Šta je novo?

best buy hdd 1tb u ovom trenutku!

Učlanjen(a)
14.04.2010
Poruke
742
Poena
170
bice jedini u racunaru, nikakve raid varijante, ide na intel 945p plocu, vazniji su mi pouzdanost i nizi nivo buke/vibracija/toplote od sirove brzine...
 
Hitachi... eventualno Samsung.

Ako je stvarno bitan nivo buke, potrošnja i te stvari, vredi razmisliti i o 5200rpm modelima tih proizvođača.
 
ma ne, nisam mislio u tom smislu potrosnja i buka, ali bih voleo da mi spravica potraje, neki razuman nivo performansi (a verujem da ce skok biti primetan u odnosu na moj prepotopski wd 80gb koji sada koristim), koji neprati bucan rad i oranje po plocama..

Znaci vase preporuke idu za wd green, tako sam i mislio, kako se krecu cene, koliko u proseku kosta doticni od 1tb..
 
Moja preporuka je da zaobiđeš WD i da uzmeš Hitachi ili Samsung, al' sam isto tako siguran da se dobar broj ljudi neće složiti samnom.
 
Pogledacu sta ima na lageru pa cu odluciti, mozda se i opredelim za samsunga ako ima...
 
Moja preporuka je da zaobiđeš WD i da uzmeš Hitachi ili Samsung, al' sam isto tako siguran da se dobar broj ljudi neće složiti samnom.
U pravu si, nece se sloziti. :D
Zasto da zaobidje WD?
Sto se mene tice, ja bih se rukovodio cenom pre svega. :)
 
Zaobišao bih Green diskove svih proizvođača, mislim, čemu to ako će i sistem biti na tom disku?:trust:
Recimo WD Blue SATA3 od 1TB je fin izbor.:)
A razlika u potrošnji između hardova na 5400 i 7200rpm je kolika ... ? 3W?:d

Dugotrajnost harda ne može niko da garantuje, to zavisi samo i isključivo od sreće.
 
Poslednja izmena:
Meni je Samsung koji imam (1.5 TB, doduse) odlican. Tih, brz (kad nije 95% napunjen), 'ladan. Preporucujem, ako 1.5 dolazi u obzir.
 
U profesionalnim krugovima za njih važi da su nepouzdani. Preferira se uglavnom Hitači, a ja sam imao dobra iskustva i sa Samsungom, pa eto...
U tim profesionalnim krugovima se koriste ovi obicni Green/Blue/Black diskovi ili sta?

Ja sam imao podjednako dobra iskustva sa WD/Samsung/Hitachi diskovima, stvarno ne znam odakle ta prica o nepouzdanosti WD diskova.
 
MA to kako kome zapadne
Meni crkle 3x320Gb WD i 1x500 Hitachi i evo seagate 500 radi
 
Zaobišao bih Green diskove svih proizvođača, mislim, čemu to ako će i sistem biti na tom disku?:trust:
Što da ne? Tiši su i manje se greju. Ako računar ima dosta RAM-a, neće se to mnogo osetiti, pogotovo kod HTPC-a koji se uglavnom ima sekvencijalni patern pristupa disku. Mislim, sve zavisi od primene.

A razlika u potrošnji između hardova na 5400 i 7200rpm je kolika ... ? 3W?:d
Ako nemaš dovoljnu termalnu provodnost u kućištu i 0,5W može biti mnogo, a i nije samo u tome stvar... 5400 diskovi su mnogo tiši od onih na 7200 jer generišu zvuk u frekvencijskom opsegu na koji je ljudsko uvo manje osetljivo.

Dugotrajnost harda ne može niko da garantuje, to zavisi samo i isključivo od sreće.
Da, s tim što statistički gledano sa nekim proizvođačima imaš manje, a sa nekima više sreće. :d
 
U tim profesionalnim krugovima se koriste ovi obicni Green/Blue/Black diskovi ili sta?
U tim krugovima se koriste diskovi enterprajz klase (SAS/FC), a ako se i koriste obični SATA diskovi gleda se da se zaobiđe WD jer ima mnogo problema i propriličan broj otkaza. Takva su bar doskorašnja iskustva mnogih data centar admina i menadžera.

Ja sam imao podjednako dobra iskustva sa WD/Samsung/Hitachi diskovima, stvarno ne znam odakle ta prica o nepouzdanosti WD diskova.
Tvoja lična iskustva se ne mogu uzeti kao relevantan podatak zato što ti je uzorak isuviše mali. Priča potiče od mnogobrojnih iskustava SAN i NAS eksperata i može se pročitati na mnogim forumima i u mnogim tekstovima koji se bave tom problematikom.
 
MA to kako kome zapadne
Meni crkle 3x320Gb WD i 1x500 Hitachi i evo seagate 500 radi
Kao što rekoh i Garsonu, isuviše mali uzorak da bi se iskazala statistička značajnost. Da imaš data centar sa stotinama diskova to bi već bio mnogo bolji uzorak.

Imajući u vidu vest da WD kupuje Hitachi, nadajmo se da uskoro neće to sve postati isto ***nje. :( Mada... ne verujem da će WD dozvoliti sebi da ispusti Hitačijevo enterpraz tržište.
 
Ok, ovde ne pricamo o enterprise trzistu, nema razloga da ne verujem da je tako na tom trzistu.
A sto se uzorka tice, moj jeste mali naravno, ali recimo neko je pominjao da je kod domaceg uvoznika broj reklamacija u rangu sa ostalim proizvodjacima.
 
Poslednja izmena:
Suviše je mali uzorak, da bismo ocenjivali koji je proizvođeč pouzdaniji.
Moj primer: 2 godine unazad kupujem i imam samo Samsung storage diskove (HD154UI i HD204UI) i nijedan od 10 komada nije ni štucnuo, a kamo li crkao, pa opet ne mogu da tvrdim da su Samsung diskovi merilo pouzdanosti, ali meni rade odlično i zadovoljan sam. WD sam koristio pre ovih Samsung-a i desilo mi se da su mi dva teškaša od 1.5 TB (WD1500EADS) krepala odmah u toku transfera podataka sa starih diskova koje su trebali da zamene, što opet ne povlači zaključak da su WD krš. ali mene je u tom trenutku povuklo da odustanem od WD i okrenem se ka Samsung-u (za sada nisam zažalio, zadovoljan sam). Seagate sam koristio jako davno, dok sam još bio u PC svetu i uvek su bili besprekorni, mislim da mi nikada nijedan Seagate nije pravio problem, pogotovo Barracuda serija, vrhunski diskovi su to bili. Hitachi nikada nisam koristio, tako da nemam stav, ali mogu da izdvojim jednog proizvođača koji, doduše, nije baš zastupljen na retail tržištu, ali pravi jako dugo vrhunske OEM diskove - Fujitsu (iskustvo iz Apple Mac-ova, gde su redovno u pitanju 2,5" Fujitsu, ali i Hitachi).
Moj savet je da se danas gleda cena i garancija, zagrevanje i buka su takođe bitne stavke, dok je brzina za storage irelevantna.
 
Ok, ovde ne pricamo o enterprise trzistu, nema razloga da ne verujem da je tako na tom trzistu.
Ne, priča i jeste o klasičnim SATA diskovima - koji su jako popularni u jeftinim NAS rešenjima - a samo sam naveo odakle ta priča potiče (jer si me pitao).

A sto se uzorka tice, moj jeste mali naravno, ali recimo neko je pominjao da je kod domaceg uvoznika broj reklamacija u rangu sa ostalim proizvodjacima.
Ja takve podatke nemam i ne verujem u tračeve i spekulacije, a pogotovo ne one koji potiču od zainteresovane strane (uvoznika). Zvanočno takvi podaci nisu dostupni, a sasvim sam siguran da nema ni govora i jednakom broju reklamacija jer nije ni isti broj prodatih diskova različitih proizvođača. Procentualno gledano možda, mada i u to sumnjam.

Na kraju krajeva, izvršiti takvu jednu, objektivnu, analizu nije lako jer treba uzeti u obzir uslove eksploatacije diskova. Ono što ceo (IT) svet vidi i zna je da WD diskovi crkavaju mnogo češće u NAS/SAN aplikacijama gde imaju sve najbolje moguće uslove rada, ali su neprekidno aktivni.
 
Slazem se, mislim da je to sad sve manje vise isto, tako da treba gledati cenu i garanciju pre svega.
 
Poslednja izmena:
Moja iskustva su sledeca! Trenutno u racunarima imam 12 hardova, najstariji su iz 2003 i jos aktivni, pride jos 5-6 napolju (pitanje je dali si isprvni jer nisu pokrenuti 3-4 godine),
Ima ih od svih fela Samsung, Hitachi, WD, Si Gate i starih Maxtora.
E sada moje iskustvo! Meni do sada nije crkao niti jedan hard, jedan Hitachi od 1 TB je malo bucniji. Sta sada da mislim nemam pojma.
 
Poslednja izmena:
Best buy.
WDC 1TB black.
NA hardu ne treba stedeti.
 
Pitanje da li je i samo "best" a best buy svakako nije jer je najskuplji 1 TB disk :).
 
Sasvim je sigurno onda da NIJE best buy ;)
 
Mozda po kvalitetu je dobar taj black ali nije best buy svakako;)
 
ma di dobar, odlican !
:)
 
A sto se tice best buy-a trenutno je 1.5TB Samsung HD154UI, SATA2, 5400rpm, 32MB, F2 Eco Green bez premca za samo 6k ili ti 4k po 1TB-u :)
 
Pa ako je vec takva cifra, bolji izbor u tom slucaju bi bio onaj (naj)noviji F4EG od 2TB... trenutno kosta 8000, to je najniza cena koju videh - sto mu dodje istih 4K po TB-u. A definitivno je brzi, sa tri ploce od po 667GB, mozda i nesto tisi i 'ladniji ;)
(nisam bas siguran za ovo da li je tisi&hladniji... ali brzi jeste svakako :p)
 
Mislim za skladistenje podataka neigra veliku ulogu dali je brzi 10-20MB/s a inace ovde je bilo reci o 1TB koji je jeftiniji nekih 1000 dindji:d zato sam rekao da je best buy:)
Licno sutra uzimam dva komada pa cemo da vidimo tisinu i kolko se greje:p
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno