeno neobavezno igranje.

budžet €700-800
 
Pa mozes da dignes 10-ku do aprila pa da se igras sa njim do tada, legalan je i aktiviran do 15 aprila..sto se tice modela sa i7 njega retko gde imas rasprodat je , pitaj u bcgroup da nemaju koji na lageru...
 
Ima ga na sajtu a-maze, bar je bilo do pre 2 dana kad sam gledao. A možda se pojavi opet, jer to je baš nov model, nema ga ni na notebookcheck.com.
Bar se nadam... U krajnjem slučaju uvek se nađe neki laptop kad imaš pare. Ja nemam sad trenutno €1000 u džepu al trebalo bi da nabavim ovih dana.
 
Poslednja izmena:
Nema više Core i7 modela (CN011D) koji je bio €60-ak skuplji od ovog i5-4200H (CN010D), koji košta €800 i kusur.
Sad mi je nekako glupo da dajem toliko love za i5, kada sam mogao da imam i7 za maltene iste pare. Ima G551JM koji je €1050, što je opet €200 više, znači praktično isti lap sa više RAM-a, GTX860 umesto GTX850 i bržim diskom odnosno hibridom.

Šta vi mislite o tom i5 procesoru? Kapiram da bi bio ok, ali ipak dosta slabiji od i7, posebno na duže staze.

Sve se nadam da će uvoznik opet dobaviti taj i7 model pre ili kasnije, jer taj G551JK-CN011D je ubedljivi bestbuy sa Core i7, GTX850, IPS FHD panelom itd. i5 je ipak za klasu slabiji CPU a cenovno su u istoj klasi (razlika €60). Da je taj i5 značajno jeftiniji pa i da se uzima, ovako bi se osećao ko magarac sa spoznajom da sam za iste pare mogao da imam i7, ali da nisam jer se eto rasprodao.
 
Zvao, proveriće sutra kod dobavljača, što znači da nema jer su mi u svakoj radnji koju sam zvao rekli da ga nema na stanju kod uvoznika.

E sad, ima alternativa Asus N551JK-CN112D (ovo zadnje valjda), uglavnom ista konfiguracija kao G551, sličan (ako ne i isti) dizajn samo silver, isti core i7 procesor, ista GTX850 grafika, s tim što N551jk ima 4GB RAM za €820 a G551jk ima 8GB za €860.

Jedino ostaje nejasno za tip panela. Na sajtovima radnji ne piše da je IPS (piše LED HD), dok na mojasus.com (sajt uvoznika) piše da jeste IPS za taj model 15,6".

Isto nema OS. Sad, kad bih mogao da potvrdim da jeste IPS panel, onda on dolazi u obzir jer je to praktično isti laptop. Jedino što nisam siguran kako to da uradim.
 
N551JK ima 15.6" 16:9 HD with EWV (1366 x 768) /FHD EWV LED Backlight/IPS FHD (1920x1080) Asus Splendid Video Intelligent Technology, Zero Bright Dot , anti-glare

Znaci postoji model FHD EWV LED Backlight to nije IPS , raspitaj se pre kupovine...
 
Poslednja izmena:
Ako se ispostavi da je sve kao sto pise, tj. prvenstveno ekran/cena, kapiram da je to kraj potrage.

I rado bih procitao neku mini recenziju po kupovini. A verujem i mnogi drugi.
Jeste da moze da se nadje i video recenzija na netu, ali uvek vise volim da procitam nesto sto je napisao krajnji kupac koji je nesto platio da bi dugo koristio.
 
Nakon više od 2 meseca preganjanja sa traženjem laptopa, golgota je najzad završena :)
Na kraju sam, primoran proizvoljnim formiranjem cena uvoznika/prodavaca (svejedno) premašio zadati budžet od €800 i kupio Asus G551JM-CN094D.
To je model sa Core i7 4710HQ, 8GB DDR3, GF GTX860M 2GB GDDR5, FHD IPS (HWINFO64 kaže da jeste), 1TB 7200rpm SATA + 24GB SSD (SanDisk) itd. Košta 116810 din.
Prethodno sam za 114000 naručio G551JK-CN011D (prvobitni izbor), ali sva sreća pa WinWin-u treba 24h da dostave narudžbu a u međuvremenu sam iskopao ovaj koji ima GTX860 GDDR5 umesto GTX850 GDDR3, što čini razliku u performansama i do 20% u nekim igrama, plus ima taj 24GB SSD koji još ne znam kako najbolje da upotrebim, ali skapiraću.

Inače onaj prvobitni JK-CN011D je pred novu godinu koštao 105000, a sada košta 116000, znači umesto da pojeftini ili bar zadrži cenu, on poskupeo za skoro €100, tako da sam za te pare onda mogao da kupim ovaj JM model sa GTX860 GDDR5 grafikom koja je ipak značajno bolja za beznačajnu razliku u ceni.

Laptop sam tek danas uzeo, tako da sad tek instaliram OS te nisam još isprobao nijednu igru, ali kapiram da će biti ok, u svakom slučaju - javljam. Ovako prvi utisak je solidan što se tiče dizajna, osećaja kvaliteta i sl.

Eto, hvala svima za učešće u temi i nije bilo uzalud :)

Poz!
 
Da, to sam i ja mislio, ali 24GB je malo za OS, čak i kad bih prebacio korisničke profile i ProgramData na drugi disk, bilo bi gusto. Mislim da su oni predvideli taj SSD za cache i pagefile. Trebalo bi ustvari da nađem nekog ko je kupio takav laptop sa preinstaliranim Win 8 pa da mi kaže kako je kod njega to rešeno. Kod nas se uglavnom modeli iz ove serije prodaju bez OS-a, sa OS-em su značajno skuplji. Tipa 150000 din.
 
Meni je pagefile i ostali skriveni fajlovi oko 5GB a system restore mi je oko 9GB , 10-ka sa svim programima mu uzima 36GB!

Capture.PNG

Captureq.PNG

Svez Windows instaliran 23 januara...i ja smatram da je 24GB malo za Windows , tako da na tu particiju preporucujem da ubaci pagefile! Moze da zgura Windows u tih 24GB ali ne preporucujem!
 
nemam pojma sta si ti tu jos nagomilao,meni je brdo ali stvarno sitnog softvera (par brouzera,par audio sitnih programa,par sistemskih jutilitija,torent klijent,majkrosoftovi redisti,revo uninstaller,GOM player...) i lost alpha sa zadnjim pecem koja raspakovana jede 16.5gb i opet sam fiksno na 30gb.ako vec treba bekap,nema nikakve logike da se drzi na ssd-u pored zivog harda.za cist win,sitan softver i pejdzfajl 24gb puna kapa.
 
Naravno da mogu. Mislim da trenutno nema igre koja ne može, možda ne sve na ultra podešavanjima, što je i normalno jer onda ne bi bilo potrebe za GTX980 i sl. aždajama.

Poenta je da je ovo bestbuy (kao što rekoh u naslovu) u smislu cena/performanse/veličina (težina). Mada realno sad kad gledam, i ovaj 15,6" je prevelik za "prenosnik". Ipak je to DTR. Prethodni laptop mi je bio 15,4" 16:10 i on nekako deluje manji, makar je teži. Ali to sam i tražio, inače bih kupio ultrabook sa U procesorom.

Mada iskreno ja i dalje mislim da je ~€1000 previše za ovo, al šta ću kad ne prodaju jeftinije :)

Isto tako, više bih voleo da ne uguravaju numpad jer je nepotreban, bolje bi bilo da ima tastaturu kao Macbook, bez numpada, al šta ću, tako ih prave i nema izbora.
 
Poslednja izmena:
Meni je pagefile i ostali skriveni fajlovi oko 5GB a system restore mi je oko 9GB , 10-ka sa svim programima mu uzima 36GB!

Svez Windows instaliran 23 januara...i ja smatram da je 24GB malo za Windows , tako da na tu particiju preporucujem da ubaci pagefile! Moze da zgura Windows u tih 24GB ali ne preporucujem!

hiberfile.sys po difoltu zauzima 3/4 instalirane RAM memorije, u mom slučaju 6GB s obzirom da imam 8GB RAM. Hibernaciju sam do Windows 7 disejblovao u startu, ali od Windows 8 hiberfil.sys je neophodan za brzo podizanje sistema, s obzirom da se Windows praktično podiže iz njega a ne da učitava sve sistemske fajlove svaki put iznova.

S tim u vidu, kad budem dodao još 8GB RAM-a, a moraću jer je u laptop stavljena samo jedna 8GB šipka pa radi u single channel režimu, hiberfil.sys će tražiti 12GB prostora. To je polovina SSD-a, tako da ništa od Windows-a na 24GB SSD-u.

Elem, našao sam ExpressCache softver koji služi za SSD keširanje i pustio ga u pogon. Zamerka Asusu je što tog softvera nema na support stranicama za G551J seriju, premda je softver fabrički instaliran na mašine poput moje ali sa fabrički preinstaliranim Windows-om. Morao sam da skinem sa stranice za neki drugi model, sasvim slučajno mi je palo na pamet da tako potražim, jer se na Asus supportu za G551J uopšte ne spominje ExpressCache niti ima bilo kakvo uputstvo u vezi sa tim.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno