Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

Samsung 850 EVO 250 GB kupljen u maju. Od tada nije rađen SE ili optimizacija Magicianom ili bilo šta tog tipa. Jednostavno korišćen ko i bio koji drugi disk.

HD Tune:

850evo-hdtune.jpg

HD Tach:

850evo-hdtach.jpg

Nema nikavog opadanja ili fluktuiranja brzine čitanja. Imao sam prethodno 840 EVO i vrlo dobro znam kakvi su tamo bili problemi, ovde se to ne ponavlja ni posle dužeg korišćenja.

Takođe u firmi imam još 7 komada 850 EVO-a i proverio sam danas na nekoliko - nema razlike u brzini čitanja punih i praznih blokova. Za sada nisam primetio da ijednoj 850-ci nešto fali ili da ima probleme kao što je imala 840-ca, a u eksploataciji su nam od maja - na 840 EVO bi se za to vreme već videla razlika.

Budući da je ovo jedan komentar na newegg-u bez ikakvih screenshot-ova i detalja šta je čovek radio, a i problem koji navodno ima nije sličan onome što se na 840 Evo dešavalo, ne bih se previše obazirao na to.

Hype je hype, slažem se, ali ide na obe strane.
 
Poslednja izmena:
Poteraj HDTune read test da vidiš o čemu pričamo.
 
Kontam uzeti SSD za laptop, Sata. Naravno koristio bi se za sve i svasta kao i klasicni HDD, univerzalac. Nema tu za ovo za ono, za system, za skladiste, nego za sve.

Koliko je sve to pouzdano, sigurno za podatke, dugotrajno, kako se pokazalo u praksi. Nekako vise vjerujem mehanici nego 'elektronici'.

Nisam tip da mijenjam stalno i da pratim zadnje generacije. Kakav i koliki mu je vijek trajanja u odnosu na HDDe. Ovaj HDD mi traje vec 6 godina, kao i prvog dana je. Moze li se to ocekivati i za SSD, ili se kao vremenom 'trosi'.
 
Poslednja izmena:
U firmi od 2011-te na ovamo polako menjamo HDD-ove za SSD. Imamo oko 60 laptopova i 20ak desktop računara i trenutno oko 40% od toga ima SSD.

Većina tih SSD-ova je stara između 1 i dve godine, najstariji primerci su već izašli iz garancije. Nikada nam nije crkao ni jedan SSD, dok je najčešći kvar na laptopovima upravo hard disk, u proseku na 60 laptopova menjamo 5-10 hdd-a godišnje (jedan deo njh crkne skroz, drugi su zamenjeni jer imaju loše sektore, izazivaju BSOD i sl.)

Mehanički hard u laptopu je upravo njegova najgora komponenta, sporiji su od 3.5" desktop diskova, od SSD-ova pogotovu i katastrofalno su nepouzdani.

Od ove godine nam je zvaničan policy da više ne uzimamo nove računare sa HDD-om, tj. odmah se ugrađuje SSD kad se nabavljaju.
 
Poslednja izmena:
Može da se očekuje 6 godina i više, zašto da ne.
Ne postoji vek trajanja u odnosu na HDD kao podatak.
Nekome hard crkne posle 6 dana, nekome traje mnoogo duže.
Koliko u proseku traje SSD nije moguće reći jer nisu dovoljno dugo na tržištu i jer nisu svi isti, npr. na Samsung 850 Pro je garancija 10 godina, ali je zato i cena adekvatna.

Niko ti ne može garantovati da će tvoj primerak SSD-a trajati ovoliko ili onoliko jer to, kao i kod hardova, zavisi od slučaja do slučaja. Imati bekap bitnih stvari i to je to, važi i za HDD i za SSD.
 
Vala ja sam moj čuvao kao oči u glavi kad je imao HDD, drao se na ljude kad se zavale u kauč malo jače pa mi ispomeraju laptop.
Sad kad sam mu stavio SDD bacakam ga svuda. :)
 

Odlično je što je brzina konstantna i što nema padova, koji su karakteristični za taj uređaj kad protekne određeno vreme od zapisivanja, pa se posle blago rečeno muči sa detekcijom tih 8 naponskih nivoa.

Brzina bi trebala da bude duplo veća, ovako deluje kao da si ga zakačio na SATA2 port, iako znam da nisi jer si gore to pokazao u CDM testu.
 
U petnaestak desktopova u kancelariji imam ssd-ove, sad već imaju blizu 3 godine, Intel. Da kucnem u drvo, nijedan problem za sada. :)
 
A da si imao 15-ak HDD-ova imao bi problema i te kako! :d

Pa gde bre nisu HDD nepouzdani?! Prvo su bili naj sporija i naj zastarelija komponenta računara unazad xxx godina, a njima svi podaci! Jedva smo čekali zamenu koja nije usko grlo/nepouzdana!! :p
 
Gdje moze elektronika biti pouzdanija od mehanike, ne mlatite gluposti. Da je brze jeste, ali pouzdanije (kvalitetnije) nikako.
Ne znam sta drugi rade sa tim HDDovima, meni u zivotu nije rikno nikad ni jedan, niti sam gubio podatke, a sve staro ko Grcka.
 
Odlično je što je brzina konstantna i što nema padova, koji su karakteristični za taj uređaj kad protekne određeno vreme od zapisivanja, pa se posle blago rečeno muči sa detekcijom tih 8 naponskih nivoa.

Brzina bi trebala da bude duplo veća, ovako deluje kao da si ga zakačio na SATA2 port, iako znam da nisi jer si gore to pokazao u CDM testu.

ovaj je u lap topu.nije mi jasno zašto je spor.boljitak vidim samo kod podizanja sistema.kod otvaranja aplikacija nikakav
 
Poslednja izmena:
Gdje moze elektronika biti pouzdanija od mehanike, ne mlatite gluposti. Da je brze jeste, ali pouzdanije (kvalitetnije) nikako.
Ne znam sta drugi rade sa tim HDDovima, meni u zivotu nije rikno nikad ni jedan, niti sam gubio podatke, a sve staro ko Grcka.

Ovo šala?! :d
 
Ne bi reko da se sali... meni je delovao ozbiljno.
Da mu onda preporucimo da niposto nikad ne uzima ssd, pogotovo za lapatopu... ;)
 
Ma uzimam bre SSD, Sljamsung 850, 120 GB, uzeo bih veci ali ne daju mi se tolike pare, skupo je u pm. Racunam za oko 5-6 godina da ce cijena biti ko danas za HDD, ko bi cekao toliko.
Ne oslanjam se samo na SSD (zbog sigurnosti podataka najvise) tu je i ext HDD kao ispomoc. :D

Strmoglavo napreduje SSD, pa se i ne isplati uzimati sada neki veliki kapacitet i davati tolike pare bzvz. Vec sledece godine samsung najavljuje i do 10x bolje rezultate, a to je daleko par mjeseci.
 
Poslednja izmena:
Sta preporucujete 240GB Kingston HyperX 3K 555/510MB/s, SH103S3/240G ili Samsung Evo 250 ili nesto trece?
 
Samsung Evo 250
 
Na koji mislis 840 ili 850 i zasto je 840 skuplji u odnosu na 850?
 
Na koji mislis 840 ili 850 i zasto je 840 skuplji u odnosu na 850?

Oprosti, s pola mozga sam pisao, Samsung 850 EVO.
840 je skuplji jer je bio skuplji za proizvodnju, jer je imao skuplje mem. chipove.
Noviji 850 ima druge jeftinije mem. chipove.
840 zaboravi, ne pravi se vise, a imao je i nekih problemcica pa je brzo zamenjen ovim 850.
Ako ne verujes u ono sto pisem, pogledaj sta koristim... ;)
 
Zasto ti ne bih verovao, zato sam pitao da bi dobio odgovor od osoba koje imaju iskustva.
A da pitam, da li je mozda ovaj 240GB Kingston HyperX 3K 555/510MB/s, SH103S3/240G bolji od samsunga, na njegovoj strani nije garancija odnos je 5g>3g u korist Samsunga, ima 10GB manje i cena, jedino neznam da li je mozda Kingston kvalitetniji ili ne?
 
Poslednja izmena:
Da li je kvalitetniji Golf ili Astra?
Dobro tu znamo odgovor sta je bolje, balkan je ovo...:D

Ja sam za duzu garanciju, manje para i konstantnije brzine kroz celi radni vek sto mislim da daje 850 u odnosu na hyperx 3k.

Ko hoce Mercedes neka kupi 850pro.

Da ne bude zabune, svi oni ce raditi dobro, razliku u radu necete osetiti bez obzira da li uzmete 850 ili hyperx 3k.
 
Poslednja izmena:
Sto me nerviraju sa ovim ogranicenim life-om, mislim da me podsjecaju na to, kad gledam one podatke u Magacianu. Ja volim da nesto traje '100 godina', ne volim nikakve limite. Pise u specifikaciji 75 TB data write, ma idi begaj.

Golf je keva...[emoji13] [emoji1]

Ja sam starog kova, nisam moderan tip potrosackog drustva, volim i dugotrajnost.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno