Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Pogledajte prilog 257094

a400 sa sata 2 ploči, ima li smisla staviti pcie to sata3 karticu, negde pročitah da ni tada brzina čitanja nije 500MB/s, već 400...

vise je do toga sto za relativno male pare mozes da iskopas onu asus-ovu pci-e karticu za prosirenje (nec-ov usb 3.0 sa front panel konektorom i marvel sata 3 na jednoj kartici) nego sto se to stvarno isplati,i jeste,ne bi bio blizu maksimuma diska,ali sekvencijalne brzine,narocito ako se stavlja dramless ssd su potpuno nebitne.to ulaganje se isplati eto da produzis upotrebljivost ploce neko vreme,naravno ako je nadjes jeftino.

no name kineske bih izbegao,jer ne mozes da znas koji kontroler je na njemu,ima gorih i od marvell-a,a i ta asus-ova cesto naleti za nesto oko hiljade,preko se ne isplati.
 
Ja sam porucio samsung evo 860 od 250gb.Resio sam da zamenim sadasnji kingston 3k od 120gb koji me je dosta dobro sluzio.Citam ovde da se dosta preporucuje samsung evo 860 kao jedan od boljih za ulozen novac pa sam resio da zamenim stari ssd.
 
Poslednja izmena:
Ljudi NE TREBA vam pci budzevina na budjavim plocama sa samo sata2 konektorima.
Osnovno i najvaznije kod ssd-ova je da imaju brzi odziv, da brzo sitne upise rade, da ono sto cini komp zivljim skoro isto radi na sata2 i na sata3 ploci.
Ne bacajte pare, ne nadjate se nekom iole znacajnom dobitku, pare ustedite za bolju plocu na kojoj ce bilo koji sata3 ssd da radi kako je i deklarisan.
 
Upravo tako!
 
@kalin62

Maticna ti ima sata3 tako da ce ssd raditi punim kapacitetom..

Ako ti se ne daju neke vece pare uzmi Kingston A400 240GB on ti je nesto malo preko 5000, ili vec provereni Samsung 860 Evo 250gb njegova cena je nesto preko 8000...

Preporodices se prelaskom sa hdd na ssd...
 
Poslednja izmena:
I ja kupujem za 10-tak dana, bas da vidimo.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
vise je do toga sto za relativno male pare mozes da iskopas onu asus-ovu pci-e karticu za prosirenje (nec-ov usb 3.0 sa front panel konektorom i marvel sata 3 na jednoj kartici) nego sto se to stvarno isplati,i jeste,ne bi bio blizu maksimuma diska,ali sekvencijalne brzine,narocito ako se stavlja dramless ssd su potpuno nebitne.to ulaganje se isplati eto da produzis upotrebljivost ploce neko vreme,naravno ako je nadjes jeftino.

no name kineske bih izbegao,jer ne mozes da znas koji kontroler je na njemu,ima gorih i od marvell-a,a i ta asus-ova cesto naleti za nesto oko hiljade,preko se ne isplati.

Ljudi NE TREBA vam pci budzevina na budjavim plocama sa samo sata2 konektorima.
Osnovno i najvaznije kod ssd-ova je da imaju brzi odziv, da brzo sitne upise rade, da ono sto cini komp zivljim skoro isto radi na sata2 i na sata3 ploci.
Ne bacajte pare, ne nadjate se nekom iole znacajnom dobitku, pare ustedite za bolju plocu na kojoj ce bilo koji sata3 ssd da radi kako je i deklarisan.

hvala
- mislim da je poenta uzimanja ssd-a upravo da se poboljša rad starijih mašina :)
- sa svežom instalacijom sedmice se sistem podiže za 15-tak sekundi, super samo onda shvatite koliko programa trebate reinstalirati pa vas uhvati muka :D
- onda sam ipak klonirao c particiju, sada mu treba oko 30s da se podigne, sa hdd-a oko 50 ali svi programi rade
- pravo poboljšanje sam video u wot-u :d instaliranom na ssd-u, sada učita mapu pre nego što počne odbrojavanje, na hdd-u se dešavalo da učita mapu 5s pre kraja odbrojavanja ili često i 10-20s nakon što je bitka već počela
- a i u samoj igri nema više zamrzavanja na pola sekunde sekund kada treba da učita neke texture (tada je grebao po hdd-u) explozije ili više protivničkih tenkova odjednom
- sad da li je to do nove instalacije igre ili do ssd-a ne znam :D
 
i do jednog i do drugog,verovatno ti je bila instalacija na jako starom i njanjavom hardu pride jako fragmentirana i pri kraju diska,kad je tako ekstreman slucaj.
 
Nije bila priča da na A400 prilično često crkava kontroler?
 
i do jednog i do drugog,verovatno ti je bila instalacija na jako starom i njanjavom hardu pride jako fragmentirana i pri kraju diska,kad je tako ekstreman slucaj.

- bila je na hdd-u kupljenom pre 2 godine, wd blue, defragmentaciju sistem odradi jednom nedeljno, tako da je 0% fragmentisan

- da li treba raditi defragmentaciju na ssd-u ili da to isključim u podešavanjima
 
Poslednja izmena:
Pozdrav ljudi, verovatno je bilo pitaje jedno desetak puta ali bih zahvalio na odgovoru, drugar i ja gledamo da pazarimo neki ssd u prodavnici E**i, do 6500 , kakav je Silicon Power Ace A55 ?
 
- bila je na hdd-u kupljenom pre 2 godine, wd blue, defragmentaciju sistem odradi jednom nedeljno, tako da je 0% fragmentisan

- da li treba raditi defragmentaciju na ssd-u ili da to isključim u podešavanjima
Ne, nipošto na SSD-u. Samo Trim ako je disk prepoznat kao SSD. Zaboravih kako je napisano na 7mici ali na W10 piše "Optimize" za sve diskove ali u stvari samo pozove Trim comandu na SSD a hard disk Defragment.
 
@vlada1995, silicon power dobar za izbegavanje. Totalna lutrija kontrolera i nand. Ako bas mor ta radnja - transcend ssd230s malo skuplji ali neuporedivo bolji model ili kingson a400 - sporiji (od transcend), ali i jeftiniji dosta.
 
Poslednja izmena:
@Caridze Hvala , icicemo na transcend ssd230s , racunam da je za klasu bolji od kingson a400.
 
Najnoviji phison flash id (od vlo) ume da upozorava ako je fw zakljucan za ocitavanje
p.s. unlocker ne radi za najnovije ver fw, za sada resenja nema
upd. video sam da u ponekim radnjama ima a400 240gb jeftino, pa zato da obavestim da ako uzimate u radnji obavezno pogledate pozadinu pakovanja - ima prozorce na kojem se vidi ver FW - da bi bili sigurni da je u pitanju phison s11 - FW mora da pocinje sa SBFK (sve ostalo - je neki drugi kontroler)
Ovako to izgleda:
rev61287_4830c605db124ce77bc4457cb4f3ada5.jpg
rev61287_9d913cf3822eb931dcd25f0330cd8be0.jpg
 

Prilozi

  • phison_flash_id.rar
    32.3 KB · Pregleda: 35
  • s11_unlocker.rar
    765.9 KB · Pregleda: 32
Poslednja izmena:
Zar na istom ssd-u postoje razliciti kontroleri? Koliko su losiji ti drugi (ne phison) kontroleri? Ja sam hteo online da narucim.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
@Novatech, kod vecine proizvodjaca sada nazalost postoji lutrija sa kontrolerima i nand, ako na nand vec ne obracam toliko paznju (ali i to zna posteno da utice na perf), kontroler vec utice i na ponasanje ssd. Kod kingston a400 kao minimum vec se naslo 3 razna kontrolera. Phison s11 (najcesci i najpozeljniji), sm2258xt i neki, da kazem nepoznat (mozda realtek, mozda maxiotek - najgora varianta). Kada porucujes online - imas zakonsko pravo da u roku od 14 dana vratis robu, u slucaju kingston a400 nema potrebe ni da otvaras pakovanje da vidis koji je kontroler u pitanju (mislim odmah vidis da li je phison s11).
 
Uzas je kad u okviru jedne serije menjaju FW pa ne znas sta da ocekujes. Ja ugradio jedan A400 pre neki dan u desktop ali nisam stigao da snimim sta ima u njemu, da sam znao da slikam omot.
Pitanje, stigao mi je na servis Lenovo Legion Y520-15IKBN-80W, ima 1TB HDD a ima i mesta za M2:
https://www.youtube.com/watch?v=FGMSFM41KZ4
Sad, sta da im predlozim posto hoce da ubace SSD, racunam da kozmetika tipa WD Green nije nesto, moze pojasnjenje zasto je los? Posle toga jedino sto vredi je Crucial MX500 ali je on 8000din, vredi li razlike posto im prostor nije bitan jer ima 1TB za podatke?
Koliko vidim po opisu ovde:
https://www.notebookcheck.net/Lenov...Q-FHD-GTX-1050-Ti-Laptop-Review.223480.0.html
on u varijanti koja dolazi sa SSD-om ima Samsung PM961 MZVLW256HEHP, 256 GB koji je M2 NVME:
https://www.samsung.com/semiconductor/ssd/client-ssd/MZVLW256HEHP/
sto znaci da podrzava i brze SSD-ove pa da vidim i tu varijantu da predlozim.
 
U okviru jednog ssd menjaju HW i na svu srecu kingston ima prozorce na kom moze da se vidi FW i na osnovu njega dodje do zakljucka o HW..
Nvme nema potrebe ako nije pro rad sa slikama/video. Moze obican m2.sata. Crucial mx500 solidan ssd, u rangu malo ispod samsung 860evo, ali za istu cenu ima kingston a1000 nvme (phison e8) koji je brzi. Wd green je spor ssd, ubacili su krs sandisk kontroler u 2 ver, a i u prvoj nije bio najbrzi - sm2258xt.
 
Poslednja izmena:
Ok, tako sam im i rekao, Crucial je zlatna sredina, mislim da nisu zahtevni korisnici, mozda igre ali i to je pitanje, a greota jer ima GTX1050Ti. Verovatno cemo njega posto nema nista pametno izmedju WD-a i Crucial-a.
 
@djalf, azurirao sam post jer sam naisao na nvme kingston a1000 (phison e8).
 
Uf, odlucili se za Crucial, samo sto ga nisam porucio. Pa sta mislis el vredi taj A1000 u odnosu na Crucial, znam da je brzi ali kakav je taj kontroler? Ok je sto isto ima 5god garancije.
 
@djalf, nije nista posebno, phison e8 je budget nvme (bolji od krsa intel 600p svakako). Garancija je najbitnija stavka. I redovan backup. Sto se potrosnje tice bolji je mx500 (i trebao bi biti hladniji), negde na upisu moze biti i brzi cak, ali u vecini slucajeva ipak kingston a1000 ima prednost sto se brzine tice. Znaci koji god da uzmete - nije los izbor. Vise je pitanje da li laptop zaista podrzava nvme, crucial moze da radi bilo gde (mislim nije probirljiv toliko).
https://www.anandtech.com/show/12991/the-kingston-a1000-nvme-ssd-review evo review, ima porednje sa mx500
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno