Šta je novo?

Benchmark GP9000 mini user review

pixell

Slavan
Učlanjen(a)
01.02.2006
Poruke
2,436
Poena
380
Kompanija Benchmark je ovog oktobra učinila jako hrabar potez odlučivši da na tržište izbaci nešto što u Srbiji nikada do sada nije viđeno – seriju domaćih brand name računara sastavljenih po receptu najvećih stručnjaka, računare koji su prošli kontrolu strogih kritičara i koji je u potpunosti okrenut krajnjim korisnicima.



Kao neko ko već dugo radi u svetu ozbiljnih računarskih sistema i kao nako ko je bio help desk i service desk za stotine korisnika u lokalu kao i više hiljada u regionu uvek ću radije ceniti podršku, servis i pažnju okrenutu ka krajnjem korisniku od brutalne snage hardware-a na klecavim kolenima. Po meni Benchmark računari bi trebali da budu pun pogodak.

Ovaj računar sam dobio na poklon (i dalje sam beskrajno zahvalan na tome) i samim tim sam osetio dužnost da ga bar ovim putem približim ostalim korisnicima. Kakvo je moje mišljenje nakon masec dana korišćenja pročitajte u ovom opisu.



Pakovanje

Kutija prelepo dizajnirana i unikatnog, prepoznatljivog izgleda.
U pakovanju pored računara dolazi i dodatna kutija koja sadrži dokumentaciju, disk sa propratnim drajverima i programima, DVI na HDMI adapter, uputstvo za povezivanje kao i poklon – Benchmark računari kačket!

Napomena: kutija sa sadržajem je velika i dovoljno teška da je jedna osoba ne može lako nositi duže vreme.





Spoljašnji izgled

Kućište je priča za sebe. Lepo dizajnirano, skladnih dimenzija sa odličnom završnom obradom.
Samim gledanjem u njega kupac stiče utisak kvaliteta i više vrednosti.



Kućište ima neprijatnu osobinu da „skuplja“ otiske prstiju ali nakon postavljanja na mesto i brisanja to više i nije bitno.
Ono što je meni zasmetalo je način otvaranja stranice kućišta. Naime, neophodno je odvrnuti po dva šrafa sa gornje i donje strane (šrafcigerom, nisu tumb screws) i skinuti plastične maskice* i nakon toga stranicu povlačenjem u nazad skinuti. Stranica nije tip „vratanca“ i nije providna. Opet, pogled u unutrašnjost računara se nekome dopada a nekome ne...



Unutrašnjost izvanredno spakovana (ni ja ne bih bolje :p). Protok vazduha postoji ali nije preterano veliki. Koliko je to dovoljno ili ne, videćemo kasnije, pri ozbiljnijem testiranju.



Ono što je definitivno najveći plus, pored izgleda, je tišina svih ukombinovanih komponenti.

* uzimajući činjenicu da je računar brand name i da krajnji korisnici neće imati potrebe da otvaraju kućište, ovo i nije veliki nedostatak.



Hardware

Po mom mišljenju izvanredan izbor koponenata. A koliko sam zadovoljan izborom možete videti ovde (uz manje izmene).

Manjak slobodnog vremena mi nije dozvolilo da se ozbiljnije poigram sa overklokom. Ono što sam izvukao igrajući se sa automatskim podešavanjima BIOS-a je 4.3GHz za procesor, koji sam siguran može i bolje, ali ne bih preteranim overklokom ugrozio termalne i performanse sistema. Hyper 212+ je dovoljan da ohladi i5-2500K na standardnim klokovima ali oveklok preko 4.2GHz već prestavlja mali problem.

Dodatni šejderi na grafičkoj kartici se na moju žalost ne mogu otključati. Na internetu se mogu naći dokazi da se ovi modeli mogu pretvoriti u HD6970 upisivanjem novog BIOS-a ali isto tako neke informacije govore da svi modeli nakon avgusta ove godine imaju fizički odstranjene (laser cut) šejdere.

Što se diskova tiče, moram da priznam da sam bio skeptičan prema funkcionisanju opcije SSD diska kao kešing diska, međutim brzo sam se razuverio. U kombinaciji kvalitetnog mehaničkog diska, u ovom slučaju WD Black serije, i standarnog SSD diska, primeti se ubrzanje u odnosu na situaciju kada se koristi samo mehanički disk. Osetan je kraći odziv aplikacija koje se više koriste tokom jedne sesije. Zamerka koju imam je veličina sistemske particije od 100GB i za koju mislim da je mala jer inicijalna instalacija OS-a i osnovni programi odnose trećinu tog prostora u samom startu.

[YOUTUBE]GYDoN-V8pZA[/YOUTUBE]

RAM memorije ima i više nego dovoljno. Osam gigabajta će osigurati da aplikacije i igre ne kubure sa memorijom narednih par godina. Napajanje je sasvim dovoljno da podrži konfiguraciju pod velikim opterećenjem (overclock).
 
Software

Ploča poseduje UEFI BIOS. Nešto na šta se čekalo dosta dugo i ono što je oteralo prastari „DOS“ izgled BIOS-a u penziju. Pregršt opcija za podešavanje. Odlični Z68 čipset nudi vrlo dobru kontrolu napona i nivoa overkloka procesora i memorije ali možda najbolja osobina ploče, i ono što je mene posebno obradovalo je Lucid Virtu tehnologija.

[youtube]1KUN2kPd7eE[/youtube]

Virtu tehnologija omogućava da se u ne zahtevnim poslovima bude upošljena samo grafika integrisana u procesoru dok pri pokretanju igara posao preuzima AMD HD6950 1GB u Asusovoj izvedbi.



Nakon startovanja sistema potrebno je uneti osnovne podatke o vlasniku i izvršiti inicijalna podešavanja koja su veoma jednostavna.
Operativni sistem Windows 7 Home Premium je pun pogodak za ovu vrstu računara jer kućni korisnik nije uskraćen za bilo koji deo funkcionalnosti sistema. Uz operativni sistem dolazi i Microsoft Office Starter paket (Word, Excel sa smanjenom funkcionalnošću). Ovo je u potpunosti funkcionalan paket za one kojima trebaju osnovne alatke za kraći, kućni svakodnevni rad. Drajveri su uredno instalirani i sve radi kao podmazano. Od dodatnog alata instalirani su Intel Rapid Storage i Virtu podrška. Microsoft Security Essentials je zadužen za sigurnost od malicioznih programa.
Na propratnom disku se mogu naći svi drajveri potrebni za ovu konfiguraciju kao i pregršt alata i korisnog software-a.



Računar je u radu tih i hladan. Mogu slobodno da kažem da nikada do sada nisam imao zadovoljstvo da radim za ovako lepo izbalansiranim računarom. Sigurno najtiši računar sa vazdušnim sistemom hlađenja za kojim sam sedeo.

[youtube]lfCjQd-GtpA[/youtube]



Performanse

Neću puno pažnje posvetiti ovome jer performanse ovakvog sistema su dovoljne da zadovolje i najvećeg skeptika. Dovoljno je reći da gotovo sve igre se mogu igrati sa detaljima uključenim na maksimum i uz spokoj da računar neće probiti bubne opne niti prokuvati. Pošto su komponente do kojih je sastavljen ovaj računar svima nama dobro poznate, pozvaću se na iskustva korisnika Borat koji je sumirao sličnu konfiguraciju http://forum.benchmark.rs/showthread.php?270720-2500K-i-P8Z68-V-PRO-GEN3&p=2721091#post2721091

[youtube]OF6IjtXV4a8[/youtube]

Malu zamerku moram da stavim na temperaturu sistema nakon višesatnog testiranja. Ni jedna komponenta se ne pregreva niti je opasno blizu ali kao neko ko je navikao na vodeno hlađenje gotovo svih bitnih delova računara ne mogu a da ne primetim povećanu temperaturnu discipaciju. Povećana temperatura je kompromisno rešenje da bi se dobilo na tišini celog sitema. Glavni krivac za ovo su ventilatori samog kućišta koji rade na nižim obrtajima. Instalacija jedne Noctua-e na zadnju stranu kućišta je značajno popravilo termalne karakteristike.



Podrška

Benchmark računari se diče odličnom podrškom i servisom pa sam odlučio da i tu, možda i najbitniju stavku, stavim na proveru.
Pozvao sam broj podrške (066/667-67-67) i prijavio problem sa računarom (klasičan izgovor srpskog domaćina koji donosi komp na servis: „deca se nešto igrala pa mi sada ne rade više igre na računaru“ :p). Serviser me je zamolio da pokrenem TeamViewer i dam mu podatke neophodne da bi pristupio računaru udaljenom vezom. Ceo razgovor o podacima i instrukcijama za povezivanje je trajao manje od minuta.
U priloženom video snimku pogledajte ishod...

[youtube]SOh5dJj8uYQ[/youtube]



Zaključak

Benchmark GP9000 je odlično zaokružen proizvod. Kupovinom ovog računara korisnik dobija nesumnjivu vrednost za svoj uloženi novac.

Prednosti
- Računar izvrsno izbalansiran korišćenjem odličnih komponenati
- Vizuelno dopadljiv i prepoznatljiv
- Vrhunska podrška i servis
- Izuzetno tih
- Dolazi sa preinstaliranim operativnim sistemom i programima, spreman za rad odmah nakon fizičke instalacije
- Ekskluzivna mogućnost kupovine komponenata u Gigatron shop-ovima sa 5% popusta

Mane
- Komplikovano otvaranje stranice kućišta
- Sistemska particija samo 100GB
- Povećano zagrevanje tokom intenzivnog testiranja (ruku na srce, u granicama normale)




Zadovoljni korisnik GP9000 računara.
 
Ono sto je obecano to je i ucinjeno, svaka cast benhmarku i tebi na ovom reviwe-u..:)
 
Svaka cast ;)
Ono sto mi bode oci,je perfomanse windowsa,odn ssd-a? Nekako mi je sporo to (podizanje win i paljenje ff-a)
 
Pa boot windows-a nije sa SSD-a, tj. ne potpuno. SSD se koristi samo kao cache volume, tj. koristi se Intel SRT tehnologija, nije to baš ekvivalent pravom boot-u s SSD-a.
 
odlican review!
 
Pozvao sam broj podrške (066/667-67-67) i prijavio problem sa računarom (klasičan izgovor srpskog domaćina koji donosi komp na servis: „deca se nešto igrala pa mi sada ne rade više igre na računaru“ :p).


Stvarno si ih lozio da nemas pojma o cemu se radi, da bi video kako ce reagovati, ili si im rekao da hoces da snimis? :D
 
Krenuo sam sa pričom u početku ali me je Manča provalio. Rekao sam mu da testiram udaljenu podršku ali mu, naravno, nisam rekao rešenje problema. Posle sam mu rekao i da snimam :)
Ali je Manča bio na visini zadatka :-D
 
Pixell , odlican review, +1 za mancu i pristup krajnjem korisniku ;), da li je i sa zenama isti takav ? :)

TT by galaxy S
 
Dajte pixell-u da napravi review ostalih racunara :)

Podrska objasnila :)
 
Svaka čast na user opisu, pixell. Vrlo si lepo opisao sve.
 
Lepo odradjen review, izbor komponenti je zaista na mestu i lepo uskladjen. Bitno je da se komponente vole ;)

Jedina zamerka ide na izbor kuciste, tj. manje vise na izbor, vise mislim na otiske prstiju koji su bas onako fino docarani na jednoj od slika. :)
 
Manca stari lav, ne da se preveslati ;)
 
Krenuo sam sa pričom u početku ali me je Manča provalio.


Pa naravno - mogu misliti kakva je bila prva reakcija :WTF?!: :D

Bolje bi bilo da je zvala supruga ili sin, ali i ovo je dovoljno za ilustraciju rada podrske na daljinu :type:
 
pixell svaka čast, rewiev dostojan ovakvog računara, a i računar dostojan korisnika kojem je došao u ruke.

@Manča - Jel nije bilo bolje da se na računare ubaci ona quick support verzija TeamViewer-a??? Mislim da je na njemu čak moguće i ubaciti svoj logo. :D Ovo
 
Poslednja izmena:
Pixell odlican review.
A i racunar je odlican cestitke jos jednom tebi i Benchmarku.

Vidim da ce da padne verovatno top konfa od sledece serije :D
 
pixell svaka čast, rewiev dostojan ovakvog računara, a i računar dostojan korisnika kojem je došao u ruke.

@Manča - Jel nije bilo bolje da se na računare ubaci ona quick support verzija TeamViewer-a??? Mislim da je na njemu čak moguće i ubaciti svoj logo. :D Ovo

Mislis ovako nesto:
bench_teamviewer.jpg


Moze, mada ni ovako nije nesto komplikovaniji, a ustanovio sam da Teamviewer moze biti vrlo korisna stvar ne samo za tech support, pa puna verzija ima svojih prednosti.
Ostavim racunar da radi kod kuce i s posla mogu da dovucem neki fajl po potrebi, ili ga na iPadu (ili Galaxy Tab-u, jelte :D ) koristim kao cloud.
 
Ostavim racunar da radi kod kuce i s posla mogu da dovucem neki fajl po potrebi, ili ga na iPadu (ili Galaxy Tab-u, jelte :D ) koristim kao cloud.

Ja vec duze vremena koristim slicno resenje, samo me ponekad koci kucni upload.
Za sitne programicice i utility je super, ali za neki ISO ili multimediju je lakse nositi USB HDD.
 
Nazad
Vrh Dno