Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

@darkopetrovic

Ako pare nisu previse bitne:

2
1
3 i 4 isti izuzev sto 4 ima i externo usb2.0 kuciste

5 i 6 meni nesto nepoznati, nisam se sa njima sretao...

Intel je od tih provereno "najbolji" kvalitetom i pouzdanoscu jer ima svoj FW i ima probrane memoriske chipove za svoju upotrebu, sve je "1. liga"...

Kingston solidan, veoma zastupljen na trzistu i lak za zamenu u slucaju otkaza (sto nekad moze biti veoma korisno)...

Da ne bude zabune svi oni ponekad crkavaju, nema tu izuzetaka, samo neki malo cesce a drugi nesto redje, a bitna je i podrska i kvalitet iste ...

Ne mozes u izbor ukljuciti Samsung 840 i Samsung pro ?
 
Poslednja izmena:
Ne vidim nista tamo :(

Ako imaš stari Magician (3.2) tamo nema. Instaliraj najnoviji 4.1 ili koristi CrystalDiskInfo, pogledaj sliku.

PS. Magician 4.1 makar kod mene ima problem ,jer mi je DPI stavljen na 125% i ne vidi se test u njemu. Kad DPI stavim na 100% sve radi normalno.
 

Prilozi

  • HostWrites.jpg
    HostWrites.jpg
    319.2 KB · Pregleda: 112
Ok nastavite da se pravite pametni.
Reko sam da sam možda pogrešio sa crucial i jesam.U pitanju je Corsair Force GS.
I hocete da kažete da je ovo laž
Pogledajte prilog 117329

Cekaj, ti odvalis ovu - sada vec legendarnu - izjavu da su SP V60 i neki (jos uvek ne saznasmo koji) Crucial ista stvar, tj. da je jedan "kopija" drugog... i onda se *MI* pravimo pametni?
I kada ti je skrenuta paznja na to, od strane vise ljudi - jos jednom, mi pametujemo, a ti nemusto izjavljujes "mozda sam ja pogresio"... i to dva puta?

Nema "mozda sam pogresio"... pogresio si, tacka. Odvalio si, da budemo precizniji, kao sto vec rekoh.
Informisi se malo podrobnije (pa ako treba, i sa vise mesta) ako mislis da uopste ulazis u nekakvu diskusiju.


P.S. I ovo je samo sto se tice tog detalja... u ovo tvoje teoretisanje oko izdrzljivosti razlicitih tipova NAND-ova (tj. samih SSD-ova u krajnjoj liniji) nisam ni zeleo da ulazim, ima ovde vec dovoljno kompetentnih ljudi koji mogu da pruze prave odgovore za to i bez mene da im sufliram.
 
@darkopetrovic

Ako pare nisu previse bitne:

2
1
3 i 4 isti izuzev sto 4 ima i externo usb2.0 kuciste

5 i 6 meni nesto nepoznati, nisam se sa njima sretao...

Intel je od tih provereno "najbolji" kvalitetom i pouzdanoscu jer ima svoj FW i ima probrane memoriske chipove za svoju upotrebu, sve je "1. liga"...

Kingston solidan, veoma zastupljen na trzistu i lak za zamenu u slucaju otkaza (sto nekad moze biti veoma korisno)...

Da ne bude zabune svi oni ponekad crkavaju, nema tu izuzetaka, samo neki malo cesce a drugi nesto redje, a bitna je i podrska i kvalitet iste ...

Ne mozes u izbor ukljuciti Samsung 840 i Samsung pro ?

Hvala na odgovoru. Ograničen sam na prodavnicu u mom gradu i zato nemam baš neki izbor. Dobio sam poklon iz nje, koji mi je potpuno nepotreban i sada moram da ga zamenim i to u narednih sat-dva jer posle više ne rade, a od ponedeljka su na odmoru. SSD je jedino što nemam pa zato menjam za njega. Možda bi i mogo Samsung 840, ali bi bio oko 120e, a ovde se žale da on sporo piše (i to baš samo na 120gb), tako da ispada da je intel pod 2 za iste pare mnogo bolji. Samsung pro ispada preko 150e. Lokalne radnje nisu baš jeftine. Uzeću ovaj pod 2 pošto kažeš da je najbolji. Hvala još jednom.
 
Poslednja izmena:
Ako pokriva vrednost poklona onda slobodno uzmi Intel 520 i trazi garanciju od 5g (mislim da je 5g za taj model)...
 
@darkopetrovic

Obzirom da ja imam iskustva tj. imam OCZ V3 (doduše MI verziju ali to ovde nije bitno) možeš i 6!
To je tako reći osim FW isto što i 2, 3 i 4.
+ važi sve što ti je rekao i P307, samo mislim da 520 nije uopšte vredniji toliko veće cene, a zbog bundle-a ja bi svakako uzeo pod 4!!
 
Da je HDD u pitanju pa da i razumem da je bitno/korisno imati dužu garanciju, ali za SSD? :trust:
Pa čemu koristi tolika garancija za SSD, a statistika je već pokazala da ako crkne to je u prvih par nedelja do kojeg meseca! Evo nek se jave neki iz malo prodaje-servisa pa da potvrde, ili kome je umro SSD a da je posle recimo 1 godine! :p

Tako da dati VEĆU sumu zarad duže garancije je totalno besmisleno, bar ukoliko ima već iole normalnu garanciju od 2-3 godine, a to mislim i za druge komponente.
I ponavljam jedino za HDD bi bio spreman doplatiti (i možda i za monitor), ipak je to jedina mehanička kvarljiva komponenta (meni je već dovoljno umrlo tokom godina, i spasla me garancija uvek, a pored njih od svega samo jedna ploča i 2x monitor).
 
Ako pokriva vrednost poklona onda slobodno uzmi Intel 520 i trazi garanciju od 5g (mislim da je 5g za taj model)...

Ma ne pokriva, poklon je goclever tablet koji košta 8.300 din, sve ostalo moram da doplatim. A plus što evro računaju na 119 dinara. Lepota živa. Reko sam im da ću ovaj intel 520 i u ponedeljak će da ga naruče, tako da mogu u ponedeljak ujutru da promenim koji ću (izgleda da nisu od ponedeljka na odmoru :) ).

@darkopetrovic

Obzirom da ja imam iskustva tj. imam OCZ V3 (doduše MI verziju ali to ovde nije bitno) možeš i 6!
To je tako reći osim FW isto što i 2, 3 i 4.
+ važi sve što ti je rekao i P307, samo mislim da 520 nije uopšte vredniji toliko veće cene, a zbog bundle-a ja bi svakako uzeo pod 4!!

Pa razlika između 2 i 4 je 2.200 dinara, što uopšte nije zanemarljivo. A pošto uz 2 ne ide ništa to onda odlazi u 2.500 din. Sad stvarno ne znam šta da radim. :wall::wall::wall:
 
Poslednja izmena:
Ako imaš stari Magician (3.2) tamo nema. Instaliraj najnoviji 4.1 ili koristi CrystalDiskInfo, pogledaj sliku.

PS. Magician 4.1 makar kod mene ima problem ,jer mi je DPI stavljen na 125% i ne vidi se test u njemu. Kad DPI stavim na 100% sve radi normalno.


Probacu, jer me bas zanima kako stoji situacija posle godinu dana.
 
Pa dobro ja ne kažem da nema uopšte samo da je retko (al jesi baksuz! :d), i eto to je opet pre normalne garancije od 2-3 god. 5 je veliki višak, osim za istu cenu naravno.
Ali od dva SSD-a jedan 3 a drugi 5, ja bi birao boljeg a ne po garanciji...
 
Pa dobro ja ne kažem da nema uopšte samo da je retko (al jesi baksuz! :d), i eto to je opet pre normalne garancije od 2-3 god. 5 je veliki višak, osim za istu cenu naravno.
Ali od dva SSD-a jedan 3 a drugi 5, ja bi birao boljeg a ne po garanciji...

A koji je od ta dva po tebi bolji? P307 daje prednost intelu u kvalitetu, a ti? Vidim da si dao prednost kingstonu zbog bundle-a, a što se tiče kvaliteta?
 
Za HyperX i Kingston ima biran NAND, možda ne binovan koliko i za Intel, razlike u FW su koji %, ali sve to je osim na papiru NEPRIMETNO! ;)
 
Imam i Kingstona i SP,oba od po 120Gb i oba rade kao zmaj bez ikakve greske i bez ijednog restarta ni plavog ekrana tako da znam o cemu pricam.
 
SAMO V300 ima "problematičan" FW, i to pre namerno nego slučajno jer je bio jako blizu HyperX-u po performansama pa su ga usporili.
genije opet pričaš nešto što ne znaš!! :rtfm:

@darkopetrovic Ne primaj svaku informaciju zdravo za gotovo! ;)
 
Poslednja izmena:
Kingston ima problematican firmvere.

Kakvo uopstavanje... :S

Teram V200 vec godinu dana, kao zmaj...

Elem,
Posto ovde ima ljudi koji su dosta upuceni u detalje SSD-a, koje je njihovo misljenje o SATA interfejsu kao ogranicavajucem faktoru SSD-a? Mnogi pljuju SATA u poredjanju sa SAS interfejsom, takodje i onaj hibridni NL (Near Line) SAS...
A meni opet cudno da neki SAS 15K moze da bude brzi od SSD-a, jer ovaj se ipak vrti makar i na tih ultra 15K... a SSD nema sta da vrti - nema mehanike.

Mada SSD jos uvek ne nalaze primenu u 'enterprise' segmentu, tamo gde su performanse bitne (a ne kapacitet), zato me cudi da ispada tacno da je SATA interfejs 'single user' varijanta i najveca mana SSD-a.
Iako planiram da metnem ovaj SP Velox v60 240 GB u ESXi server za VM-ove kojima je potreban max R/W.
 
Poslednja izmena:
Čini mi se da si malko pobrkao interfejse sa diskovima i to SAS (Serial Attached SCSI) sa SCSI, mislim da ima malo (manje) HDD-ova koji su za SAS, a koliko znam nema ili jako malo SSD-ova za stari SCSI.
Ali ima enterprise SSD-ova za SAS i eto odakle brzina! ;)

A budućnost koji u svi čekamo, a da je razumnija cena je PCIe i Mini-PCIe SSD-ovi za notebook/laptop.
 
Poslednja izmena:
Apsolutno sam odgovorio koji je a i priznao sam da sam pogrešio.Previse informacija u nekolko dana.
Inace da se ponovo ispravim.
Nije problem do svih kongston diskovima nego samo kod onih kojih ima u prodaji a koje inace svi i gledaju zajedno sa samsungom 840 i silicon power v60 jer to su inace i jedini iole pristupacni normalnom svetu a to je kingston v300.
Zadovoljni o sveznajuci.Lepo se osecate kad omaložavate.
Inace tlc nand-ovi su duplo kartkotrajniji od mlc i to je fakt i kako god hocete da ispravite to boljim kontrolerima ostaje fakt da su duplo menje traju.Moj savet bilo kom ostaje da se ne uzima samsung 840 (ne pro) od 120 gb.Od 250 može da se uzme bez problema.Imam isto legitimno pravo da savetujem kao i vi.Zamislite koja drskost od mene.

Cekaj, ti odvalis ovu - sada vec legendarnu - izjavu da su SP V60 i neki (jos uvek ne saznasmo koji) Crucial ista stvar, tj. da je jedan "kopija" drugog... i onda se *MI* pravimo pametni?
I kada ti je skrenuta paznja na to, od strane vise ljudi - jos jednom, mi pametujemo, a ti nemusto izjavljujes "mozda sam ja pogresio"... i to dva puta?

Nema "mozda sam pogresio"... pogresio si, tacka. Odvalio si, da budemo precizniji, kao sto vec rekoh.
Informisi se malo podrobnije (pa ako treba, i sa vise mesta) ako mislis da uopste ulazis u nekakvu diskusiju.


P.S. I ovo je samo sto se tice tog detalja... u ovo tvoje teoretisanje oko izdrzljivosti razlicitih tipova NAND-ova (tj. samih SSD-ova u krajnjoj liniji) nisam ni zeleo da ulazim, ima ovde vec dovoljno kompetentnih ljudi koji mogu da pruze prave odgovore za to i bez mene da im sufliram.
 
Poslednja izmena:
Čini mi se da si malko pobrkao interfejse sa diskovima i to SAS (Serial Attached SCSI) sa SCSI, mislim da ima malo (manje) HDD-ova koji su za SAS, a koliko znam nema ili jako malo SSD-ova za stari SCSI.
Ali ima enterprise SSD-ova za SAS i eto odakle brzina! ;)

A budućnost koji u svi čekamo, a da je razumnija cena je PCIe i Mini-PCIe SSD-ovi za notebook/laptop.

Mislio sam da li zbog SATA interfejsa (skupa komandi, ne fizickog konektora) SATA SSD uredjaji nemaju primenu u okruzenjima gde se zahteva visoki IOPS...

So in the data center, or server room you use SAS drives, and the desktop, SATA.

The newer SAS drives spin from 10,000-15,000 rpm, the SATA, 4,500-7,200 and in a few cases, 10,000.
Ovde se poredi brzina rotacije diska, sto u slucaju SATA SSD-a nema nikakvog smisla. :type:
 
@Love Hunter
E onda nisam ni shvatio bio u potpunosti tvoje pitanje, sada je jasnije šta si hteo pitati! :D

Pa deo odgovora sam već i dao, a da SATA ima ograničeniji upis naravno da da i samim tim i IOPS je ograničen sličnim principom i to je tačno.
A nove brže HDD-ove namenjene za ozbiljan rad 24/7 jednostavno prave samo za noviji standard ionako namenjen enterprise, server itd. sektoru, i niko neće da ga pravi za desktop SATA ili stari SCSI. A ako staviš i ti u svoju mašinu npr. LSI PCIe karticu (jako jeftino ,)) imaćeš SAS portova koliko želiš, naravno da može..

Ali što se tiče tih HDD-ova da su SATA RADILI BI ISTO kao i na SAS, teško da bi tu nešto zagušilo, samo se ne prave za SATA interfejs jer ih niko ne kupuje za desktop mašinu i to je sve. Mislim da je to bilo u suštini tvoje pitanje?

@genije
Sada kada si proverio ispravljaš se, ali to nisi napisao gore i već si bio bacio jednog člana u zabludu, ja samo kažem i to ne samo tebi, da prvo proveriš pa onda nešto tvrdi..
I ponoviću ti opet što ti je i mighty78 napisao, torture testovi pokazuju da TLC traju (u smislu upisa) i duže ili makar isto kao i MLC diskovi! A ti sad reci onima što su radili te torture da lažu ili da to nisu pravi podaci!! :smoke:
 
Instalirao novi SAMSUNG Magician, i rezultati su 1.04TB i 2.86TB, sto uopste nije puno.

Ono sto mi bas nije po volji je sto je od mogucih 80,000 IOPS za read, rezultat malo ispod 40,000 :S:

Je l' to do AMD-a ili je nesto drugo u pitanju?
 
SAMO V300 ima "problematičan" FW, i to pre namerno nego slučajno jer je bio jako blizu HyperX-u po performansama pa su ga usporili.
genije opet pričaš nešto što ne znaš!! :rtfm:

@darkopetrovic Ne primaj svaku informaciju zdravo za gotovo! ;)

Hvala, u svakom slučaju uzimam kingston, intel im samo stoji da imaju, a kažu da ne mogu nikako da ga nabave.
 
Na kraju ispade ni jedan od nabrojanih. Oni nisu normalni, kingston HyperX je 105e, a u dinarima 14.500din, pa kao da je evro 140din. Na kraju ispade samsung 840 120gb za 11.000din. Nadam se da kad stigne neće da bude 4.000 više. I posle kažu kupuj u lokalnim radnjama da pare ostaju u tvom gradu. Da, kako da ne!
 
Vidis kako sudbina hoce da uzmes najbolju robu za njmanje para... a ne ko "ovi" sto bi da te navrate da uzmes tamo neki sf ssd :D
 
Nazad
Vrh Dno