Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Gammix S50 Lite je u po specifikacijama odlican, kao A2000 ima cetvorokanalni kontroler, uz DRAM cip za kesiranje i TLC NAND. Problem se javlja sto ADATA stalno nesto mulja i radi zamenu NAND-a za QLC ili kontrolera za gori. Mislim da do sad jos nisu izbacili DRAM cip, ali ne bi me iznenadili. Samsung 980 EVO ne postoji. Postoje samo 980 i 980 Pro. Problem sa 980 je sto nema DRAM cip za kesiranje.
Pa jel ima bolje za 90-100e? Nema. Jel moze da vrati u 14-15 dana ako se ispostavi da je drugi NAND/kontroler? Moze.
 
Svašta pišu ove naše prodavnice u opisu proizvoda koje prodaju, čovek bi pomislio da to namerno rade.
 
Pa jel ima bolje za 90-100e? Nema. Jel moze da vrati u 14-15 dana ako se ispostavi da je drugi NAND/kontroler? Moze.
Ma disk je odlican. Krivo mi je samo sto ga ADATA pravi. Radije bi da je Kingston ili neko drugi izbacio disk sa takvom konfiguracijom.
 
Pozdrav ljudi.
Planiram da uzmem SSD za PS5, interesuje me u kom rangu je Muskin u odnosu na konkurenciju, odnosno ovaj model:


Trenutno vrlo malo do nikakvih recenzija ima na netu, upotrebljeni nand deluje ok ali kontroler i TBW ne deluju obecavajuce. Uzeo bih i BQ MC1 heatsink za njega.
Cena od 160e za 2tb deluje vrlo primamljivo.
Alternativa bi bila Silicon Power XS70 1tb i Kingston Fury Renegade 1tb (obe verzije sa montiranim heatsinkom). Oba takodje vrlo novi modeli, izasli cini mi se leta ove godine.

Eventualno bih i ovaj WD 850x sa BQ MC1 heatsinkom ubacio u pricu (ali mi se ne svidja jer se navodno poprilicno greje)
 
Poslednja izmena:
Cini mi se da ADATA S70 Blade ima isti kontroler i da cak koristi isti NAND, mada ADATA daje 1TB verziji 740TBW, a 2TB 1480TBW naspram 1000TBW za Mushkin 1TB i 2TB(iz nekog razloga 2TB nema vise TBW). Evo kako se S70 pokazao u PS5.

 
Koliko je uopste realno reklamiran TBW ili je vise "teoretska predikcija"
Primera radi
Bas gledao njegov kanal i recimo za Silicon Power XS70 je imao bas pozitivan utisak i naglasio da je u pitanju, sto se hw i "arhitekture" tice, m.2 SSD koji je slican (isti) kao i Seagate Firecuda 530 koji se recimo reklamira sa TBW-em od 500tb vise, sto mi malo nerealno deluje da je moguce izvuci tweakovanjem fw-a.
Doduse za razliku u ceni (20e sto i nije puno) placa se Seagate-ov brend i 3g Seagate rescue servis.

U principu i 1pb je upitno da li ce se "istrositi" u nekom periodu i od 10g, ako se koristi u konzoli kao game drive
Takodje vidim da je vecina SSD-ova sa Phison kontrolerima prilicno vruca, Innogrit iako jeftiniji (barem u modelima koje je testirao) su delovali kao sasvim ok konkurencija/alternativa iako su doticni modeli/brendovi modeli vise "budzetski orjentisani".
 
KC3000 je tanak, zahvalan za montažu u PS5 ili za hladnjak, top performanse i manje se greje od Fury modela, TBW mu je odličan, uzmi i njega u obzir...praktično jeftiniji Fury sa za nijansu manjom brzinom čitanja što ionako nećeš da primetiš.

S70 je takođe top.
 
Znam za kc3000 ali je isti+heatsink 5e manje od fury-ja...
Heatsink je nažalost obavezan za montažu, bilo je par slučajeva gde su spalili-brikovali pcb PS5 jer se taj ssd koji ima samo grafitni pad previše pregreva.. Mislim da je revizija malo modifikovana sa metalnim podnožjem u slotu gde ide ssd.
 
Da li je SSD sa TLC čipovima uz SLC keširanje dovoljno dobar izbor za OS disk, ako uzmemo u obzir da je cena kritičan faktor u odabiru?
 
Zar nije sada skoro sve na konzumentskom trzistu sa TLC cipovima uz SLC kesiranje?
 
Praktično da, osim na 4TB modelima koji su većinom QLC ili na nekoliko budžetskih QLC modela...
 
Zar svojevremeno nije bilo pljuvanje po QLC modelima pre neku godinu i to baš na Samsungove modele koji su tada i predstavili na tržište? I odmah kasnije povukli te Evo modele..

Btw
Ja sam se na kraju odlučio za WD SN850x model + BQ mc1 heatsink, 115e sa podizanjem u Cyberport filijali.

Sa heatsinkom deluje na više testova po netu da su temperature ok, bez hs-a mogu da budu kritične...
 
Uzeh jedan Samsung 990 PRO.
 

Prilozi

  • 990 PRO png.png
    990 PRO png.png
    2.7 MB · Pregleda: 119
probaj ovako (9 umesto 5 retry)
vidi koje su max temps

Untitled.png
 
probaj ovako (9 umesto 5 retry)
vidi koje su max temps

Pogledajte prilog 368357
Nakon testa gore koji sam okacio, Samsung Magician "rece" da sam upisao 380GB, a bukvalno je SSD bio prazan pre testa, tj nista nisam kopirao na njega.
Temperatura je bila tokom testa oko 48c, maksimalno je islo do 49c i onda se vratila na 48c i tako je ostala do kraja testa.
Ne bih da upisem jos jednom 380GB zbog testa kada ce temperatura biti ista, bolje mi je da instaliram nesto na njega. :p
Imam heatsink na njemu od ploce, koja je Asus RoG B550-E i sest ventilatora, temperature svih komponenata u kucistu su smesne.
 
Taman se reših da uzmem Silicon Power P34A80 jer je vrlo jeftin a važio je za jedan od top Gen3 drajvova, i naletim na ovo: https://cultists.network/4371/sp-p34a80-downgrade/

Mašala...s obzirom da ga dugo nije bilo na tržištu pa se iznenada opet pojavio s niskom cenom, garantovano je osakaćena verzija.
Kod Mađara će posle nove godine biti Transcend MT220s po niskoj ceni, još jedan od top SSD-ova, ali sada se plašim da i sa njim nešto nisu petljali...
Htedoh da prođem jeftino pošto mi ploča ionako ne podržava Gen4 a i nemam potrebe za tim, ali možda ću lepo da uzmem KC3000 i da ne razmišljam.
 
Kako ti ne podrzava?, imas 1 onaj najblizi procu, on je Gen4
 
Taman se reših da uzmem Silicon Power P34A80 jer je vrlo jeftin a važio je za jedan od top Gen3 drajvova, i naletim na ovo: https://cultists.network/4371/sp-p34a80-downgrade/

Mašala...s obzirom da ga dugo nije bilo na tržištu pa se iznenada opet pojavio s niskom cenom, garantovano je osakaćena verzija.
Kod Mađara će posle nove godine biti Transcend MT220s po niskoj ceni, još jedan od top SSD-ova, ali sada se plašim da i sa njim nešto nisu petljali...
Htedoh da prođem jeftino pošto mi ploča ionako ne podržava Gen4 a i nemam potrebe za tim, ali možda ću lepo da uzmem KC3000 i da ne razmišljam.
Pa ako ga ima u radnjama, naruci online i ako je tacno ovo sto kazu na linku i lako moze da se vidi da li je osakacena varijanta po tome sto SSD ne moze da postigne reklamirane brzine, probaj ga i ako je osakacen vrati ga.
 
Da, mogu i to da uradim...

Kako ti ne podrzava?, imas 1 onaj najblizi procu, on je Gen4
Imam 10th gen procesor, taj slot radi kao PCIe 4 samo sa procesorima 11. generacije.
 
Da, napisao si da ploca ne podrzava, pa me to zbunilo...imam kod sina, slicnu plocu Asrock B560 Pro4 ali sa 11400f i znam da podrzava
 
Taman se reših da uzmem Silicon Power P34A80 jer je vrlo jeftin a važio je za jedan od top Gen3 drajvova, i naletim na ovo: https://cultists.network/4371/sp-p34a80-downgrade/

Mašala...s obzirom da ga dugo nije bilo na tržištu pa se iznenada opet pojavio s niskom cenom, garantovano je osakaćena verzija.
Kod Mađara će posle nove godine biti Transcend MT220s po niskoj ceni, još jedan od top SSD-ova, ali sada se plašim da i sa njim nešto nisu petljali...
Htedoh da prođem jeftino pošto mi ploča ionako ne podržava Gen4 a i nemam potrebe za tim, ali možda ću lepo da uzmem KC3000 i da ne razmišljam.
Ja imam 4.0, i uzeo sam KC3000, ali realno ne verujem da bih primetio ni da je na 3.0. I dalje je to dosta brzo za većinu stvari.
 
Imam Asus ROG Maximus VII Hero tu je m.2 slot PCI-E 2.0 x2, imam neke male 2.5" ssd diskove. Da li se isplati uzimati neki m.2?
 
Pa cene su malteme iste. biraj šta ti je zgodnije, ali NVME čak iako je PCIe x2 (u šta sumnjam) ipak će biti brži od SATA. Evo moj 960 evo na PCIe v2 ali x4
1671810419245.png
 
Istina, ali samo ako se radi nešto zahtevnije, ovako NVMe vs SATA nema razlike koja može da se primeti.
 
Dovoljno dobar razlog za M.2 je da se izbegnu kablovi...da ne pominjemo da su im cene praktično iste sada (SATA vs. NVMe).
Sad, ako ti postojeći 2.5" SSD-ovi rade posao, nema potrebe da se troše pare...
 
Meni kablovi ni ne igraju neku ulogu, jedini razlog je bila veća brzina i da u isto vreme uzmem veći kapacitet. S druge strane, da ne znam da imam NVMe sa 7000MB umesto 500MB SATA, većinu vremena ne bih primetio.
 
Našao sam na netu da su imali problem sa prepoznavanjem m.2 diska u Biosu. Ne znam da li su bili sporadicni slučajevi ili ne.
 
Istina, ali samo ako se radi nešto zahtevnije, ovako NVMe vs SATA nema razlike koja može da se primeti.
Pa uvek se nađe nešto zahtevnije a u puno slučajeva ni mehamički HDD nije osetan. Glavna prednost brzih diskova nije brzina kopiranja fajlova nego nego manje opterećenje celog systema a i tada se sve događa mogo kraće vreme. U tom zecu leži grm.
 
Vrh Dno