Šta je novo?

Best buy SSD - preporuka [nije opšta tema o SSD-ovima i nije za pitanja šta da kupim]

cena i garancija nek su ti merilo izmedju ta dva
 
Imam laptop HP Probook 4730s, nadogradio bi ga sa Samsung 840 Evo Basic 120 GB SSD-om. Zanima me ima li tko kakvih iskustava sa ovim laptopom i SSD-ima?

Imam 4740s i Samsung SSD i sve radi extra, sada sam na OS X-u (Hackintosh) a ranije sam radio na Windows-u i Linux-u i sve na ProBook-u radi super.
 
Imam laptop HP Probook 4730s, nadogradio bi ga sa Samsung 840 Evo Basic 120 GB SSD-om. Zanima me ima li tko kakvih iskustava sa ovim laptopom i SSD-ima?

Imam HP ProBook 470 G0 i u njemu Samsung 840 EVO 250GB i iskustvo je takodje veoma pozitivno, samo ja sam hdd stavio u cady na mesto optike...
Samo 120GB bez hdd na mjestu optike je za ponesto dovoljno, inace je uglanom mnogo malo... pa ako planiras samo ssd u masini drzati uzmi neki od 250-256GB.
 
koliko sam se ja zeznuo sto sam uzeo 120GB a ne 250GB samsung evo au. jeste da ne koristim nesto puno prostora, i jeste da radi na SATA II, ali opet, za 40e vecu cenu performanse su dosta bolje na 250GB 840 evo-u :/
 
Ne mogu da se složim pošto sam koristio Linux, Windows i na OS X (naravno ne u isto vreme :)) na ProBooku i uvek sam imao pola prostora slobodnog od 120 GB. Sada koristim Hackintosh na ProBook-u i evo rezultata:

screen-shot-2014-11-03-a.png


Sve zavisi šta radite na lapu. Zna P307 da sam odavno prestao da igram igre tako da imam instaliranih 0 GB igara. Isto tako filmovi/video i muzika su na drugom hardu tako da je i tu 0 GB. Sve mi se svodi na OS X sistem plus programi plus Google Drive plus iPhoto.

Na linuxu sam imao slično zauzeće, Windows je trošio nešto više GB.

Ne javljam se često u SSD temama ali redovno pratim šta pišete i non-stop se provlači ta teza da je 120 GB malo. Sećate li se da smo do juče imali SSD od 60 GB i smo govorili kako je to dovolljno i sada se odjednom govori o tome kako je šteta što nismo kupili hard od 256 po malo većoj ceni. Ako tako govorimo onda recite odmah da se kupi SSD od jednog terabajta pa da se stave sve igrice (ko igra), muzika, par filmova... i da kažemo da je tera dovoljno.

:wave:
 
Problem je sto kod SSDova varira i brzina u zavisnosti od kapaciteta, kod hardova koliko se secam nije bilo tako.
 
hardovi su fiksni,ista/slicna brzina upisa i citanja.sata II su isli od 60tak mb/s pa do 120tak,sata III idu i do 200 na pocetku,sve zavisno od toga koliko ima diskova unutra,koja brzina rotacije itd.performanse nisu problem,sve preko 300mb/s za citanje i pisanje je jako dobro (naravno,kome znaci svaki kb/s ni ne razmatra 120gb ssd-ove),mnogo veci problem sto je uvek veci prostor ogroman benefit.kad za dodatnih 40e se dobije dupli prostor,stvari su izuzetno jasne sta je mudrije uzeti. :)
 
Jedno blic pitanje. Zašto je SSD SATA3 120GB Silicon Power S60 550/500MB/s lošiji od SSD SATA3 120GB Samsung 840 EVO 540/410MB/s ? Razlika je oko 2000, da li je opravdana? Trebaju mi dva, tako da ukupna razlika je oko 4000. Hvala :)
 
Ma uzeću dva Silicon Power, ne mogu da lupam glavu oko toga više.
 
Razlika je nebo i zemlja (ne toliko u realnom radu ali ipak ovolika sporost se ima osetiti...) u performansama, pa jasno piše i na njihovom sajtu: 120GB Read up to 360MB/s、Write up to 130MB/s *Crystal Disk Mark, Random data pattern with 1000MB 5cycle. Ne3 gledaju se ATTO performanse, a da si ovde samo ukucao u pretragu sve bi ti se reklo...
 
a kakve su performanse samsunga po tim parametrima koje si kopirao sa sajta? samsung na njihovom sajtu nije ni stavio to. možda je isto?
 
Poslednja izmena:
cool, ako samsung uvek ima 500/400 onda vredi doplate od 4 soma. hvala :)
 
Ne znam za sta ce ti dva samsunga, da li planiras raid neki ili ti trebaju za 2 razlicita kompa?
RID nemoj da pravis ne treba ti, tu se "mdm" nece sloziti :p...
Ako ti treba za jednu masinu onda uzmi onaj veci 840EVO od 250GB, on je jos brzi od 120-ke u 4K parametu (na as-ssd i CDM kad meris i gledas), a jeftiniji ukupno...
 
raid1 je uvek dobra opcija,pa cak i za ssd-ove a tek za hdd-ove,raid0 za onog kome znace sekvencijalne brzine i radi sa velikim fajlovima,za prosecnog korisnika po meni ako moze da se priusti jedan ssd+dva hdd-a u raid1 je lepa,poprilicno sigurna kombinacija.uz bekap svega jako bitnog na cloud-u ima jako siguran sistem.
 
O pa slažem se ja za RAID SSD-ova da ukoliko korisnik ne zna šta sa njim, onda mu i ne treba! ;)
Ja sam od retkih koji ga ume upotrebiti i to ponekad, inače nema preteranih uočljivih koristi a mnogo potencijalnih problema ako se ne zna konfigurisati i ostalo...
 
Danas porucujem 840 EVO 256, ima li nekih podverzija, treba li na nesto da obratim paznju? Od ovoga nema boljeg i brzeg diska za tu cenovnu klasu?
 
Ima Crucial mx100 jos jeftiniji i sa zasita 256GB... ali nisi pogresio.
Nego da li si narucio 840EVO od 250GB ili 840PRO 256GB ili 850PRO 256GB?
To pitam jer nema 840 EVO od 256GB... u svakom slucaju kazem da nisi pogresio... :)

Podverzije eventualno mogu biti sa i bez podloske za laptop, dakle verzija za laptop sa podloskom ili za desktop masinu bez podloske gumene i jos jedna verzija sa usb kablom za povezivanje sa kompjuterom.
Kod nas je verovatno jedna od prve dve, sa ili bez podloske. Mnogo verovatnije bez podloske...
 
Poslednja izmena:
Meni je sve očiglednije da je trebalo da uzmem od najmanje 500GB, jer je 250GB malo. Naročito zbog igara koje su počele da budu po 50GB.
 
Meni open world igre lepše rade sa SSD-a, nema onog seckanja kada naglo pređeš na novi teren sa puno detalja (Fallout NV, Skyrim i sl.)

Odlična je cena za MX100 512GB, drago mi je da sam sačekao sa kupovinom novog diska za laptop, ovaj Intel 320 series 120GB mi postaje prilično tesan. Taman da za NG obradujem laptop novim SSD-om.
 
Ne znam za sta ce ti dva samsunga, da li planiras raid neki ili ti trebaju za 2 razlicita kompa?
RID nemoj da pravis ne treba ti, tu se "mdm" nece sloziti :p...
Ako ti treba za jednu masinu onda uzmi onaj veci 840EVO od 250GB, on je jos brzi od 120-ke u 4K parametu (na as-ssd i CDM kad meris i gledas), a jeftiniji ukupno...
Trebaju za dva razlicita kompa, ali zelim da budu isti diskovi jer sutradan mogu da napravim raid ako dodje do nekih izmena... Hvala na savetu u svakom slucaju. Kakav je ovaj MX100 u odnosu na 840 evo? Mozda uzmem dva MX100 pd 250...
a igre drzis na ssd-u zbog?
da li se salis?
 
Poslednja izmena:
Mene jedina stvar koja me je odvratila od Crucial-a od 512GB je garancija. Ne kazem da ce zbog toga da crkne ranije ili sta vec ali ko ce mu ga znati... Planiram da koristim SSD duze vreme tako da mislim da je 850 Pro 256GB koji sam uzeo pravi izbor.
 
Odlična je cena za MX100 512GB, drago mi je da sam sačekao sa kupovinom novog diska za laptop, ovaj Intel 320 series 120GB mi postaje prilično tesan. Taman da za NG obradujem laptop novim SSD-om.

Srećna kupovina prijatelju! :D

Trebaju za dva razlicita kompa, ali zelim da budu isti diskovi jer sutradan mogu da napravim raid ako dodje do nekih izmena... Hvala na savetu u svakom slucaju. Kakav je ovaj MX100 u odnosu na 840 evo? Mozda uzmem dva MX100 pd 250...

Uzmi dva slobodno ako mozes i ne ustezi se. Svi 250GB su brzi od onih od 120GB, pogotovo kod Crucial-a.
Razlika izmedju 840EVO i xm100 osim u ceni je u memoriskim cipovima u ssd-u. Crucial ima bolje. Razlika je i u kontroleru ali oba rade besprekorno. Razlika je u softveru i podrsci koju imaju ta dva proizvodjaca. Neka te cena i duzina garancije usmere pri kupovini a koji god da uzmes neces pogresiti. Uzmi ssd-ove od 250-256GB ako mozes...

Mene jedina stvar koja me je odvratila od Crucial-a od 512GB je garancija. Ne kazem da ce zbog toga da crkne ranije ili sta vec ali ko ce mu ga znati... Planiram da koristim SSD duze vreme tako da mislim da je 850 Pro 256GB koji sam uzeo pravi izbor.

Taj Pro je danas najbolji ssd kod nas. Naravno da nisi pogresio i za "normalnog" korisnika je sasvim dovoljan. Ja nikada nisam imao sistemsku particju vecu od 250GB. Sto se tice garancije, meni i nakon skoro 4 godine ovaj crucial radi odlicno (pu pu pu ne ureko se i pomicem se s mesta) a od garancije sam se "skoro i oprostio" jer je dosao u torbi iz inostranstva... tad je to bila MNOOOOGO velika usteda, a i nije ga bilo ovde kod nas.

Vidim ja daje i meni vreme menjati ssd u masini, povući onaj 840evo od 250GB iz laptopa pa kod mene u desktop, na njegovo mesto ovaj crucial mx100 od 512Gb sto migty planira za sebe, a ovaj mali crucial nek brat sebi gurne u desktop ili ide u oglase, mozda kao poklon prijatelju i slicno... :D
 
a igre drzis na ssd-u zbog?

Stvarno, šta vam je sa tom paranojom?

Nedavno sam kupio SSD, na njemu mi je sistem i sav software, pa samim tim i igre. Nisu mi se davale pare za 512 Mb SSD, inače bih HDD potpuno izbacio.
Pa nek crkne ako mu smeta, ja sam njega kupio, ne on mene
 
Ima Crucial mx100 jos jeftiniji i sa zasita 256GB... ali nisi pogresio.
Nego da li si narucio 840EVO od 250GB ili 840PRO 256GB ili 850PRO 256GB?
To pitam jer nema 840 EVO od 256GB... u svakom slucaju kazem da nisi pogresio... :)

Podverzije eventualno mogu biti sa i bez podloske za laptop, dakle verzija za laptop sa podloskom ili za desktop masinu bez podloske gumene i jos jedna verzija sa usb kablom za povezivanje sa kompjuterom.
Kod nas je verovatno jedna od prve dve, sa ili bez podloske. Mnogo verovatnije bez podloske...

Mislio sam na 250GB-a EVO , prebacio sam :)
 
Ta akcija u E**i-ju je trenutno vrlo dobra, mada je njegov naslednik MX100 malo brži i imaš 16GB više (M500 je 240, MX100 je 256GB) i košta 1000 din više u istoj radnji.
 
Nazad
Vrh Dno