Šta je novo?

Best buy SSD

E vidis, sad vec pocinjes normalna pitanja da postavljas, tj. da rezonujes kako valja... te zato cu ti dati i normalan odgovor ;)

Brzina kopiranja na SSD sa nekog "obicnog" harda ti je nesto iznad 100MB/s. Zavisi o kom hardu pricamo konkretno, ali neka bude tako. Recimo, aj' da budemo malo slobodniji i kazemo: 100-150MB/s.
Primera radi, ja sam kod mene kopirao ~140MB/s (neki HD film) na C300 sa Samsung-a F3, kome je, ako se ne varam, bio maximum na samom pocetku diska bio oko 150MB/s... a average transfer samog harda je bio oko 120MB/s.
Potom sam imao situaciju sa ovim F4EG, gde je isao oko ~135MB/s, opet na samom pocetku diska (hard bio potpuno prazan). Sad je situacija vec prilicno promenjena, hard je u prilicnoj meri popunjen, pa baca tek oko ~100MB/s.

Inace, treba napomenuti da je meni plafon na samom SSD-u upravo na tih ~140MB/s... te, sve i da sam imao neki brzi hard od ovih vec pomenutih, ili pak neki drugi SSD - brzina upisa bi mi opet bila tih ~140MB/s.
Tako da ti je sad jasno koliko su bitne i relevantne te sekvencijalne brzine u svakodnevnom radu... narocito upisa. A i sam si lepo primetio - kad ces pa da upisujes neke ogromne podatke (tipa vec pomenutog HD filma) na SSD, koji bas i ne vrca od kapaciteta :D

Odlicna opservacija CAR-e!!!To je upavo i bit samog problema sa kojim ce se SSD suocavati...barem dok ne postane dovoljno jeftin za tipa 1TB prostora...znaci UZASNO je skupo bahatiti se i uzimati sada tipa 2 x 240GB SATA3 SSD bilo koji i onda kao nesto kopirati...elem,da skratimo,sve se sa pojavom SATA3 SSD tj. novih kontrolera svelo na to chiji je veci a u realnom radu i nema bash nekog pomaka da boli glava!
 
Cak i da imas DVA najbrza SSD-a ne bi mogao da postignes njihove brzine citanja/pisanje pri kopiranju. Nesto ispod haube koci samo kopiranje. Vec sam pisao. Sa 4x X25-E na 4x C300 (po GB/s citanje i upis na svakom array-u) nisam uspeo preko 300MB/s da kopiram (ni Explorer, ni TotalC ni TeraC).
Neki su kacili po 24 SSD-a po array-u koji prebacuju i 2GB/s u testovima pa nisu uspeli >500MB/s da kopiraju (sustained - da ne kaci neko Explorer screenshot na pocetku kopiranja :))

Sve ovo je koristilo kontrolere koji su po 500e pa navise, vise brendova, razne serije itd. sve na high-end plocama (cesto i dual CPU sistemi), a probao sam cisto reda radi i na AMD 890GX ploci koju sam slucajno probao, rezultati su, naravno, losiji ;)

Sve u svemu, negde ispod haube postoji limit za kopiranje koji nije vezan za SSD-ove i disk podsistem. Na tipicnom kompu ne bi se izvuklo >200MB/s verovatno koliko sam uspeo da izvucem na 890GX (Native SATA3).
 
Odlicna opservacija CAR-e!!!To je upavo i bit samog problema sa kojim ce se SSD suocavati...barem dok ne postane dovoljno jeftin za tipa 1TB prostora...znaci UZASNO je skupo bahatiti se i uzimati sada tipa 2 x 240GB SATA3 SSD bilo koji i onda kao nesto kopirati...elem,da skratimo,sve se sa pojavom SATA3 SSD tj. novih kontrolera svelo na to chiji je veci a u realnom radu i nema bash nekog pomaka da boli glava!

Pa, moglo bi tako da se kaze... ili, recimo - da onaj ko vec trazi i juri *brz* SSD, uopste ne gleda glupave sekvencijalne brzine, vec da gleda 4K kategorije ;)
Jer sekvencijalne, sve i da jesu takve kako pise (a najcesce bas i nisu ;)), opet nece moci da se iskoriste... iz ovog (HDD) ili pak onog (alfa :p) razloga :smoke:
 
Da ne ponavljam sve, za one koji se pitaju kako se ponasa pomenuti OCZ Agility 3 - screenshot i misljenje sam postavio ovde.
 
Poslednja izmena:

procitaj dole kometare... ako se anad na novom testu ne osvrne na te probleme (neispravan firmware i hw verovatno)... kredibilitet anad-a ce mi se srozati neverovatno.......... mada SSD ne bsoduje kad ga koristis vec samo kad ga ostavis da idluje 12h... (sto se u kucnim uslovima desava ali na testu jok)
 
Nazad
Vrh Dno