Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Meni je recimo bitnije da imam vise rama, jer sam takav korisnik, ukljucim jednom, pokrenem sve sto koristim i restart dodje jednom u periodu od 30-60 dana. Vreme izmedju je u najgorem slucaju u sleepu, obicno je u power up state. Mislim da je Pentium III bio poslednji racunar koji sam iskljucivao. Ok i kad me zezne baterija na laptopu ili nestanak napajanja sa el. mreze ;-)

E, sad... Svi smo razliciti. Ali boot time i 2019 godina (a i 10ak godina ranije) je tako passe :p

Ko barata sa instalacijama i fajlovima non stop, naravno ssd must have. Ali nekima stvarno ne znaci skoro nista ;-)
 
Poslednja izmena:
To je ok. Svako ima svoj način korišćenja računara. Uglavnom važno je da sa ssdom nema više onog čekanja kao sa hdd. Radio sam sistem skoro drugu na laptopu koji ima hdd, to je bila teška robija, počeo sam da ludim [emoji16]

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Dizao sam win 10 na neku mašinu i7 8550 skoro unutra hdd 5400rpm i posle toga na Intel silveru nekom gde je 256 ssd.

Kad se pogleda rad i brzina, čovek bi pomislio da je i7 kanta.
 
Ssd je must have. Makar samo za Windows i osnovne programe. Prosto je neverovatno to kako se komp brzo upali, restartuje, ugasi, a npr treba nešto na brzinu da odradis, na hdd je to bilo mučenje.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
+1

Za Windows je apsolutni "must have".

Pre nekih godinu dana sam zamenio ugrađeni WD hdd sa Kingston ssd-om na svom tada 4 godine starom laptopu. Razlika u performansama - nebo i zemlja. [emoji2957] Deluje mi da laptop brže radi sada sa 5 godina starosti sa ssd-om, nego što je radio prvog dana sa tim hdd-om. Što je vrv i istina.
 
Poslednja izmena:
Meni je recimo bitnije da imam vise rama, jer sam takav korisnik, ukljucim jednom, pokrenem sve sto koristim i restart dodje jednom u periodu od 30-60 dana. Vreme izmedju je u najgorem slucaju u sleepu, obicno je u power up state. Mislim da je Pentium III bio poslednji racunar koji sam iskljucivao. Ok i kad me zezne baterija na laptopu ili nestanak napajanja sa el. mreze ;-)

E, sad... Svi smo razliciti. Ali boot time i 2019 godina (a i 10ak godina ranije) je tako passe :p

Ko barata sa instalacijama i fajlovima non stop, naravno ssd must have. Ali nekima stvarno ne znaci skoro nista ;-)

Kao neko ko je bez SSD skoro pa godinu dana mogu da razumem ovaj stav, kada kompjuter radi pokretanje i rad sa bilo cime deluje potpuno normalno ali znam da je to cisto zavaravanje.

SSD kao komponenta nadvisuje svaku drugu toliko, da je potpuno bespredmetna svaka dilema, a ako se neko jos uvek dvoumi da li da zameni HDD, evo subjektivni osecaj za referencu, pokretanje racunara iz sleep moda.
 
Nesto nisam upucen u ssd situaciju, pa me interesuje koji od ovih diskova bi bila najbolja varijanta kupovine :

prvi
drugi
treci

Hvala na pomoci.
 
Samsung je proveren i bez greške pogotovo taj Pro... Ovaj prvi i treći nisam ni viđao u Srbiji, niti i iko spominjao ta dva proizvodjaca...

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
OCZ Vector 180 je jedno 4 godine star model, gle li su to iskopali :)

Ima Indilinx Barefoot 3 M00 kontroler (koji se po review-ima pominje još 2013), Indilinx je bankrotirao, otkupio ih OCZ, posle njih kupila Toshiba ...

Ovaj Micron deluje kao neki OEM disk, verovatno i nije predviđen za retail prodaju.

Tako da ako su samo ta tri u izboru od ta tri, Samsung 860 Pro je očigledan izbor, mada imaš daleko jeftinijih, a dobrih SSD-ova.
 
Treba mi preporuka za neki jeftiniji ssd od 250gb, laptop je u pitanju sata3.

Šta je bolje od ova tri modela, ili možda neki drugi predlog?

Crucial bx500
Adata su650
Kingston a400

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Treba mi preporuka za neki jeftiniji ssd od 250gb, laptop je u pitanju sata3.

Šta je bolje od ova tri modela, ili možda neki drugi predlog?

Crucial bx500
Adata su650
Kingston a400

Sent from my MI 8 using Tapatalk
Od ova tri ponuđena, Kingston po meni lagano. Nzm gde si planirao da kupiš, ali evo gledam sad u Gigatronu je samo 5k, što je baš povoljno.

https://bit.ly/2O7JJHU

Ja sam uzeo Kingston UV400 (120 GB) pre nekog vremena i prezadovoljan sam.

Ili taj A400 ili možda za 500 dinara više ovaj Transcend SSD220, koji mi takođe deluje baš dobro.

https://bit.ly/2Tcw82T
 
Poslednja izmena:
U E je cini mi se oko 1000din jeftiniji A400... Tako da u G nemoj ako ne moraš...

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Taj a400 je u e**ju 4k, ali je po specifikaciji i karakteristikama najlošiji medju njima.
Video sam da bi trebalo da je najdugovecniji adata, a najbrži Crucial. Ne znam ko ima najbolji kontroler od njih.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Zavisi za šta koristiš ssd, u svakodnevnom radu nećeš ništa primetiti. Pogotovo ako prelazis sa hdd. Crucial je možda za nijasnu bolji izbor od A400, a za taj treći ne znam...

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk
 
Ako po specifikaciji mislis na sekvencijalne brzine, to nije nikakvo poredjenje. Ako na dugovecnost gledas kao TBW ili MTBF, takodje nije nikakvo poredjenje.

Kontroler, nand i garancija su stvari po kojima se bira SSD. Sa tim jeftinijim trpaju svasta, za A400 se moze preko serijskog broja videti koji je kontroler (ne secam se kako tacno), ja sam tri vec ugradio i cetvrti je drug po preporuci uzeo pre neki dan, sve to radi odlicno, u praksi nista losije od 850 Evo, Patriot Ignite, Sandisk X400 koji su medju boljim standardnim Sata SSD-ovima (Samsung PRO seriju Sata SSD-ova nisam koristio, ne verujem da se moze osetiti razlika u brzini i kod njih).

Prelaz sa lose platforme (AM3+ sa Sata 3 ) na normalnu platformu (115x ili Ryzen) se neuporedivo vise oseti sto se tice responzivnosti i generalno rada sistema, nego razlika izmedju solidnog low-enda i jednog od boljih SATA ssd-ova na istoj platformi.
 
Poslednja izmena:
Da ne otvaram novu temu zbog jedne preporuke...
Sastavljam drugu komp sa Ryzen 5 2600 pa bi mi trebala pomoc oko odabira SSD. Dvoumim se izmedju sledeca dva (oba su 75e)
Samsung 970 EVO 250GB M.2 NVMe MZ V7E250BW
Transcend 110s 512GB M.2 NVMe PCIe Gen3x4 TS512GMTE110S
Licno imam 960 EVO 250GB i veoma sam zadovoljan sa istim, pa mi Samsung po tom pitanju ima prednost. Sa druge strane 512GB je prilicno primamljivo. Računar će biti ponajviše za Gaming i kupuje se da se ne menja još skoro.
Taj Transcend je prilično brz, 3x brži nego bilo koji SATA a duplo veći, nema šta više da se kaže.
Mora da bude NVMe sa tolikim upisom, nema SATA sa 1800.
:D :D :D
https://forum.benchmark.rs/showthre...isa-NVME-SSD&p=5768354&viewfull=1#post5768354
Za sada je sporiji od bilo kog kvalitetnog SATA SSDa :D
 
dramless kontroler je u pitanju, i umesto integrisanog dram trebao bi da koristi ram racunara (tako tvrdi proizvodjac), ali nesto nije u redu sa takvom izvedbom :)
SM generalno ima nekih problema sa svojim dramless kontrolerima. (koliko toliko su ok u testovima, ali imaju frizove, pad perf, brze trose nand, i ni slucajno da se ubacuju u sistem bez podrske trim)
 
Poslednja izmena:
Ssd je must have. Makar samo za Windows i osnovne programe. Prosto je neverovatno to kako se komp brzo upali, restartuje, ugasi, a npr treba nešto na brzinu da odradis, na hdd je to bilo mučenje.

Sent from my JSN-L21 using Tapatalk

Word. Pricam to ko' papagaj godinama.

Meni je recimo bitnije da imam vise rama, jer sam takav korisnik, ukljucim jednom, pokrenem sve sto koristim i restart dodje jednom u periodu od 30-60 dana. Vreme izmedju je u najgorem slucaju u sleepu, obicno je u power up state. Mislim da je Pentium III bio poslednji racunar koji sam iskljucivao. Ok i kad me zezne baterija na laptopu ili nestanak napajanja sa el. mreze ;-)

E, sad... Svi smo razliciti. Ali boot time i 2019 godina (a i 10ak godina ranije) je tako passe :p

Ko barata sa instalacijama i fajlovima non stop, naravno ssd must have. Ali nekima stvarno ne znaci skoro nista ;-)

Hmm, ta prica bi imala smisla da imas potpunu kontrolu nad procesima koji ti idu u RAM. Ako imas client OS kao sto je Windowse - nad tim nemas kontrolu i u pozadini ce uvek biti nekog I/O ka disku. Uzmi pa izmeri pa ces videti.

Dakle SSD je must have cak i za manje zahtevne korisnike, HDD je uvek bio usko grlo - decenijama.
 
Prodjem danas pored EMM* I svratim da pogledam miseve… cujem da neko hvali Crucial pa se zainteresujem jer koristim MX500 250GB za C:
kaze covek bas je jeftin sada ovaj od 120 giga... pitam za cenu - 2.590din. Kupim da ga koristim kao D: za igre, povezem malocas I evo rezultat:

CrystalDiskMark BX500 120G 18 03 2019.png

Mislim da je to sada bas jeftino pa iako je realno malo 120 giga ipak se isplati kupiti. (meni je ok toliko za igre..., na primer...)


Pozdrav!
 
Ljudi jel pametno uzeti polovan SSD? Samsung 850 pro je u pitanju
 
Ako ima validnu garanciju sto da ne, proveris stanje i na oko i softverski, ako je sve ok vozi.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
vredi. Uzmi. Ja imam isti 3 godine i moj je pregazio 7x vise i sati rada i gb

Vredi svaki eur
 
Uzimaj, vredi. Trazi mu papire ako ima, da ti se nadje nekad ako zatreba.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Džabe za tu zver, a jedva da je išta radio...
 
Ima ovaj što prodaje još jedan, malo je više prešao. Razmišljam da kupim onda oba kad ste već dali pozitivan feedback. Evo stanje drugog
70d897aabe229b99f717521bb0f4f374.jpg
 
Poslednja izmena:
Imaj u vidu da za 57e sa besplatnom dostavom krecu 480GB ssd-ovi. 63e neki "normalniji".

Ovako dajes 43e (ako placas dostavu) za polovan 256GB, a imas nov 480GB za 20e vise.
 
Imaj u vidu da za 57e sa besplatnom dostavom krecu 480GB ssd-ovi. 63e neki "normalniji".

Ovako dajes 43e (ako placas dostavu) za polovan 256GB, a imas nov 480GB za 20e vise.
Znam nego razmišljam nekako da je bolji ovaj 850 pro polovan nego neki lowend model nov. Ovo je 40 eura sa dostavom
 
Da ALI 850 pro i ovi jeftiniji nisu za porediti...
 
Nazad
Vrh Dno